مراقبت از کودک نوپا

آنچه در این مقاله می خوانید

نحوه مراقبت از یک کودک نوپا به عنوان پرستار کودک

مراقبت از کودک نوپا :کودک نوپا به کودکان خردسال بین 12 تا 36 ماه گفته می شود. اصطلاح نوپا به این دلیل به کار می رود که کودک به تازگی راه رفتن با قدم های ناپایدار را آموخته اند. کاری که کودکان حداقل در اولین قسمت از این نقطه عطف از زندگی خود انجام می دهند!

قبلاً در مورد “دو سالگی وحشتناک” شنیده اید، درست است؟ دو سالگی، یک زمان در زندگی کودک است که پیشرفت های اجتماعی، شناختی و عاطفی زیادی را پشت سر می گذارد و این تغییرات زندگی او خیلی سریع پیش می رود.

چگونه از یک کودک نوپا پرستاری کنید؟ کودکان نو پا با مجموعه ای از چالش های منحصر به فرد خود همراه می باشند. مانند نوزادان، به دلیل اینکه داٸم در حرکت هستند، شما باید مرتباً و حتی از نزدیک مراقب آنها باشید. کودکان نوپایی که قادر به راه رفتن هستند می توانند مشکلات خیلی بیشتری را به وجود آورند! اگر هنوز آموزش توالت رفتن ندیده اند، باید در صورت لزوم پوشک آنها را عوض کنید. آنها همچنین به تازگی شروع به صحبت کردن کرده اند و سوالات زیادی از شما خواهند پرسید. به طور خلاصه، همه کودکان نوپا نیاز به توجه و پشتیبانی مداوم دارند.

در این مقاله، موارد مهمی که در هنگام پرستار کودک باید به خاطر بسپارید و همچنین 28 نکته مهم که به آسان تر شدن کار شما کمک خواهد کرد را برای شما بیان خواهیم کرد.

موارد مهمی که در هنگام پرستار کودک باید به خاطر بسپارید و همچنین 28 نکته مهم که به آسان تر شدن کار شما کمک خواهد کرد را برای شما بیان خواهیم کرد.

1. با توانایی ها و نقاط ضعف خود آشنا شوید

قبل از اینکه داوطلبانه خدمات خود را انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که در واقع به پرستاری از کودک نوپا علاقه دارید و می توانید آن را به عنوان شغل خود بپذیرید!

اگر به تازگی به پرستاری از کودک علاقه مند شده اید، شاید هنوز به طور کامل آمادگی نداشته باشید و اشکالی هم ندارد. ابتدا با پرستاری از کودکان بزرگتر شروع کنید تا مطمئن شوید که نیمه راه پشیمان نخواهید شد و سپس آماده خواهید بود که از نوزادان و کودکان نوپا نیز پرستاری کنید.

از والدین سؤالات خاصی در مورد خواسته ها و انتظاراتی که از پرستار کودک نوپای خود دارند بپرسید. به این ترتیب، شما متوجه خواهید شد که آیا واقعاً قادر به برآوردن خواسته های آنها هستید و آیا شما برای خانواده آنها مناسب هستید یا خیر.

همیشه باید از شما سوال شود که قادر به پرستاری از چند کودک هستید یا خیر و سن کودک را نیز باید بپرسند. نظارت بر یک کودک نوپا در مقایسه با پرستاری از کودک نوپا و یا نوزاد و کودک پیش دبستانی یا حتی دو کودک نوپا، چالش های مختلفی را پیش روی پرستار خواهد گذاشت.

2. اطمینان حاصل کنید که به خوبی در مورد پرستاری کودک نوپا آگاهی دارید

کودکان نوپا نیازهای بسیار ویژه ای دارند که با کودکان گروه های سنی دیگر کاملاً متفاوت است. از نیازهای آنها آگاه باشید تا بتوانید کودکی را که در حال پرستاری از او هستید در امان نگه دارید.

در مورد تمام خطرات احتمالی کودکان نوپا و مواردی که باید در مورد آنها مطلع شوید، مانند آلرژی های خاصی که کودک نوپایی که از او پرستاری می کنید مبتلا می باشد.

اگر قبلاً با کودکان نوپا سروکار نداشته اید، با سایر پرستاران کودک با تجربه صحبت کنید تا برخی از صحبت ها و داستان های آنها را بشنوید و از تجربیات آنها استفاده کنید. برای یادگیری بیشتر در مورد نیازهای کودکان نوپا، در نظر داشته باشید که در کلاس های آموزش پرستار کودک یا دوره ایمنی کودک شرکت کنید.

بعد از اتمام خواندن این مقاله، شما باید بتوانید ایده های خوبی درباره برخی از چالش های منحصر به فردی که ممکن است هنگام پرستاری کردن از کودک نوپا با آن مواجه می شوید، اراٸه دهید.

3. برای هر اتفاقی آماده باشید

این مهم است که شماره تلفن های همراه والدین کودک و حداقل یک عضو دیگر از خانواده کودک، نزدیکترین مرکز اورژانس و آتش نشانی و پزشک کودک را در دفترچه تلفن خود یا در تلفن همراه خود ذخیره داشته باشید. و 115 را فراموش نکنید. این شماره ها برای سوالاتی که ممکن است مطرح شود و در مواقع اضطراری بسیار مهم هستند.

اگر خانواده ای که از کودک آنها پرستاری می کنید، خط تلفن ثابت داشته باشد می این شماره ها را در کنار تلفن آنها قرار دهید. می توانید آنها را روی یخچال و فریزر بچسبانید یا در تلفنهای همراه خود در قسمت مخاطبین خود ذخیره کنید.

بیاموزید که چه نوع غذاها و اسباب بازی هایی ممکن است باعث خفگی کودکان نوپا شوند و فقط از اراٸه آنها به کودکان اجتناب کنید. استفاده از یک رویکرد پیشگیرانه می تواند به از بین بردن بیشتر خطرات قبل از وقوع کمک کند.

حتما فهرستی از آلرژی و حساسیت های کودک نو پا، از جمله غذاها، حیوانات خانگی، حساسیت فصلی و هر نوع دیگری را تهیه کنید. شما هرگز نمی دانید با چه نوع آلرژی هایی مواجه خواهید شد، به خصوص اگر کودکی را که در حال پرستاری از او هستید به زمین بازی یا پارک ببرید.

همچنین باید از هرگونه دارویی که کودک نوپا مصرف می کند، آگاه باشید. از والدین بخواهید که فهرست این داروها را روی یک کاغذ یادداشت کرده و به شما بدهند. از آنها بخواهید که مکان داروهای مورد نیاز کودک مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را به شما نشان دهند، که در صورت بروز تب یا واکنش آلرژیک بتوانید به کودک بدهید. به طور کلی، والدین می خواهند شما به آنها زنگ بزنید و سپس آنها تصمیم خواهند گرفت که دارو را به کودک بدهید یا خیر و سپس مقدار دوز مناسب را به شما بگویند.

4- یک جعبه کمکهای اولیه را با خود داشته باشید

والدین احتمالاً در منزل جعبه کمک های اولیه را در اختیار شما قرار می دهند، اما این ایده خوبی است که شما نیز جعبه کمکهای اولیه خود را در دسترس داشته باشید تا بدانید که کجاست و بتوانید به سرعت از آنچه نیاز دارید استفاده کنید. در این جعبه نباید داروهای خوراکی باشد بلکه فقط شامل چسب زخم، بانداژ، گاز استریل، قیچی، ضدعفونی کننده دست و یک پماد نئوسپورین باشد.

ایده خوبی است که جعبه کمک های اولیه خود را با برچسب های کارتونی بامزه و رنگ های شاد بپوشانید تا جذاب تر به نظر برسد. اگر از قبل می دانید که قرار است از کودکان خردسال پرستاری کنید، حتماً از باند های رنگارنگ با شخصیت های کارتونی استفاده کنید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که همیشه جعبه را از دسترس بچه های کوچک دور نگه دارید.

کودکان خردسال وقتی حادث های برای آنها رخ می دهد، قبل از اینکه واکنش دهند، ابتدا به شما نگاه می کنند تا واکنش شما را ببینند. بنابراین اگر کودک افتاد و یک بریدگی یا خراش جزئی پیدا کرد، در مورد آن مسئله زیاد واکنش نشان دهید.

فقط چیزی مثل “اوه اوه!” بگویید و سپس لبخند بزنید و احتمالاً به جای اینکه به خاطر آن گریه کنند، می خندند. سپس به سرعت یک چسب زخم جذاب در جعبه کمک های اولیه خود پیدا کرده و در حالیکه که چسب را روی زخم آنها قرار می دهید، لبخند بزنید. سپس آنها آماده خواهند شد تا دوباره بازی را شروع کنند.

چگونه از یک کودک نوپا پرستاری کنید؟

5. پیشاپیش در مورد قوانین مهم با والدین صحبت کنید

از قبل ‌‌با والدین صحبت کنید تا قوانین و انتظارات آنها در مورد پرستاری از کودک برای شما مشخص شود.

با زیر پا گذاشتن قوانین والدین، از آسیب رساندن به آنها خودداری کنید، مانند خوردن هله هوله قبل از خواب، یا بیش از حد مجاز تماشا کردن تلویزیون استفاده از تبلت. رعایت نکردن قوانین برای کودک نوپا نتیجه بدی در پی خواهد داشت و باعث می شود والدین برای تقویت رفتار خوب در آنها بعدا دچار مشکل شوند.

به خاطر داشته باشید که اگر کودکی به اندازه کافی بزرگ شده است که بتواند صحبت کند، ممکن است در مورد آن به مادر یا پدر خود بگوید.

کودکان و نوجوانان در هر سنی دوست دارند حدود و قوانین را امتحان کنند تا ببینند با چه چیزهایی می توانند قوانین را دور بزنند.

بعضی اوقات، آنچه که کودک در مورد قوانین به شما می گوید صحیح نیست. وقتی می گویند “مامان همیشه به من اجازه می دهد این کار را انجام دهم”، آنها را باور نکنید

6. هرگز کودکان نو پا را تنها رها نکنید

درست مانند نوزادان، کودکان نوپا را نیز نباید حتی برای چند ثانیه تنها رها کرد. چند ثانیه.

نباید اینطور باشد که فقط در یک اتاق یا اتاق دیگر با کودک باشید. از آنجا که آنها اکنون می توانند خیلی سریع از یک مکان به مکان دیگر بروند، لازم است که شما همیشه به آنها توجه کرده و مراقب آنها باشید.

حتی یک ثانیه هم آنها را در اتاق تنها نگذارید. شما هرگز نمی دانید که چه موقع ممکن است کودک حرکت کند و بیفتد، سرش به زمین بخورد، یک شی را از روی میز بکشد، در کابینتی را که قرار نیست باز کند، باز کرده و وارد آن شود، چیزی را از روی زمین برداشته و در دهان خود بگذارد و یا اقدامات خطرناک دیگر.

اگر مجبور هستید اتاق را ترک کنید، کودک نو پا را با خود ببرید، حتی اگر مجبور باشید از دستشویی استفاده کنید. میزان خرابکاری یک کودک نوپا که می تواند در زمانی که به دستشویی می روید انجام دهد، تکان دهنده است!

اجسام خطرناک را دور از دسترس کودک نوپا نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که تمام قفسه ها با قفل های ایمن بسته شده باشند. و هر کابینتی که قفل نمی شود، به خاطر داشته باشید که با دقت مراقب آنها باشید.

وقتی خارج از خانه هستید، کودکان نوپا را در نزدیکی خود قرار دهید و تلفن خود را کنار بگذارید، تا تمام توجه شما به آنها معطوف شود. به طور کامل از تلفن همراه خود دوری کنید، زیرا این امر می تواند یک عامل حواس پرتی بزرگ باشد. فقط یک ثانیه طول می کشد تا کودک از تجهیزات زمین بازی بیفتد و پای او بشکند!

درست مانند نوزادان، کودکان نوپا را نیز نباید حتی برای چند ثانیه تنها رها کرد. چند ثانیه.7. برای آنها آواز بخوانید

درست مثل نوزادان کوچکتر، کودکان نوپا عاشق آواز خواندن هستند.

قبل از اینکه والدین خانه را ترک کنند، از آنها در مورد آهنگ های مورد علاقه کودک بپرسید. یا برای آنها یک شعر کودکانه کلاسیک بخوانید که احتمالاً بشناسند. اگر به اندازه کافی بزرگ شده باشند، حتی ممکن است خودشان یکی از آهنگهای مورد علاقه خود را پیشنهاد دهند.

کودکان نوپا عاشق خواندن، حرکت در اطراف، رقصیدن و آواز خواندن با آهنگ ها هستند.

8. بازی های مرتب سازی(جورچین) را انجام دهید

کودکان نوپای بزرگتر (حدود 2 ساله) می توانند بازی های مرتب سازی را شروع کنند. به کودکان نوپا می توان نحوه مرتب کردن اسباب بازی های خود را به روش های مختلف آموخت.

سعی کنید به کمک کودک اسباب بازی های او را بر اساس رنگ، اندازه و… دسته بندی و مرتب کنید. تا در واقع به مغز کودک نوپا تمرینی بدهید!

نیازی نیست حتما اسباب بازی های کودک را دسته بندی و مرتب کنید. شما می توانید در زمان خوردن میان وعده ها، آنها را تشویق کنید تا رنگ های مختلف بلوک های چوبی، لباس و یا حتی غذای خود را از هم جدا کنند.

9. برای آنها کتاب بخوانید

بیشتر کودکان خردسال دوست دارند که برایشان کتاب خوانده شود. کتاب خواندن حتی می تواند یک روش خوب برای آرام کردن کودکان نوپای بسیار فعال و همچنین تشویق آنها به استراحت بعد از فعالیت های خسته کننده باشد.

پتو، عروسک و یا حیوان عروسکی مورد علاقه کودک را به او بدهید و او را روی مبل و یا روی کاناپه در آغوش گرفته، نوازش کنید و برای آنها داستان بخوانید.

هر نوع داستان کودکان گه و یا کتاب های تصویری مخصوص کودکان با تصاویر حیوانات مختلف، گزینه خوبی است. از آنها بخواهید حیوانات مختلف را به شما نشان دهند و از آنها بپرسید که هر حیوان چه صدایی دارد، چگونه حرکت می کند و حتی چه غذایی را دوست دارد بخورد.

10. بازی های شمارش را امتحان کنید

بعضی از کودکان 2 تا 3 ساله ممکن است بتوانند بطور ذهنی تا 10 بشمارند، اما اکثر آنها هنوز قادر نیستند اشیاء را به ترتیب بشمارند.

اگر به نظر می رسد کودک نوپایی که در حال پرستاری از او هستید به اعداد علاقه مند می باشد، می توانید شمارش اسباب بازی ها و اشیاء دیگر را تا 5 یا 6 یا حتی 10 امتحان کنید.

می توانید آنها را تشویق کنید تا اسباب بازی های خود را به گروه های دو یا سه تایی تقسیم کند و آنها را با هم حساب کند تا مثال های واضحی از اعداد مختلف را به آنها ارائه دهید.

از آنها بخواهید که یکبار امتحان کنند و به بهترین شکل ممکن حساب کنند، اما در مورد اشتباهات آنها و یا زمانیکه اعداد را با هم قاطی می کنند، زیاد اهمیت ندهید. کودکان نوپا هنوز در حال توسعه هستند و معمولاً هنوز درک کاملی از اعداد ندارند.

مراقبت از کودک نوپا

11. وقتی مشغول مراقبت از کودک نوپا هستید به آنها رنگ ها را بیاموزید.

در کنار مرتب کردن اشیاء و شمارش، کودکان نوپا همچنان در حال یادگیری رنگ ها هستند.

وقتی کودک اسباب بازی های خود را جمع می کند، رنگ آن اسباب بازی را به او بگویید. “دارم می بینم که تو الان قصد داری با کامیون سبز خودت بازی کنی!”

آنها شروع به درک آنچه می کنید خواهند کرد، و شما می توانید سوالات خاصی در رابطه با رنگ مانند “کدام اسباب بازی تو سبز است؟” را بپرسید. یا “پیراهن تو امروز چه رنگی است؟” و “آیا می توانی همه اسباب بازی های آبی را در کنار هم قرار دهی؟” به این ترتیب، آنها یاد خواهند گرفت که رنگ های اطراف خود را تشخیص دهند.

12. در طول زمان مراقبت از کودک نوپا میان وعده(تنقلات) بدهید

در مورد تنقلات، کودکان نوپا باید بیشتر از بزرگسالان غذا بخورند، اما اغلب کمتر از آنها غذا می خورند. بنابراین اگر کودک از شما درخواست تنقلات کرد و یا به نظر می رسد که به آنها احتیاج دارد، حتماً بین وعده های غذایی، تنقلات (میان وعده های غذایی) به آنها بدهید.

والدین باید انتظار داشته باشند که فرزندشان بعد از رفتن آنها میان وعده بخورد، بنابراین در مورد نوع غذاها و نوشیدنی هایی که فرزندشان دوست دارد و زمان خوردن میان وعده ها با والدین صحبت کنید. دستورالعملهای آنها را یادداشت کنید و آنها را از نزدیک دنبال کنید. به هرگونه اطلاعاتی در مورد آلرژی کودک به غذاهای مختلف توجه ویژه ای داشته باشید.

هنگام تهیه میان وعده برای کودک نوپا، سعی کنید تعادل را برقرار کنید. شما نباید لقمه آنها را به قدری کوچک بگیرید که کودک بدون جویدن، آنها را قورت دهد. اما شما همچنین لقمه را آنقدر بزرگ نگیرید که آنها را خفه کند.

برخی از میان وعده های رایج برای کودکان نوپا شامل بیسکوییت یا قطعه میوه های خرد شده می باشد. همیشه چیزهایی برای نوشیدن به آنها پیشنهاد دهید. حتما در حین غذا خوردن، آنها را به دقت تماشا کنید، تا اگر در حال خفگی بود بتوانید به او کمک کنید، سپس دور دهان کودک را پاک کنید.

13.  در مدت مراقبت از کودک نوپا به طور منظم پوشک کودک را بررسی کنید

اکثر کودکان نوپای زیر 2 سال هنوز آموزش توالت رفتن ندیده اند.

پوشک های آنها را مرتبا بررسی کنید و در صورت لزوم فوراً آنها را تعویض کنید. معمولاً بوی بد نشانه خوبی برای این است که کودک پوشک خود را کثیف کرده است. فوری پوشک کودک را عوض کنید. حتی اگر فقط ادرار کرده باشد، زیرا راه رفتن در پوشک سنگین و مرطوب می تواند باعث ایجاد تحریک و حساسیت پوستی نسبت به پوشک شود.

برای کودکان نوپای بزرگتر که اخیراً آموزش توالت رفتن دیده اند، باید به علائمی توجه کنید که نشان دهنده احتیاج او به استفاده از دستشویی داشته باشد. در غیر این صورت مرتباً از آنها سوال کنید.

بهتر است خیلی اوقات از آنها بپرسید و منتظر نمانید تا به شما اطلاع دهند. اگر بیش از حد صبر کنید، ممکن است به موقع به توالت برسند و در نتیجه کثیف کاری کنند که تمیز کردن آن برای شما طاقت فرسا باشد.

14. کمی ورزش کنید و هوای تازه استشمام کنید

اگر هوا خوب و خیابان بی خطر است، کودک نوپایی را که در حال پرستاری از او هستید، در یک کالسکه قرار دهید و با یکدیگر به پیاده روی بروید و کمی ورزش کرده و هوای تازه استشمام کنید.

با ایجاد یک بازی ایمن به دور از شلوغی خیابان می توانید کودک را سرگرم کنید. در حالی که با کودک صحبت می کنید، آنها را تشویق کنید تا به جهتی که اشاره می کنید نگاه کنند. حتی در سنین پایین، هنگامی که آنها در کالسکه هستند، خوب است قبل از عبور از جاده، به آنها بررسی کردن هر دو طرف جاده و سپس عبور کردن را آموزش دهید.

در هنگام پیاده روی و عبور از خیابان با کودک

در طول سفر خود می توانید موارد جالب را در هنگام پیاده روی و عبور از خیابان به او نشان دهید. اگر آنها به اندازه کافی بزرگ شده اند، می توانید از آنها بخواهید که رنگ های خانه های مختلف را به شما بگویند یا به اشیاء آبی رنگ اشاره کنند. با این روش می توانید با استفاده از محیط اطراف، آنها را درگیر زبان و یادگیری کنید.

اگر آنها قادر به راه رفتن هستند، می توانید دست کودک نو پا را بگیرید و با آنها شروع به گشت زدن کنید. اما، از آنجایی که آنها باید به ازای هر قدم شما چند قدم بردارند، آنها معمولاً نمی توانند خیلی دورتر از شما راه بروند.

شما همچنین می توانید با آنها در اطراف بچرخید و انرژی اضافی بدن را تخلیه کنید، اگرچه باید در این مورد دقت بیشتری داشته باشید. اگر این کار را قبل از خواب انجام می دهید، باید آنها را تشویق کنید تا یک دوره طولانی مدت در اطراف دور بزنند و بازی کنند تا تمام انرژی خود را تخلیه کنند.

اگر فقط به آنها اجازه دهید در اطراف بچرخند، در واقع ممکن است باعث شوید انرژی آنها بیشتر شود و در این صورت آنها برای خوابیدن مشکل خواهند داشت.

15. بگذارید آنها خلاقیت داشته باشند

در زمان مراقبت از کودک نوپا چند مداد رنگی و کاغذ سفید تحت اختیار کودک نوپا قرار دهید.

از آنها بخواهید انواع چیزها مانند سگ خانگی، خانواده یا اسباب بازی مورد علاقه خود را ترسیم کنند. یا از آنها بپرسید دوست دارند چه چیزهای دیگری را ترسیم کنند.

همچنین می توانید به کودکان اجازه دهید که با پازل برج بسازند، سپس آنها را دوباره خراب کنید تا چیزهای جدیدتری بسازند. خوب است که آنها را ترغیب کنید که سعی کنند آن را تا حد ممکن بلندتر بسازند. به این ترتیب، آنها مهارت های تشخیص جهت و برقراری تعادل و همچنین خلاقیت خود را تمرین خواهند کرد.

کودکان نوپا به محض اینکه به سن مناسب برسند، می توانند برخی از هنرهای ابتدایی را انجام دهند. انجام فعالیت در کنار آنها برای شما نیز مفید است، بنابراین آنها می توانند با تماشای شما یاد بگیرند.

این فعالیت ها نباید به قیچی تیز و یا جوهر نیاز داشته باشند زیرا قیچی خطرناک و جوهر هم ممکن است روی وسایل بریزد. ایده خوبی است که آنها را در یک مکان مناسب مانند روی سرامیک انجام دهند، تا هیچ لکه ای بر جای نگذارند و به وسایل منزل آسیب نرسانند.

16. گزینه های زیادی را به کودکان نوپا اراٸه ندهید

اگر تعداد زیادی اسباب بازی را به کودکان نوپا اراٸه دهید، فقط چند دقیقه با آنها بازی می کنند و سپس خیلی زود خسته می شوند و در نهایت کل خانه را دچار آشفتگی خواهند کرد.

هنگامی که کودکان نوپا می خواهند با اسباب بازی های خود بازی کنند، در آن لحظه فقط یکی از اسباب بازی های آنها را ارائه دهید. به این ترتیب، آنها با یک اسباب بازی سرگرم خواهند شد تا زمانی که از آن اسباب بازی خسته شوند. سپس می توانید یک اسباب بازی دیگر به آنها اراٸه دهید. با بزرگتر شدن کودک، می توانید همزمان 2 یا 3 اسباب بازی به آنها اراٸه دهید زیرا آنها اغلب دوست دارند همزمان با چندین اسباب بازی بازی کنند.

هنگامی که زمان تمیز کاری می رسد، آن را به یک بازی سرگرم کننده تبدیل کنید و کودک نوپا را تشویق کنید تا به شما کمک کند. تبدیل تمیزکاری به یک بازی سرگرم کننده، باعث می شود کودکان احساس خوبی داشته باشند و تمایل داشته باشند در آینده دوباره به شما کمک کنند.

17. در زمان مراقبت از کودک نوپا مراقب آنچه می گویید باشید

کودکان نوپا در سنی قرار دارند که قادر به درک کلمات و جملات زیادی می باشند. آنها ممکن است جملات و کلمات شما را به والدین خود انتقال دهند.

کودکانی را که از آنها پرستاری می کنید، با کلمات بد و منفی مانند ” لوس، ننر و بی ادب “صدا نکنید. اکثر خانواده ها همچنین سعی می کنند استفاده از کلمات منفی را کاهش دهند. به عنوان مثال، به جای “کند ذهن” سعی کنید بگویید “نادان”.

18- هنگام مراقبت از کودک نوپا لذت ببرید و فعال باشید

والدین به شما حقوق پرداخت نمی کنند كه وقتی خانه را ترک می کنند، فرزند آنها را جلوی تلویزیون بنشانید یا تبلت در اختیار آنها قرار دهید و به سراغ کارهای خود بروید.

یک پرستار کودک خوب فعالیت های جذاب زیادی برای کودکان نوپایی که در حال پرستاری از او هستند، دارد.

از والدین بپرسید که فرزند آنها مجاز به استفاده از کدام یک از لوازم الکتریکی می باشد و آیا کودک اجازه دارد به زمین بازی برود یا خیر. همچنین از آنها در مورد اسباب بازی ها یا بازی های مورد علاقه آنها بپرسید. هنگامی که کارهایی را که کودک نوپا نمی تواند انجام دهد حذف کنید، برنامه ریزی فعالیت های مختلف برای آن روز آسان تر خواهد شد.

می توانید به بیرون بروید و به حشرات نگاه کنید یا در ماسه های کنار ساحل بازی کنید. یا اگر هوای بیرون بد است، می توانید داخل خانه بمانید و با چند بالش یک قلعه درست کنید.

کودک نوپای داری معلولیت

اگر کودک نوپایی که در حال پرستاری از او هستید دارای معلولیت باشد، ممکن است لازم باشد کمی خارج از چارچوب فکر کنید تا برخی از فعالیت های جامع و کلی برای سرگرمی آنها را فراهم کنید.

برای تغییرات آماده باشید. کودکان نوپا از وسعت توجه بسیار کمی برخوردار هستند و دوست دارند به سرعت یک بازی را رها کرده و به سراغ بازی دیگری بروند.

کودکان نو پا دوست دارند با پازل ها، جغجغه، کتاب ها و حتی گلدان ها و تابه ها بازی کنند. بنابراین خلاقیت آنها را تحریک کنید!

19.  در زمان مراقبت از کودک نوپا به طور مداوم قوانین و محدودیت ها را در کودکان تقویت کنید

کودکان و نوجوانان همیشه در تلاش هستند تا قوانین و محدودیت ها را تجربه کنند. این در واقع بخشی از نحوه رشد کودکان نوپا می باشد.

ممکن است شما را با شکستن قوانین والدینشان وسوسه کنید و از نظر کودکان “باحال” باشید، اما اگر در برابر آنچه کودک می خواهد تسلیم شوید، می تواند در دراز مدت کار شما را بسیار دشوار کند.

کودکان و نوجوانان در هر سنی وقتی مجبور باشند قوانین و محدودیت ها را رعایت کنند، به بهترین نحو عمل خواهند کرد. این کمک می کند تا به آنها خود کنترلی، آرام کردن خود را آموزش دهید و همچنین احساس امنیت داشته باشند.

به عنوان یک پرستار کودک، باید به وسیله تجربه یاد بگیرید که چگونه به قوانین پایبند باشید، حتی اگر با آنها مخالف باشید. رعایت قوانین و محدودیت های خانواده، باعث احترام هم والدین و هم کودک به شما خواهد شد.

20. همانطور که والدین از شما درخواست کرده اند، کودکان را تادیب و تربیت کنید.

در زمان مراقبت از کودک نوپا در مورد نحوه تادیب و تربیت کودکان پیشاپیش با والدین صحبت کنید. خانواده های مختلف قوانین و عقاید بسیار متفاوتی در مورد تادیب و تربیت کودکان دارند.

حتی اگر فکر می کنید تنبیه کودکان مشکلی ندارد، اکثر والدین این روزها چنین اعتقادی ندارند و شما باید به خواسته های آنها احترام بگذارید و به جای آن از ابزارهای دیگری مانند “مدت زمان تنبیه” یا “تقویت مثبت” استفاده کنید.

ایده خوبی است که با صحبت کردن با والدین در مورد نحوه مدیریت رفتار کودک(به عنوان مثال وقتی به کودک نوپا شیرینی ندهید، اسباب بازی را پرتاب کند) پیشاپیش برنامه ریزی کنید، بنابراین می توانید آماده باشید و می دانید که چه اتفاقی خواهد افتاد.
21. نسبت به منزل کودکی که از او پرستاری می کنید، با احترام رفتار کنید.

بدون اجازه والدین کودک درون یخچال، کابینت و جاهای دیگر را وارسی نکنید. وارد اتاق خواب و مناطق دیگر خانه که نیازی به آنها ندارید، نشوید.

مراقبت از کودک نوپا

حتی اگر از کودک آنها پرستاری می کنید و به شما اجازه ورود به خانه آنها را می دهند، شما باید به حقوق آنها در حفظ حریم خصوصی احترام بگذارید. بنابراین کمد، کمد دیواری، میز آرایش مناطق ممنوعه هستند، مگر اینکه والدین به شما اجازه خاصی برای ورود به آنها داده باشند.

شما هرگز نمی دانید چه موقع خانواده یک دوربین پرستار بچه پرستار نصب کرده است ، و ممکن است اقدامات شما ضبط شود یا اینکه کودک نوپا چه اتفاقی را هنگام رسیدن به خانه به والدین خود می رساند.

شما هرگز نمی دانید چه موقع خانواده یک دوربین مخصوص پرستار کودک نصب کرده اند، و ممکن است اقدامات شما ضبط شود یا اینکه کودک نوپا چه اتفاقی را هنگام رسیدن به خانه به والدین خود گزارش می دهد.

22. انعطاف پذیر باشید

وقتی از یک کودک نوپا پرستاری می کنید، خیلی کم پیش می آید که همه چیز طبق خواسته شما پیش برود. فقط از والدین سؤال بپرسید! در صورتی که بخواهید همزمان از کودک نیز پرستاری کنید، کارهای ساده ای مانند تمیز کاری پس از یک ریخت و پاش، بسیار دشوارتر خواهند شد.

سعی کنید هم نسبت به کودک و هم نسبت به والدین انعطاف پذیر باشید. شاید لازم باشد کمی زودتر از آنچه انتظار دارید، از کودک مراقبت کنید و یا والدین ممکن است در حالیکه شما از فرزند آنها پرستاری می کنید بخواهند زودتر از موعد همیشگی آماده شده و منزل را ترک کنند.

البته، داشتن محدودیت عادلانه است. اما پرستارانی که انعطاف پذیر هستند، برای والدین بسیار ارزشمند می باشند، زیرا می تواند نشانه ای از قابل اعتماد بودن آنها باشد و این یک ویژگی عالی برای تمامی مشاغل می باشد.

23-هنگام مراقبت از کودک نوپا عصبانی نشوید

بعضی اوقات کودکان نوپا چیزهایی را به شما می گویند که منظور خاصی از بیان آنها ندارند. شما چند گزینه برای نحوه مقابله با این شرایط هنگامی که رخ می دهند در پیش رو دارید. شما می توانید آن را نادیده بگیرید، وانمود کنید که از رفتار آنها تعجب کرده اید، یا فقط به آن بخندید.

شما می توانید به شوخی وانمود کنید که عصبانی هستید، مانند فردی که به طور قابل توجهی به او توهین شده است. می توانید وانمود کنید که گریه می کنید و سپس با هم بخندید. شما باید تعادل مناسب را برقرار کنید تا خیلی جدی نباشید و در عین حال خیلی احمقانه هم به نظر نرسید.

در پرستاری از کودک نوپا از طعنه و سرزنش استفاده نکنید

اگرچه از طعنه و سرزنش استفاده نکنید، زیرا کودکان نوپا برای درک آنها هنوز خیلی کوچک هستند و فقط باعث گیجی آنها خواهد شد.

زمانی که کار اشتباهی انجام می دهند، با لحنی آرام و مهربان برای آنها توضیح دهید. صبر کنید این کار را انجام دهند تا زمانیکه آنها دیگر گریه نکنند و همه چیز آرام شده باشد. کودکان نوپا زمانی که از لحن آرامتری برای تذکر دادن به آنها استفاده می کنید، واکنش بهتری نشان خواهند داد.

بعضی اوقات کودکان نوپا فقط کارهای خود را انجام می دهند تا شما را عصبانی کنند. آنها بعضی اوقات می توانند کمی شرور باشند! اگر به آنها بگویید نباید دست به چیزی بزنند، ممکن است آن را به یک بازی تبدیل کنند و چیزهای مختلف را لمس کنند تا ببینند شما چگونه واکنش نشان می دهید. در آن مرحله، بهتر است سعی کنید توجه آنها را به انواع بازی یا فعالیت های جدید جلب کنید.

24  در زمان مراقبت از کودک نوپا خواب را به یک برنامه لذت بخش و راحت تبدیل کنید

رفتن کودکان به رختخواب بدون پدر و مادر برای آنها کمی دشوار است.

قبل از خواب کودکان درباره والدین آنها صحبت نکنید، مگر اینکه کودک نوپا درباره آنها صحبت کند، زیرا ممکن است باعث دلتنگی و در نتیجه منجر به گریه و ناراحتی آنها شود.

اما، اگر آنها به خاطر پدر یا مادرشان گریه می کنند، می توانید به آنها اطمینان دهید که به زودی خواهند آمد و در کنار آنها خواهند بود. به آنها اطلاع دهید که وقتی از خواب بیدار می شوند، مادر یا پدرشان به خانه خواهند آمد و منتظر هستند تا بیدار شوند و آنها را در آغوش بگیرند. بیش از هر چیز، آنها فقط باید بدانند که والدین آنها باز خواهند گشت و به زودی همه چیز به حالت عادی باز خواهد گشت.

با خواندن یک داستان، آواز لالایی یا تکان دادن آنها در گهواره و اراٸه یک پتو و حیوان عروسکی مورد علاقه کودک، زمان خواب را برای او راحت تر کنید.

25.در زمان مراقبت از کودک نوپا منظم باشید

اگر طبق ساختار و روال معمول کودک پیش بروید، همه چیز به راحتی پیش خواهد رفت.

والدین باید قبل از ترک منزل، برنامه ای را به شما اراٸه دهند تا بر طبق همان برنامه از کودک آنها پرستاری کنید. هر کودک حتی ممکن است برنامه و روال جداگانه ای داشته باشد که باید بر طبق ساعت انجام شود.

شما باید مطمئن شوید که چرت میان روزی، وعده های غذایی معمولی و بازی و سایر فعالیتهای کودک در زمان خاص خود انجام شود.

بدانید که چرت زدن یا بازی آنها چه مدت باید طول بکشد، چه نوع غذایی را باید برای آنها تهیه کنید و سایر جزئیات برنامه و روال مربوط به آنها را بدانید. هرچه برنامه کاری شما بیشتر برنامه ریزی شده باشد، راحت تر قادر به کنترل شرایط و اوضاع خواهید بود.

26.در هنگام مراقبت از کودک نوپا مهربان و دلسوز باشید

کودکان نوپا به نوعی عجیب و غریب و دارای تناقض هستند. آنها هم شکننده و هم بسیار مقاومت پذیر هستند. آنها بسیار اثر پذیر هستند، اما در عین حال می توانند بسیار سرسخت نیز باشند!

کودکان نوپا هنوز در مرحله ای هستند که به طور مداوم در حال یادگیری و رشد هستند. بعضی اوقات آنها حتی خودشان هم نمی دانند که چه می خواهند!

وقتی اشتباه می کنند آنها را درک کنید، یک پرستار کودک خوب باید نسبت به خواسته ها و نیازهای کودک مهربان و دلسوز باشد. به آنها اطلاع دهید که زمانی که ناراحت هستند و یا ترسیده اند، می توانند با شما صحبت کنند.

27. در زمان مراقبت از کودک نوپا با والدین ارتباط برقرار کنید

اگر والدین به یک پرستار کودک احتیاج دارند، شما ممکن است انتظار داشته باشید که آنها احتمالاً کارهای مهمی را انجام دهند و نمی خواهند بی مورد مزاحمت برای شما ایجاد کنند. با این وجود داشتن یک خط ارتباطی که در دسترس باشد، می تواند به ایجاد اعتماد در والدین نسبت به شما کمک کند. این نشان می دهد که شما به فرزند آنها اهمیت می دهید و می خواهید نسبت به سلامتی و ایمنی آنها اطمینان حاصل کنید.

فکر نکنید که باید همه چیز را به تنهایی انجام دهید. اگر هر گونه سوال یا نگرانی نسبت به کودک خردسال آنها دارید که گریه می کند و به نظر نمی رسد که بتوانید او را آرام کنید، در تماس با والدین احساس راحتی کنید و از آنها بپرسید که دستمال مرطوب اضافی کودک در کجا قرار دارد.

28. در زمان مراقبت از کودک نوپا نسبت به بازخورد و انتقادها واکنش مثبت نشان دهید

اولین باری که از کودک نوپا پرستاری می کنید، ممکن است کاری انجام دهید که والدین را نگران یا ناراحت کند، به خصوص به دلیل اینکه تمام والدین، قوانین و انتظارات خاص و متفاوتی برای فرزند خود دارد.

به نگرانی والدین با دید مثبت نگاه کنید. کودک نوپای آنها بدون شک مهمترین بخش از دنیای آنها می باشد و آنها فقط بهترین ها را برای آنها می خواهند.

از والدین بخواهید که به طور واضح قوانین خود را برای شما توضیح دهند و بپرسید که چگونه می توانید آن را به گونه ای متفاوت انجام دهید. حتماً به آنها بگویید که از آنچه اتفاق افتاده پشیمان هستید و به آنها اطمینان دهید که در آینده بهتر عمل خواهید کرد.

نتیجه

نگهداری از کودکان نوپا مهارت مهمی است که همه پرستاران کودک باید یاد بگیرند و با تمرین کافی، این برای شما تبدیل به عادت دیرینه خواهد شد.

این ممکن است گاهی اوقات چالش برانگیز باشد، اما پاداش نیز در پی خواهد داشت. اکثر پرستاران کودک متوجه خواهند شد که شغل آنها بیشتر اوقات سرگرم کننده است، به خصوص هنگامی که کودک نوپا به او خو گرفته و مشتاقانه منتظر او باشد!

منبع: kidsit

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.