12 روش نظافت ماشین لباسشویی برای از بین بردن بو و آلودگی

روش نظافت ماشین لباسشویی : 12 روش برای از بین بردن بو و آلودگی لباسشویی

در این مقاله، به بررسی نحوه ضد عفونی کردن و نظافت ماشین لباسشویی و دیگر نکات مرتبط می پردازیم. اگر نمی دانید چطور ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید، احتمالاً لباس های شما به خوبی شسته نمی شوند. اگر تاکنون به طور مرتب ماشین لباسشویی خود را تمیز نمی کردید، بهتر است از این به بعد دست به کار شوید. ماشین لباسشویی برای شستن لباس ها طراحی شده است؛ بنابراین، اگر آن را تمیز نکنید، چگونه می تواند کار خود را به درستی انجام دهد؟ اگر ماشین لباسشویی خود را تمیز نکنید، به مرور زمان انواع کپک ها، باکتری ها و میکروب های روی لباس ها رسوب می کنند و به دنبال آن لباس های شما پس از شستشو نیز رایحه خوبی نخواهند داشت.

نظافت منزل  در شیراز  تماس فوری با شکوفایی                    رزرو انلاین خدمات

با این حال، لازم نیست نگران باشید، زیرا تمیز کردن ماشین لباسشویی واقعاً کار سختی نیست؛ حتی اگر مدتی باشد که آن را تمیز نکرده باشید. علاوه براین، بسیاری از موادی که برای نظافت نیاز دارید، در کابینت آشپزخانه شما پیدا می شوند. به این ترتیب، چه بخواهید ماشین لباسشویی خود را با سرکه و جوش شیرین تمیز کنید یا با استفاده از سفیدکننده باکتری ها را از بین ببرید، ما روش های بسیاری را برای شما در نظر گرفته ایم؛ بنابراین، حتماً این راهنما را تا آخر مطالعه کنید.

نظافت ماشین لباسشویی هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

فرقی نمی کند که مدل ماشین لباسشویی شما چیست، تمیز کردن آن برای این که دستگاه شما به خوبی کار کند از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسته به دفعات استفاده از ماشین لباسشویی، هر ماه دستگاه خود را تمیز کنید تا لباس های شما تمیزتر شسته شوند و رایحه خوبی پیدا کنند.

توجه: به عنوان اولین قدم، دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را مطالعه کنید تا با دستورالعمل های نظافتی آن آشنا شوید. برخی از سازندگان استفاده از محصولات رسوب زدایی را ممنوع می کنند که در برخی موارد، رعایت نکردن آن می تواند باطل شدن گارانتی دستگاه شما را به همراه داشته باشد. بنابراین، قبل از انجام هر کاری حتماً بررسی های لازم را انجام دهید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی: روش کلی

اولین چیزی که در مورد تمیز کردن ماشین لباسشویی باید بدانید این است آب بسیار داغ در ضدعفونی بسیار خوب عمل می کند؛ بنابراین، اگر تاکنون هرگز ماشین لباسشویی خود را تمیز نکرده اید، بدون انداختن لباس، حرارت دستگاه را روی داغ ترین درجه بگذارید و آن را روشن کنید. شما می توانید از یک پاک کننده ماشین لباسشویی یا مقداری مواد شوینده لباسشویی هم استفاده کنید، اما حتی آب در حال جوش نیز به تمیزتر شدن دستگاه شما کمک می کند.

نحوه تمیز کردن کشوی مواد شوینده ماشین لباسشویی

کشوی مواد شوینده ماشین لباسشویی خیلی زود کثیف می شود؛ بنابراین، بهتر است نظافت را از آن شروع کنید.

کشوی مواد شوینده را که در جلوی دستگاه تعبیه شده خارج کنید (می توانید از دفترچه راهنمای محصول کمک بگیرید). کشو را در آب گرم و صابون بگذارید و با استفاده از یک مسواک قدیمی، آن را به خوبی تمیز کنید و با یک حوله آن را خشک کنید. قبل از این که کشو را سر جای خود بگذارید، حفره را نیز تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

ماشین لباسشویی درب از بالا: حرارت دستگاه را در بالاترین درجه یا حداقل 60 درجه سانتیگراد قرار دهید و 230 میلی لیتر سرکه سفید را مستقیماً در دیگ بریزید. سرکه که یک پاک کننده طبیعی است، به از بین بردن باکتری ها کمک می کند. نگران بوی سرکه نباشید، زیرا در طول چرخه آبکشی بوی آن از بین می رود. وقتی چرخه شستشو تمام شد، ½ فنجان جوش شیرین را به دیگ اضافه کنید و مجدداً همان مراحل را تکرار کنید. پس از اتمام کار، درزگیر و قسمت بیرونی درب را تمیز کنید. درب دستگاه را باز بگذارید تا داخل آن کاملاً خشک شود.

ماشین لباسشویی درب از جلو: دو فنجان سرکه سفید را در کشوی مواد شوینده بریزید و داغ ترین چرخه شستشو ماشین لباسشویی را انتخاب کنید. پس از اتمام چرخه شستشو، ½ فنجان جوش شیرین را مستقیماً به دیگ اضافه کنید. سپس داخل واشر دیگ را با استفاده از یک پارچه میکروفایبر پاک کنید و درزگیر بیرونی و درب را نیز تمیز کنید.

نحوه نظافت ماشین لباسشویی با سفیدکننده

سفیدکننده در از بین بردن آلودگی و کپک دیگ و کشوی مواد شوینده بسیار موثر است.

در ماشین لباسشویی درب از بالا نصف فنجان سفیدکننده را مستقیماً در دیگ ماشین لباسشویی و در ماشین لباسشویی درب از جلو نصف فنجان را در کشوی مواد شوینده بریزید. شستشو با آب داغ را اجرا کنید. اگر این امکان برای شما وجود دارد، پس از پر شدن دستگاه از آب، شستشو را متوقف کنید و بعد از یک ساعت چرخه شستشو را ادامه دهید. با یک چرخه آبکشی اضافی مطمئن شوید که تمام سفیدکننده به خوبی پاک شده است. پس از اتمام کار، داخل درب را پاک کنید و درزگیرها را خشک کنید.

تمیز کردن درزگیرهای لاستیکی ماشین لباسشویی

درزگیرهای ماشین لباسشویی همانند کشوی مواد شوینده، محلی برای تجمع کپک و باکتری هستند. با استفاده از یک پارچه مرطوب آغشته به آب و صابون اطراف درزگیرهای لاستیکی ماشین لباسشویی را پاک کنید. مراقب باشید که درزگیرها را پاره یا از فلز زیرین خود جدا نکنید. در صورت امکان، هر آنچه را که به درزگیرها چسبیده است، پاک کنید. می توانید از یک مسواک نیز برای جدا کردن برخی از کثیفی ها استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی که معمولاً زیر درب دیگ، درست بالاتر از پایین لباسشویی قرار گرفته است، وظیفه مهمی دارد و از رسیدن کثیفی ها مانند کرک و مو و اجسامی مانند سکه که در شکاف ها جمع می شوند به پمپ جلوگیری می کند. به همین دلیل، همانند کشوی مواد شوینده، می تواند محل خوبی برای رشد کپک ها و میکروب ها باشد.

دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را در این خصوص مطالعه کنید تا نحوه جدا کردن روکش و فیلتر را یاد بگیرید. درپوش را با دقت تعویض کنید.

روش نظافت ماشین لباسشویی : 12 روش برای از بین بردن بو و آلودگی لباسشویینحوه تمیز کردن نمای بیرونی ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو: با استفاده از یک پارچه مرطوب و مایع لباسشویی، لکه ها و گرد و غبار قسمت بیرونی دستگاه را پاک و با استفاده از یک حوله آشپزخانه تمیز خشک کنید.

سدیم پرکربنات برای خوشبو کردن ماشین لباسشویی

سدیم پرکربنات در خوشبو کردن و از بین بردن بوی نامطبوع ماشین لباسشویی بسیار موثر است.

سدیم پرکربنات از جوش شیرین قوی تر و از سفیدکننده مایع ایمن تر است؛ بنابراین، می توانید از آن برای نظافت هفتگی ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. سدیم پرکربنات به شکل پودر است و باید دقیقاً مانند سدیم بی کربنات استفاده شود.

نظافت ماشین لباسشویی با ویتامین C

دو روش برای از بین بردن رسوب در ماشین لباسشویی وجود دارد:

 • استفاده از یک ماده قلیایی مانند جوش شیرین: جوش شیرین PH بالایی دارد و به همین دلیل برای از بین بردن لکه های چربی و روغنی بسیار موثر است و در آشپزخانه بسیار کاربرد دارد. با این حال، اگر رسوبات بسیار سخت و محکم باشند، ممکن است تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش شیرین کارساز نباشد.
 • روش اسیدی: در مواردی که روش اول جواب نمی دهد، می توان روش مخالف یعنی همان روش اسیدی را امتحان کرد. سیتریک اسید و اسکوربیک اسید (معمولاً به عنوان ویتامین C شناخته می شوند) عوامل جداکننده یا کی لیت ساز هستند؛ به همین دلیل، برای پاکسازی تجمعات آب سخت مانند زنگ زدگی، رسوب آهک، کف صابون و یا تجمع مواد شوینده موثر هستند.

یک قابلمه آب را به جوش آورید، حرارت را کم کنید و تقریباً 200 گرم پودر اسکوربیک اسید و 100 گرم پودر سیتریک اسید را در آب حل کنید. محلول گرم را مستقیماً به دیگ ماشین لباسشویی خود اضافه کنید و کمی نیز در سینی تخلیه بریزید. یک چرخه شستشو با آب داغ و بدون لباس را اجرا کنید. از سیتریک اسید رقیق نشده روی سینی های پلاستیکی ماشین لباسشویی استفاده نکنید، زیرا ممکن است آسیب زننده باشد.

از بین بردن آهک در هنگام نظافت ماشین لباسشویی

یک فنجان بزرگ سرکه سفید را به کشوی مواد شوینده اضافه کنید و یک چرخه شستشو با آب داغ و بدون لباس را اجرا کنید.

اگر سازنده ماشین لباسشویی شما استفاده از سرکه سفید را ممنوع کرده است، می توانید از پاک کننده های ماشین لباسشویی استفاده کنید.

نظافت ماشین لباسشویی با نمک اپسوم (منیزیم سولفات) و سرکه

نمک اپسوم یک عامل پاک کننده است که برای چندین نسل جهت درمان بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گرفته است.

نمک اپسوم با نمک خوراکی تفاوت بسیاری دارد. ترکیب شیمیایی آن منیزیم سولفات است که حاوی منیزیم، گوگرد و اکسیژن است. ترکیب شیمیایی نمک اپسوم به طور طبیعی ضدباکتری است؛ بنابراین، ماشین لباسشویی شما را ضدعفونی می کند.

 • کافی است یک فنجان نمک اپسوم را به نصف فنجان سرکه یا حتی فقط آب اضافه کنید و مستقیماً به درون دیگ بریزید.
 • ماشین لباسشویی خود را روی داغ ترین چرخه شستشو تنظیم و روشن کنید. دستگاه را در ابتدای چرخه متوقف کنید و اجازه دهید محلول نمک حداقل نیم ساعت خیس بخورد.
 • چرخه شستشو را کامل کنید.

روش نظافت ماشین لباسشویی : 12 روش برای از بین بردن بو و آلودگی لباسشویینظافت ماشین لباسشویی : چگونه از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

 • بین هر شستشو کشوی مواد شوینده را باز بگذارید. این کار به جلوگیری از رشد کپک کمک می کند.
 • از مواد شوینده به اندازه کافی استفاده کنید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث انباشته شدن رسوب در ماشین لباسشویی می شود.
 • یک بار در ماه، ماشین لباسشویی خود را روی چرخه شستشو داغ تنظیم کنید و آن را بدون انداختن لباس روشن کنید. این کار به از بین بردن رسوبات و بوی نامطبوع کمک می کند. می توانید از جوش شیرین / بی کربنات یا سرکه نیز استفاده کنید.
 • بین هر شستشو درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا داخل ماشین لباسشویی و دیگ آن کاملاً خشک شود. این کار احتمال رشد قارچ و باکتری را کاهش می دهد.
 • درزگیرها را تمیز نگه دارید. پس از هر بار شستشو، همان طور که لباس ها را از ماشین لباسشویی خارج می کنید، درزگیرها را بررسی کنید تا چیزی بین آن ها باقی نمانده باشد.
 • فیلتر را تمیز نگه دارید. هر سه یا چهار ماه یکبار فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد.
 • از قسمت بیرونی ماشین لباسشویی غافل نشوید. تمیز کردن سریع و منظم در درازمدت آسان تر از نظافت کامل سالانه است.
 • آلودگی ها را دور نگه دارید. پاک کردن کثیفی های اضافی از لباس های گل آلود قبل از گذاشتن آن ها در ماشین لباسشویی، دستگاه را تا حد امکان تمیز نگه می دارد.
 • اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب سختی دارد، یک نرم کننده آب را به لوله ورودی خود متصل کنید یا هنگام شستشو از قرص های نرم کننده استفاده کنید. هر دوی این ها رسوب آهک را به حداقل می رسانند.

هر چند وقت یکبار باید از نرم کننده های آب استفاده کرد؟

نرم کننده های آب حاوی پلی کربوکسیلات فعال هستند و به این ترتیب از دستگاه شما در برابر رسوب آهک محافظت می کنند. در حالت ایده آل و برای گرفتن نتیجه مطلوب، یک قرص به هر شستشو اضافه کنید. اگر بودجه نیز مسئله مهمی برای شما است، می توانید یک بار در هفته از قرص نرم کننده استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید دفعات شستشوی هفتگی و میزان آلوگی لباس های شما نیز باید در نظر گرفته شوند.

چگونه از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

باید و نبایدهای نظافت ماشین لباسشویی

یکی از اشتباهات رایج هنگام نظافت ماشین لباسشویی، استفاده از مقدار زیاد مواد شوینده همراه با چرخه شستشوی داغ و بدون لباس است. در این حالت، مواد شوینده در دیگ ماشین لباسشویی کف زیادی ایجاد می کنند و آب کف آلود از طریق سینی تخلیه از دستگاه خارج می شود. بنابراین، هنگام شستشوی دستگاه از مواد شوینده مایع استفاده نکنید و اگر از پودر شوینده استفاده می کنید، مقدار کمی را اضافه کنید. بهتر است به جای استفاده از مواد شوینده معمولی از پاک کننده مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کنید.

منبع: realhomes

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.