نماد سایت شرکت خدماتی شکوفایی

احترام به سالمندان و اهمیت تکریم سالمند

احترام به سالمندان و اهمیت تکریم سالمند

احترام به سالمندان در بین ما ایرانیان و دیگر ملل دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین احترام و تکریم سالمندان را می‌توان یکی از نشانه‌های یک خانواده‌ی سالم و جامعه‌ای پرنشاط دانست. و از طرفی هم این سنت نیک باعث بالا رفتن نشاط سالمند و تاثیر آن بر بهبود جسم و روان وی می‌شود. اما امروزه با گرفتاری‌ها و مدرنیته شدن زندگی افراد، تکریم سالمندان تا حدی به دست فراموشی سپرده شده است. به همین دلیل اکثر افراد آنگونه که باید با سالمند خود برخورد نمی‌کنند و تکریم آنها را فراموش کرده‌اند.

چرا باید احترام به سالمندان را یک وظیفه دانست؟

احترام به سالمندان و تکریم آنان یک وظیفه‌ی انسانی‌ست که در برخی کشورها به قانون تبدیل شده است. این وظیفه‌ی انسانی را می‌توان به عنوان رفتاری صحیح در هر خانواده و حتی هر جامعه‌ای دانست. با سالمندان در هر جامعه‌ای باید با عزت و احترام برخورد شود و حرمت آنان را به خوبی حفظ کرد. اما متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که اکثر نسل جوان این وظیفه‌ی انسانی را رعایت نمی‌کنند. همچنین در جامعه نیز شاهد این موضوع هستیم که احترامی که سالمندان شایسته‌ی آن هستند را ندارند. دلیل این موضوع را می‌توان در آن دانست که نسل جوان خدمات سالمندان در گذشته را فراموش کرده اند.

 

اهمیت احترام به سالمندان

احترام به سالمندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که سالمندان فراز و نشیب‌های بسیاری را در زندگی تجربه کرده‌اند. به همین دلیل می‌توانند برای نسل جوان دریایی از تجربه و دانش و آگاهی باشند. پس نسل جوان لازم است که به تجربیات و گفته‌های سالمندان توجه ویژه‌ای داشته باشند. چرا که این توجه به تجربیات سالمندان می‌تواند باعث بالا بردن کیفیت زندگی خود و فرد سالمند شود. همچنین اتکا به تجربیات سالمندان می‌تواند باعث اطمینان خاطر افراد و آسایش آنان شود. فرد سالمند حتی اگر دارای عدم توانایی جسمی و روانی باشد نیز باید احترام و تکریم آنان را حفظ کرد.

پرستار سالمند و تکریم سالمندان

پرستاری سالمند کاری بسیار سخت و دشوار می‌باشد، به طوری که این شغل ممکن است مشکلاتی جسمی و روحی برای پرستار به همراه داشته باشد. حفظ ادب و احترام لازمه‌ی تقبل چنین مسئولیت بزرگی می‌باشد. هر پرستار خصوصی سالمندی می‌داند که احترام به سالمند و حفظ عزت و احترام سالمندان یکی از اصول حرفه‌ای شغل آنان می‌باشد. به همین دلیل موسسات خدمات پرستاری به طور مداوم پرستاران خود را تحت آموزش قرار می‌دهند. لازمه‌ی شغل پرستاری سالمند صبوری و بردباری بسیار می‌باشد. برخی از سالمندان به دلیل کهولت سن ممکن است رفتاری غیر عادی با اطرافیان داشته باشند. لازم است که پرستار سالمند در هر شرایطی احترام فرد سالمند را حفظ نماید.

پرستار سالمند جهت احترام به سالمندان آنان را با چه اسمی صدا بزنند؟

گاهی پیش می‌آید که پرستار سالمند جهت ارتباط عمیق‌تر با فرد سالمند، آنان را نام کوچک صدا بزنند. این نوع ارتباط علاوه بر احساس امنیت سالمند، باعث کاهش استرس وی نیز می‌شود. احترام به سالمندان توسط پرستار سالمند در هر حال باید حفظ شود. سالمندانی که دچار زوال عقل هستند، صدا زدن آنان با نام کوچک می‌تواند احساس آرامش در آنان را بیشتر کند. اما برخی از سالمند نیز این نوع صدا زدن آنان را به نوعی بی احترامی به خودشان تلقی می‌کنند. بخصوص اگر شخص مقابل آنان فردی بسیار جوان‌تر از خودشان باشد و هم سن و سال خودشان نباشد. پرستار سالمند بسیار باید در این خصوص دقت لازم را به خرج دهد. چرا که فرد سالمند ممکن است ارتباط خود را با پرستار محدود کرده و کار پرستار را سخت کند.

آموزش احترام و تکریم سالمندان به کودکان

برای آنکه کودکان شما احترام به سالمندان را بیاموزند لازم است در ابتدا شما این عمل را در رفتار خود جای دهید. والدین الگوی مناسبی برای کودکان خود هستند و کودکان نیز هرچیزی را به سرعت از والدین خود الگوبرداری می‌کنند. همچنین می‌توانید جهت آموزش کودک خود، با او در این خصوص به گفتگو بپردازید. احترام شما به سالمندان جامعه باعث می‌شود که کودک شما نیز این عمل پسندیده را بیاموزد. برای آموزش کودک خود می‌توانید از کتاب‌ها و بازی‌های عروسکی نیز کمک بگیرید. کودکان در زمان کتاب‌خوانی و بازی‌های داستانی خود را به عنوان قهرمان داستان تصور می‌کنند. این امر باعث می‌شود که کودک با بازی و سرگرمی درس‌های بزرگی را بیاموزد.

‫5/5 (1 امتیاز )
خروج از نسخه موبایل