نماد سایت شرکت خدماتی شکوفایی

بهترین داروی سرماخوردگی کودکان کدام است؟

بهترین داروی سرماخوردگی کودکان کدام است؟

بهترین داروی سرماخوردگی برای کوکان کدام است؟ طبق گفته آکادمی آمریکا (AAP) تا زمانی که کودک شما 2 ساله می شود احتمالا 8 تا 10 دوره سرماخوردگی معمولی را تجربه خواهد کرد. وظایف پرستار کودک سرما خورده چیست؟

در حالی که هیچ درمانی برای سرماخوردگی وحود ندارد و اکثر آنها ظرفت 1 هفته تا 10 روز از بین می روند، والدیم داروهای سرماخوردگی زیادی را تهیه می کنند. اما آیا برای درمان سارماخوردگی کودکان باید از این داروها استفاده کرد؟ داروهای سرماخوردگی کودکان چه عوارضی دارد؟ در ادامه همه چیزهایی که باید در مورد داروهای سرماخوردگی برای کودکان بدانید آورده شده است.

علائم سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی است که معمولاً خود محدود شونده است. علائم مرتبط با سرماخوردگی عبارتند از:

 • احتقان بینی
 • آبریزش بینی
 • سرفه (هم سرفه خلط دار و هم سرفه خشک)
 • گلودرد و عطسه.

 همچنین ممکن است کودک شما خسته به نظر برسد یا احساس خستگی کند، اشتها کاهش یابد، سردرد یا تب داشته باشد. علائم سرماخوردگی معمولاً طی 7 تا 10 روز به خودی خود بهبود می یابند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این علائم با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی کودکان کدام است؟داروی سرماخوردگی کودکان چیست؟

جیمز اندرسون پزشک متخصص اطفال تگزاس بیان می کند که: وقتی که صحبتاز سرماخوردگی می شود دارو می تواند ناراحتی که برخی علائم ایجاد می کنند را کاهش دهند اما نمی توانند سرماخوردگی را درمان کنند. وی خاطر نشان می کند که داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش دردها و ناراحتی های مرتبط با سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه و تب کمک کنند. در حالی که ممکن است این داروها کمی درد را تسکین دهند، دکتر اندرسون به والدین هشدار می دهد که سرماخوردگی فرزندشان را با دارو درمان نکنند.

وی بیان می کند که شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد داروهای سرماخوردگی بهتر از استفاده از درمان های خانگی (مانند مرطوب کننده ها) عمل می کنند. علاوه بر این فرزند شما ممکن است عوارض جانبی داروهای سرماخوردگی را تجربه کند. در همین حال، این سازمان توصیه می کند که برای کودکان بین 4 تا 6 سال (با صلاحدید پزشک) داروی سرماخوردگی استفاده شود.

انواع داروی سرماخوردگی کودکان

دکتر اندرسون بیان می کند که به طور کلی 4 نوع داروی برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

داروهای ضد احتقان

این نوع دارو برای درمان احتقان یا گرفتگی بینی کودک استفاده می شود. این داروها می توانند به صورت قرص یا مایع و همچنین اسپری یا قطره استفاده شوند. ماده فعال در اکثر داروهای ضد احتقان یا فنیل افرین است و یا پسودوافدرین.

آنتی هیستامین

این دارو به تسکین علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، احتقان و خارش چشم کمک می کند. مجموعه از آنتی هیستامین ها وجود دارند که همگی دارای مواد فعال متفاوتی هستند.

سرکوب کننده های سرفه

آکادمی پزشکی آمریکا خاطر نشان می کند که این داروها می توانند با مسدود کردن رفلکس سرفه به آرامی به سرکوب سرفه در کودکان کمک کنند. رایج ترین سرکوب کننده سرفه برای کودکان دکسترومتورفان است.

تب بر و مسکن کودکان

دو نوع دارو وجود دارد که به کاهش تب و کاهش درد کمک می کند. استامینوفن کودکان و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی. از آنجایی که . استامینوفن کودکان و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است در بسیاری از دارهای مورد استفاده برای درمان ناراحتی سینوسی و سرماخوردگی استفاده شوند، سازمان غذا و داروی آمریکا به مصرف کنندگان توصیه می کند که برچسب ها را با دقت مطالعه کنند تا از مصرف بیش از حد خودداری شود.

گروه دارویی مثال ها موارد احتیاط
1. ضد درد و تب بر پاراستامول و ایبوپروفن مصرف آسپرین در کودکان زیر 16 سال توصیه نمی شود، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.
2. ضد احتقان ها خوراکی: سودوافدرین، افدرین و فنیل افرین موضعی : قطره بینی اکسی متازولین یا زایلومتازولین داروهای ضد احتقان نباید بیش از 7 روز استفاده شوند زیرا ممکن است احتقان برگشتی ایجاد شود.
3. قطره بینی قطره های بینی نرمال سالین (کلرید سدیم 0.9%) مصرف قبل از تغذیه ممکن است مشکلات تغذیه ناشی از احتقان بینی را کاهش دهد.
4. داروهای سرفه سرفه غیرمولد (یعنی سرفه بدون خلط سینه یا سرفه خشک): سرکوب کننده های سرفه کدئین، فولکودین و دکسترومتورفان سرفه مولد (یعنی سرفه با خلط سینه): 1) نمک های آمونیوم خلط دار، گایفنزین و سیترات سدیم 2) موکولیتیک برم هگزین، آمبروکسل، استیل سیستئین و کربوسیستئین کدئین برای همه کودکان زیر 12 سال منع مصرف دارد. از مصرف کدئین در نوجوانان 12 تا 18 ساله که دارای سایر عوامل خطر هستند که ممکن است حساسیت آنها را افزایش دهد، خودداری کنید، مگر اینکه فواید آن بیشتر از خطرات باشد. عوامل خطر عبارتند از شرایط مرتبط با هیپوونتیلاسیون، مانند وضعیت پس از عمل، آپنه انسدادی خواب، چاقی، بیماری شدید ریوی، بیماری عصبی عضلانی، و مصرف همزمان سایر داروهایی که باعث افسردگی تنفسی می شوند.
5. آنتی هیستامین ها کلرفنیرامین، دیفن هیدرامین و پرومتازین. آنتی هیستامین ها نباید در درمان سرفه های خلط دار استفاده شوند زیرا ترشحات برونش را کاهش می دهند و منجر به تولید مخاط چسبناک تر می شوند که از بین بردن آن دشوارتر می شود.

آیا داروی سرماخوردگی کودکان بی خطر است؟

دکتر اندرسون می گوید که داروهایی برای کاهش تب، درد و ناراحتی مانند استامینوفن (تیلنول) برای نوزادان و کودکان بالای 2 ماه بی خطر و موثر هستند و اضافه می نند که ایبوپروفن برای کودکان 6 ماهه به بالا ایمن و موثر است. با این حال، AAP توصیه می کند هرگز به کودک آسپرین بدهید.

چه زمانی دادن داروی سرماخوردگی به کودکان بی خطر است؟

 وقتی نوبت به دادن داروی سرماخوردگی به بچه ها می رسد، دکتر اندرسون با استناد به توصیه AAP برای اجتناب از داروهای سرماخوردگی در جمعیت های جوان تر، هشداری صادر می کند. در واقع، AAP دستورالعمل های زیر را در مورد داروهای سرماخوردگی برای کودکان ارائه می دهد:

 • برای کودکان زیر 4 سال نباید از داروی سرماخوردگی استفاده شود
 • برای کودکان 4 تا 6 ساله، قبل از تجویز داروی سرماخوردگی با پزشک اطفال مشورت شود
 • برای کودکان بالای 6 سال، داروی سرماخوردگی ممکن است با رعایت دقیق دستورالعمل های دوز ارائه شده روی بسته بندی تجویز شود.

والدین توجه داشته باشند که در هنگام دادن داروی سرماخوردگی به کودکان باید وزن آنها را در نظر داشته باشد. استفاده از دوز اشتباه به طور بالقوه برای کودکان خطرناک است.

در مورد توصیه های FDA، این سازمان داروهای سرفه یا سرماخوردگی OTC را برای کودکان کمتر از 2 سال توصیه نمی کند و بیان می کند که داروهای سرفه تجویزی حاوی کدئین یا هیدروکودون برای کودکان زیر 18 سال در نظر گرفته نشده است.

دکتر دانل فیشر، متخصص اطفال در لس آنجلس، توصیه می کند که از دادن داروهای سرماخوردگی بزرگسالان به کودکان خودداری کنید. این داروها مخصوص کودکان نیستند و معمولاً حاوی موادی هستند که برای بزرگسالان بی‌خطر هستند.

بهترین داروی سرماخوردگی کودکان کدام است؟نحوه انتخاب داروی سرماخوردگی برای کودکان

اگر کودک شما زیر 4 سال سن دارد، AAP  توصیه می کند که به وی هیچ دارویی ندهید و برای کودکان 4 تا 6 سال هم باید با احتیاط دارو مصرف کنید و این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید. این به این دلیل است که داروهای سرفه و سرکوب‌کننده‌های سرفه در این گروه سنی بسیار مؤثر نیستند و نشان داده‌اند که عوارض نامطلوبی دارند.

اگر باید به کودک بالای 6 سال داروی سرماخوردگی بدهید، بهتر است از داروهای سرماخوردگی با کمترین تعداد مواد استفاده کنید. با این حال، AAP از مراقبین می‌خواهد که این داروها را فقط تحت نظارت پزشک استفاده کنند تا از خطرات زیر جلوگیری شود:

 • خطر دادن دوز اشتباه به کودک
 • مسمومیت دارویی
 • خطر استفاده از ترکیب داروهای اشتباه
 • کند شدن تنفس در اثر مصرف بیش از حد داروهای سرکوب کننده سرفه
 • تجویز تصادفی داروی سرفه بزرگسالان به کودک

درمان سرماخوردگی کودکان

دکتر اندرسون می گوید اغلب روش های طبیعی و خانگی ممکن است بهتر از داروی سرماخوردگی عمل کنند. برای کمک به کاهش علائم سرماخوردگی کودکان موارد زیر را امتحان کنید:

برای درمان گرفتگی بینی کودکان از بخار آب استفاده کنید. دکتر اندرسون توصیه می کند که به کودک خود کمک کنید دوش آب گرم بگیرد تا حمام پر از بخار شود و کودک شما چند دقیقه در این بخار بماند. این کار قیمت داخلی بینی را مرطوب می کند.

وی خاطر نشان می کند که والدین می توانند ترکیبی از قطره های بینی نمکی و ساکشن یا آسپیراتور بینی را امتحان کنند. برای کاهش مخاط و بهبود تنفس در طول روز به کودک خود مایعات زیادی بدهید.

برای کودکان بالای 12 ماه توصیه می شود که از عسل به عنوان سرکوب کننده سرفه استفاده شود (توجه داشته باشید که برای کودکان زیر 12 ماه عسل خطر جدی بوتولیسم نوزادان را به همراه دارد که یک بیماری شدید است که به اعصاب حمله می کند).

سعی کنید که قسمت بالای بدن کودکتان را در هنگام خواب بالا نگه دارید تا از جمع شدن مخاط در بینی و گلوی وی جلوگیری شود.

همچنین ممکن است به مولتی ویتامین نیاز پیدا کنید.

برای کودکان 6 سال به بالا غرغره کردن آب نمک به تسکین گلودرد کمک خواهد کرد.

همچنین می توانید برای اضافه کردن رطوبت به هوا  که باعث کاهش خشکی مجاری بینی و گلو می شود از دستگاه بخارساز استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده دستگاه را کاملا تمیز  و ضدعفونی کنید.

به کودک خود مایعاتی مانند آب، آب میوه بدهید تا به رقیق شدن ترشحات وی کمک کنید. مایعات گرم مانند چای یا سوپ ممکن است اثر تکسین دهنده داشته باشند، آبریزش را افزایش دهند و ترشحات تنفسی را شل کنند.

بهترین داروی سرماخوردگی کودکان کدام است؟آیا مصرف آنتی بیوتیک تاثیری در روند درمان دارد؟

آنتی بیوتیک ها را می توان برای مبارزه با عفونت های باکتریایی استفاده کرد اما هیچ تاثیری بر ویروس ها که باعث سرماخوردگی می شوند ندارند. اگر کودک شما سرما خورده باشد، آنتی بیوتیک ها کمکی نمی کنند. به یاد داشته باشید، هر چه کودک شما بیشتر از آنتی بیوتیک استفاده کند، احتمال ابتلای او به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک در آینده بیشتر می شود.

چه چیزی باعثت سرماخوردگی در کودکان می شود؟

با توجه به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، چندین ویروس تنفسی وجود دارد که می تواند باعث سرماخوردگی شود و راینوویروس ها شایع ترین عامل آن هستند.

ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند می توانند از طریق هوا و تماس فیزیکی از افراد آلوده به افراد دیگر منتقل شوند. همچنین در صورت تماس فردی با مدفوع یا ترشحات تنفسی فرد دیگری که سرماخورده است، عفونت نیز ممکن است رخ دهد.

چگونه از سرماخوردگی کودکان جلوگیری کنیم؟

با شستن مکرر دست ها با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه می توان از سرماخوردگی پیشگیری کرد. مطمئن شوید که کودکان شما هم همین کار را می‌کنند و مطمئن شوید که همیشه از روش‌های صحیح شستشوی دست‌ها پیروی می‌کنند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند می‌توانند روی دست‌های فرد آلوده زندگی کنند و تماس با دیگران از طریق دست دادن یا لمس سطحی که فرد آلوده لمس کرده است (و سپس لمس کردن چشم‌ها، دهان یا بینی) راهی آسان برای ابتلا به این بیماری است. به همین دلیل است که شستن دست ها در پیشگیری بسیار مهم است.

اگر کودک شما سرما خورده است با مراقبت و پرستاری از کودک در خانه وی را ز مدرسه یا مهدکودک دور نگه دارید تا از کودکان دیگر محافظت هب عمل آورید. بهداشت را رعایت کنید، سطوح مختلف را مرتب ضد عفونی کنید و در هنگام بیماری از دست زدن به افراد دیگر خودداری کنید.

قبل از مصرف داروهای سرماخوردگی کودکان چه اقدامات احتیاطی را باید انجام داد؟

عاقلانه ترین کار این است که بهترین گزینه درمان را از پزشک اطفال خود سوال کنید. داروهای مختلف سرماخوردگی ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند و پزشک بهترین گزینه را متناسب با وزن و شرایط کودک شما تجویز می کند.

سابقه پزشکی، دارویی و آلرژی فرزندتان و هر دارویی که کودکتان مصرف می کند را به پزشک یا داروساز بگویید زیرا ممکن است داروهای سرفه و سرماخوردگی با سایر داروها تداخل داشته باشند.

 مادر شیرده باید قبل از مصرف هر گونه داروی سرفه با پزشک مشورت کند. برای داروهای حاوی کدئین، به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی جدی، از جمله آرامبخشی بیش از حد، افسردگی تنفسی، و مرگ در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود، شیردهی در طول درمان با کدئین توصیه نمی شود.

 داروها نباید بین افراد، به ویژه بین یک بزرگسال و یک کودک به اشتراک گذاشته شود.

باقیمانده دارو پس از درمان کامل نباید دوباره استفاده شود و باید دور ریخته شود.

 

وظایف پرستار کودک سرما خورده


هیچ چیز بدتر از دیدن یک کودک کوچک که در حال عطسه، سرفه و تلاش برای نفس کشیدن است نیست. به عنوان والدین یا پرستار کودک سرماخورده باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا به آنها کمک کنید احساس بهتری داشته باشند و مطمئن شوید که در سریع ترین زمان ممکن حالشان بهتر می شود.


از بین بردن تب توسط پرستار کودک


کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض تب با سرماخوردگی هستند، که به معنای داشتن دمای بالاتر است. معمولاً نیازی به درمان تب نیست: در واقع، افزایش جزئی دما در واقع نشان دهنده این است که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با ویروس است.
با این حال، تب می تواند باعث شود که یک کودک احساس بدی پیدا کند. حمام ولرم ممکن است به کاهش دمای کودک کمک کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است تجویز استامینوفن یا ایبوپروفن را برای درمان تب توصیه کند. در این صورت حتما دوز مناسب را متناسب با سن و وزن کودک در نظر داشته باشید.
اخطار: هرگز به نوزاد یا کودک آسپرین ندهید، زیرا آنها را در معرض خطر بیماری سندرم ری قرار می دهد.
تحت شرایط خاص، کودکی که به هر دلیلی تب دارد، احتمالاً باید در موارد زیر توسط پزشک معاینه شود:
• تب کودک بیش از 3 روز ادامه پیدا کند.
• کودک زیر 3 ماه سن دارد و تب او بالا است.


به عنوان پرستار کودک داروی مناسب را انتخاب کنید


اگر احساس می‌کنید باید به کودک یک داروی سرماخوردگی بدون نسخه (OTC) بدهید، محصولی را که برای کودکان فرموله شده است به او بدهید و برچسب آن را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که دوز مناسب را دریافت کرده‌اید.
، دارویی را انتخاب کنید که فقط علائمی را که کودک با آن درگیر است درمان کند. به عنوان مثال، اگر کودک فقط بینی گرفتگی دارد اما سرفه نمی کند، نیازی به دادن یک محصول که شامل یک سرکوب کننده سرفه است وجود ندارد.
به عنوان پرستار کودک گسترش میکروب ها را محدود کنید

اگر فرزندتان یا کودکی که از او پرستاری می کنید تب دارد، از فرستادن کودک خود به اجتاع (مدرسه، اردو، مهدکودک و غیره) خودداری کنید. زیرا در این شرایط بیماری می تواند به سایر کودکان سرایت پیدا کند.
به آنها کمک کنید دست های خود را به طور مکرر بشویند، به خصوص بعد از عطسه یا سرفه. دست های خود را نیز به طور مکرر بشویید و سایر اعضای خانواده را نیز تشویق کنید که این کار را انجام دهند.
به کودکی که به اندازه کافی بزرگ است آموزش دهید که تا هنگام عطسه کردن یا سرفه کردن جلوی دهان خود را بگیرد. این کار مانع از پرتاب ذرات حاوی ویروس به هوا می شود.
از مایعات زیاد استفاده کنید
هیدراتاسیون برای بهبودی پس از سرماخوردگی حیاتی است. اولویت اول همیشه آب است، بنابراین آب میوه را محدود کنید و نوشابه را حذف کنید.
نوشیدنی‌های الکترولیتی مانند پدیالیت یا آب نارگیل می‌توانند جایگزین مواد مغذی از دست رفته کودک در هنگام اسهال باشند، اما بیش از نیمی از مایعات را با این نوشیدنی‌ها جایگزین نکنید. اگر کودک در هنگام بیماری تمایلی به غذا خوردن ندارد، نگران نباشید.
با این حال، نوزادان زیر 6 ماه نباید وعده های غذایی شان را حذف کنند و باید فقط شیر مادر و/یا شیر خشک مصرف کنند. آب مواد مغذی لازم برای رشد و نمو را تامین نخواهد کرد. برای مقابله با کم آبی بیش از حد معمول شیر یا شیر خشک بدهید. همچنین دادن شیر مادر یا شیر خشک به نوزادی که غذاهای جامد می‌خورد، اشکالی ندارد.


به عنوان پرستار کودک به بیمار کمک کنید استراحت کند


خواب و استراحت برای بهبودی سریع از سرماخوردگی ضروری است. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هر دو را به مقدار کافی دریافت می کند. لازم نیست فعالیت را به طور کامل محدود کنید، اما وقت هایی را برای چرت زدن و خواب شبانه برنامه‌ریزی کنید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
عفونت های ویروسی معمولاً در طول یک هفته تا 10 روز بهبود می یابند. اگر کودک تا آن زمان به حالت عادی بازنگشت، با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید:
• مشکلات تنفسی
• داشتن تب بیش از 3 روز
• دردهایی که آرام نمی شوند و شدت می گیرند.
• عدم نگه داشتن غذا یا مایعات
• خستگی و بی حالی
• کم شدن تعداد دفعات ادرار که نشان دهنده کم آبی است
شاید مهمترین چیز برای مقابله با سرماخوردگی کودک این است که به غرایز خود اعتماد کنید. شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا فرزندتان بیش از آنچه که باید بیمار به نظر می‌رسد یا علائمی دارد که نشان می‌دهد مشکلات بیشتر زا سرماخوردگی دارد.

منابع: forbes، drugoffice و mayoclinic

خروج از نسخه موبایل