مراقبت از سالمندان سنگین وزن

Obese old

آیا  قصد مراقبت از سالمندان سنگین وزن را دارید؟ چاقی برای بسیاری از افراد نگران کننده است، اما این معضل می تواند برای سالمندان خطرناک تر باشد. سلامت سالمندان به دلیل سن بالا در معرض خطری بیشتری قرار دارد و چاقی می تواند این خطرات را افزایش دهد.

به طور کلی، افراد از خطرات چاقی آگاه هستند؛ با این حال، کسانی که مستقیماً با چاقی درگیر هستند، کمتر متوجه این عوارض می شوند. به همین دلیل، کمک به سالمندان سنگین وزن می تواند کمی دشوار باشد، اما غیرممکن نیست.

برخی از عوارض چاقی در سالمندان

مراقبت از سالمندان سنگین وزنبی تحرکی

سالمندان سنگین وزن برای انجام حرکات اولیه از جمله ایستادن، نشستن و راه رفتن به کمک نیاز دارند. با بالا رفتن سن، توده عضلانی که وزن اضافی را تحمل می کند تحلیل می رود و در نتیجه فرد مسن بی تحرک می شود.

تحرک از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا عدم تحرک می تواند به مشکلاتی مانند ذات الریه، اختلالات گوارشی، مشکلات تنفسی و گردش خون، آتروفی و پارگی پوست و زخم های فشاری منجر شود.

ورزش و تحرک می توانند با بهبود سلامت عمومی و خلق و خو پیامدهای سبک زندگی بدون تحرک را کاهش دهند.

خطر افتادن سالمند

افراد سنگین وزن بیشتر در معرض خطر افتادن قرار دارند.

هر ساله میلیون ها نفر در اثر افتادن در داخل یا بیرون از خانه آسیب های متوسط تا شدید از جمله پارگی، شکستگی لگن و ضربه به سر را تجربه می کنند. همچنین افرادی که زمین می خورند، دچار ترس می شوند و همین امر به کاهش تحرک منجر می شود.

مراقبت های بهداشتی ضعیف

افراد سنگین وزن بیشتر در معرض خطر مشکلات پوستی هستند، زیرا پوست آن ها به اندازه کافی سالم نیست. چین و چروک های پوستی که با چاقی ایجاد می شوند می توانند به راش های گرمایی، تجمع باکتری و سایر مشکلات پوستی منجر شوند. همچنین چربی بدن می تواند باعث پارگی پوست و زخم فشاری شود.

ابتلا به بیماری های دیگر

دیابت نوع دو، فشار خون بالا، بیماری قلبی، آرتریت، آپنه خواب، بیماری مفصلی و عفونت های مزمن تنفسی و پوستی تنها برخی از بیماری ها و مشکلاتی هستند که اغلب با چاقی همراه هستند. مدیریت این بیماری ها و مشکلات می تواند بسیار دشوار باشد، زیرا هر کدام به اقدامات درمانی و داروهای خاص خود نیاز دارند.

چه می توان کرد؟

در این مقاله به نکاتی در مورد چگونگی مراقبت از سالمندان سنگین وزن پرداخته شده است؛ بنابراین، اگر در این زمینه به کمک نیاز دارید، به خواندن ادامه دهید.

به جای سایز افراد بر روی سلامتی آن ها تمرکز کنید

بدون در نظر گرفتن وزن افراد، باید تمام تمرکز خود را بر روی سلامتی آن ها بگذارید و فقط به بزرگی یا سنگینی آن ها توجه نکنید. شما نباید با انتقال حس های منفی اختلالات خوردن و سایر عادت های ناسالم را تشدید کنید.

با این که کاهش وزن در بهبود سلامت سالمندان چاق مهم است، هدف نهایی کاهش وزن بیش از حد نیست. توجه به سلامتی به جای ظاهر افراد، به تندرستی افراد کمک می کند.

با سالمندان صحبت کنید و نگرانی های خود را با آن ها در میان بگذارید. به آن ها بگویید که چاقی می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان را افزایش دهد.

علاوه براین، به سالمندان نشان دهید که آن ها را دوست دارید و برایشان ارزش قائل هستید. از آن ها بخواهید که برای سالم بودن تلاش کنند تا طول عمر بیشتری داشته باشند و زمان بیشتری را در کنار عزیزان خود سپری کنند.

مراقبت از سالمندان سنگین وزن

از پزشک یا مشاور کمک بگیرید

پزشک می تواند سلامت سالمندان را ارزیابی کند و آن ها را از مشکلات سلامتی که دارند و یا ممکن است در آینده پیدا کنند، مطلع سازد. برخی از سالمندان فکر می کنند هیچ مشکلی ندارند، اما اگر حقیقت را از یک متخصص بشوند، ممکن است هوشمندانه تر عمل کنند. همچنین پزشک می تواند در مورد درمان بیماری ها نیز اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، کمک گرفتن از یک مشاور است. مصرف غذاهای ناسالم، ناتوانی در طبخ و عدم دسترسی به وعده های غذایی سالم می توانند برخی از علل چاقی باشند. با این حال، گاهی اوقات سالمندان برای مقابله با دیگر مشکلاتی که در زندگی دارند به غذا پناه می برند و پرخوری می کنند. در چنین شرایطی، یک مشاور می تواند به آن ها کمک کند تا با پیدا کردن علت اصلی، با پرخوری و به دنبال آن چاقی مبارزه کنند. همچنین مشاور می تواند برای مقابله با نگرانی های مربوط به سلامت روان سالمندان راهکارهای سالمی را ارائه دهد.

الگوی خوبی برای سالمندان باشید

همیشه قرار نیست بزرگ ترها برای کوچک تر ها الگو باشند. شما نیز می توانید بر روی سالمندان تاثیر بگذارید. اگر عادت های غذایی ناسالمی دارید، سالمندان نیز ممکن است آن عادت ها را دنبال کنند. اگر می خواهید الگوی خوبی باشید، باید مطمئن شوید که خوب غذا می خورید و عادت های غذایی سالمی دارید.

وقتی با سالمندان وقت می گذرانید، غذاهای سالم مصرف کنید و به جای شکر و غذاهای فرآوری شده از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. به این ترتیب، سالمندان نیز به خوردن غذاهای سالم ترغیب می شوند و از غذاهایی که سلامت آن ها را تهدید می کنند، دوری می کنند.

خدمات مراقبت از سالمندان سنگین وزن در منزل

گاهی اوقات، سالمندان به دلیل ناتوانی در نگهداری از خود، در بهداشت و خورد و خوراک خود انتخاب های اشتباهی می کنند. آن ها ممکن است قادر به آشپزی نباشند یا توانایی بیرون رفتن از خانه جهت خرید مواد غذایی سالم را نداشته باشند. در چنین شرایطی، سالمندان به خوردن غذاهایی با ارزش غذایی پایین مانند غذاهای فرآوری شده یا غذاهای آماده مایکروفری روی می آورند.

مراقبت از سالمندان سنگین وزن

اگر کسی نباشد که به سالمندان کمک کند، دنبال کردن عادت های غذایی سالم برای آن ها می تواند سخت باشد، اما این مشکلات را می توان با کمک گرفتن از خدمات مراقبت از سالمندان در منزل حل کرد. برای این منظور می توانید از خدمات پرستاری کودک و سالمند شکوفایی کمک بگیرید.

منابع: assistinghands و visitingangels

‫5/5 (2 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.