کف پای صاف در نوزادان

کف پای صاف در نوزادان چیست؟ علت آن چیست؟ و چکار باید انجام داد؟ نوزادان غالباً با صافی کف پا متولد می شوند، که ممکن است تا کودکی ادامه داشته باشد. این اتفاق می افتد زیرا استخوان ها و مفاصل کودکان انعطاف پذیر است و باعث می شود پا های آنها هنگام ایستادن صاف شود. نوزادان خردسال همچنین دارای یک لایه چربی در مرز داخلی پا های خود هستند که قوس را پنهان می کند.

اگر کودک خود را با نوک انگشتان پا بلند کنید، هنوز می توانید قوس را ببینید، اما وقتی کودک به حالت عادی ایستاده است، قوس آن از بین می رود. پا نیز ممکن است تغییر شکل دهد، باعث افزایش وزن در قسمت داخلی شده و حتی صاف تر به نظر می رسد. به طور معمول، کف پای صاف در شش سالگی ناپدید می شود، زیرا انعطاف پذیری پا کم می شود و قوس ها رشد می کنند. از هر 10 کودک فقط 1 یا 2 نفر در بزرگسالی صافی کف پایشان ادامه می یابد. برای کودکانی که دچار قوس نمی شوند، درمان توصیه نمی شود مگر اینکه پا سفت یا دردناک باشد. 

کف پای صاف در نوزادان چیست؟

کف پا دارای یک قوس در قسمت داخلی (فرو رفتگی) است که از پاشنه پا تا پایه انگشت شست پا، امتداد می یابد. پا وقتی این قوس را نداشته باشد، صاف خوانده می شود. صافی کف پای کودکان شرایطی است که در آن کل کف پای کودک با زمین تماس می گیرد. به نام pes planus و قوس های افتاده نیز شناخته می شود، کف پای صاف هنگامی رخ می دهد که قوس پا رشد نکند یا از بین برود.

صافی کف پا در کودکان به دلیل این امر که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز بسیار انعطاف پذیر است، بسیار شایع است. بیشتر کودکان تا سن شش سالگی از این بیماری رنج می برند. حتی کسانی که از این شرایط رنج نمی برند (حدود 15 درصد) به ندرت نیاز به درمان دارند.

اگر فکر می کنید کودک شما کف پای صاف دارد، با پزشک وی صحبت کنید. بدون مشورت پزشک متخصص اطفال در کودکان اقدام به درمان این بیماری نکنید.

علت کف پای صاف در نوزادان چیست؟

بسیاری از افراد از گذشته این باور را دارند که صافی کف پا غیرطبیعی است و نیاز به درمان با کفش مخصوص، کفی یا حتی آتل یا بریس دارد.

اما حال می دانیم که اکثر کودکان بین 1-5 سال دارای کف پای صاف هستند. این بخشی از رشد طبیعی پا های آنها است و بیش از 95 درصد کودکان، صافی کف پایشان از بین می رود و‌ خود رشد می کنند و یک قوس طبیعی ایجاد می کنند. 5 درصد دیگر همچنان کف پای صاف دارند، اما فقط تعداد کمی از آنها با مشکل روبرو می شوند. اکثر کودکان با کف پای صاف و مداوم در فعالیت های بدنی از جمله ورزش های رقابتی شرکت می کنند و هیچ درد یا علائم دیگری را تجربه نمی کنند.

کف پای صاف در نوزادان

صافی کف پا در کودکان همچنین می تواند علامت عدم انعطاف پا باشد که باعث می شود کودک شما مچ پا را به سمت داخل بچرخاند، که به آن Hyperpronation نیز می گویند. در صورت عدم درمان، این می تواند منجر به بروز علائم دیگری از جمله صافی کف پا، درد پا، کمر درد، درد زانو، درد مفصل ران، مچ پا و خمیدگی قلاب مانند شست پا به سمت پایین شود.

صافی کف پا، به ندرت مشکل جدی را به همراه دارد. پزشکی که کودک را معاینه می کند این موارد را بررسی کرده و مراقبت های مداوم را برنامه ریزی می کند. کودکان بزرگتر با صافی کف پا، که دردناک یا سفت باشد و یا کودکانی که در ابتدا قوس طبیعی داشتند و بعداً دچار صافی کف پا می شوند، به توجه ویژه ای نیاز دارند.

علائم کف پای صاف در نوزادان

بیشتر اوقات، کودکی که دارای کف پای صاف است، علائمی بیشتر از علائم ظاهری پا تجربه نمی کند. در این حالت، شرایط بدون علامت در نظر گرفته می شود. بیشتر افراد ظاهر کف پای صاف را تشخیص می دهند. به عبارت دیگر، پای صاف بر روی زمین قرار دارد، و قوس کمی وجود دارد. هنگام ایستادن در پشت کودک، احتمالاً انگشتان خارجی پا را می بینید اما انگشت شست پا را نمی بینید.

کودکانی که دارای صافی کف پای علامت دار هستند، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان دهند :

  • شیب بیرونی در پاشنه پا
  • تغییر در راه رفتن یا بی حرکتی هنگام راه رفتن
  • مشکل در حرکت دادن پا از یک طرف به طرف دیگر یا بالا و پایین
  • احساس درد یا حساسیت به لمس در هر نقطه از پا تا زانو
  • درد یا دشواری هنگام پوشیدن کفش
  • کناره گیری از فعالیت های بدنی

اگر کودک شما هر یک از این علائم را تجربه کرد، قرار ملاقات با یک پزشک متخصص اطفال را فراموش نکنید.

تشخیص کف پای صاف در نوزادان

برای تشخیص صافی کف پا در کودکان، پزشک متخصص کودک شما پای او‌ را معاینه می کند و به دنبال تفاوت در ظاهر آن هنگام ایستادن کودک در مقابل نشستن است. علاوه بر این، پزشک دامنه حرکت کودک را آزمایش می کند و راه رفتن او را تماشا می کند. برای تعیین علت زمینه ای، پزشک متخصص ممکن است ساق پا و احتمالاً تا لگن را معاینه کند.

سرانجام، ممکن است پزشک برای تعیین شدت وضعیت کودک شما، تصویر برداری با اشعه ایکس یا سایر تصاویر تشخیصی را تجویز کند.

کف پای صاف در نوزادان

آیا درمانی برای کف پای صاف کودکان، لازم است؟

مطالعات مربوط به تعداد زیادی از کودکان نشان داده است که درمان با کفش مخصوص، کفی یا آتل شکل پا را تغییر نمی دهد و به پای آنها قوس نمی دهد.

اکثریت بیشتر کودکان زیر پنج سال، با کف پای صاف به موقع قوس پا را دارند و بدون استفاده از کفی یا درمان خاصی، صافی کف پای آنها، از بین می رود.

وقتی صافی کف پا بعد از پنج سالگی در کودکان ادامه پیدا می کند و آنها از درد در ناحیه پا شکایت دارند، برای کاهش ناراحتی، درمان با کفی برای ایجاد قوس بیشتر استفاده می شود.

در موارد نادر، نوجوانان و کودکان بزرگتر با علائم مداوم ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. كودكانی كه دچار مشكلات اضافی براي صافی کف پا مي شوند نيز، ممكن است نياز به عمل داشته باشند.

کف پای صاف در نوزادان

HyProCure هم یک روش کم تهاجمی است که با قرار دادن یک استنت تیتانیوم کوچک برای کمک به هم ترازی استخوان های پاشنه و مچ پا، این عدم انطباق پا / مچ پا را اصلاح می کند. 

اگر وضعیت کودک شما علامت دار باشد و نیاز به درمان داشته باشد، گزینه های مختلف غیرجراحی در دسترس است.

دارو : اگر کودک شما احساس درد و / یا التهاب می کند، ممکن است دارو های بدون نسخه برای کنترل ناراحتی او تجویز شود.

اصلاح کردن سطح فعالیت ها : ممکن است لازم باشد فعالیت هایی که باعث درد پا در کودک شما می شود، به طور موقت کاهش یابد. همچنین ممکن است لازم باشد کودک شما از ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن اجتناب کند.

ارتزها : ارتزی سفارشی که در کفش کودک شما نصب شده به پشتیبانی ساختار و بهبود عملکرد کمک می کند.

فیزیوتراپی : پزشک متخصص اطفال و کودکان شما ممکن است بر تمرینات کششی ویژه نظارت کند، به ویژه در مواردی که تاندون آشیل باعث ایجاد این بیماری می شود.

کفش مناسب : پزشک باید در مورد کفش مناسب کودک دارای کف صاف به شما مشاوره دهد.

اگرچه در بیشتر موارد صافی کف پا در کودکان نیازی به درمان نیست ، برخی مواردی هستند که به حدی شدید هستند که نیاز به جراحی دارند. بستگی زیادی به درجه تغییر شکل کودک و علت اصلی بیماری او دارد.

از آنجا که کف پا صاف است و این وضعیت کاملاً واضح است، والدین می خواهند کودک خود را معالجه کنند. متأسفانه، این اغلب منجر به این می شود که والدین بیش از این به منافع خود و کودکشان آسیب برسانند. این امر به ویژه در مورد استفاده از کفش های بدون نسخه صادق است. کفش های غیر استاندارد و درمان های سر خود، نه تنها به کودک شما کمک نمی کند تا قوس ایجاد کند، بلکه با استفاده نادرست ممکن است مشکلات اضافی ایجاد کند.

یک متخصص اطفال آموزش و تخصص لازم را برای اطمینان از تشخیص و درمان مناسب مشکل پای کودک شما دارد.

صافی کف پا بخشی از رشد طبیعی در اکثریت قریب به اتفاق کودکان خردسال است و هیچگونه پیامد طولانی مدتی ندارد. درمان (کفی یا جراحی) کودکان بزرگتر با صافی کف پا که به طور مداوم درد احساس می کنند، تقریباً در 90 درصد موارد نتایج خوبی دارد. نتیجه برای کودکان مبتلا به مشکلات اساسی بستگی به وضعیت ایجاد صافی کف پا دارد.

منابع: healthychildren و pediatricfootankle

‫5/5 (1 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *