آیا کودکان در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیر هستند؟

کرونا-ایا کودکان در مقابل کرونا اسیب پذیرند

کرونا-ایا کودکان در مقابل کرونا اسیب پذیرند


گزارش شده است که ویروس کرونا در بین کودکان به طور کمتری دیده شده است. تری لین استیلول، متخصص بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان موت در میشیگان می گوید: ما در حال حاضر 75000 مورد را مشاهده کرده ایم. این احتمال وجود دارد که بسیاری از کودکان دیگر نیز آلوده شوند اما به اندازه ای بیمار نمی شوند که به دنبال درمان پزشکی باشند. همچنین ممکن است برخی از کودکان به هیچ وجه علائمی نداشته باشند.

آیا بیماری کرونا کودکان را تهدید می کند؟

کودی مینسر متخصص بیماری های عفونی و استاده دانشکده پزشکی تاقتز می گوید که تا کنون به نظر می رسد که بیش از 80 درصد از عفونت های ناشی از بیماری کرونا بسیار خفیف بوده اند و شدیدتر از سرماخوردگی نیستند. به نظر می رسد که کودکان نسبت به بزرگرسالان به صورت خفیف تری به این بیماری دچار می شوند.

وی سپس به یافته های مطالعه ای که در JAMA منتشر شده اشاره می کند. محققان ووهان چین، 19 نوزاد بستری را که پس از آلوده شدن اعضای خانواده به کرونا مبتلا شده بودند را شناسایی کردند. سن این نوزادان از 1 ماهگی تا 11 ماهگی متغییر بود. محققان علائم را مستند کردند و دریافتند که چهار کودک علائم تب و سرفه و دو کودم علائم سرفه را دارند. میسنر می گوید که این بیماری بسیار خفیف بود و هیچکدام از نوزادان عوارض شدیدی نداشتند.

تا کنون به نظر می رسد که ویروس جدید کرونا به احتمال زیاد بزرگسالان را آلوده می کند ( به ویژه افرادی که مشلات سلامتی مزمن مانند بیماری های قلبی و تنفسی دارند)، کسانی که در چین بر اساس بیماری کرونا درگذشتند متوسط سن 70 سال را داشته اند. گروه دیگری از مسئولین بهداشت عمومی در هنگام شیوع بیماری کرونا نگران زنان باردار هستند اما تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر این که زمان از عوارض شدیدتری رنج خواهند برد وجود ندارد.

آیا کودکان در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیر هستند؟

 coronavirus

مطالعه ای که در The Lancet منتشر شده بود زنانی که در سه ماهه سوم بارداری خود بودند را ردیابی کرد. همه انها در بیمارستان زونگنان دانشگاه ووهان چین بستری شده بودند و نتایج آزمایش همه آنها مثبت اعلام شده بود. همه این زنلن به بخش C بیمارستان تحویل داده شده بودند و هیچ یک از زنان دچار بیماری شدید نبود و یا فوت نکردند. همه نوزادانی که این زنان به دنیا آوردند از سلامت نسبتا خوبی برخوردار بودند.

محققان برای بررسی اینکه آیا ویروس به نوزادان منتقل شده است یا نه، نمونه هایی از مایع آمنیوتیک، خون بند ناف و شیر مادر را گرفتند. سالی پرمار استاد کودکان و ایمنی شناسی در دانشگاه پزشکی دوک می گوید که در بافت ها و مایعات نمونه برداری شده ویروس کرونا را پیدا نکردند. اما وی می گوید که ادامه مطاله و بررسی این ویروس جدید بسیار مهم است.

از بعضی جهات کاملا تعجب آور نیست که موارد زیادی از ویروس کرونا در بین خردسالان گزارش نشده است چونکه بیماری سارسی هم بیشتر برای بزرگسالان گزارش شد تا کودکان. بنابراین ممکن است شباهت هایی بین این دو بیماری وجود داشته باشد.

هنوز مشخص نشده که چرا کودکان خردسال ممکن است کمتر آسیب ببینند ولی باز هم باید از مادرانشان محافظت شود. در همین حال کودکان به طور قطع تحت تاثیر فصل آنفولانزا قرار دارند. تا کنون در امسال تقریبا 100 کودک در اثر بیماری آنفولانزا در ایالات متحده جان خود را از دست داده اند و در یک سال گذشته اکثر مرگ و میرهایی که در کودکان رخ داده است به این دلیل بوده که واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده اند.

کرونا-ایا کودکان در مقابل کرونا اسیب پذیرند

کرونا-ایا کودکان در مقابل کرونا اسیب پذیرند

آیا مادران شیرده در معرض این بیماری قرار دارند؟

در حال حاضر اخباری که در مورد کرونا منتشر می شود در حال تغییر است. انجمن ها و مراکز بهداشت هر روز توصیه هایی در مورد پیشگیری از بیماری کرونا منتشر می کنند. مرکز La Leche League International که همیشه به اهمیت شیردهی در خانواده ها تاکید دارد اشاره می کند که در اکثر مواقع که نوزدان در شرایطی قرار دارند که والدین یا سایر اعضای خانواده آنها دچار یک بیماری عفونی شده اند، سالم می مانند. یک تحقیق در حال توسعه وجود دارد که نشان می دهد نوزادان از پروتئین های ایمونولوژیک کتعدد و متنوع از جمله آنتی بادهای موجود در شیر بهره مند می شوند.

افرادی که قبل از زایمان بیمار شده اند و بعد از آن شیردهی را شروع می کنند آنتی بادها و سایر فاکتورهایی که برای ایمنی بدن مهم هستند را در شیر خود تولید می کنند و از نوزادان شیرخور مجافظت می کنند و ایمنی بدن نوزادان خود را تقویت می کنند. در این زمان، فاکتورهای ایمونولوژیک به بدن نوزادان کمک می کند تا در مواجهه با بیماری ها و عفونت ها به صورت موثرتری عمل کننید. پیروی از دستورالعمل های بهداشتی خوب نیز به کاهش انتقال ویروس کرونا کمک خواهد کرد.

بیماری کرونا و مادران شیرده

پوشیدن ماسک و شستن دست ها

اگر مادر شیردهی بیمار شود، مهم است که فورا شیر را قطع نکند. کودک قبلا توسط مادر و خانواده در معرض ویروس قرار گرفته و از ادامه تغذیه خود از شیر مادر سود خواهد برد. اختلال در شیردهی می تواند مشکلات متعددی را به وجود بیاورد:

  • ترومای عاطفی برای کودکان و نوزادان خردسال
  • امتناع از گرفتن سینه توسط شیرخوار به علت عادت کردن به شیشه شیر
  • کاهش شیر مادر
  • کاهش ایمنی بدن کودک به علت عدم تغذیه از شیر مادر
  • افزایش خطر ابتلا نوزاد به بیماری ها به علت استفاده نکردن از شیر مادر

نکته آخر از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی که هر یک از اعضای خانواده در معرض بیماری قرار می گیرند نوزاد هم در معرض این خطر قرار می گیرد از این رو، هر گونه وقفه و اخلال در شیردهی ممکن است خطر ابتلای نوزاد به بیماری را افزایش دهد. پیروی از شیوه های بهداشتی خوب مانند شستشوی کامل دست ها و پوشیدن ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس برای هر فردی لازم است. در صورتی که مادر به بیماری کرونا دچار شده باشد با پوشیدن ماسک و شستن دست ها می توان خطر انتقال بیماری را تا حدی کاهش داد.

چگونه از خود و کودکان‌تان محافظت کنید.

کروناویروس «جدید» چیست؟

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D  به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

ویروس COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟

ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می­تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

علائم کروناویروس چیست؟

علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.

۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.

۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

آیا COVID-19 روی کودکان تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

اگر فرزندم علائم COVID-19 داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد.

در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد،  از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

آیا بایستی کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.

اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید.

به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.

بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟    

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.

۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

آیا زنان باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟

هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟

 تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.

اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

بیماری ویروس کرونا، آنچه والدین بایستی بدانند برگرفته از سایت یونیسف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *