فوایدشیردهی به نوزاد

فوایدشیردهی به نوزاد


تغذیه با شیر مادر ممكن است به شما كمك كند وزن کم کنید.

فواید تغذیه با شیر مادر:در حالی که بعضی از زنان در زمان شیر دهی به نوزاد خود وزن اضافه میکنند، بعضی دیگر به نظر می رسد که بدون تلاش وزن کم می کنند. اگر چه شیر دهی باعث می شود مصرف انرژی  در حدود 500 کالری در روز افزایش یابد، تعادل هورمونی بدن نسبت به حالت طبیعی متفاوت تر است اگر چه شیر دهی باعث می شود مصرف انرژی  در حدود 500 کالری در روز افزایش یابد، تعادل هورمونی بدن نسبت به حالت طبیعی تفاوت بیشتری دارد.

فواید تغذیه با شیر مادر

به دلیل این تغییرات هورمونی، اشتهای زنان شیرده افزایش می یابد و ممکن است برای ذخیره چربی در تولید شیر مستعدتر شوند. 3 ماه اول پس از زایمان، مادران شیرده ممکن است وزن کمتری نسبت به زنانی که شیر خشک به نوزادشان می دهند، از دست بدهند و حتی ممکن است وزنشان  افزایش یابد. با این حال، پس از 3 ماه شیردهی، احتمالا افزایش چربی سوزی را تجربه خواهند کرد. مطالعات نشان می دهند که مادرانی که شیرده هستند حدودا 3 تا 6 ماه بعد از زایمان وزن بیشتری نسبت به مادرانی که از شیر خود نوزادشان را تغذیه نمی کنند از دست می دهند. مهمترین نکته این است که با توجه به اینکه شیر می دهید یا نه، رژیم غذایی و ورزش هنوز مهمترین عوامل تعیین کننده برای مقداروزنی که از دست می دهید، هستند.

فواید تغذیه با شیر مادر به انقباض رحم کمک می کند

در دوران بارداری، رحم شما به شدت رشد می کند. قبل از بارداری رحم شما به اندازه یک گلابی است ولی در طول دوران بارداری تا زایمان تقریبا تمام فضای شکم شما را در بر می گیرد. بعد از زایمان، رحم شما از طریق یک فرایند به نام برگشت به اندازه قبلی خود باز می گردد. اوکسی توسین هورمونی که  در طول دوران بارداری افزایش می یابد، به پیشرفت این روند کمک می کند. بدن شما مقدار زیادی اکسیتوسین در طول زایمان ترشح می کند تا به تولد کودک و کاهش خونریزی کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده است که مادرانی که با شیر خود نوزاد خود را تغذیه می کنند، معمولا بعد از زایمان خونریزی کمتری دارند و رحم آنها زودتر منقبض می شود و به حالت قبلی خود بر می گردد.

مادرانی که با شیر خود نوزادشان را تغذیه میکند، کمتر در معرض خطر افسردگی قرار میگیرند.

افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است که در مدت کوتاهی پس از زایمان ایجاد می شود. این افسردگی حدوداً 15٪ از مادران را تحت تاثیر قرار می دهد به نظر می رسد مادرانی که با شیر خود نوزادشان را تغذیه می کنند، نسبت به مادرانی که با شیر خشک نوزاد خود را تغذیه می کنند احتمال کمتری وجود دارد که به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شوند با این حال، مادرانی که پس از زایمان به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند، احتمال اینکه نتوانند نوزاد خود را با شیرشان تغذیه کنند بیشتر است و چنین حالتی برای مدت کوتاهی طول خواهد کشید. اگر چه شواهد کمی در هم آمیخته است، اما ثابت شده است که تغذیه با شیر مادر باعث تغییرات هورمونی می شود که مراقبت و مهر مادری را تحریک می کند.

یکی از واضح ترین تغییرات، این است که میزان اکسی توسین در طی زایمان و شیردهی افزایش خواهد یافت.

به نظر می رسد اکسیتوسین اثرات طولانی مدت ضد اضطراب داشته باشد. همچنین باعث تقویت رشته الفت بین مادر و فرزند می شود با تأثیر بر مناطق خاصی از مغز که باعث آرامش و تقویت آن می شود. این اثرات نیز ممکن است تا حدودی توضیح دهد که چرا مادرانی که با شیر خود نوزاد را تغذیه میکنند حس مادری بیشتری دارند در مقایسه با افرادی که با شیر خشک نوزادشان را تغذیه میکنند. یک مطالعه نشان داد که میزان کودک آزاری و بی توجهی مادری تقریبا سه برابر در مادرانی که نوزادشان را با شیر خشک را تغذیه می کنند، بیشتر از مادرانی است که  نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می کنند. توجه داشته باشید که اینها فقط تجمع آمار و ارقام هستند. تغذیه با شیر خشک به این معنا نیست که شما در هر حالتی نسبت به کودک خود بی توجه و بی اعتنا خواهید بود.

یکی از فواید تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به بیماری سرطان را کاهش می دهد

به نظر می رسد تغذیه با شیر مادر باعث می شود مادر را به مدت طولانی در برابر سرطان و بیماری های مختلف محافظت کند. مدت زمانی که مادر صرف دوران شیر دهی میکند با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان ارتباط دارد. در حقیقت، زنانی که در طول زندگی خود بیشتر از 12 ماه را صرف شیردهی به نوزاد خود می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان در آنها 28 درصد کمتر است.

به ازای هر سال شیردهی مادر، 4.3 درصد میزان سرطان پستان کاهش می یابد. مطالعات اخیر همچنین نشان می دهد مادری که با شیر خود نوزادش را تغذیه می کند، در برابر سندرم متابولیک مصون می ماند. وباعث میشود از عواملی که خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد و سلامتی او را تهدید می کند حفظ شود. مادرانی که در طول زندگی خود 1 تا 2 سال کودکشان را با شیر خود تغذیه می کنند  10 تا 50٪ کمتر در معرض خطر  فشار خون پایین، آرتریت، چربی خون بالا، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 هستند (3).

 

فواید تغذیه با شیر مادر

فواید تغذیه با شیر مادر

ازفواید تغذیه با شیر مادر: شیردهی ممکن است از قاعدگی جلوگیری کند

ادامه دادن شیردهی باعث می شود  تخمک گذاری و قاعدگی متوقف شود تاخیر در چرخه های قاعدگی ممکن است در واقع راه طبیعی اطمینان از وجود مقداری زمان بین بارداری ها باشد. برخی از زنان حتی از این پدیده به عنوان روش جلوگیری از بارداری برای چند ماه اول پس از زایمان استفاده می کنند. با این حال، توجه داشته باشید که این روش ممکن است یک روش کاملا مطمٸن در جلوگیری از بارداری نباشد. شما ممکن است این تغییر را به عنوان یک مزیت بزرگ درنظر بگیرید. در حالی که از وقت گرانبها با نوزاد خود لذت می برید، نباید نگران آن زمان از ماه باشید.

فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر همچنین موجب صرفه جویی در زمان و پول می شود

بر اساس لیست بالا، تغذیه با شیر مادر کاملا رایگان است و نیاز به تلاش زیادی دارد. با انتخاب شام تغذیه، مجبور نیستید: تغذیه نوزاد با شیر مادر همچنین موجب صرفه جویی در زمان و پول می شود بر اساس لیست بالا، تغذیه با شیر مادر کاملا رایگان است و نیاز به تلاش زیادی ندارد.

با انتخاب تغذیه با شیر مادر، مجبور نیستید:

صرف پول برای شیر خشک محاسبه کنید که هر روز کودک شما چه مقدار نیاز به شیر خوردن دارد. صرف زمان برای تمیز کردن و استریل کردن شیشه مخلوط کردن شیر و شستن شیشه در وسط شب (یا روز) راه حل یافتن برای گرم کردن شیشه ها هنگامی که در حال حرکت هستید. شیر مادر همیشه در دمای مناسب و آماده برای نوشیدن است.

پرستار کودکوبلاگ

بعضی دیگر به نظر می رسد که بدون تلاش وزن کم می کنند.تغذیه با شیر مادر به انقباض رحم کمک می کندتغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به بیماری سرطان را کاهش می دهدتغذیه با شیر مادر ممكن است به شما كمك كند وزن کم کنید.تغذیه نوزاد با شیر مادر همچنین موجب صرفه جویی در زمان و پول می شودشیردهی ممکن است از قاعدگی جلوگیری کندفواید تغذیه با شیر مادر:در حالی که بعضی از زنان در زمان شیر دهی به نوزاد خود وزن اضافه میکنندکمتر در معرض خطر افسردگی قرار میگیرند.مادرانی که با شیر خود نوزادشان را تغذیه میکند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat