روش نظافت ماشین ظرفشویی

روش نظافت ماشین ظرفشویی

اگر به دنبال پیدا کردن روش نظافت ماشین ظرفشویی هستید جای درستی آمده اید. همه ما انتظار داریم که ماشین ظرفشویی ما بیش از 10 سال به کار خود ادامه دهد، اما اگر برای تعمیر و نگهداری آن وقت نگذارید، ممکن است زیاد دوام نیاورد. در این مقاله راهنما، به بررسی نکاتی می پردازیم که به کمک آن ها می توانید ماشین ظرفشویی خود را بدون مشکل تمیز کنید.

 

 

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما به خوبی تخلیه نمی شود، به احتمال زیاد به این دلیل است که فیلتر آن مسدود شده است. حتی اگر اینطور نباشد، تمیز کردن فیلتر از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا چربی و ضایعات مواد غذایی در آن تجمع پیدا می کنند و باعث انسداد، بوی بد و سایر مسائل بهداشتی می شوند. همچنین، تمیز نگه داشتن فیلتر عملکرد ماشین ظرفشویی را بهبود می بخشد؛ زیرا باقی مانده مواد غذایی کمتر به عمق دستگاه نفوذ پیدا می کنند.

طراحی ماشین ظرفشویی های مدرن به گونه ای است که تمیز کردن فیلتر را آسان می کند؛ بنابراین، واقعاً هیچ بهانه ای برای به تعویق انداختن آن وجود ندارد.

 • در ابتدا ماشین ظرفشویی را خالی کنید و سبد پایینی آن را بردارید. فیلتر ماشین ظرفشویی در کف دستگاه و در ابتدای پمپ تخلیه قرار دارد و باید بدون نیاز به ابزار خاصی بیرون آورده شود (البته اگر هنگام بیرون آوردن، فیلتر گیر کرد، می توانید ار دفترچه راهنمای محصول کمک بگیرید).
 • فیلتر داخلی را زیر آب داغ بشویید و به کمک یک برس پلاستیکی به آرامی چربی و کثیفی ها را پاک کنید. فیلتر بزرگ تر را می توان فقط با آب داغ شستشو داد.

روش نظافت ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی کپک زده

ماشین ظرفشویی کپک زده نه تنها ظاهر زیبایی ندارد، بلکه می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. از آنجایی که هاگ های کپک در هوا معلق هستند، به همه قسمت های خانه سرایت پیدا می کنند. همچنین، داخل ماشین ظرفشویی که گرم و مرطوب است، محیط ایده آلی برای رشد کپک ها است.

لکه های سیاه قابل مشاهده یا بوی نامطبوع نشان می دهند که ماشین ظرفشویی شما دچار کپک زدگی شده است. با این حال، ممکن است گاهی اوقات حتی متوجه کپک زدگی ماشین ظرفشویی خود نشوید، زیرا بسیاری از کپک ها ریز، بی رنگ و بدون بو هستند. بنابراین، توجه داشته باشید که کپک ها همیشه در کمین هستند، حتی اگر نتوانید آن ها را ببینید.

 • برای از بین بردن کپک ماشین ظرفشویی، با برداشتن قفسه ها و شستشوی آن ها با محلول آب داغ و صابون شروع کنید.
 • در مرحله بعد، داخل ماشین ظرفشویی و اطراف درزگیر درب را با یک اسفنج یا پارچه آغشته به صابون تمیز کنید.
 • قفسه ها را دوباره بر سر جای خود قرار دهید و اجازه دهید داخل ماشین ظرفشویی با هوای آزاد کاملاً خشک شود.
 • در مرحله بعد، از سرکه برای از بین بردن کپک استفاده کنید. یک کاسه قابل شستشو را با یک یا دو فنجان سرکه پر کنید و در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید.
 • یک چرخه شستشو با بالاترین حرارت را اجرا کنید. توجه داشته باشید که به جز ظرف سرکه، هیچ ظرف دیگری نباید در ماشین ظرفشویی باشد.
 • بعد از اتمام اولین چرخه شستشو، یک فنجان جوش شیرین را به قسمت پایینی ماشین ظرفشویی بپاشید و دومین چرخه شستشو با آب داغ را اجرا کنید.
 • کپک های باقی مانده را به کمک مسواک و محلول آب و صابون پاک کنید. از گوشه های ماشین ظرفشویی و اطراف درزگیر درب غافل نشوید.

اگر سرکه کارساز نبود، می توانید از محلول هیپوکلریت سدیم (سفیدکننده کلر) استفاده کنید. سفیدکننده کلر برای از بین بردن کپک ها بسیار موثر است و سفیدک ها را نیز از بین می برد. سفیدکننده ماده قوی است؛ بنابراین، نباید آن را به طور مستقیم بر روی درزگیر لاستیکی ماشین ظرفشویی بریزید. برای استفاده از سفیدکننده حتماً دستکش بپوشید و مطمئن شوید که تهویه آشپزخانه شما خوب است. هرگز سفیدکننده را با مواد شیمیایی دیگر مانند سرکه مخلوط نکنید، زیرا ممکن است باعث آزادسازی گازهای سمی شود.

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سفیدکننده، همانند تمیز کردن با سرکه قفسه ها را بردارید و آن ها را با محلول آب داغ و صابون بشویید. سپس یک فنجان سفیدکننده را در چهار لیتر آب رقیق کنید و داخل ماشین ظرفشویی خود را با یک برس پلاستیکی بسابید. از برسی سیمی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند. سپس از یک مسواک قدیمی برای تمیز کردن گوشه ها یا پشت درزگیر استفاده کنید. ممکن است این کار کپک هایی را که عمیقاً به سطوح متخلخل درزگیر ماشین ظرفشویی شما نفوذ پیدا کرده اند، از بین نبرد. در مرحله بعد، یک چرخه شستشو را در ماشین ظرفشویی خالی اجرا کنید تا باقی مانده سفیدکننده پاک شود.

درب ماشین ظرفشویی را در بین چرخه ها باز بگذارید تا با به گردش درآمدن هوا از کپک زدگی مجدد جلوگیری شود.

ماشین ظرفشویی خود را با چه تمیز کنیم؟

برای نظافت ماشین ظرفشویی خود می توانید از یک پارچه نرم و مرطوب یا اسفنج آشپزخانه استفاده کنید. همچنین، برای از بین بردن سفیدک ها می توانید از یک برس و مسواک پلاستیکی استفاده کنید.

هرگز از سیم ظرفشویی یا اسفنج فلزی استفاده نکنید، زیرا می توانند به سطوح ماشین ظرفشویی شما آسیب برسانند. می توانید سطوح بیرونی را با محلول آب و صابون یا پاک کننده های چند منظوره تمیز کنید (بهتر است ابتدا دفترچه راهنما را مطالعه کنید). مواد شوینده مختلفی برای تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی وجود دارند که می توان به سرکه، سدیم بی کربنات، سفیدکننده کلر، اسید سیتریک یا انواع پاک کننده های تجاری مخصوص ماشین ظرفشویی اشاره کرد. همیشه دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کنید. اگر از مواد شیمیایی قوی استفاده می کنید، حتماً دستکش بپوشید و از تهویه آشپرخانه خود مطمئن شوید.

روش نظافت ماشین ظرفشویی

استفاده از پاک کننده های مخصوص ماشین ظرفشویی، رسوبات چربی و آهک را به خوبی از بین می برند. اما اگر مدت هاست که ماشین ظرفشویی خود را تمیز نکرده اید و با حجم زیادی از کثیفی ها روبه‌رو هستید، بهتر است از سرکه سفید ساده استفاده کنید.

مزایای سرکه: سرکه تغییر رنگ، بوی نامطبوع و زننده ایجاد شده در لوله های ماشین ظرفشویی شما را از بین می برد. سرکه همچنین ارزان و در دسترس است و کمتر سمی است.

 

مضرات سرکه: برخی از تولیدکنندگان ماشین ظرفشویی، توصیه می کنند که از سرکه در لوازم خانگی خود استفاده نکنید، زیرا خاصیت اسیدی آن به مرور زمان می تواند به طور بالقوه به قطعات داخلی دستگاه آسیب برساند. توصیه آن ها این است که از پاک کننده های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. به هر حال بهتر است قبل از هر اقدامی، دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کنید.

 

چگونه ماشین ظرفشویی خود را با سرکه تمیز کنیم؟

 • دو فنجان سرکه را در یک کاسه بریزید و آن را در یکی از قفسه های ماشین ظرفشویی خود قرار دهید.
 • یک چرخه شستشو را اجرا کنید و سپس آن را به مدت نیم ساعت یا بیشتر متوقف کنید تا به خوبی خیس بخورد.
 • اگر ماشین ظرفشویی هنوز بوی بدی می دهد، یک مشت جوش شیرین را در آن بپاشید و دوباره چرخه شستشو را اجرا کنید.

چرا نمی توان سرکه را به طور مستقیم در ماشین ظرفشویی ریخت؟ زیرا پمپ تخلیه بسیاری از ماشین های ظرفشویی در ابتدای چرخه شستشو شروع به کار می کنند تا آب باقی مانده از چرخه شستشو قبلی را تخلیه کنند. ریختن مستقیم سرکه در ماشین ظرفشویی باعث می شود تا از همان ابتدای کار، سرکه به فاضلاب ریخته شود.

نحوه از بین بردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی نه تنها زننده است، بلکه می‌تواند نشانه‌ای از کپک یا باکتری‌های مضری باشد که در عمق دستگاه تجمع پیدا کرده اند. همچنین می تواند نشانه ای از چربی و ذرات غذای انباشته شده در کف دستگاه نیز باشد.

خبر خوب این است که هر یک از تکنیک ‌های نظافتی گفته شده بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی را نیز برطرف می کنند، اما اگر تنها چیزی که نگران آن هستید بوی نامطبوع دستگاه است، به کمک یک روش سریع و آسان می توان از شر آن خلاص شد.

اگر مدتی است که ظرف های کثیف در ماشین ظرفشویی شما مانده اند، به احتمال زیاد می توانند باعث بوی تعفن شوند و تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه خود را روشن کنید. معمولاً بهتر است صبر کنید تا ماشین ظرفشویی تان کاملاً پر شود و سپس آن را روشن کنید؛ اما اگر دستگاه شما بوی بدی گرفته است، می توانید از این نکته صرف نظر کنید.

با این حال، اگر بوی بد پس از یک چرخه شستشو نیز از بین نرفت، باید اقدامات دیگری را در نظر بگیرید.

 • ابتدا قفسه‌ها را بردارید و آن ها را با محلول آب داغ و صابون بشویید.
 • در مرحله بعد، فیلتر را تمیز کنید. ذرات چربی و مواد غذایی می توانند به سرعت در فیلتر تجمع پیدا کنند و باعث بوی بد ماشین ظرفشویی شما شوند.
 • حالا یک فنجان جوش شیرین را به قسمت پایینی ماشین ظرفشویی بپاشید و اجازه دهید یک شب بماند (جوش شیرین بوی نامطبوع را جذب می کند). صبح روز بعد، چرخه شستشو را با بالاترین درجه آب اجرا کنید.
 • در نهایت، شلنگ تخلیه را از نظر انسداد بررسی کنید – گرفتگی شلنگ تخلیه می تواند باعث شود آب کثیف به جای تخلیه یک جا جمع شود و بوی بدی ایجاد کند. جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی شما نشانه این است که شلنگ تخلیه به خوبی کار نمی کند. شاید نیاز باشد شلنگ تخلیه را جدا کنید. اگر بتوانید شلنگ تخلیه را به طور کامل از ماشین ظرفشویی خود جدا کنید، می توانید هرگونه انسداد را به راحتی مشاهده کنید و آن را با شلنگ آبیاری یا یک چوب نازک بلند تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما ظرف ها را به خوبی قبل تمیز نمی کند، ممکن است انسداد بازوهای آبپاش علت آن باشد. به مرور زمان ممکن است کثیفی در داخل جت‌ پمپ ماشین ظرفشویی جمع شود (مخصوصاً اگر فیلتر خود را به طور منظم تمیز نکنید) و کارآیی دستگاه را پایین آورد. تمیز کردن بازوهای آبپاش می تواند عملکرد ماشین ظرفشویی را بهبود بخشد.

برای تمیز کردن بازوهای آبپاش، آن ها را خارج کنید و با یک خلال دندان یا یک شیء نرم و نوک تیز سوراخ های خروجی آب را از هر گونه انسداد پاک کنید. از اشیاء فلزی تیز استفاده نکنید، زیرا می توانند به بازوهای آبپاش آسیب وارد کنند. سپس بازوهای آبپاش را سر جای خود قرار دهید.

روش نظافت ماشین ظرفشویینحوه تمیز کردن بیرون ماشین ظرفشویی

تمیز کردن بیرون ماشین ظرفشویی نه تنها جلوه بهتری به آشپزخانه شما می بخشد، بلکه به جلوگیری از زنگ زدگی دستگاه نیز کمک می کند. درب و نمایشگر ماشین ظرفشویی خود را با یک پارچه نرم و محلول آب داغ و صابون یا یک پاک کننده چند منظوره (با توجه به دفترچه راهنمای محصول) تمیز کنید. گوشه ها، دستگیره ها و اطراف دکمه ها را فراموش نکنید. شیشه پاک کن لکه ها و جای انگشت ها بر روی استیل ضد زنگ را به خوبی پاک می کند.

درزگیر درب را نیز باید با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید. این کار به جلوگیری از کپک زدن و بوی نامطبوع کمک می کند و هر گونه انسدادی را که باعث می شود درب دستگاه به خوبی بسته نشود، از بین می برد.

آب سخت در ماشین ظرفشویی

آب سخت که غلظت بالایی از مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم دارد، برای ماشین های ظرفشویی مضر است، اثر مواد شوینده را کاهش می دهد و به مرور زمان باعث کدر شدن ظروف شیشه ای می شود. استفاده از آب سخت می تواند به خود ماشین ظرفشویی نیز آسیب برساند.

اگر محلی که در آن زندگی می کنید آب سختی دارد، باید مقدار مواد شوینده را افزایش دهید و برای بهبود عملکرد شستشو از جلادهنده کنید. همچنین باید به طور مرتب رسوبات آهکی را با استفاده از پاک کننده ها و مواد رسوب زدا از بین ببرید. از آنجایی که بیشتر رسوبات از نظر شیمیایی ساده هستند، برای از بین بردن آن ها باید از اسید استفاده کنید. ساده ترین گزینه ها سرکه یا اسید سیتریک هستند؛ همچنین می توانید از یک محصول تجاری نیز استفاده کنید.

باید اقدامات پیشگیرانه ای را برای کاهش تاثیر آب سخت روی ماشین ظرفشویی خود دنبال کنید. علاوه بر رسوب زدایی منظم، ساده ترین راه استفاده از مواد شوینده حاوی نرم کننده آب است.

همچنین می توانید یک سیستم نرم کننده آب در خانه خود نصب کنید. سیستم های نرم کننده آب می توانند املاح آب سخت را از بین ببرند و آن را نرم کنند؛ به گونه ای که به ماشین لباسشویی، سینک، دوش و ماشین ظرفشویی شما آسیبی نرساند.

نحوه نگهداری منظم از ماشین ظرفشویی

روزانه

 • قبل از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی، باقی مانده غذای روی آن ها را دور بریزید. به این ترتیب پسماند مواد غذایی در فیلتر تجمع پیدا نمی کند. لازم نیست ظروف را قبل از چیدن در ماشین ظرفشویی آبکشی کنید. آبکشی کردن باعث می شود ماشین ظرفشویی ظرف ها را به خوبی شستشو ندهد.
 • درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید. این کار عمر درزگیر درب را افزایش می دهد و با به گردش درآوردن هوا به جلوگیری از کپک زدن و ایجاد بوی بد کمک می کند. درب برخی از مدل ها به طور خودکار باز می شوند تا خشک کردن را تسریع کنند.
 • از مواد شوینده باکیفیت استفاده کنید. پاک کننده های باکیفیت نه تنها عملکرد بهتری خواهند داشت، بلکه اضافات کمتری از خود به جا می گذارند و از تجمع رسوبات در دستگاه شما جلوگیری می کنند.

هفتگی

 • درزگیرهای ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. تجمع گرد و غبار در درزگیرها باعث خراب شدن دستگاه شما می شود. با استفاده از یک پارچه مرطوب درزگیرها را تمیز کنید.
 • فیلتر را تمیز کنید. فیلتر محل تجمع چربی و پسماند مواد غذایی است و بسیاری از مشکلات ماشین ظرفشویی از انسداد فیلتر ناشی می شوند؛ بنابراین، تمیز کردن آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ماهانه

 • بیرون ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. این کار نه تنها جلوه زیبایی به آشپزخانه شما می بخشد، بلکه به جلوگیری از زنگ زدگی نیز کمک می کند.
 • هنگام شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی از مایع جلادهنده استفاده کنید. مایع جلادهنده ظروف را به خوبی پاک می کند و درخشش را به آن ها باز می گرداند. بسیاری از قرص های ماشین ظرفشویی حاوی جلادهنده هستند.
 • ماشین ظرفشویی خود را به طور منظم روشن کنید. استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی برای طولانی مدت به چربی ها و دیگر رسوبات زمان می دهد تا خشک و سخت شوند، لوله ها را مسدود کنند، درزگیرها را خشک کنند و حتی ممکن است در هجوم حشرات نقش داشته باشند. علاوه براین، شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی از نظر آب و انرژی مصرفی نسبت به شستشوی دستی کارآمدتر است و می تواند در هزینه و زمان شما صرفه جویی کند.

سالانه

 • ماشین ظرفشویی خالی را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید یا بهتر است آن را با یک کاسه سرکه یا یک پاک کننده تجاری تمیز کنید. این کار به از بین رفتن چربی و رسوبات آهکی کمک می کند و بوی بد را از بین می برد.
 • بازوهای آبپاش را بررسی کنید. رفع هر گونه انسداد می تواند عملکرد دستگاه را بهبود بخشد.

در آخر، با توجه داشته باشید که دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اطلاعات مهمی را پیرامون نظافت دستگاه در اختیار شما قرار می دهد؛ بنابراین، حتماً آن را به خوبی مطالعه کنید تا عمر و عملکرد دستگاه خود را افزایش دهید.

منبع: choice

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.