عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

آیا تا به حال فکر کرده اید که علت عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن چیست؟ آیا بیش از یک بار به آن برخورد کرده اید؟ آیا تعجب می کنید که آیا این نشانه ای از برخی از مسائل بهداشتی است؟ تمام این سوالات در ذهن شما رخ می دهد و شما را کنجکاو می کند، خصوصاً اگر مادر تازه کاری هستید. این می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده باشد. شما ممکن است فکر کنید که این به دلیل گرمای هوا است. افکار بی ادعای شما پس از خواندن این مقاله پایان می یابد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا کودک شما در هنگام شیر خوردن عرق می کند و خسته می شود.

علت عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن رایج است. اما گفتن این نکته به پزشک اطفال وقتی که کودک را برای معاینه پزشکی می برید، مهم است. در ادامه دلایل عرق کردن و خستگی کودک هنگام شیر خوردن را بررسی می کنیم.

پوست مادر

هنگام شیردهی، شما و کودک در تماس نزدیک هستید، اغلب تماس پوست به پوست است که باعث می شود کودک احساس گرما کند. در این حالت گرمای بدن کودک شما افزایش می یابد. برای کمک به کودک در تنظیم دمای بدن، بدن او با شروع تعریق روند طبیعی خنک سازی را تحریک می کند. این یک شاهکار کلاسیک زیست شناسی است.

معمولاً در حین شیردهی، بیشتر مادران دست خود را زیر سر نوزاد می‌گذارند، کف دست مادر گرما را به سر نوزاد منتقل می‌کند و همین میتواند باعث عرق کردن سر نوزاد در زمان شیر خوردن شود.

اتاق او خیلی گرم است

مسلماً یک محیط گرم باعث تعریق کودک شما می شود. اگر در یک مکان گرم و مرطوب زندگی می کنید، این احتمال وجود دارد که کودک شما بیشتر  زمان شیردهی عرق کند. به همین دلیل، اطمینان حاصل کنید که اتاق او از دمای مناسبی برخوردار است. اگر خیلی سرد یا خیلی گرم باشد هنگام شیردهی کلافه می شود. همیشه تهویه مناسب اتاق ها بهترین راه حل است. این باعث راحتی کودک شما می شود و همچنین از گرفتگی هوای اتاق جلوگیری می کند.

عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

لباس ها زیاد یکی از علل عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

اگر به دنبال علت عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن هستید باید بدانید که هرگز نباید به کودک خود بیش از حد لباس بپوشانید. حرف قدیمی پوشاندن او با لباس های مختلف، همیشه قابل اجرا نیست. باید به مقدار لازم، به او لباس بپوشانید. لایه های زیاد لباس در محیط گرم باعث تعریق می شود. هنگام شیردهی از پوشاندن کلاه خودداری کنید، زیرا خالی نگه داشتن سر به خنک ماندن بدن کمک می کند. اگر هوا سرد است و در ماه های زمستان به او غذا می دهید، می توانید کودک خود را با لباس های پشمی بپوشانید.

از لباس های نخی استفاده کنید

لباس های نخی قابل تنفس و نرم هستند. این اطمینان حاصل می کند که کودک شما راحت است. اگر از لباس های پلی استر استفاده کنید، گردش هوا وجود نخواهد داشت. این دلیل دیگری است که باعث تعریق کودک شما می شود. در دوران شیردهی، کودک شما نزدیک به پوست شما است و باعث می شود او گرم شود. لباس های پلی استر فقط تعریق او را افزایش می دهد.

مکیدن نوع تمرین کودک شما است

هنگامی که ما ورزش می کنیم و عضلات خود را حرکت می دهیم، عرق کردن برای ما امری عادی است. به همین ترتیب، مکیدن یک تمرین برای فک های کودک شما است. این نوعی ورزش برای او است که باعث عرق کردن او می شود. شما می توانید قبل از تکمیل شیردهی، به کودک خود اجازه دهید استراحت کند.

آیا عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن نشان دهنده یک مشکل سلامتی است؟

در حالی که تعریق در هنگام شیردهی طبیعی است، اما ممکن است برخی از مشکلات مربوط به سلامتی وجود داشته باشد. رایج ترین مسائل بهداشتی انسداد مجاری ریوی و پرکاری تیروئید است.

آترزی ریوی یا انسداد مجاری ریوی وضعیتی است که مربوط به دریچه ریوی بدن کودک است. دریچه ریوی شکافی در سمت راست قلب است که به تنظیم جریان خون در ریه ها کمک می کند. در مورد آترزی ریوی، دریچه ریوی به درستی تشکیل نمی شود. در نتیجه، خون از بطن راست کودک نمی تواند به ریه ها برسد. منجر به کمبود اکسیژن در بدن می شود.

تعریق بیش از حد نیز ممکن است وضعیت مربوط به غده تیروئید را نشان دهد. به این بیماری پرکاری تیروئید گفته می شود. برخی از نوزادان می توانند از سیانوز رنج ببرند یا رنگ پوست آنها مایل به آبی باشد.

اگر کودک شما دارای یک مشکل سلامتی است که باعث تعریق بیش از حد در دوران شیردهی می شود، علائم بیشتری وجود دارد که باید آنها را تشخیص دهید. در اینجا چند علائم دیگر وجود دارد که می توانید مراقب آنها باشید :

• کودک شما ممکن است در تنفس مشکل داشته باشد. ممکن است سریع یا آهسته نفس بکشد یا حتی نفس نفس بزند.

• علاوه بر این، ممکن است کودک شما همیشه خسته و بی حال به نظر برسد یا هنگام تغذیه مدام بخوابد.

• در بعضی موارد، ممکن است کودک شما اصلاً تمایل به تغذیه نداشته باشد.

از دیگر مواردی که منجر به تعریق نوزاد هنگام شیر خوردن می شود، می توان به تب، سندروم مرگ ناگهانی، نارسایی احتقانی قلب اشاره کرد.

اگر نوزاد شما هنگام شیر خوردن به جز تعریق این علائم را داشت، سریعاً به پزشک مراجعه کنید : رنگ پوست مایل به آبی، تنگی نفس و خس خس، وقتی نوزاد خیلی زود از شیر خوردن خسته شود، عدم رشد خوب و کافی.

چرا سر کودک بیشتر عرق می‌کند؟

این که سر نوزاد بیشتر از بدنش عرق می کند، به این دلیل است که سر نوزادان دارای غدد عرق فعال است. به همین دلیل هنگام شیر خوردن به خصوص وقتی احساس گرما می کند، سرش بیشتر از بدنش عرق می کند. به خاطر داشته باشید که دمای سر نوزاد همیشه بیشتر از سایر قسمت های بدن است. اما اگر احساس می کنید سر نوزادتان بیش از حد عرق می کند، حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

نکات بیشتر برای کاهش عرق کردن و خستگی نوزاد زمان شیر خوردن

قبل از اینکه وحشت کنید و ذهن خود را با انواع افکار منفی پر کنید، چند نکته برای کاهش تعریق کودک وجود دارد. این نکات را قبل از مراجعه به پزشک امتحان کنید.

هنگام شیردهی، شما و کودک در آغوش محکم خواهید بود. بنابراین، مهم است که خودتان هم لباس مناسبی داشته باشید، زیرا آنچه می پوشید روی کودک شما نیز تأثیر می گذارد. حتما در تابستان لباس های نخی سبک بپوشید که به خنک ماندن شما و کودک کمک کند. اطمینان حاصل کنید که مواد روی پوست کودک شما نرم است. اگر در ماه های زمستان شیر می خورد، بررسی کنید که لباس پشمی شما مستقیماً به بدن کودک شما نرسد، زیرا می تواند باعث تحریک پوست شود.

هنگامی که در خانه از کودک خود نگهداری می کنید، سر و صورت کودک خود را نپوشانید. هنگام شیردهی در ملاء عام، می توانید با یک پارچه پنبه ای خنک روی او را بپوشانید.

اگر کودک شما ناراحت به نظر می رسد، هوا را به آرامی بالای سر او به جریان بیاندازید تا تعریق کودک، کاهش یابد.

سعی کنید وضعیت کودک خود را هنگام شیردهی تغییر دهید. غالباً، در حالی که از کودک کوچک خود پرستاری می کنید ، سر او برای مدت طولانی در همان وضعیت ثابت است. این امر باعث گرم شدن یک قسمت از صورت و سر وی می شود که منجر به تعریق شدید در آن منطقه می شود. حین تعویض پستان حتماً مدتی موقعیت کودک خود را تغییر دهید.

اگر کودک شما بعد از انجام تمام این اقدامات لازم هنوز عرق می کند، باید سریعا با پزشک مشورت کنید. تعریق زیاد می تواند علامت برخی از مشکلات اصلی سلامتی باشد. اکنون که تقریباً از همه دلایل احتمالی تعریق کودک هنگام شیردهی مطلع شدید، دیگر جای ترس و وحشت نیست.

منبع: parentlane

‫5/5 (4 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *