مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندان

مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندان

مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندان چیست؟ انبوهی از لباس‌های کثیف تلنبار شده، گرد و غبار روی پیشخوان‌ها، غذاهای قدیمی در یخچال، را بیشتر و بیشتر در خانه سالمندمان مشاهده می کنیم. مشکل در تمیز نگه داشتن خانه ممکن است یکی از اولین نشانه هایی باشد که یکی از عزیزان سالمند به کمک برای انجام کارهای خانه نیاز دارند.

ناتوانی در مراقبت از خانه ممکن است یک موضوع حساس برای بزرگسالان مسن باشد. با این حال، عدم پرداختن به موضوع می تواند منجر به خطرات ایمنی شود.

 میلیون ها سالمند بالای 85 سال در جهان وجود دارد که این گروه سنی را به بزرگ ترین گروه سنی در جهان تبدیل می کند. با افزایش سن، تحرک کاهش می یابد و کارهایی مانند نظافت می تواند چالش برانگیز باشد. بسیاری از سالمندان به تنهایی زندگی می کنند، که می تواند خانه داری را به یک کار دشوار تبدیل کند. آنها ممکن است به کمک نیاز داشته باشند تا وظایف را به یک روال قابل مدیریت تقسیم کنند، یا ممکن است نیاز داشته باشند که فردی بیاید و این کارها را برای آنها انجام دهد، خواه یکی از اعضای خانواده باشد یا یک نظافتچی از یک شرکت خدماتی نظافتی. مهم است که مطمئن شوید خانه سالمندتان تمیز و منظم است تا محیط زندگی سالم و ایمن را برای سالمندتان حفظ کنید.

 چرا باید برای نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندان اقدام کنیم؟

جمع کردن بهم ریختگی ها: اگر درخانه به هم ریختگی وجود داشته باشد، سالمند شما می‌تواند به راحتی هنگام رقت و آمد در خانه روی آن بیفتند. این امر به ویژه زمانی که دید کم است یا زمانی که عجله دارند تا به دستشویی بروند، بیشتر اتفاق می افتد. برای به حداقل رساندن این خطر، می‌توانید وسایل روی زمین را مرتب کنید، مانند وسایلی که روی پله‌ها قرار گرفته‌اند یا کیف و چکمه‌ها در ورودی آپارتمان. سعی کنید وسایل را داخل  قفسه یا کارتن نگهداری  کنید تا زمین مرتب شود.

مرتب بودن خانه به از بین بردن کثیفی و میکروبها کمک می کند: یک خانه تمیز می تواند میکروب های موجود در محیط را کاهش دهد، اما اگر سالمند شما در انجام کارهای روزمره مشکل دارد، به استخدام نظافتچی برای کمک به تمیز کردن آنها فکر کنید. میکروب های کمتر به این معنی است که باکتری ها و ویروس های کمتری برای مبارزه با آنها وجود خواهد داشت. این می تواند به بدن کمک کند سالم و عاری از بیماری باشد. فقط کافیست کانترها، اجاق گاز و سینک را پس از پختن پاک کنید. حمام را مرتب تمیز کنید. پادری های ضد لغزش می توانند به نگه داشتن پا در داخل وان یا دوش هنگام تمیز کردن کمک کنند.

مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندانمرتب بودن خانه خلق و خوی آنها را بهبود می بخشد: آیا تا به حال متوجه شده اید که در یک خانه تمیز احساس بهتری دارید؟ به هم ریختگی، گرد و غبار و زباله ممکن است باعث اضطراب و افسردگی در سالمندان شود. یک محیط تمیز منجر به احساس کنترل، آرامش و شادی می شود. فواید روانشناختی به تنهایی ارزش آن را دارد که هر وقت که می توانید کار را مرتب کنید.

در یک خانه مرتب سالمند از مهمانان خود استقبال می کند: ارتباط اجتماعی کلید سلامت کلی افراد مسن است. وقتی خانه تمیز شد برای بازدیدکنندگان آماده می شود. دعوت کردن یک فرد به خانه ای که به خوبی از آن مراقبت می شود و تمیز و مرتب است، احساس خوبی دارد. با این حال، اگر مکان به هم ریخته یا کثیف است، ممکن است از درخواست از دوستان و خانواده خود در خانه خود تردید کنند. از سوی دیگر، اگر محیط اطرافشان تمیز و منظم باشد، احتمالاً مفتخر خواهند شد که محیط اطراف خود را به رخ بکشند.

نحوه نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندان

تعداد افراد سالخورده ای که در دهه هشتاد و بالاتر زندگی می کنند به طور پیوسته در حال افزایش است. مطالعات نشان می دهد که 77 درصد از سالمندان دوست دارند در خانه خود دوران سالمندی خود را بگذرانند. و به زندگی مستقل خود ادامه دهند.

یک برنامه نظافت ایجاد کنید

قبل از شروع، ممکن است بنشینید و فهرستی از تمام کارهایی که باید در خانه انجام دهید، از جمله کارهای کوچک مانند گردگیری یا مرتب کردن، بنویسید. پس از تکمیل لیست خود، یک روز یا زمان برنامه ریزی شده برای هر کار ایجاد کنید. این به شما کمک می کند آن را به چیزی قابل کنترل تقسیم کنید و استرس کلی را کاهش دهید. ممکن است بخواهید همه این کارها را در چند روز انجام دهید، یا بسته به زمانی که در اختیار دارید، می توانید آن را در طول چند هفته برنامه ریزی کنید. تمام کارهایی که خود و عزیزان ارشدتان دوست دارید انجام دهید را یادداشت کنید. وظایف ممکن است شامل شستن پنجره ها و پرده ها، پاک کردن یخچال، شستن کف و موارد دیگر باشد. برای کمک به کاهش خطرات ایمنی از جمله موارد زیر، چک لیست ایمنی خانه را تکمیل کنید:

  • محفظه دارو را تمیز کنید و داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که دیگر تجویز نمی شوند را دور بریزید
  • مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید
  • باتری ها را در آشکارسازهای دود و آشکارسازهای مونوکسید کربن تعویض کنید
  • آشفتگی را از مسیرها پاک کنید
  • در صورت لزوم لامپ ها را تعویض کنید و مطمئن شوید که اتاق ها و راهروها به اندازه کافی روشن هستند
  • برای از بین بردن خطرات زمین خوردن، از شر فرش های دست و پا گیر خلاص شوید
  • نصب میله های دستگیره در حمام را در نظر بگیرید

 از خانواده و دوستان کمک بخواهید

اگرچه وظیفه تمیز کردن می تواند طاقت فرسا باشد، اما لازم نیست آن را به تنهایی انجام دهید. این بد نیست که از خانواده یا دوستان بخواهید به شما و عزیزان ارشدتان کمک کنند و آن را به یک امر خانوادگی تبدیل کنید یا آن را به عنوان زمان با کیفیت در نظر بگیرید. این یک راه عالی برای واگذاری وظایف و انجام سریع‌تر تمیز کردن است. هر فردی می‌تواند چیزی را از فهرست حذف کند، یا ممکن است تصمیم بگیرید که هر روز هفته از کسی بخواهید تا کاری را که می‌تواند انجام دهد. اگر همه دور هم جمع شوید، می‌تواند تجربه‌ای سرگرم‌کننده باشد و حتی ممکن است دوستتان را خوشحال کند که دیگران در خانه هستند.

یک روز کامل را کنار بگذارید

اگر تصمیم دارید نظافت و سازماندهی را به یکباره انجام دهید، حتماً برای یک روز کاری کامل برنامه ریزی کنید. به احتمال زیاد کارهای کوچک زیادی وجود دارد که برای آنها برنامه ریزی نشده بود، مانند گردگیری از قفسه ها، حذف قالب از وان حمام یا سینک، و جابجایی مبلمان برای تمیز کردن پشت آنها. شما می خواهید زمان کافی را برای انجام یک کار کامل اختصاص دهید و مطمئن شوید که خانه عزیزتان یک محیط سالم و امن است.

بی نظمی را از بین ببرید

همانطور که در حال تمیز کردن و سازماندهی هستید، ممکن است متوجه شوید که سالمندتان در طول سال‌ها وسایلی را که اکنون روی هم انباشته شده یا در جعبه‌هایی در اطراف خانه‌اش انباشته شده‌اند، نگه داشته است. قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه چیزی ارزش نگه داشتن یا دور انداختن را دارد، با آنها در مورد بهم ریختگی صحبت کنید. آنها ممکن است به دلیل ارزش عاطفی به چیزهایی وابسته باشند، یا ممکن است ندانند با چیزهایی که در اطراف خانه قرار دارند چه کنند. اگر می بینید که مشکلی ایجاد می شود، مانند تن ها غذای تاریخ مصرف گذشته، مهم است که با آنها صحبت کنید یا در مورد استخدام نظافتچی فکر کنید.

به سالمندتان کارهای سبک بسپارید

در حالی که سالمندان ممکن است نتوانند در انجام کارهای سنگین یا کارهایی که شامل خم شدن یا دراز کردن پشت مبلمان است به شما کمک کنند، این بدان معنا نیست که آنها اصلا نمی توانند کمک کنند. می‌توانید کارهای کوچک‌تر یا کمتر سخت‌تر را به آن‌ها محول کنید، مانند مرتب کردن نامه‌ها، پاک کردن گرد و غبار روی میز در حالی که روی صندلی نشسته‌اید، یا تصمیم بگیرید که چه اقلامی را نگه دارید یا دور بریزید. این یک راه عالی برای مشارکت دادن آنها و ایجاد احساس مفید بودن در این فرآیند است.

مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمنداننظافتچی استخدام کنید

ممکن است زمانی فرا برسد که در صورتی که انجام این کار به تنهایی دشوار شود، نیاز به استخدام شخصی برای کمک به سالمندتان در نگهداری خانه داشته باشید. خدمات خانه داری سبک یا مراقبین خانه وجود دارد که می توانند به خانه سالمند شما بیایند و کارهای معمول تمیز کردن مانند شستن ظروف، بیرون بردن زباله ها، تمیز کردن حمام و جاروبرقی را انجام دهند. در کنار نظافت یا سازماندهی، داشتن یک فرد ثابت در خانه ممکن است منبع خوبی برای همراهی با سالمندان باشد. آنها فردی را خواهند داشت که به صورت روزانه یا هفتگی با او صحبت کنند و این احساس انزوا یا تنهایی را که بسیاری از سالمندان با افزایش سن با آن مواجه می شوند، کاهش می دهد.

پیشینه پزشکی تحقیق کنید

برخی از افراد مسن ممکن است شرایط پزشکی داشته باشند که شما باید از آن آگاه باشید. یا برای تمرکز بر ضد عفونی به دلیل اینکه صاحب خانه در حال درمان سرطان است یا به دلیل آلزایمر که می تواند منجر به مکالمات استرس زا شود، باید این موقعیت ها را درک کرده و به آن توجه ویژه ای داشته باشید. آگاهی از شماره تلفن های اورژانس پزشکی و برنامه دارویی در طول جلسه تمیز کردن ضرورتی ندارد.

وسایل کمک حرکتی و سایر سطوح با لمس بالا را ضد عفونی کنید

در طول همه گیری فعلی، ضد عفونی کردن سطوح با لمس بالا به یک کار آشنا و عملی تبدیل شده است. میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌توانند یک تا سه روز روی سطح باقی بمانند و اشیاء روزمره مانند دستگیره‌های در، شیرها و کلیدهای روشنایی باید ضدعفونی شوند. در مورد افراد مسن، برخی از تجهیزات حرکتی مانند ویلچر، میله های دستگیره و بالابر پایه برقی باید کاملا ضدعفونی شوند تا از خطر عفونت جلوگیری شود.

 از استفاده از محصولات پاک کننده سمی خودداری کنید

مواد شیمیایی خشن برای هیچ کس مفید نیستند، حتی برای کسانی که سیستم ایمنی و دفاع ضعیفی دارند. یک جلسه تمیز کردن خوب برای خانه سالمندان دارای بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های سبز یا طبیعی است و فقط موارد قوی را برای سطوح با لمس بالا نگه می‌دارد (زیرا بیشتر پاک‌کننده‌های طبیعی ویروس‌های مضر مانند COVID-19 را از بین نمی‌برند. هنگامی که از آنها استفاده می کنید، مطمئن شوید که باقی مانده و بوهای باقی مانده را از بین می برید، بنابراین صاحب خانه هیچ خطری را متحمل نمی شود.

 از شر گرد و غبار و کثیفی خلاص شوید

سالمندان همچنین ممکن است از مشکلات تنفسی رنج ببرند و گرد و غبار و خاک را به محیطی مضر برای آنها تبدیل کنند. بهترین راه برای از بین بردن این آشفتگی استفاده از جاروبرقی با فیلتر است.

مشکلات نظافت و نگهداری خانه توسط سالمندانبا احتیاط از وسایل استفاده کنید

هر چه بزرگتر می شود، بیشتر تمایل دارید که عتیقه جات، یادگاری ها و عکس های قدیمی در خانه داشته باشید، و این چیزهای ارزشمند اغلب بسیار شکننده هستند. اگر در حال تمیز کردن عمیق هستید، باید مراقب قاب عکس های قدیمی و پایه های شکننده مبلمان باشید. برای گردگیری همه چیز، به خصوص عکس ها و اقلام احساسی، وقت بیشتری بگذارید. شما نمی دانید چه معنایی برای صاحب خانه دارد.

از آلودگی متقابل خودداری کنید

اگر مراقب نباشید، انتقال میکروب ها و ویروس ها از اتاقی به اتاق دیگر بسیار آسان است. ضد عفونی کردن یک کار بسیار مهم در خانه سالمندان است، به ویژه در طول همه گیری فعلی، اما برای جلوگیری از آلودگی متقابل باید از پروتکل های سختگیرانه پیروی کنید. اول از همه، پوشیدن ماسک صورت و دستکش در حین تمیز کردن ضروری است، همچنین استفاده از پارچه های دارای کد رنگی باعث می شود که میکروب ها را از مناطق دیگر یا حتی خانه منتقل نکنید. لطفا برای هر اتاق از خانه یک رنگ انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. هر تعداد پارچه که نیاز دارید بخرید.

سرعت خود را کم کنید و توجه کنید

اما مهم‌تر از همه، وقتی خانه سالمندان را تمیز می‌کنید، احتمالاً با آنها گفتگو می‌کنید. معمولاً در هنگام انجام جلسه نظافت در خانه می مانند و اغلب مایلند با بازدیدکنندگان خود صحبت کنند. مهربان باش و گوش کن؛ شما نمی دانید چقدر می تواند برای آنها معنی داشته باشد.

اگر در تلاش برای ایجاد فضایی امن و سالم برای عزیزان سالمند خود هستید، با مرکز خدماتی شکوفایی تماس بگیرید تا در مورد تعدادی از برنامه‌های اختصاص داده شده به سالمندان که می‌توانند به ارتقای تصمیمات سالم، ایجاد محیطی سالم و مشارکت دادن آنها کمک کنند و سالمند شما را در نظافت منزلشان یاری دهند .

نظافت خانه برای سالمندان یک کار دقیق است که باید با دقت و تخصص مدیریت شود. اگر می خواهید یک نظافتچی حرفه ای داشته باشید، خدماتی شکوفایی با ارائه بهترین پرسنل آماده همکاری می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *