پرستار کودک

پرستار کودک

پرستار کودک:امروز با افزایش زنان شاغل در ایران، افراد و مراکز نگهداری از نوزادان و کودکان امثال مهد کودک ها و پرستاران کودک در کشور ایجاد شده است. آنها در ساعاتی که مادران سرکار یا بیرون منزل خود هستند یا برای کاری نمی توانند در کنار فرزندانشان باشند، از بچه ها مراقبت می کنند.

برخی از مادران شاغل ترجیح می دهند به جای گذاشتن فرزند خود در مهدکودک، پرستاری را استخدام کنند که در خانه از او مراقبت کند. حتی در برخی موارد پرستار کودک به صورت شبانه روزی به نگهداری از کودک می پردازد.

پرستاری از کودک معمولا در خانه های شخصی از کودکان آنها مراقبت می کند. میزان و مسئولیت پرستار در منزل بر اساس سن کودک و تعداد آنها متفاوت است.

مثلا برای نوزاد، پرستار باید به موقع به او غذا بدهد، پوشکش را تعویض و به میزان لازم او را بخواباند تا استراحت کند. ولی وقتی از کودک 5 ساله مراقبت می کند، درکنار غذا دادن، تعویض لباس و خواباندن، باید با او بازی کرده و بهآن آموزش هم بدهد و او را به گردش ببرد.

پرستاری از کودک در منزل قبل از هر چیز باید عاشق بچه ها باشد و از نگهداری از کودکان و بودن با آنها لذت ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، باحوصله و تا حدی شوخ طبع باشد تا کودک از بودن با او لذت ببرد. او باید خلاق بوده و بتواند فعالیت های جالب و جذابی را برای بچه ها تدارک ببیند.

مراقبت از کودک

پرستاری از کودک بودن الزاما نیاز به مدرک خاصی ندارد. البته برخی از کارفرمایان و دفاتر کاریابی ترجیح می دهند که افراد دارای مدرک و گواهینامه مرتبط را در این شغل بکار بگیرند تا علاوه بر کارکرد عملی دوره های تئوری را هم گذرانده باشند.

پرستار بچه در خانه های شخصی افراد کار می کند و ساعت کاری او می تواند از چند ساعت در روز تا تمام وقت باشد. همچنین ممکن است گاهی پرستار با افراد خانواده کودک زندگی کند.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پرستار کودک ارائه می شود.

تولد. یک کودک یکی از شگفت انگیزترین لحظات زندگی است. نوزادان دارای توانایی های شگفت انگیز هستند، با این حال آنها به طور کامل به تغذیه ، گرما و آسایش وابسته اند. تغییرات فیزیکی شگفت انگیز با تولد رخ می دهد.

معرفی شغل پرستار کودک

اگر عاشق نوزادان هستید و می توانید ارتباط خوب و مطمئنی با نوزادان و والدینشان برقرار کنید ، شغل پرستاری فرصت های زیادی برای شما فراهم خواهد کرد و برای شما بسیار مناسب می باشد. به عنوان یک پرستار بچه ، شما نیاز به آموزش ویژه و گواهینامه برای شروع کار با نوزادان خواهید داشت. پرستار کودک می تواند در بیمارستان و خارج از آن کار کند.

با افزایش گسترده زنان شاغل ، مراکزی جهت نگهداری از نوزادان و کودکان مانند مهد کودک ها یا پرستار ایجاد شده است. در طول شبانه روز در ساعاتی که امکان نگهداری از کودک برای مادران وجود ندارد به مهد کودک مراجعه کنند. برخی از والدین هم ترجیح می دهند پرستار کودک استخدام کنند تا از کودکشان در خانه مراقبت شود.

این امکان برای پرستار کودک وجود دارد که به صورت شبانه روزی از فرزند شما نگهداری و مراقبت کنند . معمولا در خانه های شخصی والدین ، پرستار کودک از فرزند شما مراقبت و نگهداری می کنند. وظایف و مسئولیت پرستاران براساس سن و تعداد کودکان متفاوت است . به عنوان مثال هنگام نگهداری از نوزاد ، پرستار باید به موقع به او غذا بدهد ، به میزان لازم کودک را بخواباند یا به موقع پوشکش را عوض کند.

نگهداری از کودک پنج ساله متفاوت است ،علاوه بر غذا دادن ، تعویض لباس و خواباندن ، باید با او بازی کند و آموزش های مورد نیاز را به او بدهد. پرستار کودک باید مهربان ، دلسوز ، صبور ، شوخ طبع و از نگهداری و بودن با کودکان لذت ببرد.

وظایف پرستار کودک

پرورش و مراقبت از کودکان
مواد غذایی مورد نیاز کودک را آماده کند.
پوشک نوزاد را تعویض کند.
به امور درسی کودکان رسیدگی کنند.
در فعالیت های تفریحی ، آموزشی ، ورزشی ، بازی های فکری و…شرکت کند.
با روش های مورد نظر والدین کودک را تربیت کند.
محیط خانه را به صورت امن ، تمیز و مرتب نگهداری کند.
گزارش روزانه به والدین ارائه دهد.
به زمان استراحت کودک و وعده های غذایی آن توجه کند.
حمام کردن نوزاد
در صورت نگهداری از کودکان بزرگتر باید مهارت های اجتماعی ، خواندن و نوشتن را پرستار کودک به آنها آموزش دهد. پرستار کودک می تواند به مادرانی که تازه زایمان کرده اند تا مدت کوتاهی کمک کنند.

مهارت و دانش مورد نیاز پرستار

یک پرستار کودک باید وفادار باشد، والدین به پرستاران اعتماد می کنند.
داشتن انرژی و استقامت
در صورت پرکاری آرامش خود را حفظ کند.
خلاقیت لازم را داشته باشد.
خلق فعالیت های جذاب
یک پرستار باید روحیه تربیتی داشته باشد.
از سلامت ، ایمنی و بهداشت مواد غذایی آگاهی لازم را داشته باشد.
در شرایط غیر قابل انتظار شرایط تطبیق را داشته باشد.
مسئولیت پذیر باشد.
حلال مشکات باید نه تماشاچی
یک پرستار نباید سابقه کیفری داشته باشد.
توانایی برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های سرگرم کننده و مهیج را داشته باشد.
توانایی ایجاد ارتباط با کوکان و والدین
باید متعهد باشد و تغییرات مثبت در زندگی کودکان به وجود آورد.
توانایی حمایت از ارزش ها و ساختار خانواده
و..
گاهی اوقات این امکان وجود دارد که پرستاران کودک مانند والدین توانایی و انرژی لازم را جهت مراقبت از کودکان نداشته باشند، با این از ویژگی و مهارت های ذکر شده نمی توان چشم پوشی کرد و برای چنین پرستاری باید ارزش بالایی قائل شوید.

تکنیک های مصاحبه با پرستار

یافتن پرستار بچه خوب ارزش صرف زمان و جستجو را دارد. در زمان مصاحبه با فرد مورد نظر علاوه بر توجه به پاسخ های رضایت بخش دقت داشته باشید که شرایط ذیل را داشته باشد :

ظاهر مناسب : اهل مد بودن مهم نیست ، اما ناخن های کثیف و موی نشسته ، نشانه های بدی هستند.
تعامل خوب با کودک شما : ممکن است فرزند شما نسبت به غریبه ها اضطراب داشته باشد، باید توجه کنید که متقاضی چطور به این موقعیت رسیدگی می کند.
پرسیدن سوالات مناسب : سوالاتی که متقاضی به عنوان پرستار  می پرسد ، می تواند روشی برای ارزیابی خوب بودن پرستار باشد. برای مثال این سوال که  ،  آیا کودک شما زیاد گریه می کند ؟ و یا سوالاتی در رابطه با وعده های غذایی کودک.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نگهداری و مراقبتاز کودک ، پرستار سالمند ، خدمات نظافتی و… به وب سایت شکوفایی مراجعه نمایید.