شرکت خدماتی شکوفایی

استفاده از ماسک در باران

استفاده از ماسک های بهداشتی بهترین راه برای پیشگیری از سرایت بیماری ها می باشد. این روزها که ویروس کرونا بشدت در بین کشورهای مختلف شایع شده است، اهمیت استفاده از ماسک بسیار بیشتر نمود پیدا می کند.

اما استفاده صحیح از ماسک اصول و قواعدی دارد که اثرگذاری آن در عدم ابتلا به بیماری را تحت الشعاع قرار می دهد. طرز صحیح ماسک زدن، مقدار زمان استفاده از هر ماسک، شستشوی ماسک و استفاده از ماسک در هنگام بارندگی از مواردی است که بهتر است درباره آن بیشتر بدانید.

در فصل بارندگی یکی از چالش های پیش رو، استفاده از ماسک در روزهای بارانی است. این که چگونه در باران ماسک بزنیم، ممکن است سوال بسیاری از مردم باشد. برای دریافت پاسخ این سوال بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از ماسک در باران

شاید برخی از افراد تصور کنند که استفاده از ماسک در هنگام بارانی بودن هوا تاثیر چندانی بر جلوگیری از بیماری ندارد. این تصور کاملا اشتباه است و فقط باید طرز استفاده درست از ماسک را در هنگام بارندگی بدانیم. از همین رو به سراغ کارشناس مسئول بیماری های واگیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت رفته ایم تا در این باره به صورت تخصصی صحبت کنیم.

دکتر دادرس درباره طرز صحیح استفاده از ماسک در روزهای بارانی چنین گفت: استفاده از ماسک یک ابزار محافظتی مهم در مقابل بیماری کرونا می باشد. بنابراین طرز درست استفاده از ماسک در روزهای بارانی فصل پاییز و زمستان حائز اهمیت است. از آنجایی که ماسک ها انواع مختلفی مانند پارچه ای، یکبار مصرف و ماسک جراحی دارند، اما معمولا ماسک بهداشتی سه لایه جراحی بیشتر استفاده می شود که باید به مدت زمان استفاده از آن توجه کنیم.

دادرس در ادامه گفت: در صورتی که رطوبت هوا چندان بالا نباشد و در حد معتدل باشد، ماسک های یکبار مصرف و ماسک سه لایه جراحی چهار تا شش ساعت کارایی لازم برای پیشگیری از انتقال بیماری را دارند. بعد از این مدت باید ماسک تعویض شود.

حتما بخوانید: وظایف پرستار خصوصی سالمند در منزل

دکتر دادرس معتقد است: در فصل پاییز و زمستان که بارندگی بیشتر بوده و رطوبت هوا زیاد است، ماسک های استفاده شده باید زودتر تعویض شوند. به طوری که اگر قطرات باران موجب مرطوب و خیس شدن ماسک بشود، باید حتما آن را تعویض کرده و از ماسک جدید استفاده کنیم.

همچنین دکتر دادرس درباره استفاده از ماسک بهداشتی پارچه ای گفت: عملکرد ماسک های پارچه ای در شرایط بارانی بودن هوا بهتر از ماسک های یکبار مصرف است. زیرا می توان در صورت مرطوب شدن ماسک، آن را خشک کرده و دوباره استفاده کرد.

بنابر اعلام صفحه اینستاگرامی وبدا، دادرس معتقد است که: در صورت خیس شدن ماسک های یکبار مصرف حتما باید آن را دور انداخت. چرا که این نوع از ماسک ها قابلیت استفاده مجدد نداشته و کارایی خود را از دست می دهند.

نکات قابل توجه در مورد استفاده از ماسک در باران

با توجه به سخنان دکتر دادرس کارشناس مسئول بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به خوبی می توان به اهمیت استفاده از ماسک بهداشتی صورت به عنوان تنها راه پیشگیری از سرایت بیماری کرونا پی برد. بنابراین باید در تمام ساعاتی که بیرون از خانه و در محل های عمومی به سر می بریم، از ماسک استفاده کنیم.

حتی در روزهای بارانی که احتمال خیس شدن ماسک بسیار زیاد است، توجه به نکات بهداشتی حائز اهمیت است. بنابراین توصیه می شود اگر قرار است در باران ماسک بزنیم، به موارد زیر توجه کنیم:

با انجام همین راهکارهای ساده به راحتی می توانید از ابتلا به ویروس کووید 19 و بیماری های واگیردار جلوگیری و به حفظ سلامت خود و دیگران کمک کنید.

‫0/5 (0 امتیاز )
خروج از نسخه موبایل