نگهداری از معلولین و نکات مهم در نگهداری معلول

نگهداری از معلولین و نکات مهم در نگهداری معلول

در این مقاله قصد داریم در مورد معلولیت و نکات مهم در نگهداری از معلولین توضیحاتی را ارائه دهیم. در لغت، معلولیت به معنای نقص و ناتوانی می باشد و در اصطلاح، به معنای مشکل و ناتوانی در تمام یا قسمت هایی از بدن انسان است که ممکن است اکتسابی و یا ارثی باشد و در آن نه تنها جسم، بلکه روان هم درگیر خواهد بود.

نه تنها معلولین، بلکه خانواده معلولین هم با مسائل و مشکلات آنان مواجه هستند که باید ضمن آگاهی از شرایط و مراقبت های نگهداری، شرایط روحی معلولین را مد نظر قرار داده تا به این صورت هم معلولین و هم کل خانواده، با آرامش زندگی خود سپری کنند.

بنابراین با توجه به نوع معلولیت و آگاهی از شرایط آن، می توان با تسلط بهتر و سریع تری به معلولین کمک نمود.

معلولیت

دو دسته کلی معلولیت وجود دارد:

الف) معلولیت یا نقص جسمانی

ب) معلولیت ذهنی 

هر کدام از این موارد، به تنهایی دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از:

نگهداری از معلولین با معلولیت جسمی

1) معلولیت حرکتی: این نوع معلولیت می تواند هم اسکلت و استخوانها را درگیر ساخته و هم مشکلات و اختلالات مغزی و ضایعات نخاعی را شامل شود؛ همچنین نقص عضو نیز در این گروه قرار می گیرد.

2) معلولیت حواسی: این نوع از معلولیت بیشتر حواس 5 گانه را درگیر می سازد، مانند نابینایی یا ناشنوایی و… .

3) معلولیت اندام های داخلی: این نوع معلولیت همان نقص در اندامهای قلبی- عروقی، تنفسی و کلیوی است و بیشتر احشام داخلی را در بر می گیرد.

نگهداری از معلولین و نکات مهم در نگهداری معلول

نگهداری از معلولین

نگهداری از معلولین با معلولیت ذهنی

1) عقب ماندگی مغزی یا ذهنی: این مشکلات ممکن است نقص مادرزادی باشد و از مادر به جنین برسد و یا به شکل اکتسابی در فرد ایجاد شود و مغز و اعصاب را درگیر سازد.

2) بیماریهای روحی و روانی: منظور بیماریهایی است که فرد در طول زندگی به دلایلی به آنها دچار می شود و زندگی عادی وی را دچار مشکل می کند.

در این مطلب تلاش می شود؛ ابتدا علل معلولیت را توضیح داده و در ادامه، عوارض مهم معلولیت و نکات مهم و کلیدی در نگهداری و مراقبت از معلولین تشریح گردد.

علل معلولیت چیست؟

معلولیت یا نقص می تواند به علل مختلفی در افراد به وجود بیاید و می توانند در2 دسته زیر گروه بندی شوند:

گروه اول معلولیت های ارثی:

این نوع معلولیت، معلولیت مادرزادی یا ارثی هستند که از مادر به جنین منتقل می شود و دارای دو نوع کلی است:

 نوع اول، معلولیت ارثی در حین بارداری:

زنان در هنگام بارداری باید به نکات مهم زیر توجه کنند تا هیچگاه فرزندشان دچار معلولیت نشوند: سن بالای مادر در هنگام باردار شدن، عدم تغذیه مناسب، عوامل ژنتیکی، مصرف مواد مخدر و دخانیات، اشعه های خطرناک، مصرف داروهای مضر و بی رویه، عدم رعایت بهداشت در مدت بارداری و یا بیماری های خاص مادر.

نوع دوم معلولیت ارثی در حین زایمان: برخی از عوامل در حین زایمان می توانند منجر به معلولیت شوند. برخی از آنها عبارتند از: رعایت نکردن نکات بهداشتی در حین زایمان، وارد نمودن ضربه و فشار به جنین در هنگام تولد و زایمان سخت و طولانی مدت.

گروه  دوم، معلولیت های اکتسابی:

این نوع معلولیت ها در اثر مشکلات مربوط به کهولت سن و حوادث غیر مترقبه ایجاد می شوند و منجر به معلولیت فرد می شوند.

این نوع معلولیت ممکن است در هر سن و جنسی و در هر مکان و زمانی برای هر فردی ایجاد شوند و زندگی وی را با تغییرات و مشکلات بزرگی مواجه سازند. از جمله حوادثی که موجب معلولیت اکتسابی می شوند: تصادف، جنگ، زلزله، آتش سوزی، انواع مسمومیت ها و عوارض برخی بیماریها می باشند.

عوارض مهم معلولیت

همانطور که در قبل هم بیان شده مشکلات و مسائل مربوط به معلولیت فقط مختص فرد معلول نیست، بلکه خانواده و جامعه را نیز در بر می گیرد؛ هر چند بیشترین مشکلات را برای فرد معلول ایجاد می کند و می تواند عوارض متعددی را در پی داشته باشد.

نگهداری از معلولین و نکات مهم در نگهداری معلول

نگهداری از معلولین

 • استرس و نگرانی
 • فشارهای عصبی و روحی
 • گوشه گیری و افسردگی شدید
 • عدم اعتماد به نفس
 • ترس از نوع برخورد افراد با توجه به معلولیت آنها و ترس از مسخره کردن آنها
 • ناامیدی شدید
 • در برخی موارد هم به خودکشی منجر می شود.

نکات مهم در نگهداری از معلولین

با توجه به وضعیت حساس معلولین، باید افراد نزدیک، اعضای خانواده و پرستار مخصوص،  شرایط آنها را درک کنند و با تجربه و مهارت بالای خود، در حفظ و نگهداری جسمی و روحی معلولین کوشا باشند.

 • داشتن مهارت و تجربه:

پرستاری که برای نگهداری از معلول انتخاب می شود، می بایست دارای مهارت و تجربه بالایی باشند و در همه حال و در هر شرایطی، معلول و معلولیت او را درک نموده و در مواقع ضروری، بهترین و سریع ترین تصمیم لازم را اتخاذ نمایند.

 • آگاهی کامل از نوع معلولیت و شرایط روحی و روانی معلول:

فردی که برای پرستاری از معلول در نظر گرفته شده است، قبل از هر چیز باید اطلاعات کاملی از شرایط روحی و روانی معلول و نوع معلولیت وی داشته باشند، تا با آگاهی کامل از آن نگهداری نماید.

 • فراهم سازی آرامش برای نگهداری از معلولین

مهم ترین نکته در نگهداری از معلولین، فراهم نمودن زمینه آرامش روحی و روانی وی می باشد.

 • هوشمندی:

یک پرستار هوشمند فردی است که بتواند شرایط روحی و روانی بیمار خود را خوب درک نموده و در مواقع حساس، هوشمندانه عکس المعل نشان دهد.

 • راهنما و کمک کننده:

یک پرستار باید مشاور، دوست، همراه و یاری کننده ای دلسوز باشد؛ تا بتواند ارتباطی مناسب و دوستانه با معلول برقرار سازد.

 • امکانات رفاهی معلول:

تا حد توان و بضاعت، باید امکانات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای رفاه فرد معلول مهیا باشد؛ مانند عصا، واکر و … .

 • آمادگی:

یک پرستار مجرب باید همواره آمادگی کمک و پرستاری و تیمار فرد معلول را داشته باشد.

 • تقویت اعتماد به نفس در معلول:

پرستار مناسب فرد معلول، می بایست کاری کند که معلول هیچگاه از معلولیت و ناتوانی خود دچار یأس و ناامیدی نشود؛ بلکه با اعتماد به نفس بالا، برای ادامه زندگی خود برنامه ریزی کند.

فراهم نمودن اوقات شاد و تفریحات مناسب برای معلولین:

پرستار فرد معلول باید بتواند اوقات شاد و تفریحات مناسبی با توجه به نوع معلولیت، برای فرد معلول فراهم سازد؛ تا امید به زندگی را در وجود آنها زنده نگه دارد.

 • جامعه پذیری:

یک فرد معلول نباید منزوی شده و جامعه گریز باشد؛ و بخاطر معلولیت از همه گریزان گردد؛  بنابراین پرستار شخص معلول و خانواده وی، نقش مهمی در جامعه پذیری او دارند.

 • توجه به نیاز های معلول در هنگام نگهداری از معلولین

هر فرد سالم و معلول، دارای نیازهای جسمی و روحی می باشند و باید به هردو توجه گردد. یک پرستار شخص معلول، نقش مهمی در برآورده کردن نیازهای او دارد.

 • توجه به مشکلات و بیماریهای زمینه ای:

پرستار فرد معلول باید ضمن نگهداری و مراقبت از معلول، بیمارهای خاص و زمینه ای او را شناخته، تا بتواند خدمتی مناسب و بهتر را به او ارائه دهد.

شرکت خدماتی مراقبتی پرستاری شکوفایی، با دارا بودن نیروی انسانی متخصص و خبره در زمینه مراقبت و نگهداری از معلولین  آماده ارائه هر گونه خدمتی به هموطنان عزیز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.