نفخ شکم و دل درد در کودکان

نفخ شکم و دل درد در کودکان و نوزادان مشکی کاملا طبیعی است که حتی بزرگسالان نیز می توانند به آن دچار شوند. اگر کودک شما هم اکنون به نفخ شکم مبتلا شده و احساس دل درد می کند، باید این موضوع را بدانید که به احتمال خیلی زیاد جایی برای نگرانی وجود ندارد و شما با چند روش خانگی راحت می توانید نفخ شکم کودک خود را از بین ببرید.

ما در این مقاله به شما می گوییم چطور نفخ معده کودک خود را درمان کنید و حتی از همین حالا به بعد مانع بروز نفخ معده در کودکان شوید.

علت بروز نفخ معده و دل درد در کودکان

عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند باعث بروز نفخ شکم و دل درد در کودکان شود، اما ما در این مقاله از وب سایت شکوفایی شما را با رایج ترین و مهم ترین آن ها آشنا خواهیم کرد:

جنب و جوش هنگام غذا خوردن یا راه رفتن هنگام غذا خوردن

یکی از معضلاتی که اکثر والدین با آن درگیر هستند مسئله غذا نخوردن کودکان است. بسیاری از والدین برای اینکه کودکشان غذا بخورد، ترجیح می دهند در حین بازی کردن به او غذا دهند یا حتی کودکشان از سر میز یا سفره بلند شود و کمی راه برود و دوباره برگردد و کمی غذا بخورد. داشتن جنب و جوش و حرکت در طی غذا خوردن، باعث می شود کودکان سریع تر غذا بخورند و در حین بلع مواد غذایی، هوا را نیز وارد معده خود کنند. وارد شدن هوا به معده، یکی از اصلی ترین علل بروز نفخ معده در کودکان است.

خوردن آدامس

آدامس نیز از جمله تنقلات مضر برای کودکان است که اتفاقا کودکان به خوردن آن علاقه بسیار زیادی دارند اما لازم بدانید که آدامس ها دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند که هضم آن برای دستگاه گوارش کودکان واقعا دشوار است. اگر فکر می کنید خوردن آدامس های بدون قند باعث به وجود آمد نفخ شکم در کودکان نمی شود، سخت در اشتباه هستید چرا که به طور کلی خوردن آدامس مانند جنب و جوش هنگام غذا خوردن، باعث ورود هوا به معده کودکان می شود.

خوردن بیش از اندازه سبزیجات نفخ آور

بعضی از سبزیجات مانند گل کلم، بروکلی، پیاز، باقلا، کام قمری و..، نفخ آور هستند و خوردن بیش از حد آن ها چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان می تواند ایجاد نفخ کند.

نفخ شکم و دل درد در کودکان

خوردن بیش از اندازه غذاهایی که حاوی فیبر بالایی هستند

کودکان به خوردن غذاهای چرب مانند سیب زمینی سرخ کرده و همچنین خوردن غلات علاقه دارند و این موضوع گاهی باعث می شود که بیش از اندازه این مواد غذایی را بخورند. به طور طبیعی دستگاه گوارش بیشتر کودکان به چربی و فیبر حساس است و دریافت بیش از اندازه چربی و فیبر باعث به وجود آمد مشکلاتی مانند نفخ شکم و دل درد در کودکان می شود.

از این رو باید حواستان به برنامه غذایی کودکان و وجود مقدار کافی مواد غذایی چون گلابی، گندم، هلو، پنیر و… در آن، باشد.

نوشیدن بیش از اندازه آبمیوه

در هر نوع آبمیوه ای دو فاکتور مهم به نام فروکتوز و ساکارز وجود دارد که هضم آن برای کودکان تا یک سنی بسیار مشکل است. این سن در کودکان مختلف متفاوت است و برای همین نوشیدن بیش از اندازه آبمیوه می تواند جز دلایل بروز نفخ معده در کودکان باشد.

نوشیدن بیش از اندازه نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه، دوغ گازدار و آّبمیوه گازدار که از گذشته تا به حال از جمله نوشیدنی های مورد علاقه کودکان بودند، دارای اسید فسفریک می باشند. این ماده باعث تولید بیش از اندازه گازهای روده ای که سوءهاضمه و دل درد را به همراه دارد.

نا گفته نماند که نوزادان نیز مانند کودکان دچار نفخ شکم می شوند، اما دلایل بروز نفخ شکم در نوزادان بیشتر مربوط به نوع شیری که نوزاد شما مصرف می کند و نوع تغذیه مادر، گریه کردن بیش از اندازه، نگرفتن آروغ نوزاد و… می باشد.

علائم نفخ معده در کودکان

علائم نفخ در کودکان | نفخ شکم و دل درد در کودکان

رفتار کودکان زمانی که دچار مشکل یا بیماری می شوند به طور مشهودی تغییر می کند و شما با دقت در رفتار کودک است که می توانید مشکل او را تشخیص دهید و فکری به حال رفع مشکل او کنید.

اصولا کودکان مبتلا به نفخ شکم و دل درد این علائم را از خود نشان می دهند:

بداخلاقی و کج خلقی

بداخلاقی و کج خلقی، اولین کاری است که کودکان در زمان مواجه شدن با مشکل یا بیماری از خود بروز می دهد. کودکانی که دچار نفخ معده و دل درد هستند، بیش از اندازه نق می زنند، بد اخلاقی می کنند و بهانه می گیرند در صورتی که در ظاهر هیچ مسئله ای برای این اخلاق آن ها وجود ندارد.

جمع کردن پاها در شکم

به طور طبیعی و غریزی نفخ شکم در کودکان باعث می شوند آن ها تمایش داشته باشند در حالی قرار بگیرند که پاهایشان در شکمشان جمع شده باشد.

شنیدن سر و صدای شکم

نفخ شکم در کودکان باعث این می شود که معده کودک شما به اصطلاح قار و قور کند. علت به وجود آمدن این صداها حرکت گازهای معده در مجاری روده است و دلیل به وجود آمدن آن نیز می تواند بلع هوا هنگام غذا خوردن باشد و حرکت در حین غذا خوردن باشد.

کشیدن دست بر روی شکم

شکم کودکان مبتلا به نفخ معده سفت می شود به گونه ای که شما با کشیدن دست بر روی شکم کودکتان می توانید آن را احساس کنید. این حالت باعث بروز درد شکم در کودکان می شود. کودکان برای اینکه این احساس را به شما نشان دهند اصولا بر روی شکم خود به طور مکرر دست می کشند.

گریه کردن به همراه پیج و تاب خوردن

کودکان مبتلا به نفخ شکم شدید، به دلیل درد به شدت گریه می کنند و در حین گریه از درد به خود می پیچیند.

درمان نفخ معده کودکان در خانه

علت بروز نفخ معده و دل درد در کودکان | نفخ معده در کودکان

درمان نفخ معده کودکان در خانه نیاز به انجام کارهای سخت و پیچیده ای ندارد و شما با انجام کارهای ساده می به از بین رفتن نفخ شکم کودک خود می توانید کمک کنید.

انجام حرکت ورزشی

برخی از حرکات ورزشی می توانند باعث درمان نفخ معده و دل درد در کودکان شوند که یکی از آن ها انجام حرکت دوچرخه است. برای انجام این حرکت کودک شما باید به پشت روی زمین دراز بکشد و پاهایش را بالا بیاورد و مانند زمانی که بر روی دچرخه رکاب می زند، حرکت بدهد.

ماساژ دادن شکم

ماساژ دادن شکم کودک باعث تحریک حرکت مواد غذایی و همچنین گازهای معده و در نتیجه از بین رفتن نفخ شکم و دل درد در کودکان می شود. برای انجام این کار کافی است که دست خود را بر روی شکم کودک قرار دهید و بعد دستتان را در اطراف ناف او به صورت دایره ای در جهت عقربه های ساعت تکان دهید. اگر دستتان فشار ملایمی داشته باشد کافی است و لازم نیست برای تحریک مواد غذایی و گازها، به دست خود فشار زیادی وارد کنید.

شاید جالب باشد که بدانید ماساژ شکم کودک برای تحلیه گاز معده، دارای تکنیک هایی است که می توانید آن ها را از متخصصان اطفال یا متخصصان درمان شناسی، بیاموزید.

استفاده از دارو

سایمتیکون و پاراستامول، از جمله داروهایی هستند که باعث می شود نفخ کودکان از بین برود. البته لازم توجه داشته باشید که بیش از حد این داروها را برای کودک خود تجویز نکنید و از آن ها کاملا مطابق با دستورالعمل های درج شده بر روی شیشه شان، استفاده کنید. در نظر داشته باشید که استفاده بیش از مقدار دوز تعیین شده، می تواند آسیب های جدی و گاه جبران نا پذیری به کودک شما وارد کند.

البته استفاده از این روش چندان هم بدون مشورت با پزشک متخصص اطفال پیشنهاد نمی شود چرا که استفاده از دارو برای درمان نفخ معده کودکان، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد یا حتی بدن کودک هیچ پاسخی به دارو ندهد. از این رو استفاده از سایر روش های درمانی را در اولویت خود قرار دهید.

چه زمانی برای درمان نفخ شکم و دل درد کودک باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اصولا برای درمان نفخ معده و دل درد در کودکان، نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید اما با مشاهده علائم زیر حتما کودک خود را پیش یک پزشک متخصص ببرید:

  • تکرار شدن نفخ شکم حداقل 3 روز در هفته و گریه کردن کودک در هر روز به مدت حداقل 3 ساعت
  • حالت تهوع و استفراغ
  • بروز اسهال یا یبوست شدید در کودک
  • مشاهده خون در مدفوع
  • کاهش وزن در مدت زمانی کوتاه
  • از دست دادن اشتها و نخوردن غذا
  • وجود بی خوابی و خستگی
  • از دست دادن علاقه نسبت به بازی کردن یا انجام سایر فعالیت ها
  • تب

لازم بدانید که وجود این علائم در کودک شما، صرفا به معنی وجود نفخ شکم نیست و مشاهده این علائم به معنی این است که امکان دارد کودک شما به عفونت معده یا روده، رفلکس معده یا حتی حساسیت غذایی دچار باشد و برای همین مراجعه به پزشک با مشاهده این علائم ضروری است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.