where do bed bugs come from 1

 ساس ها سوسک های کوچک و قرمز مایل به قهوه ای هستند که به خاطر ساکن شدن در تخت ها و تغذیه  از انسان ها در هنگام خواب معروف هستند. اگر می‌پرسید ساس‌ها از کجا می‌آیند، باید بگوییم  بیش از 3300 سال است که با انسان‌ها مرتبط بوده‌اند و تقریباً در هر مکانی که مردم تمایل دارند جمع شوند، از جمله اقامتگاه‌ها، هتل‌ها، مدارس، ادارات، فروشگاه‌های خرده‌فروشی و حتی حمل‌ونقل عمومی ها  یافت می‌شوند.

ساس یا خَسَک فقط از خون تغذیه می کند و برای زنده ماندن و رشد باید وعده های غذایی منظم خون داشته باشد. انسان ها تنها هدف ساس ها نیستند، بلکه به بسیاری از حیوانات خونگرم از جمله طیور و سایر پرندگان نیز حمله خواهند کرد.

خَسَک ها مسافت های طولانی را طی می کنند. آنها به چمدان ها، لباس ها و کتانی ها می چسبند و می توانند به هر جایی که این وسایل برده شوند، سرازیر شوند. به همین دلیل است که انتشار ساس به راحتی رخ می دهد. شناسایی گزش خَسَک اغلب دشوار است و به راحتی می توان آنها را با گزش یک آفت دیگر اشتباه گرفت و تشخیص هجوم ها را دشوار می کند و به ساس ها اجازه می دهد بدون توجه رشد کنند. دانستن چگونگی شروع هجوم ساس و شکل ظاهری ساس برای جلوگیری از شناخت و انتشار ساس ضروری است.

ساس از کجا منشا گرفت؟

هزاران سال است که انسان ها با آفاتی که امروزه ساس می نامیم مبارزه کرده اند. اکثر محققان موافق هستند که خفاش ها در خاورمیانه مسئول معرفی خَسَک به انسان هستند. این به این دلیل است که زمانی خفاش ها و مردم احتمالاً در بسیاری از غارهای منطقه مشترک بودند.

با گسترش تمدن ها، ساس ها توسط بشر در سراسر جهان پخش شدند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصریان باستان، یونانیان و رومی ها همگی با این آفات مهاجم مشکل داشتند.

ساس ها در نهایت برای مردم با هر پیشینه اجتماعی-اقتصادی در سراسر اروپا، آسیا و آفریقا به یک مشکل تبدیل شد. این آفات بعداً توسط مهاجران اروپایی به قاره آمریکا معرفی شدند. خَسَک ها اکنون در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند.

ساس چه شکلی است؟

شناخت خَسَک برای اطمینان از اینکه از حمل آنها با خود اجتناب می کنید ضروری است. ساس ها بیضی شکل هستند و طول آن فقط به 3/16  صدم اینچ می رسد. قبل از تغذیه، آنها قهوه ای و صاف هستند. خَسَک ها پس از تغذیه، قرمزتر، متورم و کشیده تر می شوند. ساس دارای 6 پا و 2 شاخک است. ساس ها علیرغم کاهش بال، بال ندارند و نمی توانند پرواز کنند.

ساس چطور به وجود می آید و ساس از کجا میاد ؟ساس‌های تخت بزرگسال با چشم انسان قابل مشاهده هستند و با دید قابل تشخیص هستند، به خصوص در درزهای تشک و فنرهای جعبه. تشخیص خَسَک های جوان سخت تر است، زیرا اندازه آنها کوچکتر و رنگ پریده تر است.

ساس چطور به وجود می آید و ساس از کجا میاد ؟علائم هجوم ساس

ساس چگونه به خانه شما هجوم می آورد؟ آنها می توانند با لباس، کفش، چمدان و موارد دیگر سفر کنند. اگر ساس‌ها روی چیزی مانند ملحفه‌های تخت منتقل شوند و فوراً از بین برده نشوند، گسترش می‌یابند. ساس ها نشانه ای از بهداشت ضعیف نیستند. در واقع، آنها می توانند هر خانه یا مشاغلی را بدون در نظر گرفتن میزان تمیزی آن آلوده کنند.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که ساس ها فقط در مکان های کثیف یافت می شوند. در حالی که درست است که بهم ریختگی می‌تواند مکان‌های بیشتری برای پنهان شدن خَسَک ها ایجاد کند، اما هر خانه یا شغلی می‌تواند به این آفات آلوده شود.

خَسَک ها فقط از هوا ظاهر نمی شوند و از پایین خیابان به خانه شما راه پیدا نمی کنند. آنها تقریباً معمولاً توسط انسان ها ناآگاهانه به خانه شما آورده می شوند و آنها می توانند این کار را به روش های مختلف انجام دهند.

خَسَک ها به راحتی با لکه های مدفوع قرمز مایل به قهوه ای روی تشک ها، روکش ها یا دیوارها شناسایی می شوند. اگر این لکه ها یافت شوند، می تواند نشان دهنده یک آلودگی باشد. گاز گرفتن در بازوها و پاها نیز نشانه ای از خَسَک است. در حالی که این نیش ها می توانند کوچک باشند، اما اگر متورم شوند و خارش داشته باشند، قابل توجه هستند. ممکن است دو تا سه روز طول بکشد تا این نیش ها ظاهر شوند و امکان رشد آلودگی را فراهم کنند. با این حال، نیش به تنهایی نشان دهنده آلودگی بدون سایر شواهد خَسَک نیست.

وجود خَسَک ها  را می‌توان با مشاهده پوست پوست‌اندازی ساس، تخم‌های آن، پوسته‌های خالی تخم‌ ساس یا خود حشرات نیز شناسایی کرد. همه این چیزها بسیار کوچک هستند، اما هنوز برای چشم انسان قابل مشاهده هستند. پوست‌های پوست‌اندازی ساس و همچنین پوسته تخم‌‌های آن‌ها به ترتیب پس از پوست‌اندازی یا بیرون آمدن از پوسته‌ی تخم‌ساس سفید کم‌رنگ به نظر می‌رسند.

کنترل ساس و اینکه چگونه از شر ساس خلاص شویم

ساس ها موجوداتی بسیار گریزان هستند، بنابراین هنگام مواجهه با هجوم خَسَک ها باید از متخصصان کمک گرفت. شما نباید سعی کنید به تنهایی آنها را از بین ببرید . طبق یک بررسی ، 76 درصد از متخصصان آفات می گویند که آنها سخت ترین حشره برای ریشه کن کردن هستند. اگر مشکوک هستید یا متوجه آلودگی شدید، فوراً با یک متخصص مجاز سم پاشی و آفات  تماس بگیرید.

ساس ها از کجا می آیند؟

از آنجایی که خَسَک ها را می‌توان در هر مکانی که انسان‌ها دور هم جمع می‌شوند و زمان زیادی را سپری می‌کنند، یافت، هنگام استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا نشستن در مکان‌های عمومی مانند کتابخانه‌ها، بسیار مهم است که مراقب ساس‌ها باشیم. به ویژه اتاق های هتل باید قبل از خواب روی تخت به طور کامل بررسی شوند. در اینجا چند نکته برای شناسایی اینکه بدانیم  ساس از کجا آمده است را بررسی میکنیم:

 • ملحفه‌ها را برای لکه‌های خونی یا مشاهده حشرات یا پوسته تخم ساس ها بررسی کنید.
 • از یک چراغ قوه کوچک برای کمک به بازرسی بصری استفاده کنید
 • از آنجا که خَسَک ها نیز به راحتی سفر می کنند، حتماً چمدان ها را جاروبرقی بکشید و پس از بازگشت از تعطیلات، علائم ساس را بررسی کنید.
 • همچنین در نظر داشته باشید که یک کیسه زباله بزرگ برای نگهداری چمدان خود در طول اقامت در هتل به همراه داشته باشید و پس از بازگشت به خانه لباس‌ها را درآب گرم بشویید، حتی لباس‌هایی که نپوشیده‌اند.
 • علاوه بر این، هرگز اثاثیه دست دوم، به ویژه تشک ها و فنرهای جعبه، را بدون بررسی کامل نشانه های خَسَک وارد خانه نکنید. ممکن است در نظر داشته باشید که یک متخصص کنترل آفات مبلمان را بازرسی کند زیرا اگر آموزش ندیده باشید، تشخیص وجود ساس دشوار است.

ساس‌ها می‌توانند در بسیاری از مکان‌ها به جز یک تخت، مانند درزها و شکاف‌های دیوار یا چوب، جای بگیرند. آنها همچنین دوست دارند پشت قرنیزها، اطراف دکمه های تشک، داخل تختخواب و فنرهای جعبه پنهان شوند. در برخی موارد، خَسَک ها می توانند از داخل صفحات کلید برق، قاب عکس و کاغذ دیواری ایجاد شوند. این آفات گریزان را می توان تقریباً در هر جایی در داخل خانه، ماشین، اتوبوس یا سایر پناهگاه ها یافت. در هتل‌ها، رایج‌ترین مکان برای یافتن ساس‌ها، پشت تخته‌هایی است که روی دیوارها نصب شده‌اند.

ساس چطور به وجود می آید و ساس از کجا میاد ؟تحقیقات انجمن ملی مدیریت آفات نشان داد که ساس را می توان تقریباً در هر جایی یافت. سه ساختار متداول ساس کشف شد:

 • خانه های تک خانواده (91 درصد)
 • آپارتمان ها / آپارتمان ها (89 درصد)
 • هتل ها/متل ها (68 درصد)

با این حال، آنها همچنین در مکان هایی یافت شدند که ممکن است انتظار نداشته باشید، از جمله:

 • خانه های سالمندان (59 درصد)
 • مدارس و مهدکودک ها (47 درصد)
 • ساختمان های اداری (46 درصد)، خوابگاه های کالج (45 درصد)
 • بیمارستان ها (36 درصد)
 • حمل و نقل عمومی (19 درصد).

ساس ها معمولا شب ها برای خوردن بیرون می آیند. با این حال، آنها تغذیه کننده فرصت طلب هستند و در طول روز یک وعده غذایی خون می خورند، به خصوص در مناطقی که به شدت آلوده هستند.

ساس معمولاً به 5 تا 10 دقیقه نیاز دارد تا با خون آغشته شود. پس از تغذیه به مکان های خلوت می روند و چندین روز جمع می شوند تا دوباره آماده تغذیه شوند. در طول این مدت در چرخه زندگی ساس، آنها غذای خود را هضم می کنند، جفت می گیرند و تخم می گذارند. این امکان وجود دارد که خَسَک بزرگسالان چندین ماه بدون غذای خون بمانند. آنها همچنین می توانند دمای تقریباً یخ زدگی تا 122 درجه فارنهایت را تحمل کنند و به آنها اجازه می دهد در شرایط سخت زنده بمانند.

ساس چگونه می تواند روی شما تاثیر بگذارد؟

اگرچه ساس ها می توانند روی بسیاری از حیوانات خونگرم غذا بخورند، اما در درجه اول از انسان تغذیه می کنند. از آنجایی که نیش آنها تقریباً بدون درد است، انسان معمولاً متوجه گاز گرفتن نمی شود یا از خواب بیدار نمی شود. ساس ها بیماری را منتقل نمی کنند، اما نیش آن ها می تواند باعث جوش های قرمز و خارش دار شود. این نیش ها نیازی به درمان حرفه ای ندارند و افرادی که خارش شدید را تجربه می کنند معمولاً می توانند با کرم های استروئیدی موضعی تسکین پیدا کنند.

شاید نگران کننده ترین ویژگی ساس ها، باروری سریع آنها باشد. ماده ها روزانه 1 تا 5 تخم می گذارند که در طول زندگی خود به 541 تخم می رسد. فقط 21 روز طول می کشد تا این پوره ها به خَسَک بالغ تبدیل شوند. هنگامی که  ورود ساس شروع می شود، می تواند به سرعت کل یک خانه یا ساختمان را آلوده کند. پس از ایجاد، خلاص شدن از شر آلودگی بسیار دشوار است. به همین دلیل است که به محض شناسایی هجوم ساس بسیار مهم است که با یک متخصص آفات و سم پاشی تماس بگیرید.

ساس چطور به وجود می آید و ساس از کجا میاد ؟علائم نیش ساس

انسان ها میزبان ارجح برای ساس ها هستند و وقتی میزبان خواب است روی پوستی که در معرض آن قرار دارد می چسبند. اگرچه گزش در زمان حمله بدون درد است، اما اکثر افراد به بزاق منتقل شده در طول گزش واکنش آلرژیک نشان می دهند. این همان چیزی است که باعث قرمزی، خارش و تورم گزش می شود. گزش ها معمولاً به صورت یک الگو یا در دسته های کوچک یافت می شوند. این می تواند نشانه ای از این باشد که نیش ها از خَسَک است و نه یک آفت متفاوت.

با این حال، برخی از انسان‌ها هرگز به نیش‌ها واکنش نشان نمی‌دهند و شناسایی حشرات ساس را سخت می‌کنند. پس از مدت‌ها قرار گرفتن در معرض طولانی مدت، ممکن است انسان به نقطه‌ای برسد که دیگر واکنشی نداشته باشد یا واکنش‌شان شدیدتر شود.

خَسَک ها به چه چیزهایی جذب می شوند؟

خَسَک ها به سه چیز اصلی جذب می شوند، یعنی دی اکسید کربن، گرمای بدن و یک ماده شیمیایی به نام هیستامین از ساس های دیگر.

بر اساس داده های علمی مطالعات، ساس ها بینایی بسیار ضعیفی دارند و برخی از محققان حدس می زنند که این حشرات حتی ممکن است کاملاً نابینا باشند.

به همین دلیل است که خَسَک ها ترجیح می دهند مکان میزبان خود (معروف به ما انسان ها) را از طریق بو و تنفس پیدا کنند. مردم برای زنده ماندن نیاز به تنفس دی اکسید کربن دارند، بنابراین حشرات همیشه این ابزار ردیابی را دارند تا آنچه را که با چشم خود نمی بینند جبران کنند.

زمانی که یک خَسَک وارد خانه شما شد، متأسفانه، به زودی تعداد بیشتری از ساس ها به دنبال آن خواهند آمد. این به دلیل یک ماده شیمیایی به نام هیستامین است که ساس های دیگر را جذب می کند.

سایر موارد متداول که ساس ها جذب آنها می شوند:

جدا از این، چند چیز دیگر وجود دارد که می تواند خانه شما را برای خَسَک جذاب تر کند:

 • لباس‌های کثیف: لباس‌های کثیف خود را تا جایی که می‌توانید از روی زمین دور نگه دارید، زیرا ساس‌ها جذب آن می‌شوند، زیرا بوی یک میزبان احتمالی می‌دهد.
 • منبع گرما: بدن ما گرما ایجاد می‌کند و ساس‌ها می‌توانند این منبع گرما را تشخیص دهند که باعث می‌شود باور کنند میزبان نزدیک است. متأسفانه، حتی اگر دمای اتاق شما سردتر باشد، دمای بدن شما را از بین می برد.
 • ملحفه‌های تخت خواب تیره: ساس‌ها نیز جذب ملحفه‌های تیره می‌شوند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد در آن‌ها خود را استتار کنند تا از شکارچیان محافظت کنند. تحقیقی که در مجله حشره شناسی پزشکی منتشر شده است این موضوع را بیشتر تأیید می کند زیرا بیان می کند که خَسَک ها در اطراف اقلام قرمز و سیاه جمع می شوند.

چگونه مشکل ساس را در خانه کنترل کنم؟

در بیشتر موارد، روشی به نام کنترل تلفیقی آفات (IPM) ضروری خواهد بود. این روش از روش هایی استفاده می کند که برای سلامتی شما و به طور کلی محیط زیست ایمن ترین هستند.

با خلاص شدن از شر هر گونه آشفتگی، به خصوص در اتاق خواب خود شروع کنید تا فضاهایی که این آفات می توانند در آن پنهان شوند را کاهش دهید. مطمئن شوید که قالب‌ها، کف‌ها و پنجره‌ها را هر روز با جاروبرقی تمیز کنید. ما همچنین توصیه می کنیم درزها و کناره های تشک، فنر جعبه و سایر مبلمان خود را جاروبرقی بکشید.

پس از اتمام کار، فوراً جاروبرقی خود را در یک کیسه یا ظرف دربسته خالی کنید و آن را در خارج از خانه یا آپارتمان خود دور بیندازید.

استخدام نظافتچی از موسسه شکوفایی

اگر محل زندگی یا کار شما مورد حمله ساس ها قرار گرفته است و برای از بین بردن آنها به کمک نیاز دارید می توانید برای استخدام نظافتچی از موسسه شکوفایی اقدام کنید. نظافتچی های آموزش دیده ما با کمال دقت هر گونه ساس را از بین می برند و محلی تمیز و نظافت شده را به شما تحویل خواهند داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *