ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور شرکت و خانه

ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور

چرا باید برای ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور اقدام کنیم؟ در طول دوران همه گیری کرونا، همه ما دیوانه وار در حال تمیز کردن سطوح خانه، محل کار و فضاهای مشترک هستیم. در میان این همه تمیزکاری، ممکن است متوجه آسیب های برخی از مواد شیمیایی بر روی اجزا و سطوح نشویم. با این که نظافت در اولویت شما قرار دارد، نمی خواهید به دستگاه های الکتریکی و مکانیکی خود صدمه ای وارد شود، در غیر این صورت، در آینده هزینه های زیادی را برای تعمیرات متحمل خواهید شد.

نکاتی پیرامون ضد عفونی کردن و نظافت آسانسور

چندین روش پایه وجود دارند که به کمک آن ها می توانید آسانسور خود را تمیز کنید، بدون این که صدمه ای به آن برسانید:

از استفاده مستقیم از پاک کننده های الکلی روی دکمه های آسانسور خودداری کنید، زیرا این کار می تواند به سطوح لاکی آسیب بزند و به مرور زمان باعث شکننده شدن برخی از قطعات پلاستیکی شود.

برای ضدعفونی کردن لوازم غیرلاکی، باید از الکل با کمترین غلظت استفاده کنید. برای اکثر سطوح آسانسور محلول الکل 70 درصد توصیه می شود.

هنگام پاک کردن آسانسور، از مواد ساینده استفاده نکنید؛ پاک کننده را روی یک دستمال حوله کاغذی یکبار مصرف یا پارچه میکروفایبر اسپری کنید.

ابتدا پاک کننده را روی پارچه تمیز یا دستمال حوله کاغذی اسپری کنید، سپس دکمه های آسانسور را پاک کنید. هرگز پاک کننده ها را مستقیماً روی قطعات اسپری نکنید.

از آنجایی که ممکن است اسفنج ها محل انباشت باکتری ها باشند، از آن ها استفاده نکنید؛ همچنین رطوبت بیش از حد می تواند به قطعات الکترونیکی آسانسور شما آسیب بزند.

بهتر است از محلول هایی که دارای سفیدکننده هستند استفاده نکنید، زیرا در مجاورت با لوازم پلی کربنات واکنش منفی نشان می دهند.

به طور کلی، اطلاعات کافی در مورد ضدعفونی کننده های غیر سفیدکننده (یعنی دستمال های لیزول)، مواد شیمیایی خاصی که ترکیبات ضدعفونی کننده فعال هستند، در اختیار نداریم، پس بهتر است از آن ها استفاده نکنید.

ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور شرکتبا ضدعفونی کردن آسانسورها، ویروس ها را از بین ببرید

آیا آسانسورهای تجاری شما کاملاً تمیز می شوند؟ اکثر آسانسورهای تجاری دارای ساختار فولاد ضدزنگ هستند، فلزی بادوام که عموماً به نگهداری حداقلی نیاز دارد. با این حال، صاحبان آسانسورها باید نحوه تمیز کردن کامل آسانسورها را بدانند تا از ایمنی آسانسور مطمئن باشند و محیط تمیزی را فراهم کنند. از آنجایی که هر روزه افراد زیادی از آسانسور استفاده می کنند، تمیز کردن روزانه آسانسور به کاهش سرعت انتشار باکتری ها و بیماری ها کمک می کند.

صاحبان آسانسورها باید بخش های مهم آسانسورهای تجاری و نحوه صحیح تمیز کردن آن ها را بدانند.

تمیز کردن قسمت فلزی و شیارهای ورودی آسانسور

قسمت فلزی ورودی آسانسور بهترین مکان برای جمع شدن گرد و غبار و زباله است. ذرات ریزی مانند خاک و حتی سنگ ریزه ها می توانند در شیارهای ورودی آسانسور جمع شوند. از یک جاروبرقی برای تمیز کردن ذرات بزرگ و گرد و غبار استفاده کنید، سپس از یک پاک کننده غیرساینده برای تمیز کردن فولاد ضدزنگ استفاده کنید. حتماً شیارهای ورودی را کاملاً تمیز کنید. حین نظافت، آسانسور را خاموش کنید تا حرکت نکند.

تمیز کردن چاه آسانسور

تمیز کردن چاه آسانسور حتماً باید در حضور تکنسین آسانسور انجام شود تا از قفل بودن کامل آسانسور مطمئن بود. احتمالاً فکر نمی کنید در چاه آسانسور زباله ای وجود داشته باشد، با این حال، گرد و غبار و زباله ها می توانند از شکاف بین درهای آسانسور پایین بیفتند و در چاه زیر کابین آسانسور جمع شوند. ممکن است با گذشت زمان، این اتفاق در عملکرد قطعات متحرک آسانسور تداخل ایجاد کند. زباله ها را بردارید و از جاروبرقی برای از بین گرد و غبار و آلودگی استفاده کنید. تمیز کردن منظم چاه آسانسور از هجوم آفاتی که از زباله های افتاده در چاه آسانسور تغذیه می کنند، جلوگیری می کند.

 ضدعفونی کردن در و دیوار آسانسور

اکثر آسانسورهای تجاری دارای درها و دیوارهای فولادی ضدزنگ هستند. حتماً آسانسور را کاملاً متوقف کنید و از یک پاک کننده غیرساینده برای پاک کردن گرد و غبار و آلودگی فولاد ضدزنگ استفاده کنید. همچنین می توانید از مواد پاک کننده مخصوص فولاد ضدزنگ برای از بین بردن لکه های آب استفاده کنید و سطح فولادی را درخشنده و صیقلی کنید. برای تمیز کردن دیوارهای داخلی از پاک کننده های غیرخورنده استفاده کنید تا بوی تندی از خود به جا نگذارند؛ در غیر این صورت، افراد از بوی نامطبوع پاک کننده ها اذیت خواهند شد.

نظافت کف و آینه آسانسور

بسته به نوع آسانسور، ممکن است لازم باشد کف موکت شده را جاروبرقی بکشید یا کف فلزی را تمیز کنید و به آن جلا ببخشید. پاک کننده های غیرساینده و غیرخورنده اینجا نیز به کار می آیند. کف بسیاری از آسانسورهای تجاری فرش انداخته شده است. گرد و غبار، کثیفی و آلودگی درون فرش ها جمع می شوند. یک پاک کننده قوی می تواند برای نظافت انتخاب مناسبی باشد.

تمیز کردن چراغ ها و دکمه ها در هنگام نظافت آسانسور

در مرحله آخر نظافت، به چراغ ها و دکمه های آسانسور می رسید. آسانسور را خاموش کنید تا اگر به اشتباه دستتان به یکی از دکمه ها خورد، آسانسور حرکت نکند. از یک ماده پاک کننده آنتی باکتریال برای تمیز کردن دکمه ها استفاده کنید. مراقب باشید که هیچ پاک کننده ای را مستقیماً بر روی دکمه ها اسپری نکنید، زیرا ممکن است به داخل دکمه ها نفوذ پیدا کند و به اجزای داخلی آسیب برساند. از یک پارچه میکروفایبر برای تمیز کردن دکمه ها استفاده کنید و خاک، گرد و غبار، مو و سایر آلودگی ها را پاک کنید. پارچه های میکروفایبر برای تمیز کردن گرد و غبار و کثیفی چراغ های داخلی آسانسور نیز عالی هستند.

ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور شرکتهنگام نظافت آسانسور از این مواد شیمیایی ضدعفونی کننده دوری کنید

هنگام تمیز کردن سطوح آسانسور، از جمله دکمه ها و صفحه های لمسی، از مواد شیمیایی زیر که ممکن است در محلول های ضدعفونی کننده وجود داشته باشند، استفاده نکنید.

نیکل نیترات اتیلن اکساید کلسیم بی سولفیت استالدهید
نیتریک اسید (غلیظ) فروس کلرید کلسیم هیدروکسید استامید
نیتروبنزن فلوئورین کلسیم هیدروکسید استیک انیدرید
نیترومتان فورفورال کلسیم هیپوکلریت استون
روغن ها: دارچین هگزان کربولیک اسید (فنول) استیل کلرید (خشک)
روغن ها:‌ پرتقال هیدرازین کربون دی سولفید استیلن
پرکلرواتیلن هیدروکلریک اسید 100٪ کربن تتراکلرید اکریلونیتریل
فنول (کربولیک اسید) هیدروکلریک اسید 37٪ کلرین آمین ها
فسفریک اسید: انیدرید هیدروفلوئوریک اسید 100٪ کلرواستیک اسید آمونیاک 10٪
فسفر تری کلرید هیدروفلوئوریک اسید 20٪ کلروبنزن (مونو) آمونیاک: انیدرید
پیکریک اسید هیدروفلوئوریک اسید 50٪ کلروفرم محلول آمونیاک
پتاسیم هیدروکسید (پتاس سوزآور) هیدروفلوئوریک اسید 75٪ کلروسولفونیک اسید آمونیوم هیدروکسید
پروپان (مایع) ایزوپروپیل استات کرومیک اسید 30٪ آمیل استات
پیریدین ایزوپروپیل اتر کرومیک اسید 50٪ آنیلین
سدیم هیدروکسید 50٪ کروزن (نفت سفید) مس سیانید آنیلین هیدروکلرید
سدیم هیدروکسید 80٪ کتون ها نیرات مس
سدیم هیپوکلریت (<20%) روغن جلا کرسول آسفالت
سدیم سولفید لیتیوم هیدروکسید کرسیلیک اسید باریم هیدروکسید
سدیم تیوسولفات (هیپو) کلسیم هیدروکسید سیکلوهگزان باریم نیترات
استایرن پتاسیم هیدروکسید الکل دی استون باریم سولفات
سولفوریک اسید (75- 100٪) سدیم هیدروکسید دی کلروبنزن بنزآلدهید
سولفوریک اسید (غلیظ گرم) جیوه دی کلرواتان بنزن
تانیک اسید متیل استات دی اتیل اتر بنزن سولفوریک اسید
تتراکلرواتیلن متیل بوتیل کتون دی اتیل آمین بنزول
تتراهیدروفوران دی متوکسی اتانول دی متیل آنیلین برم
تولوئن متیل کلرید دی متیل فرمامید بوتادین
تری کلرواستیک اسید متیل اتیل کتون اتیل استات بوتان
تری کلرواتان متیل ایزوبوتیل کتون اتیل بنزوات بوتیل آمین
تربانتین متیل ایزوپروپیل کتون اتیل کلرید بوتیل فتالات
اوره بفرمول متیلن کلرید اتیلن برومید بوتیل استات
زایلن مینرال اسپریت اتیلن کلرید بوتیلن
مونوکلرواستیک اسید اتیلن کلروهیدرین بوتیریک اسید
موفولین اتیلن دی کلرید کلسیم بی سولفات

پیروی از این دستورالعمل ها از آسیب رسیدن به آسانسور و به دنبال آن پرداخت هزینه های گزاف جلوگیری می کند و به افزایش عمر قطعات کلیدی آسانسور شما کمک می کند.

ممکن است تمیز کردن آسانسور شرکت به صورت منظم در اولویت های شما قرار نگیرد، اما عدم نظافت آسانسور می تواند بر کسب و کار شما تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر تعمیر و سرویس منظم و اطمینان از عملکرد و ایمنی آسانسور، نظافت آن نیز برای موفقیت کسب و کار شما ضروری است.

مزایای نظافت آسانسور شرکت

بالا بردن درک افراد

آسانسور یک شرکت اغلب یکی از اولین نمادهایی است که یک مشتری، ارباب رجوع یا شریک بالقوه هنگام ورود به شرکت شما با آن مواجه می شود. وضعیت آسانسور می تواند تاثیر ماندگاری بر مشتریان و ذینفعان بگذارد، بنابراین نباید جلوه بدی داشته باشد.

اطمینان از سلامت و ایمنی مسافران

یک آسانسور تمیز می تواند به بالا بردن بهداشت و ایمنی نیز کمک کند. فضاهای کوچک بسته مانند آسانسور می توانند به انتشار میکروب منجر شوند. به همین دلیل است که آسانسور تمیز به افراد حس ایمنی را منتقل می کند. حتماً همه درها، دیوارها و دکمه ها را به طور منظم ضدعفونی کنید تا ویروس و باکتری ها را از بین ببرید.

ضد عفونی کردن، تمیز کردن و نظافت آسانسور شرکتشما باید آسانسور خود را نیز همانند بقیه محل کار تمیز نگه دارید تا فضا حرفه ای به نظر برسد. تمیز کردن موکت یا سایر کفپوش ها، آینه، سقف آسانسور، چراغ ها و دکمه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع، رعایت این جزئیات به ظاهر کوچک بسیار مهم است، زیرا می تواند کسب و کار شما را از کسب و کارهای دیگر متمایز و نظر مشتری را به خود جلب کند.

تمام درزها و ورودی ها را نیز با جاروبرقی تمیز کنید. اگر هر روز سوار آسانسور می شوید، ممکن است این نقاط از چشم شما دور بمانند، اما یک مشتری جدید قطعاً متوجه گرد و خاک و زباله ها خواهد شد و این موضوع بر کسب و کار شما تاثیر می گذارد.

تمیز نگه داشتن ظاهر آسانسور بسیار مهم است، اما نباید از نقاط پنهان آسانسور غافل شد. به کمک یک تکنسین آسانسور چاه آسانسور را تمیز کنید تا هر گونه آلودگی و زباله در کار آسانسور شما اختلال ایجاد نکند. اگرچه افراد بلافاصله متوجه این موضوع نمی شوند، اما مطمئناً در دراز مدت به نفع شما خواهد بود. قطعاً دوست ندارید مشتری شما با یک موش یا سوسک در آسانسور روبه‌رو شود و نظر خود را درباره کسب و کار شما به کلی عوض کند.

منابع: libertyelevator و champion-elevator

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.