15 نکته برای نظافت خانه ساده تر

در این مطلب قصد داریم نکات نظافت خانه را به شما یاد دهیم تا به صورت ساده تری این کار را انجام دهید. چه دائما خانه خود را تمیز کنید، چه فقط قبل از آمدن مهمان آن را به سرعت مرتب می کنید، دانستن این نکات مفید نظافت خانه به کارامدتر شدن این روند کمک می کند.

آنچه در این مقاله می خوانید

نکات نظافت خانه

#1  پارچه ها و اسفنج های خود را در مایکروویو قرار دهید

یک عامل مهم در نحوه تمیز کردن خانه، اطمینان از تمیز بودن ابزاری است که استفاده می کنید. تلاش برای تمیز کردن خانه با استفاده از پارچه‌ها و اسفنج‌های کثیف نتیجه معکوس دارد، بنابراین اطمینان از استریل بودن آن‌ها نقطه خوبی برای شروع است.

به سادگی اسفنج یا پارچه مرطوب را به مدت 30 ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا باکتری ها از بین بروند. قبل از بیرون کشیدن آن یک یا دو دقیقه صبر کنید زیرا داغ خواهند شد. اگر مایکروویو ندارید، می‌توانید پارچه‌ها را در ماشین لباسشویی و اسفنج‌هایتان را در ماشین ظرفشویی قرار دهید، اگرچه این کار بیشتر طول می‌کشد. سعی کنید پس از هر بار استفاده، اسفنج ها و پارچه های خود را تمیز کنید تا از تجمع باکتری های ناخواسته روی سطح جلوگیری کنید. بسته به اینکه چند بار از آنها استفاده می کنید، باید اسفنج های تمیز کننده خود را به صورت هفتگی تعویض کنید تا مطمئن شوید که باکتری های ناخواسته تجمع نمی کنند.

نکات نظافت خانه#2 شیشه و آینه های خود را با استفاده از سرکه و روزنامه تمیز کنید

استفاده از پارچه‌ها برای تمیز کردن شیشه و آینه‌ها می‌تواند رگه‌ها، لکه‌ها و پرزهایی را به جا بگذارد. از آنجا که روزنامه یک ماده بسیار متراکم است، دارای الیاف نرمی است که آن را غیر ساینده می کند و بنابراین برای تمیز کردن شیشه عالی است. همچنین در اکثر خانواده ها به راحتی در دسترس است. اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه هستید یا می خواهید به محلول های تمیزکننده کمتر سمی روی بیاورید، سرکه یک پاک کننده عالی و جایگزین برای پاک کننده های گران قیمت است. همچنین برای محیط زیست بهتر است زیرا روزنامه کثیف را می توان پس از استفاده بازیافت کرد. در اینجا نحوه این کار آمده است:

 مرحله 1: یک بطری اسپری خالی بردارید و آن را با 50 درصد سرکه سفید و 50 درصد آب پر کنید.

  مرحله 2: خوب تکان دهید و روی آینه یا شیشه اسپری کنید.

مرحله 3: از روزنامه خود برای پاک کردن سطح استفاده کنید.

#3  از قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی برای تمیز کردن قوری خود استفاده کنید

قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی یک محصول تمیز کننده خارق العاده موثر است، به ویژه برای مناطقی که دسترسی به آن سخت است مانند داخل لوله قوری. به دلیل خواص جوشان و ضد باکتریایی، قرص تمیز کننده دندان مصنوعی آغشته به آب، حرکت شستشو و تمیز کردن مسواک را تقلید می کند و لکه هایی را در شکاف هایی که دست شما نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند، از بین می برد.

مرحله 1: قوری خود را با آب پر کنید.

مرحله 2: بسته به اندازه قوری های خود، یک یا دو زبانه دندان مصنوعی را بریزید

مرحله 3: صبر کنید تا قرص تمیز کننده دندان مصنوعی به طور کامل حل شوند.

 مرحله 4: قوری را خالی کرده و سریع آن را با آب بشویید.

این نکته نظافت خانه را می توان روی لیوان های لکه دار یا هر چیز سرامیکی یا فلزی دیگری استفاده کرد.

#4 سر دوش و شیرهای آب را با سرکه و کیسه پلاستیکی تمیز کنید

نکات تمیز کردن ساده ای که نیاز به کار کمی دارد بهترین هستند. این ترفند رسوبات ناخواسته، کثیفی و رسوبات آهکی را از سر دوش و شیر آب شما با کمترین انرژی از بین می برد، به غیر از جدا کردن سر دوش ها و دسته های شیر در صورت لزوم کار دیگری لازم نیست انجام دهید.

مرحله 1: یک کیسه تهیه کنید و آن را پر از سرکه و جوش شیرین کنید.

مرحله 2: سر دوش یا دسته شیر آب را داخل کیسه قرار دهید و مطمئن شوید که کاملاً در مایع غوطه ور هستند.

مرحله 3: کیسه را با استفاده از کش یا کش مو در جای خود محکم کنید.

مرحله 4: بین یک تا دو ساعت صبر کنید و سپس کیسه را بردارید.

 مرحله 5: دوش یا شیر آب را باز کنید و اجازه دهید آب از آن عبور کند

 مرحله 6: از سر دوش براق و بدون آلودگی خود لذت ببرید

#5  از توپ‌های تنیس برای شستن روتختی‌های خود استفاده کنید و خراش های کف زمین را پاک کنید

از یک توپ تنیس می توان برای کمک شستن روتختی های خود در ماشین لباسشویی استفاده کنید. به سادگی چند توپ تنیس را با روتختی های خود داخل دستگاه بیندازید و چرخه را شروع کنید.

قدرت توپ تنیس به همین جا ختم نمی شود. اگر بر روی کف چوبی خود هر گونه خراش ناخواسته دارید، می توانید از یک توپ تنیس برای مالش آرام آن ناحیه استفاده کنید. اگر خراش خیلی بزرگ است، سعی کنید کمی جوش شیرین به آن ناحیه اضافه کنید، آن را با توپ تنیس بمالید و سپس باقیمانده آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

نکات نظافت خانه#6 لکه های شیر آب و استیل را با استفاده از لیمو و نمک پاک کنید

اگر آب سخت بیش از حد بماند، می‌تواند لکه‌های سختی را روی سطوح فولادی ضد زنگ و شیرهای آب ایجاد کند. حتی پس از تمیز کردن این سطوح، اگر آب در معرض هوا خشک شود، لکه‌های باقی‌مانده‌ای خواهید داشت. تمیز کردن استیل ضد زنگ خود با لیمو یک راه عالی برای از بین بردن این باقیمانده است زیرا اسید سیتریک تقریباً هرگونه کثیفی را از بین می برد و همچنین بوی تازه و لیمویی را به خانه شما اضافه می کند. ترکیب اسید سیتریک از لیمو با نمک، یک فرمول شستشوی عالی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود شیر آب و نواحی استیل ضدزنگ شما بدون اینکه زیاد ساینده شوند، نو شوند.

 مرحله 1: لیموها را از وسط نصف کنید.

مرحله 2: اطراف ناحیه ای را که می خواهید تمیز کنید نمک بپاشید.

مرحله 3: شیر آب یا استیل را با استفاده از نصف لیمو تمیز کنید.

 مرحله 4: با آب گرم بشویید تا ظاهری براق و بدون رگه داشته باشید.

#7 قرنیزهای خود را با ورقه های خشک کن تمیز کنید

ورق های خشک کن می توانند ابزار موثری برای کمک به تمیز نگه داشتن خانه باشند. قرار دادن ورق خشک کن در امتداد تخته های قرنیز  (لبه ی تحتانی دیوار) به دفع گرد و غبار کمک می کند و در عین حال اتاق شما بوی خوبی می دهد.

شما همچنین می توانید از ورق های خشک کن برای حذف گرد و غبار از پرده ها، آینه ها و حتی لوسترها یا وسایل نور ظریف استفاده کنید.

#8 برای از بین بردن مو از روی فرش خود از یک اسکاج استفاده کنید

اگر خانه‌ای پر از کودکان و حیوانات خانگی دارید، می‌دانید که تلاش برای از بین بردن موهای زائد از روی فرش، پتو، و اثاثه یا لوازم داخلی چقدر است. گاهی اوقات جاروبرقی آن را از بین نمی برد. برای بلند کردن موهای فرورفته و گرد و غباری که توسط جاروبرقی حذف نمی شوند، از اسکاچ روی فرش یا موکت خود استفاده کنید. به دلیل شکل اسکاج ها در از بین بردن کثیفی یا گرد و غبار از گوشه های اتاق شما عالی عمل می کنند.

#9 مبل خود را با جوش شیرین تمیز کنید

بسیاری از نکات تمیز کردن در اینترنت بدون شک به نوعی به جوش شیرین اشاره می کنند. نکته مهم در مورد جوش شیرین این است که فوق العاده جاذب است و آن را به ابزاری عالی برای کمک به حذف بوهای ماندگار یا بوهای ناخواسته در خانه شما تبدیل می کند.

مرحله 1: مبل را برس بکشید تا هرگونه کثیفی یا آلودگی از بین برود.

مرحله 2: روی ناحیه ای که می خواهید تمیز کنید، جوش شیرین بپاشید.

مرحله 3: بگذارید حدود 20 دقیقه یا بیشتر بماند.

مرحله 4: جوش شیرین را جاروبرقی بکشید.

این روش را می توان بر روی هر گونه مبلمان نرم از جمله فرش، موکت، پرده و حتی تخت حیوانات خانگی استفاده کرد.

#10 برای از بین بردن لکه های سخت از کوکاکولا استفاده کنید

کوکاکولا معمولاً در خانه برای از بین بردن زنگ و گرد و غبار استفاده می شود، اما می توان از آن برای سایر لکه ها نیز استفاده کرد. کوکاکولا حاوی فسفر و اسید کربنیک است که آن را به یک محلول پاک کننده بسیار موثر تبدیل می کند.

محبوب ترین راه برای استفاده از کوکاکولا به عنوان یک ابزار تمیز کننده موثر در حمام است. برای کمک به تمیز کردن توالت، تنها چیزی که نیاز دارید یک کوکاکولا و یک برس توالت است.

مرحله 1: کوکاکولا را دور لبه بریزید و بگذارید تا داخل کاسه برود.

 مرحله 2: بگذارید حدود یک ساعت بماند.

 مرحله 3: لکه های سرسخت را با استفاده از برس توالت پاک کنید.

مرحله 4: توالت را بشویید – و کارتان تمام شد!

نکات نظافت خانه#11 لکه های وان و سینک را با گریپ فروت و نمک پاک کنید

لیمو و سرکه اغلب در خانه به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده می شود، اما گریپ فروت به همان اندازه موثر است و می تواند بوی تازه و میوه ای را به خانه شما اضافه کند. شایان ذکر است که اگرچه استفاده از لیمو و گریپ فروت در خانه یک راه مفید برای تمیز کردن لکه های سرسخت است، اما آنها جایگزین پاک کننده های آنتی باکتریال نیستند و بنابراین نمی توانند به عنوان راهی برای حذف باکتری ها از سطوح استفاده شوند.

حلقه های سرسخت وان حمام و لکه های کثیفی روی سینک در هر خانه ای نامطلوب هستند و تمیز کردن آنها ممکن است سخت باشد. با این حال، یک اسکراب ساده با استفاده از گریپ فروت و نمک می تواند این لکه های سخت را از بین ببرد و حمام یا آشپزخانه شما را خوشبو کند.

مرحله 1: یک گریپ فروت را از وسط نصف کنید.

مرحله 2: روی نیمی از گریپ فروت و همچنین روی وان، سینک یا پیشخوان خود نمک بپاشید.

 مرحله 3: گریپ فروت را در اطراف سینک یا وان خود بمالید. از پوست برای تمیز کردن نواحی به خصوص سرسخت استفاده کنید.

مرحله 4: گریپ فروت و نمک را با آب بشویید، و شما آماده هستید.

#12 تمیز کردن صفحه تلویزیون یا تبلت با فیلتر قهوه

با کمک فیلترهای قهوه، صفحه تلویزیون یا تبلت خود را تمیز کنید. به نظر می رسد مخروط های کوچک موجدار کاغذی که قهوه شما را فیلتر می کند، برای تمیز کردن بدون رگه و بدون پرز صفحه نمایش عالی است.

این فیلتر با جذب گرد و غبار و در عین حال برش استاتیک روی صفحه کار می کند – همه اینها بدون بر جای گذاشتن الیاف و پرزهای ناخواسته مانند پارچه های خانگی سنتی است. از آنجایی که وسایل مورد علاقه خود را با پاک کننده های خانگی تمیز می کنید، این نکته را می توان تقریباً روی هر صفحه ای، از تلفن و تبلت گرفته تا تلویزیون و لپ تاپ، استفاده کرد.

#13 از ماشین ظرفشویی خود برای تمیز کردن بیشتر ظروف استفاده کنید

ماشین ظرفشویی اختراعی شگفت انگیز است که کار سخت و مخوف شستشوی قابلمه را کاهش داده است. اما آیا واقعاً از دستگاه خود به طور کامل استفاده می کنید؟  اگر در اطراف خانه‌تان شیشه، سرامیک یا پلاستیک دارید، می‌توانید برای تمیز کردن عمیق‌تر آن‌ها را در ماشین ظرفشویی بشویید. این می تواند هر چیزی باشد، از لگوهای اسباب بازی تا وسایل شیشه ای برای هر گونه اقلام کوچک، مطمئن شوید که آنها را در ظرف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا به ته دستگاه انتقال داده نشود و به دستگاه آسیب نرسانند.

قبل از قرار دادن هر مورد جدیدی در ماشین ظرفشویی، مطمئن شوید که این وسایل قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را دارند. بعد از شستن وسایلتان، ماشین ظرفشویی را به صورت خالی روشن کنید تا تمیز شود.

#14 جواهرات و نقره های کثیف را با فویل آلومینیوم و جوش شیرین تمیز کنید

به همان اندازه که نقره زیباست، نگهداری از آن سخت است. متأسفانه، هوا به طور طبیعی نقره را کدر می کند، گردنبندهای مورد علاقه شما را زشت می کند و شمعدان های نقره را به صورت رگه هایی ناخوشایند می پوشاند. برای اطمینان از حفظ درخشش مطلوب خود، باید مرتباً تمیز شوند. با این حال، لازم نیست پول زیادی را برای محصولات تمیزکننده نقره گران قیمت صرف کنید. با استفاده از فویل آلومینیومی ساده و جوش شیرین، می توانید نقره و جواهرات کدر شده خود را تمیز کنید.

مرحله 1: یک کاسه بزرگ را با فویل آلومینیومی بپوشانید.

مرحله 2: اقلام نقره ای کثیف را داخل کاسه قرار دهید.

مرحله 3: آب داغ در حال جوش را داخل کاسه بریزید و مطمئن شوید که تمام نقره ها را پوشانده است.

مرحله 4: یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به آب اضافه کنید. برای هر گالن آب به 1.5 قاشق غذاخوری نوشابه نیاز دارید.

مرحله 5: اجازه دهید نقره حداقل 30 دقیقه خیس بخورد.

 مرحله 6: قطعات نقره را از آب خارج کرده و خوب بشویید، مطمئن شوید که تمام جوش شیرین از تمام گوشه ها و شکاف ها خارج شده است.

نکات نظافت خانه#15  اثر انگشت چرب را با نان سفید از روی دیوارهای خود پاک کنید

این نکته تمیز کردن در نهایت ممکن است پاسخی به این سوال قدیمی باشد که با ته نان چه باید کرد. به جای دور انداختن تکه های کهنه و انتهایی نان، از آن ها برای پاک کردن لکه های اثر انگشت ناخواسته از روی دیوارها یا کاغذ دیواری خود استفاده کنید. سطح اسفنجی نان به این معنی است که برای پاک کردن لکه ها از روی دیوارها عالی است و گلوتن در جذب کثیفی و لکه عالی است.

برای برداشتن علائم ناخواسته از روی دیوارها، فقط با تکه نان خود به سطح آن ضربه بزنید. مطمئن شوید که به شدت مالش نمی‌دهید، در غیر این صورت نان خرد می‌شود و کثیفی خانه بیشتر می شود. فواید نان به همین جا ختم نمی شود. همچنین می توانید از آن برای برداشتن شیشه های شکسته استفاده کنید. برش را با دقت روی تکه های شیشه فشار دهید و اجازه دهید به نان بچسبد و سپس آن را داخل سطل زباله بیندازید.

منبع: mymove

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *