فلج لرزان در سالمندان به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

فلج لرزان در سالمندان که با نام بیماری پارکینسون نیز شناخته می‌شود از اختلالات عصبی دوران سالمندی می‌باشد.

فلج لرزان در سالمندان به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

فلج لرزان در سالمندان که با نام بیماری پارکینسون نیز شناخته می‌شود از اختلالات عصبی دوران سالمندی می‌باشد. این بیماری در اثر از بین رفتن میزان قابل توجهی از سلول‌های عصبی در بخش ماده‌ی سیاه مغز ایجاد می‌شود. از بین رفتن این سلول‌های عصبی باعث کاهش چشم‌گیر دوپامین در مغز خواهد شد. دوپامین وظیفه‌ی پیام‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن را دارد. کاهش این ماده شیمیایی در مغز را می‌توان عامل بسیاری از علائم این بیماری دانست. کاهش دوپامین در مغز موجب از بین رفتن سلول‌های عصبی و در نتیجه از کار افتادن اعضاء خواهد شد. از بین رفتن این سلول‌ها به طور معمول بدون علامت و به آهستگی پیش خواهد رفت. به طور معمول اکثر افراد زمانی متوجه این اختلال می‌شوند که 80 درصد سلول‌های عصبی از بین رفته‌اند.

عواملی که باعث ایجاد فلج لرزان در سالمندان در اثر از بین رفتن سلول‌های عصبی می‌شوند

فلج لرزان در سالمندان به طور معمول در اثر دو عامل ژنتیک و یا عوامل محیطی ایجاد می‌شوند. اما عمده دلیل این بیماری خطرناک هنوز برای متخصصین این حوزه ناشناخته می‌باشد. در برخی از تحقیقات به این نتیجه رسده‌اند که دلایل ژنتیکی می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. اما دلیل این اتفاق همچنان برای محققین ناشناخته می‌باشد. اما امکان این مسئله وجود دارد که ژن‌هایی از والدین به فرزندان منتقل می‌شود که دلیل این اختلال می‌باشد. همانطور که گفته شد عامل دیگری که باعث این اختلال می‌باشد عوامل محیطی می‌باشد. از جمله این عوامل می‌توان به آلودگی‌های حاصل از دود ماشین‌ها و کارخانه‌ها و سموم دفع آفات نام برد. اما این عامل هم مانند عامل ژنتیک همچنان تایید نشده باقی مانده است.

فلج لرزان در سالمندان که با نام بیماری پارکینسون نیز شناخته می‌شود از اختلالات عصبی دوران سالمندی می‌باشد.فلج لرزان در سالمندان

علائم فلج لرزان در سالمندان

پارکینسون در سالمندان به طور معمول دارای علائم متفاوتی می‌باشد که بر روی حرکات بدنی سالمند تاثیر می‌گذارند. یکی از این علائم شروع به لرزش بدن می‌باشد که معمولا از دست و بازو شروع خواهد شد. علامت دیگر این بیماری کندی حرکت می‌باشد که فرد را در انجام کارها بسیار کندتر از حد معمول می‌کند. این علمت می‌تواند کارهای روزانه سالمند را دچار اختلال کند. علمت دیگر این بیماری می‌تواند سفتی و گرفتگی عضلات بدن فرد سالمند باشد.

علامت دیگر این بیماری می‌تواند مشکل در تعادل و زمین خوردن سالمند باشد. همچنین فرد سالمند می‌تواند دچار کربویی و عدم توانایی در حس بوها بشود. علامت دیگری که این بیماری به همراه دارد دردهای عصبی می‌باشد. دردهایی که می‌تواند موجب سردی، سوزش و یا حتی بی حسی در فرد سالمند شود. دیگر علائم این بیماری می‌تواند شامل یبوست، سرگیجه، تاری دید، تعریق زیاد و همچنین مشکلات نعوظ عدم تحریک جنسی باشد.

فلج لرزان در سالمندان چه میزان شایع می‌باشد؟

پارکینسون در سالمندان به طور معمول دارای علائم متفاوتی می‌باشد که بر روی حرکات بدنی سالمند تاثیر می‌گذارند.

پارکینسون در سالمندان

فلج لرزان در سالمندان همانطور که قبل‌تر گفته شد از شایع‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی می‌باشد. علی رغم آنکه آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری وجود ندارد، اما تخمین زده می‌شود که از هر 500 سالمند، 1 نفر به این اختلال دچار می‌شود. در بیشتر این افراد، علائم بیماری از سن حدود 50 سالگی آغاز می‌شود. اما در هر 20 نفر که به این بیماری دچار می‌شود، 1 نفر قبل از سن 40 سالگی علائم در او آشکار می‌شود. بر اساس آمارهای یه دست آماده می‌توان گفت مردان بیشتر از زنان به این بیماری دچار می‌شوند. بنابراین مردان به نسبت زنان در خطر بیشتری در برابر این بیماری قرار دارند. پس مردان باید مراقبت بیشتر از خود در برابر این بیماری به عمل آورند. و در صورت امکان خود را برای مقابله با این بیماری آماده سازند.

 

فلج لرزان در سالمندان و راه‌های درمانی

فلج لرزان در سالمندان تا کنون هیچ راه درمانی قطعی نداشته است. اما راه‌حل‌های درمانی می‌توان به کار برد تا علائم بیماری را در سالمندان کاهش داد. این راه‌حل‌ها می‌تواند موجب آن شود که کیفیت زندگی سالمند در حد مورد قبولی باقی بماند. اولین راه‌حل مورد استفاده جهت درمان استفاده از روش‌های فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌باشد. همچنین برخی از داروها و عمل جراحی مغز نیز می‌تواند راه‌حلی باشد جهت درمان این بیماری. اما لازم به ذکر است که در مراحل اولیه بیماری که علائم خفیف می‌باشد نیازی به استفاده از راه‌حل‌های درمانی نمی‌باشد.

در اکثر بیماران راه‌های درمانی جوابگو می‌باشد و با ناتوانی خفیف، سالمند به زندگی خود ادامه می‌دهد. این بیماری فرد را به طور مستقیم دچار مرگ نمی‌کند، اما می‌تواند فرد را درگیر عفونت‌های حاد نماید.

‫0/5 (0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *