برای رفع رطوبت کمد دیواری چه کاری باید انجام داد؟

از بین بردن رطوبت کمد دیواری

رطوبت کمد دیواری علاوه بر ایجاد بوی نم در لوازم و لباس‌ها، مشکلات فراوان دیگری نیز به وجود می‌آورد. مشکلاتی که اگر به آنها سریع رسیدگی نشود باعث ایجاد خسارت مالی فراوانی به شما خواهد شد. در این مقاله سعی بر آن شده تا به روش‌های رفع این مشکل فنی در منازل بپردازیم.


برای رفع رطوبت کمد دیواری چه کاری باید انجام داد؟

رطوبت کمد دیواری می‌تواند باعث ایجاد بوی ناخوشایندی در لباس‌ها و لوازم درون کمد شود. همچنین گاهی می‌تواند علاوه بر بوی نم، باعث ایجاد کپک بر روی لوازم نیز بشود. رطوبتی که در کمدها دیده می‌شود علاوه بر لباس و لوازم می‌تواند به ساختمان نیز خسارات فراوانی وارد کند. پس این مشکل قبل از آنکه خسارت مالی فراوانی به شما وارد کند باید برطرف شود. جهت رفع این مشکل نیاز است در ابتدا دلیل ایجاد رطوبت را تشخیص داده و به رفع آن بپردازید. گاهی رطوبت حاصل از لوله‌های عبوری پشت دیوارها می‌باشد که برای بررسی این مورد نیاز است زیرساخت خانه را بررسی کنید. همچنین پس از پیدا کردن دلیل رطوبت لازم است تا دیوار و کمد بازسازی شود تا دیگر بوی نم احساس نشود.

دلایل رطوبت کمد دیواری چیست؟

رطوبت کمد دیواری را بیشتر می‌توان در ساختمان‌های نوساز مشاهده کرد. علت دیده شدن این مشکل در ساختمان‌های نوساز خشک نبودن مصالح مورد استفاده می‌باشد. این مشکل در ساختمان‌های نوساز با خشک شدن مصالح به کار رفته رفع می‌گردد. اما گاهی در ساختمان‌هایی با سن و سال ساخت بالاتر نیز این مشکل به طور چشمگیری دیده می‌شود. در چنین مواردی باید ابتدا دلیل وجود رطوبت را پیدا و سپس نسبت به رفع آن اقدام نمود. برخی از دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد رطوبت در ساختمان و کمدهای دیواری شود به شرح زیر می‌باشد:

  • نشتی در سیستم آب و فاضلاب ساختمان.
  • وجود مشکلات فنی در عایق‌کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام.
  • وجود خرابی در سیستم لوله‌کشی شوفاژها.از بین بردن رطوبت کمد دیواری

 

نشتی در سیستم آب و فاضلاب ساختمان و ایجاد رطوبت کمد دیواری

رطوبت کمد دیواری گاهی می‌تواند حاصل از نشتی در سیستم آب و فاضلاب ساختمان ساختمان باشد. در واقع ترکیدگی و یا شکستگی لوله‌های آب و فاضلاب اصلی‌ترین دلیل ایجاد رطوبت در دیوارها و کمد می‌باشد. همچنین اگر در منزلی آپارتمانی زندگی می‌کنید نشتی می‌تواند از واحدهای بغلی و یا طبقات بالایی باشد. برای پیدا کردن محل نشتی می‌توانید از خدمات تشخیص رطوبت و ترکیدگی لوله‌ی واحدهای خدماتی استفاده نمایید. پس از پیدا کردن محل نشتی باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید. با رفع ترکیدگی و یا نشتی در سیستم آب و فاضلاب رطوبت موجود نیز از بین خواهد رفت. گاهی نیز دلیل نم از سرویس‌های بهداشتی می‌باشد که با رفع آن از سمت سرویس بهداشتی، از سمت کمد کاری لازم به انجام نیست.

رطوبت کمد دیواری به علت وجود مشکلات فنی در عایق‌کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام

گاهی اوقات نیز بوی نم کمد دیواری به علت وجود مشکلات فنی در عایق‌کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام می‌باشد. این مشکل بیشتر زمانی دیده می‌شود که کمد دیواری در مجاورت سرویس‌های بهداشتی و یا حمام باشد. علت اصلی این مشکل نیز عایق‌کاری غیر اصولی سرویس‌های بهداشتی و حمام می‌باشد. گاهی نیز این مشکل به دلیل خرابی در سیستم عایق‌کاری سرویس‌های بهداشتی و حمام به وجود می‌آید. در برخی مواقع پیش می‌آید که دلیل وجود نم از سمت سرویس‌های بهداشتی و حمام شکستگی کاشی‌های بدنه باشد.  شکستگی در کاشی‌های بدنه و کف می‌تواند راهی برای نفوذ رطوبت به دیوارهای ساختمان و کمد باشد. گاهی نیز دلیل وجود رطوبت و نم در کمدهای دیواری به دلیل از سرویس‌های بهداشتی واحدهای مجاور می‌تواند باشد. پس از یافتن دلیل نم و رطوبت باید اقدام به تعمیر و رفع آن نمود تا خسارات بیشتری به شما وارد نشود.

رطوبت کمد دیواریرطوبت کمد دیواری

وجود نم در کمدهای دیواری به علت وجود خرابی در سیستم لوله‌کشی شوفاژها

دلیل دیگری که می‌تواند باعث ایجاد نم و رطوبت کمد دیواری شود خرابی سیستم لوله‌کشی شوفاژها می‌باشد. این علت بیشتر با شروع فصل سرد و روشن شدن شوفاژها نمایان می‌گردد. اگر مشکل در سیستم شوفاژها و لوله‌کشی آن رفع نگردد می‌تواند منجر به تخریب دیوارها گردد. همچنین اگر کمد در نزدیکی شوفاژ باشد و در آن رطوبت به وجود آید می‌توانید دلیل وجود رطوبت را در سیستم لوله‌کشی شوفاژ بیابید.

رفع بوی نم در کمدهای دیواری

راه‌های زیادی برای رفع بوی رطوبت کمد دیواری پس از رفع علت آن وجود دارد. اما راه‌های ساده‌ای نیز برای از بین بردن این بوی ناخوشایند وجود دارد. راه‌هایی که علاوه بر بی‌خطر بودن آنها، کم هزینه نیز می‌باشند. اولین راهی که می‌توان از آن بهره جست، استفاده از دانه‌های تازه‌ی قهوه جهت رفع این بوی ناخوشایند می‌باشد. راه دیگری که جهت از بین بردن بوی ناخوشایند رطوبت در کمد دیواری وجود دارد استفاده از یک کاسه جوش‌شیرین در کمد می‌باشد.

‫0/5 (0 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *