تب در سالمندان و 5 راه حل خانگی کاهش تب

تب در سالمندان از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟

تب در سالمندان به دلیل آنکه ممکن است حاصل از عفونتی ویروسی یا باکتریایی باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین به دلیل کم تحرکی و ساکن بودن فرد سالمند ممکن است دلیل تب، عفونت زخم(زخم بستر) باشد. پس با توجه به اهمیت ویژه‌ی آن، درمان آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


تب در سالمندان و 5 راه حل خانگی کاهش تب

تب در سالمندان را اکثر خانواده‌های دارای سالمند و پرستاران سالمند در مراقبت و نگهداری از سالمند تجربه کرده‌اند. گاهی تب می‌تواند برای سالمند بسیار دردناک و حتی نارحت‌کننده باشد و موجب نگرانی شما در مراقبت و نگهداری شود. به طور معمول تب واکنش طبیعی بدن در برابر انواع عفونت است، پس تب در واقع چیز بدی نیست. می‌توان گفت با مشاهده تب باید از این موضوع که سیستم ایمنی سالمند به خوبی کار می‌کند خوشحال بود. اما این موضوع نباید باعث شود که از کنار این موضوع به راحتی عبور کنید. چرا که باید دلیل اصلی تب را هر چه سریع‌تر پیدا و آن را درمان کنید.

میزان دمای طبیعی بدن چه مقدار است؟

برای آنکه تب در سالمندان را تشخیص دهید در ابتدا باید با میزان دمای طبیعی بدن آشنایی داشته باشید. دمای طبیعی بدن یک انسان بالغ چیزی برابر با 36.4 سانتی‌گراد الی 37.2 سانتی‌گراد می‌باشد. این عدد بسته به نقطه‌ای که جهت اندازه گیری تب استفاده می‌شود متغیر است. به عنوان مثال دمایی که از طریق دهان اندازه‌گیری می‌شود باید عددی برابر با  36.8±0.4 سانتی گراد باشد. همچنین بدن در ساعات مختلف روز دارای دمایی متفاوت نسبت به دیگر ساعات شبانه روز می‌باشد. اما مواردی هستند که بر روی درجه‌ی طبیعی دمای بدن تاثیر گذار هستند و باید آنها را مد نظر قرار داد. موارد تاثیر گذار بر روی دمای طبیعی بدن را می‌توان به شرح زیر نام برد:

 • سن بیمار.
 • دمای اتاقی که بیمار در آن حضور دارد.
 • میزان لباس و پوشش بیمار و همچنین رواندازی که بیمار استفاده نموده است.
 • ساعتی که قصد اندازه گیری درجه حرارت بدن بیمار را دارید.
 • تب در سالمندان از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟ | تب بالا در سالمند

  تب بالا در سالمند

 •  بیشتر بخوانید : مراقبت از سالمندان در خانه

تب در سالمندان از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟

همانطور که در قبل گفتیم تب در سالمندان نیز مانند دیگر افراد واکنش طبیعی بدن آنها‌ست نسبت به عفونت‌ها. اما عفونت‌ها نیز می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند که باید دلیل عفونت و محل آن را پیدا کرد. تب در فرد سالمند با فرد سالمند دیگر می‌تواند متفاوت باشد و دمای متفاوتی در هر فرد دیده شود. در ابتدا باید از عدد اندازه‌گیری شده اطمینان حاصل پیدا کرد. دمای طبیعی فرد سالمند نیز نسبت به بدن جوان‌ترها کمی کمتر می‌باشد. در فرد جوان تب‌هایی با منشا نامشخص بسیار رایج است، اما در فرد سالمند چنین چیزی کمتر دیده می‌شود. پس در فرد سالمند حتما باید دلیل تب را پیدا و آن را رفع کرد. به طور معمول در فرد سالمند می‌توان منشأ تب را در یکی از موارد زیر پیدا کرد:

 • عفونت‌هایی که منشا پوستی دارند.
 • عفونت‌هایی که منشا باکتریایی دارند، مانند عفونت ادراری.
 • عفونتی که منشا آن زخم‌ها هستند، مانند زخم بستر می‌باشد.
 • عفونت‌هایی که حاصل ابتلا به ویروس‌ها می‌باشد، مانند ویروس آنفولانزا و یا کرونا.
 • عفونت‌های ایجاد شده در دستگاه گوارش.
 • عوارض داروهای مورد مصرف.
 • استرس و…

5 راه حل خانگی کاهش تب در سالمندان

اگر میزان تب در سالمندان کم باشد و مقدار خفیفی باشد می‌توان آن را با راه‌حل‌هایی خانگی درمان کرد. اولین راه‌حل جهت درمان تب می‌تواند استراحت کافی جهت بهبود وضعیت جسمانی بیمار باشد. استراحت کافی می‌تواند باعث ترمیم و بهبود جسم بیمار شود. همچنین استراحت به بدن کمک می‌کند تا در برابر بیماری از خود دفاع کند. راه حل بعدی خوردن مایعات و مصرف فراوان آنها می‌باشد. خوردن مایعات و بخصوص آب باعث دفع سموم از بدن می‌شود و درمان را تسریع می‌بخشد. اگر بیمار دچار بیماری‌های قندی می‌باشد در مصرف آبمیوه‌ها نباید زیاده‌روی کنید. راه حل بعدی مصرف کمتر نمک و ادویه‌جات در غذای بیمار می‌باشد. راه حل بعد که به درمان تب بسیار کمک می‌کند مصرف پروبیوتیک‌ها می‌باشد که در ماست به طور چشم‌گیری موجود می‌باشد. راه حل آخر نیز که درمان تب کمک شایانی می‌کند دوش با آب ولرم می‌باشد.

تب در سالمندان | تب بالا در سالمند

تب بالا در سالمند

تب در سالمندان

چند نکته‌ی کاربردی در زمان تب در سالمندان

زمانی که با تب بالا در سالمند مواجه می‌شوید بخش عمده‌ای از مراقبت و نگهداری از سالمند بر عهده‌ی شما می‌باشد. توجه به نکاتی کاربردی در زمان مراقبت و نگهداری از سالمند دارای تب می‌تواند به شما کمک کند. به هیچ وجه از آسپرین جهت درمان تب زمانی که بیمار شما سالمندان هستند استفاده نکنید. نباید محیط بیمار را بیش از اندازه گرم کنید و بهتر است از پتو جهت رو انداز بیمار استفاده نکنید. پاشویه‌ی بیمار می‌تواند به طور چشم‌گیری در درمان تب به شما کمک کند. جهت تغذیه سالمند بهتر است غذاهای آب‌دار مانند سوپ و آبمیوه‌ها استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.