دلایل و علت توهم در سالمندان

دلایل و علت توهم در سالمندان

توهم در سالمندان به چه معنی است؟ وظیفه ما در مراقبت از سالمند چیست؟ وقتی که شما در حال رویا دیدن هستید، هر چیزی ممکن است. شما می توانید زندگی جدیدی را تجربه کنید، توانایی های شگفت انگیزی را کسب کنید، یا شخصی کاملا متفاوت باشید. از طرف دیگر، شما می توانید به کابوسی وحشتناک که تمایلی به هیچ کدام از لحظات آن ندارید، گرفتار شوید. با این وجود ، هنگامی که شما از خواب برمی خیزید ، همه چیز به حالت طبیعی خود  برگشته است.

به هر حال،تعدادی از مردم وقتی چشم خود را باز می کنند، این رویاها و کابوس ها را پایان یافته نمی دانند. برای افراد خاصی، حقیقت هنوز هم می تواند با توهم تغییر پذیر باشد، حتی زمانی که آنها کاملا بیدار شده باشند. چنین مساله ای می تواند در هر سنی باعث ایجاد نگرانی و ترس باشد، اما برای سالمندانی که با شما زندگی می کنند، حتی می تواند فراتر از این باشد، همچنان که می تواند به وضعیت بغرنج بسیار خطرناکی تبدیل شود.

قبل از اینکه به نتیجه نهایی برسید که چنین حالتی، یا آلزایمر یا زوال عقل است، ابتدا فرض کنید که چیز دیگری، ممکن است علت توهم در سالمندان باشد. وقتی که شما علت واقعی پنهان شده پشت  این علاٸم را  بدانید، می توانید قدم های مهمی برای درمان بیماری آنها بردارید و حتی خیال آنها را از این همه تنشی که به آنها وارد شده، راحت کنید.

علت توهم در سالمندان
چگونه متوجه می شوید که فرد سالخورده دچار توهم شده باشد؟

همه توهم ها شامل دیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند، نیستند.  به علت روند پیری، حواس ما دچار نوعی رکود  می شود. در نتیجه، آن ناحیه در مغز که مسٸول کنترل این حواس است  به علت عدم تحریک، دچار بیش فعالی می شود.

نقل شده است که توهم می تواند یک یا پنج حس ما را به خاطر واکنش افراطی سیستم عصبی مرکزی به چالش بکشد. بسته به بزرگ یا کوچک بودن واکنش، ممکن است تشخیص زمان توهم برای هر دوی شما و دوستتان تا حدی دشوار باشد.

معمولا یک توهم باید آنقدر شدید باشد تا مورد توجه قرار بگیرد. به جز دیدن، شنیدن یا بوییدن چیزهای ناموجود، یکی از بزرگترین مقیاس هایی که بوسیله آن می توان گفت فرد سالمند دچار توهم شده است، زمانی است که رفتار آنها تغییر می کند.

آنها وقتی دچار سردرگمی و فراموشی می شوند، ممکن است زودرنج و مضطرب شوند. این افراد ممکن است بدانند که اشتباهی رخ داده است و خود را به علت خجالت زدگی یا احساس شرم به خاطر شرایط تاسف بارشان، گوشه گیر و منزوی می کنند.

علت توهم در سالمندان

در واقع علتهای متعددی برای توهم در سالمندان وجود دارد. اگرچه وقتی به توهم فکر می کنیم معمولا اولین چیزی که به ذهن می رسد، این است که توهم،  نوعی اختلال روانی است، اما علتهای مختلفی وجود دارد که ممکن است عامل اصلی توهم باشد.

دلایل و علت توهم در سالمندان

بعضی از علتهای رایج را در اینجا بیان می کنیم:

از دست دادن بینایی یا شنوایی یکی از علت های توهم در سالمندان است:

 همانطور که قبلا متذکر شدیم، اعصاب ما با افزایش سن شروع به تحلیل رفتن می کنند. با وجود این، افرادی که دچار فقدان بینایی یا شنوایی می شوند مانند گلوکوم (کوری تدریجی) یا اتوکلروئید(تصلب گوش یعنی اسفنجی شدن استخوان گوش درونی) بیشتر در معرض خطر قرار دارند، زیرا مغز آنها  نسبت به نقطه ای که فرد می بیند و می شنود، بیش فعالتر می شود که اینچنین حالتی از واقعیت دور است.

اختلال روانپزشکی هم از دلایل توهم در سالمندان:  

اسکیزوفرنی(روان گسیختگی) اختلال دوقطبی، افسردگی و سایر بیماریهای روحی و روانی به عنوان علت توهم شناخته شده اند. اگر یک سالمند قبل از ابتلا به یکی از این بیماری ها، توهم را تجربه کند، به احتمال زیاد این علائم همچنان در دوران سالمندی آنها ادامه خواهد یافت.

زوال عقل و یا آلزایمر از مهمترین دلایل توهم در سالمندان:

برخلاف اینکه دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود که سالمند دچار توهم شود، اما زوال عقل هنوز مهمترین علت توهم است .این علامت، اولین شاخص زوال عقل و آلزایمر است و می تواند در پایان روز به بدترین شرایط خود، که به عنوان سندرم غروب آفتاب شناخته می شود، تبدیل شود.

عوارض جانبی بعضی از داروها از علت های توهم در سالمندان:

 توهمات می توانند عوارض جانبی بعضی داروهای خاص باشند. همانطور که قبلا گفته  شد بهتر است دارو را چک کنید تا متوجه شوید آیا یک داروی خاص یا ترکیب چندین دارو باعث ایجاد توهم در شهروند شده است یا نه.

اگر به اندازه کافی نخوابیده باشید نه تنها خلق و خوی شما تغییر خواهد کرد، بلکه دچار توهم هم خواهید شد. فرقی ندارد که در چه سنی قرار داشته باشید پیر باشید یا جوان.

سندرم چارلز بونت از دلایل توهم در سالمندان:

سندرم چارلز بونت هم مثل زوال عقل، یکی دیگر از شرایط اصلی است که موجبات توهم را فراهم می کند.

با وجود این، تنها بر افرادی که به بینایی آنها آسیب رسیده است، تاثیر بیشتری می گذارد.

خوشبختانه، بخش های توهم زا در افرادی که به سندرم چارلز بونت مبتلا هستند بسیار کم است و نشانه های آن  معمولا طی چند سال از بین خواهند رفت.

سوء مصرف مواد نیز از دلایل توهم در سالمندان :

سوء مصرف مواد هم ممکن است دلیلی باشد برای چیزهایی که سالمند می بیند یا می شنود، ولی وجود خارجی ندارند. داروهای غیرقانونی خاصی هم هستند که به عنوان علت ایجاد توهم شناخته شده اند. همچنین  مصرف بیش از حد الکل هم  می تواند باعث ایجاد توهم شود.

چه کاری باید انجام دهید تا از توهم در سالمندان پیشگیری کرد

اگر معتقدید که یک شهروند سالمند در چنین وضعیتی قرار دارد و یا اینکه چنین علایمی در آنها پدیدار شده است، فورا با پزشک مشورت کنید. آنها برای یافتن علت توهم در دوست شما یک سری آزمایش توصیه خواهند کرد. تا اگر مشکلی داشته باشند، هر نوع داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب برای جلوگیری از ادامه آن در آینده تجویز خواهند کرد.

قبلا یک علت برای علائم آنها کشف شده است. دوره درمان، به بیماری های آنها بستگی دارد. روش درمان زوال عقل با شیوه درمان سندرم چارلز بونت بسیار فرق دارد. با وجود این، داروهایی وجود دارند برای افرادی که از توهم ها در رنج و عذابند. مانند آرام بخش عضله ، مسکّن ها و قرص های خواب آور. این داروها، باعث آرامش اعصاب می شوند و موجب آسایش و راحتی آن قسمتی که دچار تنش و اضطراب شده می شود.

دلایل و علت توهم در سالمندان

تدابیری وجود دارد که می توانید بوسیله آنها به سالمندانی که در زندگی خود با آنها روبرو می شوید و دچار توهم هستند کمک کنید. مثالاً، به جای اینکه برای آنها توضیح بدهید چه چیزی را مشاهده می کنند یا انچه می شوند واقعی نیست، از آنها بپرسید و ببینید آیا راهی وجود دارد که بتوانید به یاری آنها بپردازید. افکار آنها را به چیزهایی که دوست دارند تغییر دهید تا موجبات توقف توهم را فراهم کنید.

پیشگیری از وقوع اتفاقات بدتر

برای پیشگیری از وقوع اتفاقات بدتر در آینده، خوب است برنامه ای معین برای سالمندان در نظر بگیریم و تا حد امکان از تغییر دادن آن بپرهیزیم. مطمٸن شوید که محیط زندگی آنها به اندازه کافی راحت باشد. در صورت امکان، بگذارید شهروندان سالمند با افرادی که با آنها راحت هستند زندگی کنند و نور را به اندازه کافی برای آنها فراهم کنید تا سایه ها در وجود آنها توهم ایجاد نکنند.

گرچه توهم  بعضی وقتها می توانند لذت بخش باشند، اما  بسیاری از آنها در واقع باعث سردر گمی و ترس و وحشت می شوند . با بالا رفتن سن افراد، شانس آنها برای تجربه توهم افزایش می یابد. به عنوان مراقبین و یا خویشاوندان نگران ، ما باید در سریع ترین زمان ممکن به دنبال کمک حرفه ای برای عزیزان سالمند خود باشیم، اگر در آنها علائم توهم ببینیم.

شرکت خدماتی مراقبتی پرستاری شکوفایی با سابقه در زمینه مراقبت و پرستاری از سالمندان در خدمت همشهریان شیرازی می باشد

‫5/5 (2 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.