استخدام نظافتچی منزل برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه

Clean Kitchen Cabinets

استخدام نظافتچی منزل برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه یکی از روش هایی است که افرادی که دارای کمبود وقت هستند می توانند انتخاب کنند. کابینت‌های شما پس‌زمینه آشپزخانه شما هستند، بنابراین می‌خواهید آنها را در شرایطی بکر نگه دارید. اما همه چیز از چربی پاشیده شده روی درها گرفته تا خرده های سرگردان روی قفسه ها می تواند این گوشه ها (و نماهای آنها) را به مرکزی برای کثیف شدن تبدیل کند. از آنجایی که هر بار که آشپزی می کنید این مواد جمع می شوند، تمیز کردن مرتب کابینت آشپزخانه ضروری است. اگر کابینت شما کاملا چوبی است یا بخش هایی از آن از چوب ساخته شده است باید در مورد نحوه تمیز کردن و خشک کردن آنها بیشتر کوشا باشید تا چوب خراب نشود. شما می توانید از نیروی متخصص و کارگران ماهر برای اینکار استفاده کنید.

ترفند از بین بردن لکه های چربی مزاحم و تمیز کردن کابینت آشپزخانه خود را بیاموزید چون می تواند ظاهر جدیدی به آشپزخانه شما بدهد بدون اینکه تلاش زیادی بخواهد. اگر برای اینکار وقت ندارید می توانید از نظافتچی های که متخصص هستند کمک بگیرید.

با گذشت زمان، لکه ها و گرد و غبار ایجاد می شود و کابینت های شما کثیف به نظر می رسند. نمای بیرونی کابینت‌های آشپزخانه شما (به ویژه آنهایی که نزدیک‌ترین اجاق گاز هستند) احتمالاً دارای اثر انگشت، لکه‌های کثیفی و پاشیده شدن قطره های چربی هستند.

برای تمیز کردن حتی عمیق‌تر کابینت، به فضای داخلی کابینت‌ها بپردازید، جایی که گرد و غبار، تار عنکبوت و خرده‌های ریز احتمالاً پنهان شده‌اند. این کمک می کند آشپزخانه شما تمیز و عاری از آلودگی باشد. به علاوه، تمیز کردن کامل کابینت می تواند یافتن مواد را آسان تر کند.

 استخدام نظافتچی ماهر برای تمیز کردن کابینت ها

سازماندهی کلید یک آشپزخانه تمیز و کارآمد است و یکی از مواردی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند کابینت آشپزخانه آنهاست. صرف زمان برای تمیز کردن کابینت ها و ایجاد نظم در داخل می تواند زندگی شما را بسیار آسان تر کند. اما چه زمانی برای چنین کاری وقت خواهید داشت؟

اگر شما یک  نظافتچی ماهر هستید برای تمیز کردن  کابینت های آشپزخانه باید:

 • میزهای کار را گردگیری کرده و پاک کنید
 • اجاق گاز صفحه ی و فر دار تعبیه شده بر روی کابینت ها تمیز کنید.
 • داخل و خارج مایکروویو  داخل کابینت را تمیز کنید
 • نمای بیرونی کابینت ها را پاک کنید
 • هر گونه اثر انگشت یا لک را بر روی تمامی قسمت های کابینت ها پاک کنید
 • شیرهای برقی و سخت افزار کابینت را تمیز کنید
 • کف های داخلی و خارجی کابینت ها را جاروبرقی و تمیز کنید
 • یخچال داخلی و فر داخلی کابینت ها را تمیز کنید.

هر چند وقت یکبار کابینت های بیرونی آشپزخانه را تمیز کنیم

شما باید هر 1 تا 2 هفته یکبار نمای بیرونی کابینت آشپزخانه خود را تمیز کنید. لازم نیست روزانه یا چند بار در هفته آنها را پاک کنید. با این حال، اگر متوجه پاشیدن مواد غذایی، چربی یا سس روی صفحه کابینت خود شدید، فوراً آنها را تمیز کنید تا از لکه شدن مواد جلوگیری کنید.

چه زمانی فضای داخلی کابینت را تمیز کنیم؟

هر 3 تا 6 ماه یکبار فضای داخلی کابینت آشپزخانه را تمیز کنید. این به شما کمک می کند تا از شر مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته خلاص شوید و از کمین مورچه ها یا سایر آفات در آشپزخانه شما جلوگیری می کند. هر چند وقت یکبار کابینت های چوبی آشپزخانه را تمیز کنید

اینکه هر چند وقت یکبار کابینت های چوبی آشپزخانه خود را تمیز می کنید به تعداد دفعات پخت و پز بستگی دارد. وقتی روغن‌ها یا چربی‌ها در حین پخت و پز گرم می‌شوند، مقداری از روغن در هوا پخش می‌شود و به داخل اتاق پراکنده می‌شود – نه فقط در اطراف اجاق گاز یا فر. کابینت‌های آشپزخانه روغن را جمع‌آوری می‌کنند که گرد و غبار را جذب می‌کند و سطوح کابینت را کثیف و تمیز کردن آن را دشوار می‌کند. به عنوان یک قاعده کلی، آشپزخانه‌هایی که به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند نیاز به تمیز کردن عمیق ماهانه با نظافت هفتگی دارند.

 وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن فضای بیرونی کابینت

 • صابون ظرف شویی
 • سطل
 • پارچه های تمیز
 • اسپری پاک کننده همه منظوره
 • شیشه پاک کن (اختیاری)
 • پاک کننده با روغن مرکبات (اختیاری)
 • سرکه سفید

استخدام نظافتچی منزل برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن سخت افزار کابینت

 • کاسه یا سطل بزرگ
 • سرکه سفید
 • پارچه های تمیز

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن فضای داخلی کابینت

 • جاروبرقی با اتصال شکاف
 • سطل
 • صابون ظرف شویی
 • پارچه های تمیز

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی کابینت آشپزخانه با صابون ظرفشویی

سطح را بشویید: یک مقدار صابون ظرفشویی را به یک سطل آب گرم اضافه کنید. پارچه ای را در آب صابون آغشته کنید، آن را فشار دهید و سطح کابینت را پاک کنید. از بالا شروع کنید و روی هر قسمتی که لکه های چربی قابل مشاهده است تمرکز کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید از یک اسپری تمیزکننده چند منظوره استفاده کنید، فقط سطوح توصیه شده روی برچسب را بررسی کنید و ابتدا در یک نقطه نامشخص تست کنید. به جای اسپری پاک کننده روی کابینت ها، مطمئن شوید که پاک کننده را روی یک پارچه اسپری می کنید.

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی کابینت آشپزخانه با صابون ظرفشوییشیشه را تمیز کنید: اگر کابینت‌های آشپزخانه شما دارای صفحه شیشه‌ای هستند، از شیشه‌شوی تخصصی برای جلوگیری از ایجاد رگه و باقی‌مانده استفاده کنید. قبل از تمیز کردن شیشه به جای اسپری مستقیم روی کابینت، شیشه پاک کن را روی یک پارچه اسپری کنید.

چربی ها را بردارید: قبل از شروع، باید کابینت ها را با محلول تمیزکننده خود تست کنید. چوب به طور طبیعی متخلخل است و نیاز به پوشش محافظی دارد که آن را به یک سطح سخت و غیر متخلخل تبدیل می‌کند – این امر استفاده از محصولات تمیزکننده را تا زمانی که سطح آن در شرایط خوبی باشد، ایمن می‌کند.اگر مطمئن نیستید که پوشش برای یک محصول ایمن است یا خیر، ابتدا آزمایش روی یک منطقه کوچک غیر قابل دید ، قبل از استفاده مهم است. برای از بین بردن لکه های چربی یا روغن، یک پاک کننده چند منظوره با روغن مرکبات (یک چربی زدا شناخته شده) بگیرید. روی چربی یا لک اسپری کنید سپس اجازه دهید پاک کننده برای چند دقیقه روی محل چربی بماند و سپس با پارچه ای که از قبل با آب گرم مرطوب شده پاک کنید.

پاک کنید و خشک کنید: پس از تمیز کردن، کابینت ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا بقایای آن پاک شود. سپس با یک پارچه خشک کار را تمام کنید. مراقب باشید که هیچ آبی روی سطح کابینت باقی نماند.

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی کابینت آشپزخانه با صابون ظرفشویینحوه تمیز کردن سخت افزار کابینت آشپزخانه با سرکه

محلول را مخلوط کنید: در یک کاسه یا سطل بزرگ، محلولی از یک قسمت سرکه سفید را با یک قسمت آب مخلوط کنید.

بخش های مختلف را پاک کنید: یک پارچه تمیز را به مخلوط آغشته کنید. از آن برای پاک کردن هر دستگیره کابینت یا کشو استفاده کنید.

کاملا خشک کنید: با یک پارچه تازه و خشک، سخت افزار کابینت را کاملا خشک کنید. بهتر است اجازه ندهید سرکه برای مدت طولانی بماند.

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی کابینت آشپزخانه با صابون ظرفشویینحوه تمیز کردن فضای داخلی کابینت آشپزخانه با مایع ظرفشویی

کابینت ها را خالی کنید: همه چیز را از کابینت ها خالی کنید. تاریخ انقضای غذا و ادویه جات را بررسی کنید و هر چیزی که تاریخ مصرف آن تمام شده است را دور بریزید.

 خرده نان ها را جاروبرقی بکشید: با استفاده از دستمال یا جارو شارژی دستی، خرده ها و گرد و غبار را تمیز کنید. از کابینت بالایی شروع کنید و به سمت پایین بروید.

فضای داخلی را پاک کنید: آب گرم را با یک قطره مایع ظرفشویی در یک سطل کوچک ترکیب کنید. یک پارچه تمیز را در آب صابون آغشته کنید، آن را فشار دهید و قسمت داخلی کابینت ها را پاک کنید.

استخدام نظافتچی منزل برای تمیز کردن کابینت آشپزخانهخشک کردن و ذخیره سازی مجدد: فضای داخلی کابینت را با یک پارچه تمیز و خشک خشک کنید. مطمئن شوید که آب روی کابینت ها ننشیند، زیرا رطوبت به اکثر کابینت های آشپزخانه آسیب می رساند. سپس، اقلام را دوباره در کابینت قرار دهید.

چگونه کابینت های آشپزخانه خود را برای مدت طولانی تری تمیز نگه دارید

مهم نیست که کابینت آشپزخانه شما شیشه ای، چوبی، لمینت یا رنگ شده باشد، وقتی با کثیفی، لکه یا گرد و غبار پوشانده شود، جذابیت بصری خود را از دست می دهد. نه تنها زیبایی آشپزخانه شما آسیب می بیند، بلکه کابینت های کثیف آشپزخانه ممکن است حاوی باکتری ها یا ویروس هایی باشند که می توانند عوارض جانبی مضری ایجاد کنند. اکثر ما بیشتر زمان تمیز کردن آشپزخانه خود را با تمرکز روی سه قسمت بزرگ – سینک، کانتر و کف می گذرانیم. به راحتی می توان فراموش کرد که کابینت ها نیز به توجه منظم نیاز دارند، به خصوص درها. آنجاست که قطرات ریز روغن پخت و پز، پاشیده شدن مواد غذایی و بخار تمایل به ته نشین شدن دارند. این آشفتگی سپس گرد و غبار را جذب کرده و نگه می دارد و منجر به ایجاد سطوح کدر، کدر یا رگه دار می شود.

برای کمک به تمیز ماندن کابینت آشپزخانه بین تمیز کردن، این نکات را امتحان کنید.

پوشش های قفسه را اضافه کنید: پوشش قفسه های کابینت می تواند آنها را از رطوبت محافظت کند. همچنین تمیز کردن آنها راحت تر از داخل قفسه است.

درها و کشوهای کابینت را ببندید: برای اینکه گرد و غبار و خرده های بیش از حد در کشوها یا داخل کابینت ها جمع نشوند، پس از برداشتن وسایل مورد نیاز، آنها را بسته نگه دارید. این کار از تشکیل همه خرده‌ها و گرد و غبار جلوگیری نمی‌کند، اما به کاهش مقدار آن کمک می‌کند.

از رطوبت دوری کنید: کابینت های آشپزخانه خود را خشک نگه دارید هم داخل و  هم خارج. آب و رطوبت می تواند به چوب آسیب برساند. هنگام کنار گذاشتن ظروف، مطمئن شوید که کاملا خشک شده اند. و بطری های سس و چاشنی را که ممکن است بیرون مایع داشته باشند، قبل از قرار دادن آنها در کابینت پاک کنید.

از سخت افزار کابینت ( دستگیره )استفاده کنید: باز کردن کابینت آشپزخانه با استفاده از دستگیره فلزی  و سایر بازشونده ها به جلوگیری از چسبیدن چربی، روغن و سایر مواد غذایی به سطح کمک می کند. اگر کابینت های شما قبلاً هیچ سخت افزاری ندارند، نصب سخت افزار را در نظر بگیرید.

سایر نکات

 • مهم است که هرگز اجازه ندهید چوب هنگام تمیز کردن خیلی خیس شود، که می تواند باعث تاب برداشتن مواد شود.
 • برای کثیفی چسبیده (احتمالاً برای کابینت های بالای اجاق گاز)، یک پد اسکراب ظریف را در یک پارچه بپیچید و تمیز کنید.
 • از یک پارچه مرطوب برای شستشوی درهای کابینت استفاده کنید تا جایی که باقیمانده صابون یا پاک کننده باقی نماند.
 • با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. اگر از کرم کابینت برای کابینت های چوبی تمام شده استفاده می کنید، پس از آن صاف کنید اما دستورالعمل های برچسب را نیز بخوانید.
 • از کابینت های بالایی شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید، شروع به تخلیه هر کابینت و کشو کنید. نکته: می‌توانید یکی یکی بروید یا چند تا را در یک زمان خالی کنید، اما از خالی کردن یکباره خودداری کنید.
 • اجازه ندهید آب به داخل لولا نفوذ کند.
 • لکه های سخت کابینت را با جوش شیرین از بین ببرید.

برای کابینت های رنگ شده، لکه ها را با خمیری که از جوش شیرین و آب تهیه شده است پاک کنید. بگذارید مخلوط روی لکه قرار بگیرد، سپس پاک کنید.

 • کابینت ها را با دستمال پاک کننده همه منظوره یا سرکه رقیق شده پاک کنید. با یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید.
 • از استفاده از پدهای تمیزکننده ساینده خودداری کنید، زیرا ممکن است سطح کابینت را خراش دهند.
 • برای جلوگیری خراش روی کابینت های پایین، از پاک کن نرم برای پاک کردن لک ها استفاده کنید.
 • همیشه پیش از شروع به تمیز کردن، از سطوح خشن یا آسیب‌دیده خودداری کنید تا خراش به آن‌ها وارد نشود.
 • در تمیز کردن از محلول‌ها و شوینده‌ها، دستکش محافظ استفاده کنید
 • . تمیز کردن منظم کابینت‌ها و لوازم جانبی به نگهداری طولانی‌مدت و زیبایی آنها کمک می‌کند.

فاصله زمانی و مدت زمان هایی که تمیز کردن کابینت ها   نیاز است

هفتگی: به جای پاک کردن مکرر کابینت ها، بهترین راه برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه، درمان لکه بینی هفتگی است. فقط یک پاک کننده چند منظوره را روی یک پارچه میکروفیبر اسپری کنید و اثر انگشت، پاشش و سایر علائم را پاک کنید. حتما سخت افزار را نیز ضد عفونی کنید.

به صورت فصلی: کابینت های خود را سه یا چهار بار در سال تمیز کنید. برای انجام این کار، کابینت ها را از تمام محتویات خالی کنید. سپس یک پارچه میکروفیبر را با یک پاک کننده ملایم آغشته کنید. قفسه ها و داخل و خارج در را پاک کنید. از یک مسواک تمیز برای درمان گوشه ها و سایر شکاف های کوچک استفاده کنید. قبل از ذخیره مجدد، بگذارید کاملا خشک شود.

نحوه تمیز کردن کابینت های شیشه ای

کابینت های شیشه ای اغلب با مواد دیگری مانند چوب یا لمینت مخلوط می شوند تا درب شیشه ای ایجاد شود. اگرچه تمیز کردن شیشه ساده است، اما مطمئن شوید که ماده ای را انتخاب کنید که به مواد کابینت مجاور آسیبی نرساند. برای تمیز کردن کابینت های شیشه ای نکات زیر را دنبال کنید:

از شیشه پاک کن و پارچه پولیش برای پاک کردن اثر انگشت و سایر آثار از روی شیشه استفاده کنید.

در کابینت را باز کنید و از داخل هم تمیز کنید. همچنان باید علامت‌های جداگانه را در جلو حذف کنید، اما این روش به شما امکان می‌دهد کل صفحه را با یک کشیدن کامل پاک کنید.

از پاک کننده های روغنی روی مواد کابینت مجاور خودداری کنید. آنها می توانند باقی مانده و رگه هایی را روی شیشه باقی بگذارند که پاک کردن آنها دشوار است.

برای درخشش کابینت های لمینت از مقدار کمی روغن مرکباتی و یک پارچه نرم استفاده کنید. مقدار مساوی آب و سرکه را برای کابینت های چوبی مخلوط کرده و روی چوب اسپری کنید. با یک پارچه نرم پاک کنید. کابینت های رنگ شده با مالیدن روغن نباتی روی آن ها دوباره می درخشند.

تمیز کردن زیر کابینت: ابتدا اشیاء و وسایل موجود زیر کابینت را خارج کنید. با یک پارچه مرطوب و ملایم، سطح زیر کابینت را تمیز کنید. در صورت وجود لکه‌های مقاوم‌تر، از محلول‌های تمیز کننده مخصوص استفاده کنید. پس از تمیز کردن، با یک پارچه خشک، سطح را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن دستگیره‌های کابینت: دستگیره‌ها ممکن است چربی و آلودگی جمع کنند، از این رو منظم‌ترین تمیزی نیاز دارند. از محلول‌های ظرفشویی یا ملایم‌ترین مواد شوینده برای پاک کردن دستگیره‌ها استفاده کنید. پس از تمیز کردن، با آب و پارچه تمیز دستگیره‌ها را بشویید و خشک کنید.

با رعایت نکات و ترفندهای ارائه شده در این مقاله، می‌توانید کابینت‌های آشپزخانه خود را به صورت موثر و بهداشتی تمیز کنید و از زیبایی و کیفیت آنها لذت ببرید. به یاد داشته باشید که تمیزی منظم به بهبود ظاهر و عمر مفید کابینت‌های آشپزخانه شما کمک خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *