خدمات پرستاری

در این صفحه توضیح داده ایم که خدمات پرستاری در منزل چه نوع خدماتی هستند، یک پرستار حرفه ای در منزل چه کارهایی انجام می دهد و چه وظایفی دارد، مزایا و محدودیت های خدمات پرستاری چه هستند، چه زمانی به خدمات حرفه ای پرستاری نیاز پیدا خواهید کرد، از کجا می توانید آن را دریافت کنید و هزینه این خدمات چقدر است. همچنین خواهیم دید که آیا خدمات پرستاری در منزل نسبت به بستری شدن در بیمارستان یا خانه سالمندان بهتر و به صرفه تر است یا نه.

خدمات پرستاری چیست؟

خدمات پرستاری شامل خدماتی می شود که برای رسیدگی به شرایط فیزیکی و سلامت بیماران و یا افراد سالمند در منزل ارائه می شوند. کمک در پیگیری مراحل درمان، رسیدگی به وضع ظاهری و بهداشت شخصی فرد بیمار، تهیه غذا و خوراکی مناسب برای دوران نقاهت، همراهی و کمک به بیمار برای حفظ روحیه او و بسیاری از موارد دیگر شامل خدمات پرستاری می شوند.

همانطور که می بینید، پرستاری در منزل با پرستاری در بیمارستان کمی تفاوت دارد و خدمات متنوع تری را شامل می شود. در عین حال پرستارانی که در منزل کار می کنند درست مانند پرستاران بیمارستانی، از دانش و مهارت پزشکی نیز برخوردار هستند و می توانند مراقبت های پزشکی را نیز به نحو احسن انجام دهند.

خدمات پرستاری در منزلخدمات پرستاری شامل چه مواردی می شود؟

پرستاری در منزل طیف وسیعی از خدمات را شامل می شود و کاملا بستگی به نیاز فردی که از او پرستاری می شود دارد. اما به طور کلی، همانطور که از نام آن مشخص است، در خدمات حرفه ای پرستاری در منزل تمرکز بر روی امور مراقبتی و شرایط جسمی بیمار یا فرد سالمند است.

افرادی که در شرکت های معتبر خدماتی مانند شرکت خدماتی شکوفایی به عنوان پرستار فعالیت می کنند، گواهی های لازم برای ارائه خدمات مختلف مراقبتی را دارند و در این زمینه به شکل رسمی آموزش دیده اند. این پرستاران می توانند به وضعیت خاص بیماران دیابتی، بیماران تنفسی، بیمارانی که دوران نقاهت بعد از عمل جراحی را می گذرانند، افرادی که مشکلات نخاعی دارند، افراد سالمند که توانایی کافی برای رسیدگی به امور خود را ندارند، افرادی که مشکلات شناختی و ذهنی دارند، افرادی که بیماری های حاد و خاص دارند و بسیاری از شرایط مشابه دیگر رسیدگی نمایند.

افرادی که در زمینه خدمات پرستاری شاغل هستند، می توانند به همه گروه های ذکر شده کمک کنند و برنامه های درمانی مورد نیاز را برای آن ها اجرا نمایند و به آن ها کمک کنند تا زندگی راحت تری داشته باشند و اگر ممکن است، سلامتی خود را بازیابی نمایند.

پرستار در منزل چه کار هایی انجام می دهد؟

همانطور که اشاره شد، پرستارانی که در این حرفه فعالیت می کنند آموزش های لازم برای انجام اقدامات مراقبتی را دیده اند. به طور کلی هر فردی که نیاز به پرستاری در منزل دارد، شرایط منحصر به فردی دارد و پرستار باید اقداماتی که مورد نیاز او هستند را انجام دهد.

برای بعضی از افراد به خصوص افراد سالمندی که نمی خواهند به خانه سالمندان بروند یا در بیمارستان بستری شوند، وظیفه پرستار در منزل این است که شرایط پزشکی فرد را تحت نظر قرار دهد و به اصطلاح مانیتورینگ کند. برای این افراد، پرستار ممکن است چک آپ های لازم را نیز به عمل بیاورد و تغییرات مهم مانند تغییر حالت فیزیکی فرد، مشکلات خواب، کمبود اشتها، افزایش یا کاهش وزن و موارد مشابه را یادداشت نماید. این کار باعث می شود تا وقتی فرد به دکتر مراجعه می کند، بتواند اطلاعات دقیق و شفافی را ارائه دهد و دکتر نیز راحت تر مشکل او را تشخیص داده و برای درمان یا پیشگیری از آن تصمیم بگیرد.

در موارد پیچیده تر، حتی برای افرادی که نیازهای ویژه ای دارند و یا از بیماری های حاد رنج می برند نیز پرستار در منزل می تواند اقدامات لازم را انجام داده و به آن ها کمک کند تا بیماری خود را کنترل کنند. در این موارد، پرستار کمک می کند تا روند بهبودی بیمار و برنامه های درمانی که برای او مشخص شده، مانند فیزیوتراپی یا تزریق داخل وریدی و یا رسیدگی به زخم های عمل جراحی و غیره به شکل کامل و اصولی پیگیری شود.

مزایای خدمات پرستاری

تقریبا همه افراد ترجیح می دهند وقتی که مریض می شوند و یا به واسطه پیری توانایی های فیزیکی آن ها کاهش می یابد، به جای آن که در بیمارستان بستری شوند و یا در خانه سالمندان سکونت کنند، در منزل خود بمانند. بنابراین می شود گفت مهم ترین مزیت خدمات حرفه ای پرستاری این است که به شما این امکان را می دهد تا در منزل خود روند درمان و بهبودی را طی کنید. در ادامه دیگر مزایای مهم استفاده از خدمات پرستاری را بررسی می کنیم.

روند بهبودی در منزل راحت تر طی می شود

فضای بیمارستان و بستری شدن در اتاق های بیمارستان، برای هر فردی ناخوشایند است و به خصوص در طولانی مدت، باعث ایجاد ناراحتی و خستگی روحی می شود. در این شرایط روند درمان و بهبودی نیز کند تر جلو می رود چرا که روحیه و روان فرد تاثیر مستقیمی بر سرعت بهبودی او می گذارد.

وقتی از افراد در منزل خودشان پرستاری شود، آن ها صرفا از حضور در خانه خود و فضای امن و آشنایی که در آن قرار دارند حس خوبی خواهند داشت و با روحیه قوی تری با بیماری خود مبارزه می کنند و برنامه های درمانی با موفقیت بیشتری همراه خواهند بود.مزایای خدمات پرستاری

هزینه خدمات پرستاری از هزینه بیمارستان کمتر است

شاید بسیاری از افراد فکر کنند که استخدام یک پرستار در منزل نسبت به بستری شدن در بیمارستان گران تر خواهد بود. اما در بسیاری از موارد کاملا برعکس است. البته همانطور که در ادامه این مطلب خواهید خواند، هزینه های خدمات پرستاری به عوامل متعددی از جمله نوع بیماری و نیاز های فرد بستگی دارد.

اما به طور کلی، در مدت زمان مشابه بستری شدن در بیمارستان گران تر از استخدام پرستار در منزل خواهد بود. در بعضی موارد نیز نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و ممکن است فقط لازم باشد هر چند روز یک بار وضعیت فرد مورد ارزیابی قرار بگیرد. شما می توانید به جای ماندن در بیمارستان و یا مراجعه چند باره و رفت و آمد به بیمارستان، از یک پرستار بخواهید تا خدمات پرستاری در منزل را هر چند روز یک بار به شما ارائه بدهد. علاوه بر این ها، در نظر بگیرید که استراحت در منزل نیز بسیار راحت تر و مطلوب تر از بستری شدن در بیمارستان خواهد بود.

خدمات پرستاری باعث ایجاد آرامش در نزدیکان و خانواده می شوند

بسیاری از افراد، امکان نگهداری از عزیزان بیمار یا سالمند خود را ندارد. عده از آن ها وقت لازم برای رسیدگی به این امور را ندارند و یا ممکن است مهارت های کافی برای رسیدگی به شرایط خاص فرد بیمار یا سالمند را نداشته باشند. در این شرایط استفاده از خدمات پرستاری بهترین گزینه است.

پرستارانی که در منزل کار می کنند از مهارت و تجربه لازم برخوردار هستند و به بهترین شکل ممکن از فرد بیمار یا سالمند نگهداری می کنند. این کار باعث می شود تا هم خود فرد نیازمند و هم نزدیکان و خانواده او آرامش خاطر داشته باشند که توسط فردی متخصص و حرفه ای از او نگهداری می شود و از مشکلات و آسیب های احتمالی جلوگیری می شود.

خدمات پرستاری در منزل تمرکز و توجه ویژه ای به بیمار دارند

پرستارانی که در بیمارستان کار می کنند، به طور همزمان وضعیت چند بیمار را زیر نظر دارند و توجه و تمرکز آن ها بین این چند بیمار تقسیم می شود. اما برای افرادی که در منزل خودشان از خدمات پرستاری استفاده می کنند، موضوع تفاوت دارد. پرستارانی که در منزل به این افراد کمک می کنند، در مدت زمانی که در منزل هستند تمام تمرکز و توجه خود را معطوف به تنها یک نفر می کنند که همان فرد بیمار یا سالمند است.

این موضوع باعث می شود تا پرستار با دقت بیشتری شرایط فرد را زیر نظر بگیرد و به بهترین شکل ممکن به وضعیت فرد رسیدگی کند. علاوه بر آن، فرد تحت مراقبت نیز احساس بهتری خواهد داشت و راحت تر به پرستار خود اعتماد می کند و نسبت به برنامه درمانی خوشبینی بیشتری خواهد داشت. همه این موارد در کنار هم باعث می شود تا روند بهبودی فرد با موفقیت و با سرعت بیشتر طی شود.

خدمات پرستاری در منزل | روند بهبودی در منزل راحت تر طی می شود

خدمات پرستاری فقط شامل مراقبت پزشکی نمی شود

پرستارانی که خدمات پرستاری در منزل را ارائه می دهند، نه تنها تمام وظایفی که یک پرستار بیمارستانی به عهده دارد را انجام می دهند، بلکه علاوه بر آن ها وظایف دیگری را که برای رسیدگی به بیمار یا فرد سالمند لازم هستند نیز بر عهده می گیرند. این موضوع به خصوص برای افرادی که بیماری حاد دارند و یا به هر دلیلی ناتوانی شدید دارند و نمی توانند به امور روزانه خود رسیدگی کنند بسیار حائز اهمیت است.

این وظایف شامل این موارد می شوند:

 • غذا دادن به فرد
 • کمک به تحرک فرد (کمک به جا به جا شدن از تخت یا صندلی یا ویلچر)
 • لباس پوشاندن
 • کمک در استفاده از توالت
 • کمک در بهداشت شخصی (شامل مسواک کردن، مرتب کردن موها، اصلاح صورت و فعالیت های مشابه)
 • کمک در استحمام و شست و شو

همانطور که دیدید، این ها فعالیت های روزانه ضروری هستند که رسیدگی به آن ها واجب است. اما وظایف پرستاران در منزل تنها به همین وظایف کلیدی و ضروری خلاصه نمی شود. دسته ای دیگر از فعالیت های روزانه نیز هستند که اگرچه مانند دسته ذکر شده ضروری نیستند، اما انجام آن ها برای افراد ناتوان یا بیمار بسیار چالش برانگیز است و در عین حال اگر به آن ها رسیدگی نکنند، زندگی آن ها با مشکل مواجه می شود. این فعالیت های اساسی عبارت هستند از:

 • تمیز کردن و نگهداری از خانه
 • آشپزی و تهیه غذای سالم و مقوی با رعایت پرهیز های پزشکی برای افراد بیمار
 • خرید و تهیه اقلام ضروری خانه
 • رسیدگی به امور روزمره مانند پرداخت قبوض
 • رسیدگی به امور بانکی و اداری (با اجازه کتبی فرد بیمار یا خانواده او)
 • جواب دادن به تلفن و دیگر ابزار های ارتباطی
 • تهیه دارو ها

شما می توانید از پرستار خود بخواهید تا به این امور هم رسیدگی کند.

کدام نوع از خدمات پرستاری برای شما مناسب است؟

تا به اینجا دیدیم که خدمات پرستاری بسیار متنوع هستند و فقط شامل مراقبت های پزشکی نمی شوند. تشخیص این که شما یا عزیزان بیمار یا سالمند شما به کدام دسته از خدمات پرستاری نیاز دارند، تا حدی بستگی به خود شما دارد. در ابتدا باید برای خود مشخص کنید که تا چه حد از این وظایف را می توانید خودتان به عهده بگیرید.

چرا که همانطور که دیدید، بسیاری از خدماتی که پرستاران حرفه ای در منزل ارائه می دهند، خدماتی هستند که نیاز به تخصص خاصی ندارند. مانند تهیه مایحتاج خانه، رسیدگی به امور اداری و بانکی و یا تهیه خوراک و غذا. اگر بخشی از این وظایف را خودتان بر عهده بگیرید، طبیعتا هزینه هایی که برای خدمات پرستاری پرداخت خواهید کرد پایین می آید.

همچنین بعضی از افراد، ترجیح می دهند برای رسیدگی به امور شخصی خود مانند بهداشت شخصی و کمک در توالت رفتن، به جای کمک گرفتن از پرستار از نزدیکان و آشنایان خودشان کمک بگیرند. البته برعکس این امر نیز صادق است و بسیاری از افراد با کمک گرفتن از پرستار راحت تر هستند. پرستارانی که در منزل کار می کنند، همه این موارد را در نظر می گیرند و با همفکری با شما وظایفی که بر عهده می گیرند را مشخص می کنند.

مورد بعدی وضعیت فیزیکی و بیماری هایی است که شخص مورد نظر با آن درگیر است. شما می توانید با شرکت های خدماتی مانند شرکت خدماتی شکوفایی در این خصوص مشورت کنید. آن ها با استفاده از تجربه و دانشی که دارند، اطلاعات لازم را در خصوص این که با توجه به شرایط شما به چه نوع خدمات پرستاری نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهند.

محدودیت های خدمات پرستاری

اگرچه استفاده از خدمات پرستاری با مزایای زیادی همراه است و بسیاری از افراد آن را به بستری شدن در بیمارستان یا ماندن در خانه سالمندان ترجیح می دهند، اما در بعضی از شرایط نیز این خدمات با محدودیت همراه هستند و نمی شود به آن ها به عنوان بهترین گزینه نگاه کرد.

به عنوان مثال برای افرادی که بیماری های خاص دارند و نیاز به مراقبت شبانه روزی با امکانات ویژه دارند، نگهداری در منزل گزینه ایده آلی نیست. چرا که تهیه سخت افزار های لازم برای نگهداری این افراد در منزل می تواند با هزینه های بسیار زیادی همراه باشد.

همچنین عده ای از افراد هستند که با حضور یک فرد غریبه مانند پرستار در منزل و حریم خصوصی خود راحت نیستند و ترجیح می دهند برای طی کردن دوران نقاهت خود در بیمارستان بستری بمانند. البته لازم به ذکر است که پرستارانی که در شرکت های معتبر مانند شرکت خدماتی شکوفایی فعالیت می کنند، سوابق و مدارک مشخص و مطمئنی دارند و کاملا قابل اعتماد هستند.

محدودیت های خدمات پرستاریهزینه خدمات پرستاری

هزینه خدمات پرستاری تا حد زیادی بستگی به شرایط فردی که قرار است از او پرستاری شود و نیاز های او دارد. در ادامه مهم ترین عواملی را که بر هزینه خدمات پرستاری اثر می گذارند بررسی می کنیم:

مهارت و تخصص پرستار

اولین موضوعی که باید در استخدام یک پرستار به آن توجه کنید، مهارت و تخصصی است که برای بیمار یا فرد سالمند خود نیاز دارید. اگر فرد مورد نظر فقط به شخصی نیاز دارد که در امور روزمره به او کمک کند و نظارت کلی بر وضعیت سلامت او داشته باشد، نیاز به پرستارانی که تخصص خاص و سطح بالا دارند نخواهید داشت. در نتیجه می توانید از پرستارانی با تجربه و تخصص کمتر کمک بگیرید که طبیعتا هزینه کمتری نیز به همراه خواهند داشت.

مدت زمانی که به خدمات پرستاری نیاز دارید

این که چند روز در هفته و هر روز چند ساعت به پرستار در منزل احتیاج دارید، عامل بعدی اثر گذار در هزینه خدمات پرستاری است. برای بعضی از افراد، فقط یک بازدید و معاینه هفتگی کافی است و برای عده ای دیگر نیاز به مراقبت روزانه و حتی شبانه روزی است. همچنین موقعیت مکانی شما نیز در هزینه ای که شرکت خدماتی از شما دریافت می کند اثرگذار است. بدیهی است هر چقدر موقعیت مکانی شما دور تر از شهر باشد هزینه های شما نیز بیشتر خواهد بود.

اعتبار و سابقه شرکت خدماتی

برای آن که بتوانید از بهترین پرستاران حرفه ای برای رسیدگی به عزیزانتان یا خودتان کمک بگیرید، باید به شرکت های شناخته شده و رسمی مراجعه کنید. این شرکت ها کیفیت خدمات پرستاری را تضمین می نمایند. طبیعتا هر چقدر اعتبار و سابقه یک شرکت قوی تر باشد، قیمت های بالاتری نیز برای دریافت خدمات آن باید بپردازید.

 

آيا بیمه خدمات پرستاری در منزل را پوشش می دهد؟

یکی از سوالات پر تکرار در زمینه خدمات پرستاری، پوشش بیمه از این خدمات است. این سوال پاسخ مشخصی ندارد چرا که تا حد زیادی بستگی به شرایط بیمار، نوع بیماری و البته شرکت بیمه ای که از آن استفاده می کنید دارد. برای آن که بدانید آیا بیمه وضعیت شما را پوشش می دهد یا نه، باید با شرکت بیمه خود تماس گرفته و شرایط پوشش آن ها از خدمات پرستاری در منزل را جویا شوید. برخی از بیمه ها هستند که در شرایطی خاص، بخشی یا تمام هزینه های خدمات پرستاری را پوشش می دهند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]