بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک : آیا بازی های کامپیوتری اثر مخربی در پی دارند و یا تأثیر مثبتی بر روی سلامت کودک میگذارند؟

هر دو می تواند باشد. بسیاری پدر و مادر ها بر این باورند که بازی های کامپیوتری هدر دهنده و وقت هستند و همچنین بعضی از متخصصان تحصیلی نیز بر این که بازی های کامپیوتری به مغز آسیب می رساند پافشاری می کنند.

رسانه ها و متخصصان بازی های کامپیوتری که دارای محتوای خشونت آمیز دارد را علت مرتکب شدن نوجوانان به جنایت بیان می کنند. اما بسیاری از دانشمندان و روانشناسان دریافتند که بازی های کامپیوتری مزایای زیادی نیز می تواند داشته باشد و نیز می تواند به باهوش تر شدن کودک کمک کند و این مهم ترین تاثیر مثبت بازی های کامپیوتری بر روی کودک است.

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی های کامپیوتری می تواند به کودک فکر کردن در سطوح بالا را که در آینده به آن نیاز خواهد داشت بیاموزد. در اینجا مزایا و اثرات مثبت بازی های کامپیوتری بر اساس یافته های پزشکی و متخصصان به طور گسترده تر بحث می گردد.

مزایا: آثار مثبت بازی های کامپیوتری

  • بازی های کامپیوتری یک ورزش واقعی برای مغز کودک است.
  • برای بردن بسیاری از بازی های کامپیوتری به تجسم و سطح بسیار بالای فکر کردن نیاز است. این مهارت ها حتی در مدرسه به کودکان آموزش داده نمی شود.

از مهم ترین مزایای بازی های کامپیوتری بالا بردن سطح مهارت های ذهنی است که شامل:

۱-حل مشکلات و منطق با بازی های کامپیوتری

زمانی که کودک بازی هایی همچون “angry birds, یا incredible machine ویا cut the rope*” را برای بازی کردن انتخاب می کند, او مغزش را به ساخت راههای هوشمندانه و خلاقانه برای حل پازل و یا مشکل و در مدت زمانی کوتاه وادار می کند.

۲- توانایی انجام دادن چند کار به طور همزمان و توانایی مدیریت آنها ( بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک )

برای مثال در بازی های استراتژی, ممکن است درست زمانی که دور از انتظار کودک است ,دشمنی پدیدار شود.

این کار کودک در معرض انعطاف پذیری بیشتری قرار میدهد و او را وادار میکند که تاکتیک بازی را در سریع ترین زمان ممکن تغییر دهد.

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

۳-فکر کردن در سریع ترین زمان ممکن, آنالیز کردن و تصمیم گیری سریع

در زمان بازی کودکان این کار (آنالیز, تصمیم و فکر کردن سریع) را ممکن است هر چند ثانیه انجام دهند و این کار یک ورزش بسیار عالی برای مغز است.بر اساس تحقیقات دانشگاه رچستر که توسط دافنه باولیر, دانشمند حس و ادراک اداره می شد,

بازی های کامپیوتری شرایط استرس را برای کودکان آماده و شبیه سازی می کنند( برای مثال شرایطی مثل جنگ که در بازی های اکشن یافت می شود.)و این باعث می شود که کودکان در بازی برای شرایط استرس زا در دنیای واقعی آماده شوند و بتوانند با آن مقابله کنند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد بازی های اکشن مغز را وادار به تصمیم گیری سریع می کند. بر اساس پژوهش ها بازی های اکشن برای سرباز ها و جراح ها مناسب است. مهم است بدانید که, تصمیم گرفته شده در بازی های اکشن توسط کودک واقعی نیستند.

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

و بر اساس گفته های باولیر بازی های اکشن باعث می شوند در دنیای واقعی تصمیمات کودک درست تر و بهتر باشند.اگر شما یک جراح یا یک سرباز در وسط جنگ باشید می توانید حس کنید که بازی های اکشن چه تاثیری بر روی تصمیم گیری شما دارد.

۴- افزایش دقت با بازی کامپیوتری ( بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک )

بر اساس پژوهش های دانشگاه رچستر, بازی های اکشن مغز کودک را وادار به گرفتن تصمیم درست با دقت زیاد می کند. در دنیای امروز, گرفتتن تصمیم درست با در نظر گرفتن صحت و دقت آن (دقیق بودن تصمیم )مهم است.

۵-استراتژی و پیش بینی

استیون جونزن*, نویسند کتاب “همه چیزهای بد برای ما خوب است” در کتابش به خوبی بیان کرده است که چگونه فرهنگ معروف در واقع ما را به سوی باهوش تر شدن می برد. کودک در زمان بازی باید با مشکلات در لحظه مقابله کند و همچنان هدف های آینده و دور اندیشی هایش را در افق فکری خود نگهدارد.

۶-توسعه دادن کودک در خواندن و زمینه ریاضیات

نوجوانان با خواندن ساختار و دنبال کردن قصه ی داستان و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازی مجبور می شود که بخواند.همچنین استفاده از مهارت ریاضی در بردن بازی هایی که به آنالیز مقدار منابع باقی مانده و همینطور مدیریت منابع نیاز است, بسیار مهم است.

۷-بیشتر شدن پشتکار و استقامت با باخت در بازی

در سطوح بالاتر, بازی سخت تر می شود و کودک مجبور است چندین بار مرحله را تکرار کند تا زمانی که بردنده شود و به مرحله بعد رود. این کار باعث استقامت کودک می شود و تلاش او را در گیر می کند.

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

۸-درک الگو ( بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک )

همه بازی ها دارای یک منطق و قاعده درونی هستند و کودک می تواند با درک الگوی آن, این قاعده و منطق زا کشف کند.

۹-مهارت تخمین

کودکان با بازی های کامپیوتری مجبور می شوند از آمار و احتمالات ممکن برای تخمین زدن استفاده کنند.

۱۰-نقشه برداری کردن

کودک درون بازی از نقشه سازماندهی شده در ذهنش استفاده می کند برای هدایت دنیا واقعی اطرافش.

۱۱-حافظه

بر اساس پژوهش های روانشناسی ,بازی های تفنگی و تیر اندازی مانند call of duty و battle field series باعث میشوند کودک توانایی قضاوت بین نگهداری اطلاعات مهم و دور ریختن اطلاعات نامهم را داشته باشد.

۱۲-تمرکز

پژوهش های آزمایشگاه آموزشی ”appalachia” نشان می دهد کودکانی که با اختلال کمبود تمرکز و توجه مواجه بودند و dance dance revolution* را بازی کرده اند نمرات خود را در بخش خواندن ارتقا دادند چراکه به آنها کمک میکند تا تمرکز بیشتری داشته باشند.

۱۳-مدیریت

بازی های تحریک کننده مدیریت مانند rollercoaster tycoon و zoo tycoon به کودکان یاد می دهند که منابع محدودشان را مدیریت کنند. بازی های دیگر مانند age of empire و civilization حتی به کودکان آموزش می دهد قشر انسانی را مدیریت کنند.

۱۴-کسانی که انگلیسی زبان نیستند می توانند در این بازی ها زبان انگلیسی خود را به سطح بالا تری افزایش دهند. ( بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک )

۱۵-آگاهی محیطی

اخبار پدافند گزارش کرد که ارتش موظف است که از طریق بازی های کامپیوتری آگاهی محیطی سربازان را برای جنگ افزایش دهد. برای موفق بودن در بسیاری از بازی های استراتجی نیاز است که کودک متفکرانه به تغییرات سریع محیط درون بازی توجه کند و خود را بر اساس آن وفق دهد.

۱۶- توانا شدن بر درک سریع اطلاعات بصری درست و دقیق

پژوهش ها نشان دهنده ارتباط مستقیم بین مهارت داشتن در بازی های کامپیوتری و رشته هایی مانند جراحی لاپاروسکوپیک است. دکتر هایی که حداقل سه ساعت در هفته را به بازی های کامپیوتری اختصاص می دهند, حدود ۳۷% کمتر از بقیه دکتر ها در جراحی اشتباه می کنند.

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

همچنین کارشان را ۲۷% سریع تر از دکتر هایی که وقتی برای بازی های کامپیوتری نمی گذارند انجام میدهند.

تحقیقات دیگری نشان می دهد کودکانی که که به طور منظم وقتشان را صرف بازی های کامپیوتری می کنند داده های بصری را بهتر ثبت می کنند و به همین خاطر خیلی سریع تر با دیدن یاد می گیرند. آنها همچنین می توانند محیط های شلوغ که ممکن است در تفکرات آنها دخالت کند را تحمل کنند, بنابراین توانایی یادگیری در محیط های شلوغ را برای مدت طولانی دارند.

۱۷-ریسک پذیر کردن کودک با بازی کامپیوتری

بردن در هر بازی نیاز به شجاعت برای ریسک کردن دارد. اکثر بازی ها به کسانی که ریسک نمی کنند پاداش نمی دهد. در اینجا کودک ریسک پذیر تر و شجاع تر می شود و توانایی بیشتری برای مقابله با ترس هایش خواهد داشت.

۱۸-بالا بردن توانایی پاسخ به چالش هایی که در آینده در پیش روی کودک خواهد بود

۱۹-چگونگی مقابله با ناامیدی با بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک

۲۰-کودک جست و جو کردن و فکر کردن به هدف هایش را یاد می گیرد ( بازی کامپیوتری و تاثیر بر کودک )

۲۱-کودک کار کردن در یک تیم و گروه را زمانی که با دیگران بازی می کند یاد می گیرد

برخی از بازی های انلاین همکاری کودک با دیگر بازیکن ها را برای برد درگیر می کند. این بازی ها کودک را تشویق می کند تا از تمام مهارت تکی خود استفاده کند تا در تیم شرکت کند و به هم تیمی هایش کمک کند. بر اساس نظر سنجی که از معلم ها توسط مرکز جان گانز شکل گرفته بود, گزارش شد که بسیاری از دانش آموزانشان پس از بازی کردن بازی های دیجیتالی در همکاری کردن بسیار موفق تر از بقیه دانش آموزان عمل کردند.

منبع: betterhealth

‫5/5 (1 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *