نماد سایت شرکت خدماتی شکوفایی

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک کدام است؟ شما باید نخ دندان کشیدن را از زمانی که کودکان دندان های شیری دارند شروع کنید. هنگامی که دندان های کودک معمولاً در سنین دو تا شش سالگی به هم نزدیک می شوند، والدین باید کودک خود را به نخ دندان کشیدن به طور روزانه عادت دهند. در این حین می توانید به آن ها کمک کنید تا نخ دندان کشیدن را یاد بگیرند. معمولاً کودکان از ده سالگی می توانند خودشان نخ دندان بکشند.

برای نشان دادن اهمیت نخ دندان کشیدن، تا زمانی که کودکان خودشان یاد بگیرند، این کار را برای آن ها انجام دهید. این کار به آن ها کمک می کند وقتی دندان های دائمی آن ها درآمد، نخ دندان کشیدن را در روتین روزانه خود قرار دهند. از نخ نرم و انعطاف پذیر استفاده کنید تا به دندان های کودک آسیبی نرسد و لثه ها درد نگیرند.

چطور نخ دندان کشیدن کودکان را شروع کنیم؟

سعی کنید در دو انتهای نخ دایره های کوچکی ایجاد کنید تا انگشتان کودک به راحتی در آن ها قرار بگیرند. این کار به آن ها کمک می کند تا قبل از یاد گرفتن کامل نخ دندان کشیدن، بتوانند نخ را در دست بگیرند. سپس از کودک خود بخواهید مراحل زیر را دنبال کند:

حدود 45 سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید. بیشتر نخ را در هر دو دست، به دور انگشت وسط بپیچید، به گونه ای که 2.5 سانتی متر از نخ بین دو انگشت قرار گیرد.

نخ دندان را به آرامی بین دندان های کودک خود حرکت دهید و با انگشت شست و اشاره نخ را محکم نگه دارید. مراقب باشید نخ را با فشار روی لثه ها حرکت ندهید.

در اطراف هر دندان، نخ را همانند حرف C درآورید و به آرامی آن را به سطح کناری دندان جلویی تکیه دهید، با ملایمت به زیر لثه ببرید، آن را به دیواره دندان بچسبانید و چندین بار به طرف بالا و پایین حرکت دهید.

خونریزی لثه های کودک در ابتدا، عادی است و لازم نیست نگرانی به خود راه دهید. از آنجایی که پس از چند روز استفاده از نخ دندان لثه ها سالم تر می شوند، خونریزی باید متوقف شود. اما اگر خونریزی ادامه داشت، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

انواع نخ دندان کودکان

در حقیقت، کشیدن نخ دندان نقش مهمی در رعایت بهداشت دهان و دندان ایفا می کند. این کار ساده به از بین بردن باکتری ها و ذرات غذایی که با مسواک زدن پاک نمی شوند، کمک می کند و خطر پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد. نخ دندان های متنوعی وجود دارند، اما کدامیک برای کودک شما مناسب است؟

نخ دندان معمولی

رایج ترین نوع نخ دندان، نخ دندان معمولی است که از مدت ها پیش وجود داشته است. با استفاده صحیح از این نوع نخ دندان می توان از تجمع پلاک دندان جلوگیری کرد و آن ها را از بین برد. با این حال، ممکن است استفاده از نخ دندان معمولی برای بعضی از افراد، به ویژه کودکان سخت باشد. خود نخ دندان معمولی انواع گوناگونی دارد، بنابراین ممکن است پیدا کردن نوع مناسب به آزمون و خطا نیاز داشته باشد.

نخ دندان کمانی

یکی از جایگزین های نخ دندان معمولی، نخ دندان کمانی است. استفاده از نخ دندان کمانی برای بسیاری از افراد، از جمله کودکان آسان تر است، به خصوص زمانی که سعی می کنند پشت دندان ها را تمیز کنند. نخ دندان های کمانی کمی به خلال دندان های چوبی شباهت دارند، با این تفاوت که در ساخت آن ها از پلاستیک و برش کوچکی از نخ دندان استفاده شده است. اگر شما یا کودک شما در استفاده از نخ دندان معمولی مشکل دارید، خلال دندان کمانی می تواند انتخاب مناسبی باشد. با این حال توجه داشته باشید که برای هر بار تمیز کردن کل دندان ها به بیش از یک خلال دندان نیاز پیدا می کنید.

دستگاه شستشوی دهان و دندان (آب پاش)

دستگاه های شستشوی دهان و دندان با تکنولوژی بالا اخیراً راه خود را به خانه ها باز کرده اند. این دستگاه ها جریان آب را با فشار بین دندان ها و همچنین زیر لثه ها می پاشند تا به طور موثر و سریع باکتری ها و پلاک ها را از بین ببرند. بهتر است در موارد زیر از این دستگاه ها استفاده کنید:

توجه داشته باشید که این دستگاه ها از نخ دندان معمولی و خلال دندان گران تر هستند. همچنین اندازه بزرگی دارند و نگهداری از آن ها چندان آسان نیست.

نوع نخ دندان مصرفی مهم است، اما مهم تر از آن کشیدن نخ دندان است. نخ دندان کشیدن روزانه نه تنها به کاهش خطر پوسیدگی دندان ها کمک می کند، بلکه ریسک ابتلا به بیماری های لثه را نیز پایین می آورد. برای انتخاب نخ دندان مناسب می توانید با دندانپزشک خود نیز مشورت کنید.

بهترین راه جهت نخ دندان کشیدن کودکان چیست؟

بسیاری از والدین از ما می پرسند که بهترین راه برای نخ دندان کشیدن کودک چیست؟ باید از ابزاری استفاده کنید که با نخ به کاررفته در آن بتوان پلاک دندان را از بین برد.

تمیز کردن دندان ها با استفاده از نخ دندان یا خلال دندان (پلاستیکی)، هر کدام مزایا و معایبی دارند که به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

بهترین راه برای نخ دندان کشیدن کودکان:

مزایا و معایب استفاده از نخ دندان کشیدن کودکان با دست

برای استفاده از نخ دندان با دست، باید آن را دور انگشتان پیچاند و سپس جهت پاکسازی باکتری ها بین دندان ها حرکت داد.

مزایای استفاده از نخ دندان کشیدن کودکان با دست

این روش قدیمی برای کشیدن نخ دندان به شما این امکان را می دهد برای پاکسازی بین هر دندان، از قسمت تمیز نخ استفاده کنید. همچنین می توانید با حرکت دادن نخ بخش هایی را که دسترسی به آن ها آسان نیست تمیز کنید. نخ دندان نسبت به خلال دندان (پلاستیکی) ارزان تر و کارآمدتر است.

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک

معایب استفاده از نخ دندان کشیدن کودکان با دست

از آنجایی که مهارت دست ها در حرکت دادن نخ دندان از نوع نخ مهم تر است، یادگیری استفاده از آن برای کودکان سخت تر است. همچنین وقتی والدین سعی می کنند با استفاده از نخ دندان، دندان های کودک خود را تمیز کنند، از هر دو دست خود استفاده می کنند؛ بنابراین کنترل کودک یا باز نگه داشتن دهان او سخت تر است.

مزایا و معایب استفاده از خلال دندان کمانی

در ساخت خلال دندان کمانی از یک تکه پلاستیکی منحنی و نخ دندان استفاده شده است.

مزایای استفاده از خلال دندان کمانی

استفاده از خلال دندان کمانی مزایای زیادی دارد، به ویژه وقتی که والدین می خواهند دندان های کودک خود را تمیز کنند. استفاده از خلال دندان کمانی به شما این امکان را می دهد تا فقط یک دست خود را به کار گیرید و با دست دیگر کودک را کنترل کنید یا دهان او را باز نگه دارید. خلال دندان های کمانی در اشکال و اندازه های گوناگون عرضه می شوند، به گونه ای که ممکن است کودک برای استفاده از آن ها مشتاق شود.

یادگیری نحوه استفاده از خلال دندان کمانی برای کودکان آسان تر است، بنابراین آن ها به استفاده از خلال دندان عادت می کنند. این امر به ویژه برای کودکان زیر هشت سال اهمیت دارد.

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک

معایب استفاده از خلال دندان کمانی

عیب اصلی استفاده از خلال دندان کمانی این است که ممکن است کودک شما استفاده از نخ دندان با دست را یاد نگیرد. به همین دلیل، بهتر است والدین بعد از هشت سالگی یا هر زمانی که کودک توانایی بستن بند کفش خود را پیدا کرد، چند شب در هفته از نخ دندان استفاده کنند. یکی دیگر از معایب خلال دندان کمانی قیمت بالای آن است.

فقط در صورت داشتن ارتودنسی از واترپیک استفاده کنید

واترپیک جریان آب را با فشار بین دندان ها می پاشد. هدف از این کار این است که ذرات بزرگ غذا از روکش و بریج های دائمی دندان (در صورت وجود شکاف زیر دندان) پاک شوند. استفاده از این دستگاه ها فقط برای کودکانی که ارتودنسی دارند کاربردی است. وقتی از این روش استفاده می شود، واترپیک غذاها را از اطراف براکت ها یا زیر سیم ها خارج می کند.

متاسفانه واترپیک بین دندان هایی را که به هم نزدیک هستند پاک نمی کند. به همین دلیل برای از بین بردن پلاک دندان باید از نخ دندان استفاده کرد.

نخ دندان کشیدن کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟ بهترین نوع نخ دندان کودک

چگونه دندان های کودکان را نخ دندان بکشیم؟

همه ما می دانیم که باید دندان های بچه ها را مسواک بزنیم یا از آن ها بخواهیم خودشان دو بار در روز مسواک بزنند. پس نخ دندان کشیدن را از چه زمانی باید آغاز کرد؟ سوال بهتر این است که چگونه برای کودکان نخ دندان بکشیم؟ نخ دندان کشیدن بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان هر کودکی است، هر چند سخت به نظر برسد.

چگونه نخ دندان کشیدن را به کودکان آموزش دهیم؟

بیشتر کودکان تا قبل از شش سالگی مهارت لازم برای کشیدن نخ دندان را ندارند، بنابراین بهتر است روی کار آن ها نظارت داشته باشید. با این حال بهتر است کودکان نخ دندان کشیدن را زودتر یاد بگیرند تا به آن عادت کنند. به نکات مطرح شده توجه کنید:

منابع: oralb، kidsdentalsmile، growinggreatgrins و wearebitesize

خروج از نسخه موبایل