بی خوابی سالمندان از جمله اختلالاتی‌ست که هر فرد سالمندی را بسیار آزار می‌دهد.

بی خوابی سالمندان و راه‌های غلبه بر آن

بی خوابی سالمندان از جمله اختلالاتی‌ست که هر فرد سالمندی را بسیار آزار می‌دهد. دلایل مختلفی می‌تواند موجب به وجود آمدن این اختلال در فرد سالمند شود. که برای رفع این اختلال می‌بایست دلیل آن را یافت و سپس نسبت به رفع آن اقدام نمود. در بیشتر مواردی که سالمند با این اختلال مواجه شده، تغییر در شیوه‌ی زندگی موجب غلبه و بر بی‌خوابی می‌شود. می‌توان گفت چیزی حدود 60 درصد سالمندانی که از این اختلال رنج می‌برند، هرگز از آن صحبت نمی‌کنند.

حتی اکثر این افراد هنگام مراجعه به پزشک خود نیز در این خصوص صحبتی به میان نمی‌آورند. از همین روی رفع این مشکل در این افراد بسیار زمان‌بر می‌باشد. اما برای آنکه این اختلال را رفع کنیم در ابتدا باید با خود بی‌خوابی، علل و دلایل ایجاد آن و راه‌های درمان آن آشنا شوید. جهت آشنایی با این مفاهیم تا انتهای این مقاله با ما باشید.

بی خوابی سالمندان و انواع مختلف آن

بی خوابی در سالمندان دارای انواع مختلفی نیز می‌باشد. نمی‌توان برای این اختلال یک دلیل کلی آورد و اختلال خواب تمامی سالمندان را به آن نسبت داد. به طور کلی اختلالات خواب در سالمندان به دو دسته‌ی کلی بی‌خوابی اولیه و بی‌خوابی ثانویه تقسیم‌بندی می‌شود. بی‌خوابی اولیه دارای دلیل مشخصی نمی‌باشد و نمی‌توان بیماری یا علت خاصی را دلیل بی‌خوابی دانست. پزشکان در تشخیص دلیل این نوع بی‌خوابی دچار مشکلات فراوانی خواهند بود. چرا که سالمند بدون دلیل درگیر بی‌خوابی شده است.

به همین دلیل پزشکان برای پیدا کردن دلیل بی‌خوابی باید دقت زیادی را به خرج دهند. در بی‌خوابی ثانویه می‌توان علت بی‌خوابی را با راه و روش‌های پزشکی جستجو کرد. به این صورت که با پدیدار شدن یک مشکل پزشکی در فرد سالمند، بی‌خوابی نیز در او شروع می‌شود. پس برای رفع این نوع بی‌خوابی، کافی‌ست آن بیماری یا اختلال که موجب بی‌خوابی شده را درمان کرد.درمان بی خوابی سالمندان بسته به دلیلی‌ست که موجب می‌شود سالمند درگیر این اختلال آزار دهنده بشود.

بی خوابی سالمندان

عمده‌ترین دلایل بی خوابی سالمندان

همانطور که قبل‌تر گفته شد، بی خوابی سالمندان دارای دلایل مختلفی می‌باشد. عمده‌ترین دلایلی که موجب این اختلال می‌شوند ریشه در یک مشکل پزشکی و یا سبک زندگی فرد سالمند دارد. از همین روی با شناسایی آن مشکل، می‌توان نسبت به درمان آن پرداخت. یکی از عمده‌ترین دلایلی که موجب این اختلال می‌شود، عادت‌های نامناسب خواب و محیط نامناسب می‌باشد. ساعات و مکانی که سالمند جهت خوابیدن انتخاب می‌کند می‌تواند دلیل این اختلال باشد. همچنین مصرف نوشیدنی‌های دارای کافئین نیز جز این دسته از دلایل عمده‌ی بی‌خوابی می‌باشد. از جمله دلایل دیگری که موجب به وجود آمدن این اختلال در فرد سالمند می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد در نقاط مختلف بدن.
  • یائسگی.
  • عوارض ناشی از داروهای مختلف.
  • عدم تحرک کافی و زندگی بدون ورزش.
  • استرس و اضطراب ناشی از حوادث زندگی.
  • تعامل نداشتن با اجتماع و خانواده.
  • اختلالات هنگام خواب.
  • وجود منبع نور در هنگام خواب.

راه‌های غلبه و درمان بی خوابی سالمندان

درمان بی خوابی سالمندان بسته به دلیلی‌ست که موجب می‌شود سالمند درگیر این اختلال آزار دهنده بشود. به همین دلیل برای درمان این اختلال در ابتدا باید به دلیلی که موجب آن شده پرداخت و دلیل آن را پیدا کرد. همانطور که قبل از این گفته شد برخی از دلایل داری ریشه‌ای پزشکی می‌باشد. یعنی با بروز یک بیماری و یا مشکل پزشکی، این اختلال نیز در سالمند پیش آمده است.

در چنین مواردی می‌توان با درمان بیماری و یا اختلال نسبت به درمان بی‌خوابی پرداخت. در برخی موارد نیز دلیل این اختلال بسته به سبک زندگی فرد سالمند دارد. در چنین مواردی نیز با تغییر سبک زندگی فرد سالمند، می‌توان بر این اختلال غلبه و سپس درمان کرد. اما در برخی موارد بی‌خوابی دارای دلیلی مشخص و با ریشه‌ای موجه نمی‌باشد. چنین مواردی پزشک باید دقت عمل لازم را به خرج داده تا بتواند دلیل این اختلال را پیدا کند.بی خوابی سالمندان با بالا رفتن سن و سال و پیر شدن فرد می‌تواند افزایش پیدا کند.

بی خوابی سالمندان

راه‌کارهایی جهت غلبه و درمان بی خوابی سالمندان

بی خوابی سالمندان با بالا رفتن سن و سال و پیر شدن فرد می‌تواند افزایش پیدا کند. به طوری که این اختلال در فرد تبدیل به امری طبیعی خواهد شد. اما راه‌کارهایی جهت غلبه بر این اختلال وجود دارد که کافی‌ست آنها را رعایت نمایید. با رعایت این نکات می‌توانید کم کم بر این اختلال غلبه و آن را درمان نمایید. در ابتدا لازم است که استرس را از خود دور کرده و به عوامل استرس‌زا وارد نشوید. سپس آرامش هنگام خواب را هدف خود قرا دهید، نه خود خواب را. در پایان نیز قبل از خواب اقدام به یک فعالیت آرام نمایید تا خواب به سراغ شما بیاید.

‫0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *