شستن ریشه فرش | تمیز کردن ریشه فرش

شستن ریشه فرش در خانه شاید تنها کاری باشد که جهت نظافت فرش و جلوه بخشیدن به آن لازم باشد. این کار را می‌توان با چند راه ساده و بسیار آسان به سرانجام رساند و زیبایی را به فرش بازگرداند. جهت یادگیری این چند راه ساده و استفاده از آنها در نظافت منزل تا انتهای این مقاله با ما باشید.


شستن ریشه فرش در خانه گاهی می‌تواند تنها چیزی باشد که یک فرش برای تمیز شدن نیاز داشته باشد. ریشه‌ی فرش به دلیل آنکه رنگ سفیدی دارد در زمان کوتاهی کثیف شده و رنگ آن تغییر می‌کند. از همین روی لازم است راه‌های جهت نظافت و تمیز کردن آن را یاد بگیریم. و در صورت استفاده از روش نظافت اشتباه ممکن است آسیب جدی به فرش وارد شود. بخصوص اگر فرش از نوع دستباف باشد آسیب ما می‌تواند جبران ناپذیر باشد. گاهی پس از نظافت فرش در خانه امکان آنکه ریشه‌ی فرش رنگش تغییر کرده و به رنگ زرد تغییر پیدا کند وجود دارد. بنابراین اگر قصد دارید به شستشوی فرش خود در منزل بپردازید باید از این اتفاق جلوگیری نمایید. و یا در صورتی که این اتفاق برای فرش شما افتاده است، آن را رفع نمایید. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

نظافت فرش در خانه و دلایل نیاز داشتن به شستن ریشه فرش

گاهی پس از نظافت فرش در خانه، نیاز به شستن ریشه فرش نیز احساس می‌شود. دلیل آن نیز تغییر رنگ ریشه به رنگ زرد پس از شستشوی فرش می‌باشد. به طور معمول دلایلی که باعث تغییر رنگ ریشه‌ی فرش می‌شود، می‌تواند طرح و رنگ فرش را نیز تغییر دهد. اما دلایل این تغییر رنگ ریشه‌ی فرش پس از شستشوی فرش در خانه چه چیزهایی می‌باشد؟ عمده دلایل این تغییر رنگ را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

  • شستشو و نظافت فرش با مواد شستشویی که مناسب این کار نمی‌باشد.
  • آویزان کردن بلافاصله‌ی فرش پس از شستشو به شکل عمودی.
  • شستشو و نظافت فرش بدون آنکه به متریال به جنس و نوع بافت آن توجه شود.
  • شستشوی فرش بدون در نظر گرفتن اصول و قواعد این کار.
  • شستشوی فرش با آب داغ!شستن ریشه فرش | تمیز کردن ریشه فرش

شستن ریشه فرش

شستن ریشه فرش در منزل

پس از شستشوی فرش در خانه متوجه آن خواهید شد که آیا نیاز به شستن ریشه فرش دارید یا خیر. جهت این که به این موضوع پی ببرید لازم است که فرش به طور کامل خشک شده باشد. ابتدا فرش را در محیطی پهن کرده که فضا به مقدار کافی برای تمام فرش وجود داشته و دارای نور کافی نیز باشد. این کار جهت آن است که ریشه‌ها را به طور کامل بررسی کرده که آیا نیاز به شستن دارند یا خیر. ریشه‌ها را کاملا بررسی کنید که آیا تغییر رنگی در آنها می‌بینید یا خیر. هر نوع تغییر رنگ به یکی از رنگ‌های فرش و یا زرد شدن ریشه‌ها می‌تواند دلیلی باشد جهت شستن آن. اگر که ریشه‌ها به رنگ یکی از رنگ‌های فرش در آمده باشد می‌توان آن را به سادگی شست. اگر رنگ ریشه‌ها به رنگ زرد تغییر کرده باشد باید ترفندهای دیگری را به کار ببرید.

ترفند اول جهت شستن ریشه فرش در منزل

جهت تمیز کردن ریشه فرش ابتدا لازم است که فرش را پهن کرده و ریشه‌ها را کاملا صاف نمایید. سپس مقدار کمی سفید کننده و یا مواد شوینده را در آب حل کرده و با آن ریشه‌ها را شستشو دهید. اگر احساس کردید که ریشه‌ها همچنان رنگی هستند می‌توانید با مقدار کمی سرکه‌س سفید استفاده نمایید. جهت شستن ریشه‌ی فرش‌های دستباف نیز می‌توانید از سرکه‌ی سفید استفاده کنید. بعد از شستن ریشه‌ها با مواد شوینده و یا سرکه‌ی سفید، آنها را با آب بشویید. سپس در مرحله‌ی آخر لازم است که آنها را به خوبی خشک کنید. اگر با این کار ریشه‌ها به رنگ سفید خود تغییر رنگ دادند کار شما تمام است. اما اگر این اتفاق نیفتاد لازم است که مراحل شستشو را دوباره تکرار نمایید.

تمیز کردن ریشه فرش | شستن ریشه فرش

A few simple ways to wash carpet roots at home

شستن ریشه فرش

ترفند دوم جهت شستن ریشه فرش در منزل

این ترفند شستن ریشه فرش در منزل از روش اول نیز بسیار ساده‌تر می‌باشد. بخصوص آنکه این روش برای فرش‌های دستباف کارایی بیشتر و ساده‌تری دارد. جهت استفاده از این روش شستشو ابتدا فرش را در محلی پهن کرده و ریشه‌ها را صاف نمایید. در یک ظرف آب مقدار کمی مایع ظرف‌شویی و یا شامپو فرش ریخته و آن را در آب حل نمایید. سپس می‌توانید به آرامی با کمک یک فرچه و یا کرباس، محلول آب و مواد شوینده را بر روی ریشه‌ها بکشید. پس از انجام این کار ساده خواهید دید که ریشه‌ها تغییر رنگ داده و رنگ سفید خود را باز می‌یابند. جهت انجام این کار با کمک فرچه و یا کرباس، می‌توانید از مواد سفید کننده نیز استفاده نمایید.

 

آموزشپرستار سالمندخدمات نظافتیوبلاگ

تمیزکاری و نظافت منزلخدمات نظافت منزلشرکت خدماتی نظافت منزلشماره تلفن شرکت خدماتی نظافتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *