نماد سایت شرکت خدماتی شکوفایی

پرستاری از سالمندان با تاکی کاردی

پرستاری از سالمندان با تاکی کاردی

در این مطلب قصد داریم درباره نحوه پرستاری از سالمندان با تاکی کاردی صحبت کنیم. تاکی کاردی عبارت است از پمپاژ سریع قلب با سرعت بیش از 100 ضربه در دقیقه. این یک پاسخ معمولی به ورزش یا استرس است. با این حال، اگر علت ناشناخته باشد یا درمان نشود، ممکن است منجر به شرایط سلامتی شدید مانند سکته مغزی، نارسایی قلبی یا ایست قلبی شود.

انواع  تاکی کاردی

انواع مختلفی از تاکی کاردی وجود دارد، از جمله موارد زیر:


علل احتمالی تاکی کاردی

علل احتمالی تاکی کاردی عبارتند از:


علائم وجود تاکی کاردی

در حالی که برخی از بیماران ممکن است بدون علامت باشند، علائم احتمالی تاکی کاردی عبارتند از:

برای تشخیص تاکی کاردی، معاینه فیزیکی و ارزیابی کامل شرح حال در مورد علائم، عوامل سبک زندگی و سابقه پزشکی ضروری است. برای شناسایی علت زمینه‌ای، بیمار تحت آزمایش‌های تشخیصی نیز قرار می‌گیرد، مانند:


فرآیند پرستاری از سالمند مبتلا به تاکی کاردی

مدیریت پرستاری تاکی کاردی شامل مداخلاتی برای کمک به جلوگیری از ضربان بیش از حد قلب است. برخی از موارد تاکی کاردی سینوسی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اگر تاکی کاردی طولانی شود یا ریتم آن غیر طبیعی باشد، درمان ممکن است شامل داروها، تجهیزات پزشکی همیشگی، جراحی و کاردیوورژن باشد.

پرستار بیماران سالمند با تاکی کاردی را مداوم از نزدیک تحت نظر خواهد داشت، علائم حیاتی را ارزیابی می کند و در صورت لزوم حمایت های پیشرفته قلبی عروقی (ACLS) را اجرا می کند.


برنامه های مراقبت پرستاری از بیماران سالمند با تاکی کاردی

هنگامی که پرستار تشخیص های پرستاری را برای تاکی کاردی شناسایی کرد، برنامه های مراقبت پرستاری به اولویت بندی ارزیابی ها و مداخلات برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مراقبت کمک می کند.

در بخش زیر نمونه هایی از برنامه مراقبت پرستاری برای تاکی کاردی را خواهید دید.


درد حاد مربوط به تاکی کاردی

درد حاد مربوط به تاکی کاردی می تواند ناشی از کمبود خون اکسیژن دار به قلب به دلیل انقباض سریع قلب باشد.

تشخیص: درد حاد

علل درد حارد

علائم 

نتایج مورد انتظار

نحوه ارزیابی 

درد حاد در تاکی کاردی به عنوان احساس تند تپش قلب یا تپش قلب توصیف می شود. بیمار ممکن است فشار قفسه سینه یا احساس فشردن را توصیف کند. از بیمار بخواهید که درد را از 0 تا 10 ارزیابی کند.

به دلیل کاهش خون اکسیژن دار ناشی از تاکی کاردی، علائم همراه درد قفسه سینه عبارتند از:

چگونه بیماری را کنترل کنیم و به بیمار کمک کنیم

محرک های غیر ضروری را که می توانند درد و اضطراب قفسه سینه را تشدید کنند، کاهش دهید. فضایی آرام با نور کم ارائه دهید.

ضربان قلب را می توان با داروهایی برای درمان درد در تاکی کاردی کاهش داد. مورفین می تواند بار کاری بر روی قلب را کاهش دهد، تنفس و ضربان قلب را کندتر کند.

به بیمار آموزش دهید تا سرفه کند یا به گونه ای که مدفوع می کند سرفه کند. این اقدامات عصب واگ را تحریک می کند تا ضربان قلب را کاهش دهد.

درد قفسه سینه در تاکی کاردی اغلب ناشی از انقباض بیش از حد قلب و کاهش عرضه خون اکسیژن است. تامین اکسیژن مکمل آرامش عضلات قلب و اکسیژن رسانی کافی قلب را تضمین می کند و خطر مرگ بافت قلبی (ایسکمی) را کاهش می دهد.

با کاهش بار کاری قلب، ضربان قلب را کاهش دهید. دوره های استراحت در بین فعالیت ها باعث آرامش عضلات قلب می شود. اگر بیمار به دلیل سایر شرایط پزشکی در معرض خطر ابتلا به تاکی کاردی است، اطمینان حاصل کنید که فعالیت در حد تحمل محدود است.

اختلال در تبادل گاز مرتبط با تاکی کاردی

اختلال در تبادل گاز مرتبط با تاکی کاردی می تواند ناشی از اختلال در جریان خون و اختلال در تبادل گاز ناشی از ضربان قلب سریع، پر نشدن ناقص حفره های قلب و کاهش عرضه خون با اکسیژن باشد.


تشخیص: اختلال در تبادل گاز

علل وجود اختلال در تبادل گاز

علائم 

نتایج مورد انتظار

بیمار اشباع اکسیژن و الگوی تنفس را در محدوده طبیعی نشان خواهد داد.

بیمار هیچ شکایتی از مشکل تنفس، سرگیجه یا سردرد نخواهد داشت.

نحوه ارزیابی

تبادل گاز تحت تأثیر تنفس سریع و کم عمق و هیپوونتیلاسیون است. هیپوکسی ممکن است با افزایش تعداد تنفس، استفاده از ماهیچه های جانبی، شعله ور شدن بینی، تنفس شکمی و وحشت همراه باشد.

کاهش صداهای تنفسی با تهویه ناکافی همراه است.

هیپرونتیلاسیون و تاکی کاردی از تبادل کافی گاز جلوگیری می کند.

چگونه بیماری را کنترل کنیم و به بیمار کمک کنیم:

پس از ایستادن یا نشستن، وضعیتی به نام سندرم تاکی کاردی وضعیتی (PoTS) یا سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک وضعیتی باعث افزایش ناگهانی ضربان قلب می شود. علائم عبارتند از تنگی نفس، غش، سرگیجه و تعریق. با افزایش آب و سدیم برای افزایش حجم خون، خوردن وعده های غذایی کوچکتر و شرکت در ورزش های هوازی می توان از آن پیشگیری کرد.

نحوه استفاده از تکنیک های تنفس درمانی را به بیمار آموزش دهید. تنفس صحیح باعث افزایش اکسیژن رسانی و تبادل CO2 می شود.

سیستم تنفسی می تواند مسئول علل پاتولوژیک غیر قلبی تاکی کاردی باشد. ناتوانی در جذب، انتقال یا انجام تبادل گاز می تواند منجر به تاکی کاردی شود.

در صورت وجود درد یا ناراحتی قفسه سینه، تنگی نفس، سبکی سر، یا غش، به بیمار توصیه کنید برای جلوگیری از عوارض تاکی کاردی و اختلال در تبادل گاز، به مراقبت های پزشکی اورژانسی مراجعه کند.


خطر کاهش برون ده قلبی

خطر کاهش برون ده قلبی مربوط به تاکی کاردی، حجم ضربه را به دلیل کاهش زمان پر شدن بطن کاهش می دهد.

تشخیص: خطر کاهش برون ده قلبی

علل وجود خطر کاهش برون ده قلبی

علائم 

تشخیص خطر با هیچ علامت و نشانه ای اثبات نمی شود، زیرا مشکل هنوز رخ نداده است و مداخلات پرستاری در جهت پیشگیری از علائم و نشانه های احتمالی است.

نتایج مورد انتظار

نحوه ارزیابی

علائم و نشانه های کاهش برون ده قلبی مرتبط با تاکی کاردی عبارتند از:

تاکی کاردی از علائم یک بیماری است. شناسایی مناسب علل زمینه ای برای تدوین مناسب ترین مدیریت علت زمینه ای ضروری است.

دیس ریتمی های کشنده (مانند فیبریلاسیون بطنی) از پمپاژ کافی قلب جلوگیری می کند، که جریان خون را به بقیه بدن کاهش می دهد و در صورت عدم درمان به موقع منجر به مرگ می شود.

چگونه بیماری را کنترل کنیم و به بیمار کمک کنیم

تاکی کاردی می تواند سایر علائم حیاتی بیمار مانند افت فشار خون را تحت تاثیر قرار دهد. پرفیوژن ناکافی به سایر اندام ها می تواند به سرعت منجر به یک اورژانس تهدید کننده زندگی شود.

حمایت از زندگی قلبی عروقی پیشرفته آموزش و مهارت هایی است که پرستاران برای مراقبت از بیماران در شرایط اضطراری قلبی دریافت می کنند. این ممکن است شامل تجویز داروها، مدیریت راه هوایی و احیا باشد.

بیمار  سالمند ممکن است به اکوکاردیوگرام، تست استرس، ثبت رویداد یا سایر تست های تشخیصی برای ارزیابی علت تاکی کاردی نیاز داشته باشد.

پرستار ممکن است در انجام کاردیوورژن در کنار بالین کمک کند یا داروهایی را قبل از کاردیوورژن تجویز کند، که قلب را به ریتم طبیعی باز می‌گرداند.


خطر کاهش پرفیوژن بافت قلبی

خطر کاهش پرفیوژن بافت قلبی مرتبط با تاکی کاردی می تواند ناشی از کاهش خون اکسیژن دار به قلب باشد.

تشخیص: خطر کاهش پرفیوژن بافت قلبی

علل خطر کاهش پرفیوژن بافت قلبی:

علائم 

تشخیص خطر با هیچ علامت و نشانه ای اثبات نمی شود، زیرا مشکل هنوز رخ نداده است و مداخلات پرستاری در جهت پیشگیری از علائم و نشانه های احتمالی است.

نتایج مورد انتظار

نحوه ارزیابی

تغییرات در ضربان قلب و ریتم می تواند پرفیوژن بافت را به خطر بیندازد. غربالگری برای هر گونه دیس ریتمی از طریق ECG مداوم برای پیشگیری و درمان فوری عوارض ضروری است.

نتایج آنزیم‌های قلبی، ABGs، پروتئین واکنش‌گر C و غربالگری‌های دارویی را برای تعیین علل زمینه‌ای ارزیابی کنید.

چگونه بیماری را کنترل کنیم و به بیمار کمک کنیم

وازودیلاتورها برای کمک به کاهش بار کاری قلب و تقویت خونرسانی بافت قلبی تجویز می شوند. زمانی که بیمار دچار افت فشار خون است از داروهای گشادکننده عروق استفاده نکنید.

ممکن است برای بیمارانی که در معرض خطر بالای VTach یا VFib هستند، ضربان ساز یا دفیبریلاتور کاردیوورتر (ICD) ضروری باشد. هنگامی که پیس میکر ریتم نامنظم را تشخیص می دهد، یک پالس الکتریکی برای تنظیم مجدد ریتم قلب ارسال می کند.

بیمارانی که در معرض خطر بالای تاکی کاردی هستند ممکن است به آموزش در مورد تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، ترک سیگار، درمان سوء مصرف مواد، محدود کردن کافئین و خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب نیاز داشته باشند.

مسدود کننده های بتا، مسدود کننده های کانال کلسیم، دیگوکسین و تکانه های الکتریکی کندتر قلب.

بیشتر بخوانید: نحوه مراقبت از سالمند با عمل قلب باز


خطر فشار خون ناپایدار

خطر فشار خون ناپایدار (BP) مرتبط با تاکی کاردی می تواند ناشی از اختلال در جریان خون و به خطر افتادن فشار خون ناشی از ضربان قلب سریع و پر شدن ناقص حفره های قلب باشد.

تشخیص: خطر فشار خون ناپایدار

علل وجود خطر فشار خون ناپایدار

علائم 

تشخیص خطر با علائم و نشانه ها اثبات نمی شود زیرا مشکل هنوز رخ نداده است. مداخلات پرستاری با هدف پیشگیری انجام می شود.

نتایج مورد انتظار

نحوه ارزیابی

فشار خون می تواند به طور قابل توجهی به دلیل تاکی کاردی در فیبریلاسیون بطنی کاهش یابد.

ECG الگوهای الکتریکی و فعالیت قلب را برای شناسایی نوع تاکی کاردی تجزیه و تحلیل می کند. ریتم های تاکی کاردی می توانند به سرعت کشنده شوند.

اگر بیماری (مانند سپسیس، شوک، هیپوکسی، اسیدوز متابولیک یا ایسکمی حاد میوکارد) علت تاکی کاردی پاتولوژیک درمان نشده باشد، بیمار باید از نظر علائم عوارض تحت نظر باشد. علت زمینه ای باید به درستی مورد توجه قرار گیرد.

شرح حال کامل ضروری است، از جمله عوامل تشدید کننده (مانند تب یا تلاش)، داروهای اخیر، قرار گرفتن در معرض خطرناک، مصرف کافئین یا دارو، سابقه پزشکی، بیماری قلبی یا جراحی اخیر قلب، و سابقه خانوادگی.

چگونه بیماری را کنترل کنیم و به بیمار کمک کنیم

ضربان قلب سریع ممکن است به خودی خود کند شود. با این حال، گاهی اوقات نیاز به دارو یا سایر روش های پزشکی برای کاهش ریتم است. این شامل موارد زیر است:

ضربان قلب را می توان با داروها کاهش داد. علاوه بر این، آنها می توانند فشار خون را کاهش دهند و بار کاری بر روی قلب را کاهش دهند. این داروها عبارتند از:

محرک ها را محدود کنید.

با محدود کردن یا اجتناب از مصرف الکل، سیگار و کافئین، خطر فشار خون ناپایدار ناشی از تاکی کاردی را کاهش دهید. به بیمار توصیه کنید قبل از مصرف مکمل های گیاهی که می تواند باعث تاکی کاردی شود، به پزشک اطلاع دهد.

مدیریت شرایطی مانند هیپرلیپیدمی و دیابت ضروری است زیرا این شرایط می تواند منجر به بیماری عروق کرونر، باریک شدن عروق منجر به فشار خون بالا و تاکی کاردی شود.


آیا تاکی کاردی خطرناک است؟

بیماری تاکی کاردی بسیار خطرناک است .  حتی منجر به مرگ می شود. ولی در برخی از موارد شرایطی پیش می آید که تاکی کاردی تنها علائم مختصری را به وجود می آورد. مثلا هنگامی که ضربان قلب فرد مبتلا به تاکی کاردی بالا می رود انقباض قلبی آنچنان شدیدی رخ نمی دهد.در نتیجه علائم بیماری تاکی کاردی بطنی تنها به ایجاد تپش قلب و تنگی نفس محدود می شود و ایست قلبی و سنکوپ رخ نمی دهد بدین ترتیب بیماری تاکی کاردی در اینجا خطرناک نبوده و جای نگرانی نیست.

عوامل زیر می تواند خطر تاکی کاردی را افزایش دهد:

بهترین دارو برای تاکی کاردی

پزشک متخصص می تواند داروهای ضد آریتمی را به صورت خوراکی و یا وریدی برای بیمار تجویز کند. هدف از تجویز این داروها بازگرداندن ریتم طبیعی قلب و  کنترل ضربان قلب است.برخی از داروهای آریتمی عبارتند از :

داروهای که می توانند به افراد بیمار در مدیریت تاکی کاردی کمک کنند عبارتند از :

عوارض تاکی کاردی

برخی از عوارضی که تاکی کاردی می تواند داشته باشد:

تاکی کاردی بطنی در نوار قلب

هنگامی که سیگنال های  الکتریکی غیر طبیعی در دهلیز های پایین منجر به ضربان قلب سریع می شود. این وضعیت می تواند ناشی از مشکلات قلبی عروقی ، مانند حمله قلبی قبلی ، و استفاده از برخی داروها باشد . سرعت ضربان قلب  اجازه نمی دهد بطن ها به درستی پر و منقبض شوند و در نهایت خون رسانی به بدن کاهش پیدا می کند.

علت تاکی کاردی ناگهانی

بیماری تاکی کاردی معمولا از اختلال در تکانه های الکتریکی طبیعی که عملکرد پمپاژ قلب یا سرعت پمپاژ قلب را کنترل می کند را ناشی مشود.

چند علل مهم که باعث تاکی کاردی ناگهانی میشوند:

تاکی کاردی رفلکسی چیست؟

به صورت رفلکس Bainbridge وجود دارد.

گیرنده های این رفلکس در کجا قرار دارند؟

گیرنده های کششی این رفلکس در دهلیز راست و همچنین محل اتصال ورید به دهلیز قرار دارد.

رفلکس Bainbridge چگونه فعال می شود؟

این رفلکس در اثر افزایش فشار پر شدگی سمت راست تحریک شده و پیام خود را از طریق عصب واگ به مدولا می فرستد.

تغییر در ضربان قلب به علت وجود تاکی کاردی رفلکسی به علت رفلکس فیزیولوژیکی به نام Bainbridge است که :

سبب افزایش ضربان قلب در زمان دم و سبب کاهش ضربان قلب در زمان بازدم می شود.

سبک زندگی در بیماران سالمند مبتلا به تاکی کاردی

برخی راه های پیشگیری از بیماری تاکی کاردی در خانه مانند:

باید بدانیم که تاکی کاردی به ریتم سریع قلب اشاره دارد. بعضی از بروز و نشان دادن علائم آن شامل بیماری قلبی و عوامل مختلف سبک زندگی است.

انواع تاکی کاردی ممکن است بدون علائم باشد اما این وضعیت می تواند منجر به عواملی مثل حمله قلبی یا سکته ی مغزی شود.

اشخاصی که نگران سلامتی خود هستند باید با پزشک مشورت کنند. چون درمان زود هنگام می تواند از بروز عوارض بلند مدت و احتمالا کشنده جلوگیری کند.

موسسه خدماتی، پرستاری شکوفائی

موسسه خدمات شکوفایی با ارائه کادری مجرب و پرستارانی آموزش دیده می تواند شما را در نگهداری از سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری تاکی کاردی همراهی کند. اگر نیاز به استخدام پرستار سالمند دارید می توانید با ما تماس بگیرید.

خروج از نسخه موبایل