نظافت آشپزخانه و 5 گام موثر

نظافت آشپزخانه | نظافت یخچال و فریزر در نظافت آشپزخانه

نظافت آشپزخانه همیشه به دلیل رسوبات چربی حاصل از طبخ غذا  و پخت و پز کاری سخت و دشوار بوده. اما این کار سخت و دشوار با رعایت نکاتی کلیدی و موثر می‌تواند به راحتی انجام شود. برای یادگیری این 5 گام کلیدی و موثر تا انتهای این مقاله با ما باشید.


نظافت آشپزخانه و 5 گام موثر

نظافت آشپزخانه برای افراد همیشه موضوعی چالشی و دشوار بوده و اکثر افراد از انجام آن می‌هراسند. از طرفی هم آشپزخانه قلب هر خانه بوده و زندگی بدون قلب امکان پذیر نیست. اکثر مواقع زمانی که اسمی از نظافت این قسمت از خانه برده می‌شود افراد از زیر انجام آن شانه خالی می‌کنند. اما همین کار دشوار و سخت با در نظر گرفتن نکاتی کوچک می‌تواند به کاری راحت و آسان تبدیل شود. تا انتهای این مقاله با ما باشید تا 5 گام موثر جهت نظافت هرچه بهتر آشپزخانه را بیاموزید.

لوازم و وسایل نظافت آشپزخانه را تهیه کنید

در اولین قدم باید وسایلی که جهت نظافت آشپزخانه به آنها احتیاج پیدا می‌کنید را تهیه و آماده نمایید. این مهم‌ترین کاری‌ست که باید انجام دهید، چرا که باید تمامی لوازم مورد نیاز جهت نظافت در دسترس شما باشد. اگر در حین انجام کار وسیله‌ی شوینده‌ی شما تمام شود و یا به وسیله‌ی دیگری احتیاج پیدا کنید باید کار را نیمه‌کاره رها کنید. پس لیستی از لوازم مورد نیاز تهیه کنید و سعی کنید قبل از انجام نظافت همه‌ی آنها را تهیه کرده باشید. اگر از این موضوع اطلاعی ندارید که به چه لوازمی نیاز دارید می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید:

  • شوینده‌ی چند منظوره‌ای قوی که بتواند هر نوع لک و اثر چربی را پاک نماید.
  • اسفنجی نرم و پارچه‌های تنظیف.
  • یک عدد جارو و کف شو و تی.
  • یک چهارپایه یا نردبان کوچک که دسترسی شما به همه‌ی نقاط را امکان پذیر کند.
  • جاروبرقی و کیسه‌های زباله.

شروع نظافت آشپزخانه از کابینت‌ها | نظافت یخچال و فریزر در نظافت آشپزخانهشروع نظافت آشپزخانه از کابینت‌ها

بعد از تهیه لوازم مورد نیاز جهت نظافت آشپزخانه بهتر است آشپزخانه را به چند قسمت تقسیم کنید. اولین قسمتی که جهت نظافت انتخاب می‌کنید بهتر است کابینت‌ها باشد. برای این کار در ابتدا تمامی مواد غذایی و ادویه‌جات را از روی کابینت‌ها برداشته و به جای دیگری منتقل کنید. اگر قصد تعویض ظروف مواد و یا کم کردن تعداد آنها را دارید هم اکنون بهترین فرصت می‌باشد. قبل از شرع به نظافت بهتر است مواد غذایی سر باز را در ظروف سر بسته قرار دهید. پس از انجام این کارها می‌توانید نظافت را با دستمالی مرطوب از قفسه‌ها شروع کنید. پس از خشک شدن قفسه‌ها، مواد غذایی و ادویه‌جات را به جای خود باز گردانید تا دیگر قسمت‌های آشپزخانه را نظافت نمایید.

نظافت یخچال و فریزر در نظافت آشپزخانه

نقطه‌ی بعدی جهت نظافت در تمیز کردن آشپزخانه، یخچال و فریزر آشپزخانه می‌باشد. در ابتدا باید یخچال را از برق کشیده و محتویات یخچال را خالی کرده و در مکانی خنک قرار دهید. قفسه‌های یخچال را باید بیرون آورده و آنها را با آب و شوینده به خوبی شسته و خشک نمایید.

اگر یخچال به مرور زمان بو گرفته، برای از بین بردن بوی یخچال می‌توانید از جوش شیرین استفاده نمایید. برای از بین بردن بوی یخچال همچنین از محلول آب و سرکه می‌توانید استفاده نمایید. برای نظافت دیواره و بدنه‌ی یخچال از دستمالی آغشته به همین محلول می‌توان استفاده کرد. برای از بین بردن برفک یخچال به هیچ وجه از اجسام نوک تیز استفاده نکنید بهتر است.

نظافت آشپزخانه | نظافت یخچال و فریزر در نظافت آشپزخانه

نظافت آشپزخانه

تمیز کردن اجاق گاز

پس از نظافت کابینت و یخچال نوبت به نظافت اجاق گاز در نظافت آشپزخانه می‌رسد. بخش‌های مختلف اجاق گاز را که قابل جدا شدن هستن در ابتدا جدا نمایید. اگر تکه‌های غذا بر روی اجاق گاز باقی مانده بهتر است با لبه‌ی کارد یا چنگال آنها را بتراشید. گاز پاک کن را بر روی قسمت‌های مختلف گاز ریخته و پس از 30 دقیقه آن را به خوبی بشویید. برای شستشوی گاز می‌توانید از یک برس نسبتا زبر و یک ابر کمک بگیرید. مراقب باشید در حین تراشیدن مواد غذایی روی گاز و یا شستشو به قسمت‌های حساس گاز صدمه‌ای وارد نشود. برای خشک کردن اجاق گاز پس از شستشو می‌توانید از یک دستمال خشک استفاده نمایید. در پایان کار هم قسمت‌های جدا شونده را که جدا نمودید در جای خود قرار دهید.

قدم آخر

قدم آخر در نظافت آشپزخانه، نظافت لوازم متفرقه و میز آشپزخانه و همچنین کف آشپزخانه می‌باشد. ابتدا می‌توانید لوازم متفرقه مانند ماشین ظرف‌شویی که قسمت داخلی نیاز به نظافت ندارد را انتخاب کنید. قسمت بیرونی ماشین ظرف‌شویی را می‌توانید با یک دستمال نرم و کمی شیشه‌شویی تمیز نمایید. همچنین بدنه‌ی سرامیک آشپزخانه هم با یک دستمال و یا ابر نرم و مواد شوینده قابل نظافت می‌باشد. قدم بعدی نظافت میز آشپزخانه می‌باشد که به طور معمول با دستمال نرم قاب پاک شدن و نظافت می‌باشد. در پایان هم می‌توان ابتدا کف آشپزخانه را با جاروبرقی خاکروبی و سپس شستشو کرد. برای شستشو بهتر است از یک مواد شوینده‌ی نسبتا قوی استفاده کرد تا لکه‌های عمقی را به خوبی تمیز نماید.

‫5/5 (1 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *