کنترل فشار خون بالا در سالمندان بدون استفاده از هیچ یک از داروهای شیمیایی

کمبود منیزیم یکی از دلایل ابتلا به فشار خون بالا در سالمندان و بزرگسالان است،

کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از هیچ یک از داروهای شیمیایی

فشار خون بالا، از جمله بیماری هایی است که علائم ویژه ای ندارد و اکثر افراد زمانی متوجه می شوند مبتلا به فشار خون بالا یا hypertension هستند که دیر شده، از این رو ما در این مقاله از وب سایت شکوفایی قصد داریم شما را به طور کلی با بیماری فشار خون و همچنین روش هایی موثر برای کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از داروهای شیمیایی آشنا کنیم و هر آنچه باید در مورد فشار خون بالا در سالمندان را بدانید، در اختیارتان بگذاریم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا به بیماری فشار خون دچار می شویم؟

مبتلا شدن به بیماری فشار خون می تواند دلایل بسیاری داشته باشد اما مهم ترین عواملی که باعث می شود فردی به بیماری فشار خون دچار شود به شرح زیر است:

اضافه وزن

اضافه وزن خود به تنهایی برای بدن ما انسان ها عوارض بسیاری دارد که یکی از این عوارض، اختلال تنفسی هنگام خواب می باشد. این اختلال که در نتیجه اضافه وزن پدید می آید، می تواند عاملی برای ابتلا به فشار خون در سالمندان باشد.

مصرف بیش از حد نمک

در عصر حاضر، مردم سراسر جهان به دلیل مصرف غذاهای فراوری شده و آمده، بیش از حد نمک استفاده می کنند. استفاده بیش از حد نمک که نوعی سدیم خوراکی است، باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون، بیماری های قلبی، سکته مغزی و.. می شود.

کمبود منیزیم

بر اساس مطالعات انجام شده، کمبود منیزیم یکی از دلایل ابتلا به فشار خون بالا در سالمندان و بزرگسالان است، که متاسفانه بسیاری از مردم به اندازه از مواد غذایی حاوی منیزیم استفاده نمی کنند.

مصرف سیگار

استفاده از سیگار، تعادل فشار خون را برهم می زند و در نهایت باعث بروز فشار خون در سنین بالا می شود. البته مصرف سیگار علاوه بر فشار خون، باعث ابتلا به بیماری هایی چون بیماری های قلبی، بیماری های ریوی و.. می شود.

بیشتر بخوانیم : با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ 

فشار خون بالا، خطر ابتدا به چه بیماری هایی را افزایش می دهد؟

سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی کلیه، آنوریسم یا برآمدگی رگ و…، بیماری هایی هستند که فشار خون در سالمندان، خطر ابتلا به آن ها را افزایش می دهد و مانند یک قاتل چراغ خاموش، مقصر را کس دیگری نشان می دهد.

راه های درمان فشار خون بالا در سالمندان

شما برای درمان فشار خون بالا، دو انتخاب دارید:

 • از داروهای شیمیایی استفاده کنید که بیماری فشار خون را درمان می کند اما در عوض شما را با مشکلات دیگری، مانند بی خوابی، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا و…، درگیر می کند.
 • از روش ها و تکنیک های طبیعی درمان فشار خون بالا استفاده کنید که حتی به طور کلی سبک زندگی شما را نیز بهبود می بخشد.

اگر شما هم اکنون مشغول مطالعه این مقاله از وب سایت شکوفایی هستید، یعنی راه دوم را انتخاب کردید و به سلامتی خود اهمیت ویژه ای می دهید. پس در ادامه نیز با ما همراه باشید تا با روش های موثر کنترل فشار خون بالا بدون استفاده از داروهای شیمیایی، آشنا شوید.

کنترل فشار خون بالا در سالمندان بدون استفاده از داروهای شیمیایی

قبل از اینکه شما را با راه های کنترل فشار خون بدون دارو های شیمیایی آشنا کنیم، لازم است بدانید که سبک و شیوه زندگی افرادی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند، در روند درمان این بیماری، نقش تاثیر گذاری دارد و برای همین افراد مبتلا به فشار خون بالا، قبل از انجام هر یک از روش های درمانی، باید سعی کنند، زندگی و شیوه زیستنشان را مطابق با سالم ترین سبک زندگی ممکن، تغییر دهند.

کم کردن وزن

بدون شک موثر ترین شیوه درمان فشار خون بالا بدون استفاده از داروهای شیمیایی، کاهش وزن است. با وجود اینکه بسیاری از افرادی که اندامی مناسب دارند نیز به این بیماری دچار می شوند، شاید برایتان سوال شده باشد که چرا کاهش وزن موثرترین شیوه درمان فشار خون است؟ پاسخ این است که، طبق بروز ترین مطالعات پزشکی انجام شده در خصوص رابطه کاهش وزن و فشار خون، ثابت شده است که به ازای هر 1 کیلو کاهش وزن، فشار خون حدود 1 میلی متر جیوه کاهش پیدا می کند. بنابراین افرادی که حتی چاق نیستند نیز با کم کردن وزنشان، حتی به میزان کم، می توانند فشار خون خود را کاهش دهند.

کاهش مصرف سدیم

نمک، یکی از مواد خوراکی پر مصرف در سراسر جهان است که استفاده بیش از اندازه آن می تواند بیماری های جدی را برای ما ایجاد کند.

کاهش مصرف سدیم، مانند کاهش اضافه وزن بسیار موثر است به اندازه ای که کاهش بسیار کم آن می تواند فشار خون را بین 5 تا 6 میلی متر جیوه کاهش دهد.

کاهش مصرف قند و کربوهیدرات تصفیه شده

طبق آخرین مطالعات پزشکی درباره بیماری فشار خون بالا، کم کردن مصرف قند و کربوهیدرات تصفیه شده،  می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش فشار خون و درمان آن داشته باشد.

جالب بدانید که استفاده کم تر از کربوهیدرات، بسیار موثرتر از مصرف کمتر چربی ها برای کاهش فشار خون در سالمندان است و از این رو باید مصرف کم قند و کربوهیدرات را بیشتر در الویت بگذارید. تحقیقات پزشکی در این زمینه نشان داده است که مصرف محدود قند و کربوهیدرات، باعث کم شدن 5/4 تا 9/5 میلی متر جیوه فشار خون می شود و این در حالی است که مصرف کم چربی ها به تنهایی باعث کاهش فشار خون به میزان 4/0 تا 5/1 میلی متر جیوه می شود.

کم کردن مصرف کافئین

رابطه مصرف کافئین و فشار خون بالا، یکی از موضوعات بحث برانگیز بوده و همچنان اینگونه است. با این حال می توان گفت افرادی که به طور منظم قهوه می نوشند، در مقایسه با افرادی که به ندرت از قهوه استفاده می کنند، کمتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند. طبق بررسی های صورت گرفته، قهوه می تواند فشار خون را به میزان 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش بدهد و به همین دلیل اگر با نوشیدن قهوه، ظرف 30 دقیقه فشار خونتان بالا رفت، باید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید.

استفاده بیشتر از کلسیم

به طور طبیعی برای افراد بزرگسال لازم است که روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند ولی این میزان در سالمندان بیشتر است. یعنی خانم هایی که بیش از 50 سال سن دارند، همچنین آقایانی که بالای 70 سال دارند باید روزانه 1200 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. از این رو به سالمندان مبتلا به فشار خون پیشنهاد می شود که در کنار لبنیات، از مواد غذایی مانند سبزیجات، ساردین، گردو، لوبیا و هر مواد غذایی دیگری که حاوی کلسیم است استفاده کنند.

مصرف بیشتر منیزیم

همانطور که گفته شد، کمبود منیزیم، یکی از دلایل ابتلا به فشار خون بالا در سالمندان و بزرگسالات از این رو برای کنترل و درمان فشار خون بالا، لازم است که از مواد غذایی چون مرغ، گوشت، لبنیات و سبزیجات که سرشار از منیزیم هستند به میزان کافی استفاده کنید.

رژیم غذایی سالم

اگر بتوانید رژیم غذایی مناسب و سالمی برای خود در نظر بگیرید که سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنیاتی کم چرب که چربی اشباع شده و همچنین کلسترول کمی دارند، باشد، شما می توانید به راحتی با کاهش 11 میلی متر جیوه، فشار خون خودتان را کنترل کنید.

ویژگی های یک رژیم غذایی سالم برای کنترل و درمان فشار خون بالا در سالمندان:

 • وجود مقداری مناسب پتاسیم موجود در میوه ها و سبزیجات
 • جایگزین شدن ادویه جات و گیاهان به جای نمک
 • وجود قند و کربوهیدرات به صورت محدود
 • وجود مواد غذایی سرشار از منیزیم به میزان مناسب
 • وجود مواد غذایی حاوی کلسیم علاوه بر لبنیات در هر روز

پیاده روی و ورزش به طور متداول و منظم

انجام هر نوع ورزشی به طور متداول و منظم، به ویژه ورزش های هوازی، باعث تقویت قلب می شود. با بهبود عملکرد قلب، پمپاژ خون به صورت کارآمدتر صورت می گیرد و در نتیجه فشار خون در شریان ها کمتر می شود.

به طور میانگین، برای افراد مبتلا به فشار خون، در هر هفته، 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی یا 75 دقیقه ورزش با شدت شدید مثل دو، تجویز می شود.

استفاده از مکمل های طبیعی

استفاده از مکمل های طبیعی، یکی از راه های درمان فشار خون بالا بدون مصرف داروهای شیمیایی است که تاثیر بسیاری در روند درمان و کاهش فشار خون دارد. ما در این بخش برخی از موثرترین و اصلی ترین مکمل های طبیعی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • پروتئین آب پنیر (بهبود فشار خون بالا در سالمندان با تاثیر بر عملکرد رگ های خونی)
 • روغن ماهی (کنترل فشار خون با بهبود سلامت قلب)
 • عصاره سیر (کاهش فشار خون بالا)
 • گیاهان دارویی مانند ختمی (کاهش فشار خون با افزایش سلامتی قلب)

کنار گذاشتن سیگار

اگر سیگار می کشید، با ترک آن می توانید به تعادل فشار خون خود کمک کنید.

در پایان، علاوه بر تمامی این موارد، لازم است بدانید که استرس نیز نقش بسیاری در افزایش فشار خون در سالمندان دارد و به همین دلیل سالمندان مبتلا به فشار خون بالا، باید استرس را نیز از خود دور کنند یا با دور کردن عوامل استرس زا از خود یا با تغییر انتظارات خود. انجام حرکاتی مانند، یوگا، مدیتیشن، خواب خوب و… نیز می تواند باعث کاهش استرس و در نتیجه کنترل و کاهش فشار خون بالا شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *