تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس

تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس

در این مقاله در مورد تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس صحبت خواهیم کرد. هم برای مراقبین و پرستار سالمندان و هم برای کسانی که با زوال عقل زندگی می کنند، دست و پنجه نرم کردن با برخی از مشکلات می تواند ناراحت کننده و ترسناک باشد. از سوی دیگر، فناوری جدید می تواند به کاهش تنش، ایجاد یک روال و افزایش کیفیت زندگی برای همه افراد درگیر کمک کند. در حالی که هیچ درمانی برای زوال عقل  و آلزایمر وجود ندارد، پیشرفت‌های فناوری جدید به کاهش فشار مراقبت‌ها کمک می‌کند و زندگی افراد مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر را ایمن‌تر و راحت‌تر می‌کند.

تماس با شرکت خدماتی شکوفایی

آنچه در این مقاله می خوانید

معرفی تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس

تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس به هر سیستم یا وسیله ای گفته می شود که به فرد کمک می کند تا فعالیت هایی را انجام دهد که قبلاً انجام می داد اما اکنون باید به شکلی متفاوت انجام دهید.

یک عصا برای ساده‌تر کردن راه رفتن و گردش یا سمعک برای شنیدن بهتر هر صدایی نمونه‌هایی از این فناوری هستند. علاوه بر این، می‌تواند شامل یک ذره‌بین باشد که به افراد دارای بینایی ضعیف اجازه می‌دهد کتاب بخوانند یا یک اسکوتر کوچک موتوری که به فرد اجازه می‌دهد مسافت‌های طولانی را طی کند. به طور خلاصه، فناوری کمکی هر چیزی است که به فرد اجازه می دهد در فعالیت های روزمره شرکت کند.

تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانسانواع مختلفی از فناوری‌های کمکی برای کمک به سالمندان با زوال عقل یا آلزایمر در اطراف خانه وجود دارد تا به فرد کمک کند تا برای مدت طولانی‌تری مستقل باقی بماند.

دستگاه های هشدار دهنده

این گجت های کوچک را می توان ۲۴ ساعت شبانه روز، ۷ روز هفته استفاده کرد. هشدارهای پر جنب و جوش دستگاه هشدار دهنده، که با یک دستگاه مرکزی واقع در کنار تلفن ثابت والدین شما در تعامل است، به شما، یک مخاطب نزدیک تعیین شده یا یک تیم نظارتی هشدار می دهد و به شما امکان می دهد مستقیماً با آنها صحبت کنید و متوجه شوید که چه مشکلاتی دارند و برای کمک سریعتر وارد عمل شوید. برای سالمند با مشکلات حرکتی این گجت ها می توانند بسیار مفید باشند.

سیستم های نظارت از راه دور

سیستم‌های نظارت از راه دور، که از حسگرهای اطراف خانه برای نظارت بر فعالیت ها استفاده می‌کنند، اغلب از آلارم‌های شخصی استفاده می‌کنند. سیستم‌های نظارتی فقط زمانی زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند که چیز غیرعادی یا نادرستی شناسایی شود. به عنوان مثال، اگر والدین شما صبح از رختخواب بلند نشوند یا درب ورودی را نبندند، یک تیم نظارت 24 ساعته (یا شما از طریق یک اپلیکیشن) مطلع می شوند و ممکن است یکی از همسایه ها را برای بررسی بیشتر فرا بخوانید.

وسایل امنیتی خانه

تعداد زیادی از وسایل و ابزارهای کوچک وجود دارند که زندگی را بهتر و امن تر می کنند. اکثر این وسایل معمولا هزینه مناسبی دارند. فناوری کمکی برای افراد مبتلا به زوال عقل تا حد زیادی برای افزایش امنیت و ایمنی و در عین حال کاهش میزان نفوذ به زندگی روزمره آنها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، در یک محیط ، ممکن است از فناوری حسگر حرکت برای اطلاع رسانی محتاطانه به کارکنان در مواقعی که ساکنین در معرض خطر سقوط از تخت یا صندلی خود هستند، استفاده شود و احتمال سقوط و صدمات را کاهش دهد. علاوه بر این، فناوری حفاظت را می توان در خانه افراد برای محافظت در برابر سیل، آتش سوزی، سارقان، اطمینان از استفاده ایمن از لوازم خانگی و تماس با کمک در مواقع اضطراری استفاده کرد.

قفل های هوشمند و زنگ درها می توانند به صاحبان خانه در افزایش امنیت خانه هایشان کمک کنند و در عین حال به شما این امکان را می دهند که آنها و هر بازدیدکننده ای را زیر نظر داشته باشید. روشنایی هوشمند، هشدارهای تخصصی آتش سوزی و دود، و حسگرهای سرریز آب به ایمنی سالمند شما کمک می کند و به آنها اجازه می دهد برای مدت طولانی تری آزادانه زندگی کنند.

ردیاب های جی پی اس

 ردیاب‌های جی‌پی‌اس برای پوشیدن روی بدن ساخته شده‌اند و دقیقاً همان کاری را که می‌خواهید انجام می‌دهند. به عنوان مثال، اگر والدینتان به تماس‌ها پاسخ نمی‌دهند یا مدتی است به خانه بازنگشته‌اند، می‌توانید از این فوب‌ها و مچ‌بندها برای اطلاع از مکان آنها استفاده کنید. اگر از فردی مبتلا به زوال عقل که مستعد سرگردانی است مراقبت می کنید، ردیاب های GPS یک گزینه عالی و کم هزینه هستند.

هنگامی که فردی که مبتلا به زوال عقل است مستعد سرگردانی و سردرگمی است، از فناوری کمکی مانند نمایشگرهای درب مجازی می توان برای اطلاع رسانی به اعضای خانواده، عزیزان و مراقبان استفاده کرد.

تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس وسایل کمکی ارتباطی

در مراقبت از حافظه، ارتباط با مردم برای حفظ کیفیت زندگی بسیار مهم است. طبق تحقیقات، افراد مبتلا به زوال عقل حتی با وجود اینکه نمی توانند چهره یا نامی را به خاطر بسپارند، ممکن است به یاد بیاورند که یک حادثه چه احساسی در آنها ایجاد کرده است. علاوه بر این، به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، برقراری ارتباط با فرد سالمند هرگز آسان تر نبوده است.

گزینه های دستگاه کمکی برای مشکلات ارتباطی احتمالی وجود دارد که یک سالمند می تواند داشته باشد. تلفن های همراه سازگار می توانند به سالمندان کمک کنند تا با دوستان و خانواده در تماس باشند و تنهایی و انزوا را که در بین سالمندان بسیار رایج است به حداقل برسانند. دستگاه های تولید کننده گفتار می توانند به افراد مبتلا به اختلالات گفتاری کمک کنند.

وسایل یادآوری

برای بسیاری از افراد، فراموشی جنبه طبیعی پیری است. خبر خوب این است که چندین نوع فناوری کمکی در دسترس است تا به فرد سالمندتان یادآوری کنید که دارایی‌هایشان را به خاطر بسپارند، به حیوانات خانگی غذا بدهند یا دارو مصرف کنند. پیام‌های یادداشت، دستگاه‌های پخش خودکار قرص، و انواع فن‌آوری‌های دیگر همگی می‌توانند به کاهش بار تلاش برای به خاطر سپردن همه چیز در زندگی روزمره کمک کنند.

صفحه خوان ها و کمک های بصری

عزیزانمان به دلیل دید ضعیفشان نباید از لذت بردن از برخی از فناوری های عالی امروزی مانند کامپیوتر و تلفن همراه منع شوند. افراد نابینا یا کم بینا می توانند از فناوری کمکی برای هدایت این دستگاه ها استفاده کنند.

صفحه‌خوان‌ها با صدای بلند آنچه را که روی صفحه لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها وجود دارد، می‌خوانند و به افراد کم بینا اجازه می‌دهند در دستگاه حرکت کنند، اقدامات بعدی را انتخاب کنند و به اینترنت متصل شوند. اکنون اکثر دستگاه‌ها دارای گزینه‌های صفحه‌خوان هستند که در کنترل‌های دسترس‌پذیری گنجانده شده‌اند.

 دوربین های خانگی

دوربین های خانگی یکی دیگر از گزینه های شگفت انگیز برای نظارت بر ایمنی سالمندتان از راه  دور هستند. ثابت نگه داشتن دوربین روی دارو یا در اتاق اصلی ممکن است به شما آرامش دهد که فرد سالمندتان دارو مصرف می کند و فعال است. برخی از دستگاه ها به شما این امکان را می دهند که با فرد مورد علاقه خود ارتباط برقرار کنید و در عین حال حرکت را زیر نظر داشته باشید و هنگامی که برای مدت طولانی هیچ حرکتی شناسایی نشد به شما اطلاع می دهد.

 

تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانسیادآورهای صوتی

دستگاه‌های یادآور صوتی، مراقبین را قادر می‌سازند تا یادآوری‌ها را برای عزیزانشان شخصی‌سازی کنند. برخی از فناوری‌های کنترل‌شده با صدا، مراقبین را قادر می‌سازد تا یادآوری (ها) را برای پخش در زمان مشخص برنامه‌ریزی کنند، در حالی که برخی دیگر از طریق یک حسگر حرکتی کار می‌کنند.

دستگاه‌هایی که حرکت را تشخیص می‌دهند می‌توانند برای افرادی که مستعد سرگردانی هستند مفید باشند، زیرا مراقبان می‌توانند یک سخنرانی را از قبل ضبط کنند که به یکی از عزیزان هشدار می‌دهد که هنگام نزدیک شدن به درب، شب‌ها بیرون نرود.

یک ضبط کننده دیجیتال جمع و جور، مانند یک یادداشت یا قلمی که می توان آن را دور گردن قرار داد، ممکن است برای افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند و مشکلات حافظه جزئی دارند، مفید باشد. مردم می توانند از این نوع فناوری برای ضبط پیام ها برای خود و سپس شنیدن آنها استفاده کنند.

دستگاه پخش قرص خودکار برای درخواست ها و یادآورها

هنگامی که زمان دارو فرا می رسد، ممکن است چندین دستگاه پخش خودکار قرص به راحتی به گونه ای تنظیم شوند که وزوز کنند، چراغ ها چشمک بزنند، یا سیگنالی برای توزیع مقدار لازم ایجاد کنند. بنابراین می توانید اضطراب ناشی از مصرف دارو بیش از حد را کاهش دهید. برخی از دستگاه ها حتی وجود دارند که در صورت فراموشی دارو به مراقبان هشدار می دهد.

علل استفاده از تکنولوژی و ابزارهای کمکی برای سالمندان دمانس

زندگی روزمره، نظارت، ایمنی، ارتباطات، و اعلان‌ها و یادآوری‌ها تنها تعدادی از جنبه‌هایی هستند که فناوری کمکی ممکن است به آنها کمک کند. 

توجه داشته باشید که:

سیستم‌ها و دستگاه‌هایی که به افراد کمک می‌کنند آزادی، ایمنی و رفاه خود را حفظ یا افزایش دهند، فناوری کمکی نامیده می‌شوند. برخی از آنها به طور خاص برای جبران از دست دادن عملکردهای شناختی و فیزیکی که با زوال عقل همراه است ساخته شده اند.

درک این نکته ضروری است که فناوری کمکی واقعاً مربوط به فناوری نیست. در عوض بهبود کیفیت زندگی افراد از طریق نتایج بهتر در حفاظت، شرایط زندگی، تماس اجتماعی و افزایش استقلال است.

نوآوری های تکنولوژیکی برای مراقبین و کسانی که با زوال عقل زندگی می کنند

در اینجا لیستی از برترین نوآوری های تکنولوژیکی برای مراقبین و کسانی که امروزه با زوال عقل زندگی می کنند آورده شده است:

ساعت

ساعت هایی که به طور خاص برای افراد مبتلا به زوال عقل طراحی شده اند می توانند به کاهش اضطراب مرتبط با تشخیص کمک کنند. فردی که زوال عقل دارد ممکن است روز و شب را با هم اشتباه بگیرد و یک ساعت خوانا می تواند به او کمک کند زمان را تشخیص دهد. این همچنین می‌تواند به مراقبانی کمک کند که سعی می‌کنند با نشان دادن به فرد سالمندشان که واقعاً زمان آن است، روال خود را تنظیم کنند.

سرویس های تماس تصویری

ارتباط ماندن با دیگران برای کیفیت زندگی در مراقبت از حافظه ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به زوال عقل می توانند به یاد بیاورند که یک رویداد چه احساسی در آنها ایجاد کرده است، حتی اگر دیگر قادر به به خاطر سپردن چهره ها و نام ها نباشند. فناوری ارتباط با فرد سالمند را آسان تر از همیشه کرده است. تلفن های تطبیقی را می توان با شماره های مکرر از قبل برنامه ریزی کرد و اغلب دکمه های بزرگی دارند که استفاده از آنها را آسان تر می کند. سرویس‌های چت ویدیویی مانند FaceTime و Skype یکی دیگر از راه‌های عالی برای برقراری ارتباط با افراد سالمندی هستند که از نظر جغرافیایی دور هستند.

نظارت بر استفاده از وسایل برقی

این فناوری جدید به طور خاص برای مراقبانی طراحی شده است که با سالمند خود زندگی نمی کنند. استفاده آنها از وسایل برقی را با وصل کردن به یک پریز برق یا پریز دیواری کنترل می کند و در صورتی که دستگاه های معمولی آنها روشن یا خاموش نشده باشد به مراقبان هشدار می دهد.

چه تجهیزاتی می تواند خانه یک فرد مبتلا به زوال عقل را بهبود بخشد؟

خانه‌ها را می‌توان برای آسان‌تر کردن زندگی روزمره افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها تطبیق داد. این شامل استفاده از انواع تجهیزات و بهبود طراحی و چیدمان خانه می شود.

با پیشرفت زوال عقل یک فرد، ممکن است بدون حمایت افراد دیگر کارهای روزمره را سخت‌تر کند. مثلا:

 • آنها ممکن است فراموش کنند که یک مورد معمولاً در کجا نگهداری می شود
 • آنها ممکن است سعی کنند از اشیاء یا ابزارها به روش اشتباه استفاده کنند
 • آنها ممکن است فراموش کنند که چگونه فعالیت های خاصی را انجام دهند، مانند تهیه یک فنجان چای یا لباس پوشیدن.

این می تواند زندگی چالش برانگیزی را برای آنها ایجاد کند. با این حال، می توان تغییراتی را در خانه افراد ایجاد کرد تا ایمن تر و راحت تر به زندگی شان ادامه دهند و حتی به کمک کمتری نیاز داشته باشند.

چگونه تجهیزات می توانند به افراد مبتلا به زوال عقل کمک کنند؟

تجهیزات لازم نیست گران یا پیچیده باشند تا مفید باشند. حتی اقلام کوچک و روزمره نیز برای افراد مبتلا به زوال عقل که در خانه خود زندگی می کنند، تفاوت مثبتی ایجاد می کنند.

به عنوان مثال، محصولاتی که برای کمک به افراد مسن برای زندگی خوب طراحی شده اند نیز می توانند برای افراد مبتلا به زوال عقل بسیار مفید باشند. اینها شامل وسایل کمکی حرکتی و تجهیزات برای حفظ خودداری است. همچنین محصولات زیادی وجود دارد که به طور خاص برای رفع نیازهای افراد مبتلا به زوال عقل طراحی شده اند، مانند کمک های حافظه.

معمولاً این ایده خوبی است که فرد هر چه زودتر شروع به استفاده از تجهیزات جدید کند تا بتواند به آن عادت کند که بخشی از برنامه روزانه او باشد.

 • تجهیزاتی برای کمک به حافظه
 • تجهیزاتی برای کمک به کارهای خانه
 • تجهیزاتی برای کمک به شستشو، حمام کردن و استفاده از توالت
 • تجهیزاتی برای کمک به راه رفتن و حرکت
 • تجهیزاتی برای کمک به خوردن و آشامیدن

چگونه می توان چیدمان خانه را برای افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشید؟

علاوه بر استفاده از تجهیزات، ایجاد تغییرات در چیدمان مناطق اطراف خانه می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد. این شامل:

 • چیدمان مجدد مبلمان و یراق آلات به گونه ای که دسترسی و استفاده از آنها را آسان کند
 • نصب درهای عریض برای ویلچرها یا تاسیسات مخصوص دوش و توالت
 • تمیز نگه داشتن سطوح و کف برای کاهش سردرگمی و کمک به جلوگیری از سقوط و سقوط
 • قرار دادن علائم روی درها و کمدها برای اینکه فرد راحت تر راه خود را در خانه پیدا کند
 • داشتن نور خوب می تواند به ایمن نگه داشتن فرد کمک کند (برای مثال، چراغ هایی که به طور خودکار روشن می شوند ممکن است به جلوگیری از افتادن کمک کنند، اگر فرد از رختخواب خارج شود و در شب راه برود)
 • عایق رطوبتی و استفاده از گرمایش کارآمدتر.
 • نمای نزدیک از یک رادیو دوستدار زوال عقل روی میز کناری در کنار صندلی

چگونه می توان طراحی خانه را برای افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشید؟

الگوها و سطوح مشکل ساز

برخی از الگوها و سطوح برای برخی از افراد مبتلا به زوال عقل مشکلاتی ایجاد می کند، زیرا درک آنچه می بینند دشوار است. مثلا:

 • فرش های طرح دار را می توان با زمین ناهموار اشتباه گرفت
 • تشک های تیره را می توان برای سوراخ های روی زمین اشتباه گرفت
 • سطوح براق و آینه ها نیز می توانند گیج کننده باشند، زیرا ممکن است کسی متوجه نشود که آنچه می بیند بازتابی است.
 • از بین بردن این نوع سطوح و الگوها به ایمن تر کردن خانه و تردد راحت تر برای افراد مبتلا به زوال عقل کمک می کند.

رنگ های متضاد مفید

مشخص کردن لبه های پله ها می تواند برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید باشد. به همین ترتیب، استفاده از رنگ‌های متضاد، مکان‌یابی، شناسایی و استفاده از وسایل اطراف خانه را آسان‌تر می‌کند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • صندلی توالت در رنگی متضاد با کاسه توالت و کف
 • سوئیچ چراغ در رنگ های مختلف به دیوار
 • نرده ها، شیرآلات و حوله هایی که در تضاد با بقیه حمام هستند
 • دستگیره درها، کمدها و کشوها به رنگی که برجسته باشد
 • کارد و چنگال، ظروف و سفره در رنگ های متفاوت با میز و غذا.

چگونه می توان فضای بیرون را برای افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشید؟

لذت بردن از هوای تازه و گذراندن وقت در خارج از منزل می تواند سلامت افراد مبتلا به زوال عقل را بهبود بخشد. باغ ها می توانند به فرد کمک کنند تا در محیطی امن و آشنا این کار را انجام دهد.

به این ترتیب، باغ ها می توانند به کیفیت بهتر زندگی برخی از افراد مبتلا به زوال عقل کمک کنند. با این حال، طراحی و چیدمان باغ ها می تواند بر میزان مناسب بودن آنها برای افراد مبتلا به زوال عقل تأثیر بگذارد.

راه های بهبود آنها عبارتند از:

 • با استفاده از مسیری عاری از موانع و سطوح ناهموار، رفت و آمد در باغ را آسان تر می کند
 • نصب رمپ و نرده برای کمک به فرد برای حرکت در اطراف باغ
 • قرار دادن در یک تخت گل یا سبزی مرتفع در صورتی که فرد برای کار در باغ مشکل دارد
 • داشتن صندلی های باغ محکم برای نشستن فرد و نگاه کردن به اطراف باغ
 • همه مبلمان باغ، مانند صندلی ها و میزها، در صورتی که رنگ متفاوتی با محیط اطراف داشته باشند، به راحتی قابل مشاهده و تشخیص خواهند بود.
 • برای کمک به آرامش بخشیدن به قسمت نشیمن برای افراد مبتلا به زوال عقل، می توان زیور آلات باغ و گیاهان رنگارنگ را در نزدیکی آن قرار داد و کاشت. صداهای بادی و آب‌نماهای کوچک نیز می‌توانند اثر آرام‌بخشی برای فرد مبتلا به زوال عقل داشته باشند.

هنگام مناسب سازی خانه برای افراد مبتلا به زوال عقل چه نکاتی را باید در نظر گرفت

 • تصمیم گیری در مورد تجهیزات و چیدمان باید در صورت امکان با رضایت فرد مبتلا به زوال عقل گرفته شود، به خصوص اگر تغییرات ممکن است آزادی او را محدود کند.
 • هر تغییری باید بر اساس شرایط و نیازهای فردی فرد باشد و باید با در نظر گرفتن بهترین منافع آنها انجام شود.
 • همه افراد مبتلا به زوال عقل این شرایط را متفاوت تجربه می کنند و آنچه ممکن است برای یک فرد مفید باشد ممکن است برای دیگری مناسب نباشد.
 • با پیشرفت زوال عقل، حمایت مورد نیاز فرد تغییر می کند. ممکن است لازم باشد به آنها یادآوری شود که برخی تجهیزات چگونه کار می کنند یا قادر به استفاده از آن نباشند.
 • تجهیزات پاسخگوی هر مشکلی نخواهند بود، و ممکن است مواقعی پیش بیاید که تغییر روش انجام کاری برای فرد مبتلا به زوال عقل بهتر عمل کند. به عنوان مثال، فردی که در نشستن در حمام مشکل دارد، ممکن است دوش گرفتن در حالت ایستاده با حمایت مناسب آسان‌تر باشد.
 • یک قطعه تجهیزات ممکن است به فرد کمک کند تا ایمن تر و مستقل تر باشد، اما ممکن است همچنان به کمک نیاز داشته باشد.

اگر سازگاری هایی با خانه انجام شود، این موارد نیز باید   به طور مرتب مورد بررسی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که مفید باقی می مانند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *