تمیز کردن کاغذ دیواری که یکی از مراحل نظافت منزل است.

روش تمیز کردن کاغذ دیواری و شستشوی آن

تمیز کردن کاغذ دیواری که یکی از مراحل نظافت منزل است، دارای نکته‌ها و راه و روش‌هایی می‌باشد. در اغلب مواقع به دلیل اینکه افراد روش نظافت کاغذهای دیواری را نمی‌دانند، از نظافتچی استفاده می‌کنند. اما می‌توان با یادگیری نظافت این بخش از منزل، خود به نظافت آن بپردازید. برای این کار لازم است در ابتدا با نوع کاغذ دیواری و مواد قابل استفاده برای شستشوی آن آشنا شوید. در صورت آشنایی با مواد شستشوی مناسب کاغذ دیواری می‌توانید بدون آسیب رساندن به آن، نظافت آن را انجام دهید. آشنایی با مواد شستشوی مناسب همچنین به شما کمک می‌کند تا برای انواع کثیفی، مواد پاک کننده مناسب آن را استفاده نمایید. در این مقاله سعی بر آن شده تا شما را با انواع کاغذ دیواری و روش‌های نظافت آن آشنا نمایید. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

جهت تمیز کردن کاغذ دیواری، در ابتدا نوع و جنس کاغذ دیواری را بررسی نمایید

جهت آنکه به تمیز کردن کاغذ دیواری بپردازید، لازم است در ابتدا نوع و جنس آن را بررسی کنید. اصولا کاغذهای دیواری به دو دسته‌ی قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم بندی می‌شوند. در نوع قابل شستشو به دلیل استفاده از اکریلیک و وینیل در ساخت آن،  مشکلی در شستشو نداریم. چرا که این دو ماده باعث خاصیت ضد آب شدن کاغذ دیواری و ایجاد قابلیت شستشوی آن می‌شود. به طور کلی کاغذ دیواری‌هایی که دارای پوششی پارچه‌ای یا اصطلاحاً فابریک دارند کاملا قابل شستشو هستند. کاغذهای دیواری که تخت هستند و بدون هیچ‌گونه برجستگی هستند قابلیت شستشو ندارند. این نوع کاغذ به کاغذهای دیواری پوستی نیز معروف‌اند را نباید خیس کرد. بلکه تنها می‌توان آنها را لکه گیری نمود.

تمیز کردن کاغذ دیواری که یکی از مراحل نظافت منزل است.

 

مرحله به مرحله تا تمیز کردن کاغذ دیواری

برای آنکه به نظافت کاغذ دیواری دیوارهای منزل خود بپردازید کافی‌ست مراحلی را طی نمایید. در ابتدا لازم است تا کاغذ دیواری را با کمک یک دستمال یا اسفنج خشک گردگیری نمایید. بعد از آن باید در یک ظرف مقدار مناسبی مواد پاک کننده ریخته و با آب مخلوط نمایید. برای این کار می‌توانید از آب گرم و مقدار مناسبی پودر شستشو استفاده نمایید. مایع ظرف‌شویی نیز برای انجام این کار می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. سپس می‌توانید یک اسفنج نرم و یا پارچه‌ی نرم را به محلول آب و مواد شوینده آغشته نمایید. لازم است که آب پارچه یا اسفنج را با فشردن آن بگیرید. سپس پارچه را به آرامی بر روی دیوار کشیده و لکه‌های آن را تا آخرین نقطه تمیز کنید. برای این کار می‌توانید دیوار را قسمت بندی کرده و قسمت به قسمت جلو بروید. در پایان نیز با یک حوله‌ی نرم کاغذ دیواری را خشک نمایید.

کارهای ممنوعه در تمیز کردن کاغذ دیواری

برای آنکه تمیز کردن کاغذ دیواری را به خوبی انجام دهید لازم است خطاهای خود را به حداقل برسانید. برای این کار بایدها و نبایدهایی وجود دارند که باید آنها را به خوبی رعایت نمایید. در ابتدا لازم است که برای این کار از اسکاچ، سیم ظرف‌شویی، برس سیمی و… استفاده نکنید. اگر کاغذ دیواری دچار لکه شد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نظافت آن بپردازید. چرا که هرچه لکه قدیمی‌تر بشود، نظافت آن نیز سخت‌تر خواهد شد. در زمان نظافت، وسیله‌ی نظافت خود را در جهت پایین به بالا حرکت دهید. همچنین از آب گرم در کاغذهای دیواری نازک نباید استفاده نمایید. مراقب باشید آب به پشت کاغذ دیواری نفوذ نکند، چرا که موجب کنده شدن آن خواهد شد. برای تمیز کردن لکه‌های مربوط به مداد رنگی می‌توانید از خمیر دندان و مسواک کمک بگیرید.

برای نظافت کاغذ دیواری در ابتدا لازم است تا کاغذ دیواری را با کمک یک دستمال یا اسفنج خشک گردگیری نمایید.

تمیز کردن کاغذ دیواری های غیر قابل شستشو

تمیز کردن کاغذ دیواری های غیر قابل شستشو ممکن است کمی سخت‌تر و چالش برانگیز باشد. حتی در اکثر مواقع این امکان وجود دارد که نظافت آنها به طور کامل صورت نپذیرد. اگر مواد خوراکی و مواد دیگری بر روی کاغذ دیواری ریخته شد، لازم است آن را با گوش پاک‌کن سریع تمیز نمایید. این کار موجب می‌شود که میزان لکه به حداقل مقدار خود رسیده و اثر لکه کمتر به جا بماند. سپس لازم است با کمک یک دستمال تمیز به پاک کردن اثر لکه بر روی کاغذ دیواری بپردازید. در این مورد حتما باید از یک دستمال خشک استفاده نمایید، وگرنه موجب آسیب رسیدن به کاغذ دیواری خواهید شد. همچنین لازم است این کار را تا جایی که کمترین اثر از لکه باقی بماند ادامه دهید.

‫0/5 (0 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *