بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

بیماری های مرسوم در کودکی: به طور کلی کودکان در دوره کودکی مریضی را زیاد تجربه می کنند . و همه آنها شایستگی درمان شدن با امکانات پزشکی با کیفیت را دارند.به عنوان یک پدر و مادر, باید از روش های درمانی روز دنیا آگاه باشید و از سلامتی کودکتان آگاه باشید.

اطلاعات داده شده توسط آکادمی مربوط به امراض کودکان در آمریکا جمع آوری شده است.در اینجا لیستی از بیماری های شایع در کودکان همراه با روش های درمانی آنها ارائه می گردد. اطلاعات ارائه شده بر اساس منابع و شواهد پزشکی می باشد.اما ممکن است گاهی اوقات نظر پزشک مورد نظر هایی تفاوت برای درمان کودک ارائه دهد,

به خصوص در مواقعی که کودک بیماری درمان نشدنی مبتلا است و یا حساسیت دارد.پزشک مربوط به امراض کودکان در مورد هر گونه تفاوت در روش های درمانی با شما صحبت خواهد کرد. هر گونه سوالی در مورد درمان مناسب و مراقبت و پیشگیری های لازم را می توانید از پزشک مربوطه سوال کنید.

۱- گلو درد یکی بیماری های مرسوم در کودکی

•  گلو درد در کودکان بسیار شایع است و می تواند بسیار درد ناک باشد.گلو دردی که علت آن ویروس باشد نیازی به آنتی بیوتیک ندارد. در این شرایط داروی به خصوصی نیاز نیست و کودک شما بعد از هفت تا ده روز درمان می شود.در وضعیت دیگر گلو درد ممکن است به علت عفونتی به نام استرپتوکوکی باشد.

بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

بیماری های مرسوم در کودکی

•  استرپتوکوکی
بایک نگاه ساده نمی تواند در گلو به درستی تشخیص داده شود. یک تست آزمایشگاهی و یا یک تست سریع استرپتوکوکی که شامل پاک سازی گلو می شود, برای تشخیص درستی یا نادرستی وجود این بیماری عفونی نیاز است.

زمانی که نتیجه آزمایش مثبت شود, معمولا پزشک برای کودک آنتی بیوتیک تجویز می کند و مهم است که کودک دارو را به طور کامل مصرف کند تا علائم بیماری کاملا برطرف شود و یا بهتر شود. دارو های استروییدی (مانند پردنیزون) داری های مناسبی برای اکثر گلو درد ها نیستند.

 گلو درد عفونی در کودکان نو بسیار نادر است

کودکان نو پا معمولا گلودرد عفونی(توسط استرپتوکوکی) نمی گیرنداما اگر این باکتری وارد بدن آنها شود یا خواهر و برادر آنها به آن مبتلا باشند, احتمال انتقال این بیماری به آنها زیاد است.

درست است که کودک می تواند توسط سرفه و عطسه دیگو مبتلایان به این بیماری مریض شود.اما با لمس کردن اشیا و اسباب بازی آلوده شده به این نوع باکتری نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند.

۲- گوش درد از بیماری های مرسوم در کودکی

گوش درد در کودکان بسیار شایع است و علت های مختلفی دارد. علت های مختلف آن شامل عفونت گوش (آماس گوش), گوش دردی که بعد از شنا کردن ایجاد می شود( عفونت پوست در قسمت کانال گوش), فشار زیاد سرما و عفونت سینوسی, درد دندان که به گوش می رسد

و باعث ایجاد درد در گوش می شود و… .پزشک با آزمایش مخصوص علت گوش درد را پیدا می کند. در واقع , یک آزمایش کوچک در همان مطب دکتر بهترین راه برای تشخیص درست گوش درد است.اگر گوش درد کودک شما همراه با تب بود و هر در هر دو گوش درد احساس می شد,

بیشتر بخوانید: دلایل عفونت گوش در کودکان و راههای پیشگیری

و یا کودک علائم بیماری خاص دیگری را داشت, به احتمال آن که پزشک آنتی بیوتیک را بهترین درمان برای آن تشخیص دهد زیاد است.آموکسیلین بهترین دارو برای عفونت گوش میانی است.
این راه حل مناسب است به جز زمانی که کودک به پنیسیلین حساسیت دارد و یا عفونت مزمن و عود کننده در راه است.

بسیاری از عفونت های گوش به علت وجود ویروس هاست که نیازی به آنتی بیوتیک برای درمان نیست
اگر پزشک به عفونت گوش توسط یک نوع ویروس شک کرد او قطعا با شما در مورد راه های تسکین دهنده درد گوش کودک صحبت خواهد کرد و دارویی تجویز نخواهد کرد تا زمانی که ویروس از گوش خارج شود.

از بیماری های مرسوم در کودکی عفونت مجاری ادراری است

بیماری های مرسوم در کودکی

۳- از بیماری های مرسوم در کودکی عفونت مجاری ادراری است

• عفونت مثانه نیز به عنوان عفونت مجاری ادراری شناخته می شود و به علت رشد باکتری در مجاری ادراری به وجود می آید.

عفونت مجاری ادراری در کودکی, نوجوانی و حتی در بزرگ سالی می تواند ایجاد شود.از علائم آن می توان به درد و یا سوزش در هنگام تخلیه ادرار, شب ادراری تصادفی حتی در کودکی که می داند باید از توالت استفاده کند, درد های شکمی, و یا پهلو و کمر درد.

• پزشک کودک شما برای تشخیص و تایین نوع درمان نیاز به یک تست شبیه سازی شده دارد.پزشک برای سازگاری و تطبیق روش درمانی نیاز به تشخیص نوع باکتری درون مجاری دارد که از طریق این تست می تواند با این نتیجه برسد.

۴- عفونت پوستی

• در بیشتر کودکان مبتلا به عفونت پوستی, یک تست نیاز است(برای پاکسازی) نیاز است تا مناسب ترین روش درمانی تشخیص داده شود.
پزشک مورد نظر را از سابقه داشن بیماری هایی در گذشته همچون MRSA , عفونت استاف و یا اگر اطرافیان او به باکتری خاصی مبتلا هستند, مطلع کنید.

۵- اماس نایژه

• اماس نایژه مزمن یک عفونت در مرکز راه های هوایی در شش هاست و بیشتر در بزرگسالان دیده می شود اما در کودکان هم احتمال مبتلا شدن وجود دارد!معمولا اماس نایژه کلمه ای برای توصیف یک بیماری ریوی است و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.

بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

بیماری های مرسوم در کودکی

۶- التهاب نایژک

• التهاب نایژک یک بیماری شایع نوزادان و کودکان است که معمولا در فصل سرما و آنفلانزا پدیدار می شود. یکی از راه های تشخیص این بیماری خس خس کردن سینه در زمان نفس کشیدن کودک است.

• التهاب نایژک معمولا به علت ویروس پدیدار می شود و نیاز به آنتی بیوتیک ندارد. در عوض بیشتر روش های درمانی پیشنهاد می کنند که با نظارت کامل هر گونه سختی در نفس کشیدن, خوردن, و یا هر گونه علائم کم شدگی در آب بدن را برای کودک برطرف کنید.

دستگاهایی که برای بیماران آسم استفاده می شوند برای بیماران مبتلا به التهاب نایژک و کودکان مبتلا به آن مناسب نیستند. کودکانی که با مشکلات زودرس ویا مشکلات بد و شدید به دنیا می آیند نیاز به برنامه و روش درمانی دیگری دارند.

۷- درد و بیماری های مرسوم در کودکی

• بهترین داروها برای تسکین دهنده درد استامین فن یا ایبوپروفن هستند.
با پزشک مربوط به امراض کودکان درباره مقدار مناسب این داروها برای کودک صحبت کنید.چرا که این مقدار بر اساس وزن آنها محاسبه می شود.

• تسکین دهنده های قوی که با استفاده از مواد مخدر ساخته شده است.برای کودکان با آسیب هایی مثل درد پیچ خوردن مچ پا, گوش درد و گلو درد مناسب نیستند. کدئین از دارو هایی است که هرگز نباید توسط کودکان مصرف شود.چرا که مشکلات تنفسی شدید و حتی مرگ را برای کودک در پیش خواهد داشت.

۸- سرماخوردگی های شایع

سرماخوردگی های ویروسی همراه با سطح بالا بیماری تنفسی همراه است.خیلی از کودکان, حتی آنهایی تحت مراقبت زیاد پدر و مادرشان هستند, شش یا هشت بار در سال سرماخوردگی را ترجمه می کنند.علائم سرماخوردگی شامل آب ریزش بینی, گرفتگی گلو و سرفه که ممکن تا ده روز طول بکشد.

بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

• مخاط سبز درون دماغ به معنای نیاز به آنتی بیوتیک ها نیست.سرماخوردگی های شایع هرگز نیاز به آنتی بیوتیک ها ندارد.اما اگر عفونت سینوسی گمان شود, پزشک شما بسیار در انتخاب آنتی بیوتیک های مناسب بر اساس علائم و شرایط بدنی کودک هشیار خواهد بود.

۹- ورم سینوسی به علت رشد باکتری (بیماری های مرسوم در کودکی)

•ورم سینوسی که به علت رشد باکتری ایجاد می شود به محدوده سینوس ها محدود می شوند زمانی که سرماخوردگی علا ئمی چون تخلیه سریع بینی با پایین آمدن آن از بینی یا برگشتن به حلق و تخلیه شدن از آن راه پدیدار می شود,

سرفه روزانه و یا طول کشیدن سرماخوردگی بیشتر از ده روز به طول می انجامد , ورم سینوسی توصیف می شود و نه سرماخوردگی.آنتی بیوتیک ها ممکن است در این شرایط نیاز باشند. اگر این شرایط با تخلیه سریع بینی با مخاط زرد و تب همراه بود برای حداقل 3 تا 4 روز ,آنتی بیوتیک ها منابع دارویی مناسبی خواهند بود.

۱۰- سرفه از بیماری های مرسوم در کودکی

• سرفه هایی که به علت ویروس پدیدار می شوند نیازی به آنتی بیوتیک ندارند.دارو هایی که برای رفع سرفه هستند برای کودکان چهار ساله و زیر چهار سال توصیه نمی شود.

بیماری های مرسوم در کودکی و درمان آن ها

بیماری های مرسوم در کودکی

همچنین کودکان چهار تا شش سال از این دارو ها بی نیاز اند مگر در شرایطی ک پزشک تجویز کند.تحقیقات به طور واضح نشان می دهند که دارو هایی که برا رفع سرفه مصرف می شود, روی کودکان چهار ساله و زیر چهار سال اثر نمی کند و نیز عوارضی را هم شامل می شوند.دارو های ساخته شده از مواد مخدر مانند کدئین نباید توسط کودک مصرف شود.

ممکن است علائم بیماری تغییر کند

به طور کلی, عفونت های ملایم( چه ویروسی و چه باکتریال) می تواند به عفونتی جدی تبدیل شود. پزشک خود را در صورت بدتر شدن وضع کودک و یا ظاهر شدن علائم جدید و از بین نرفتن و بهتر نشدن علائم عفونت بعد از چند روز مطلع کنید و با او در تماس باشید. اگر بیماری کودک وضع بدتری پیدا کرد و یا مشکل او پیچیده تر شد پزشک شما راه درمانی جدیدی را امتحان خواهد کرد.

آیا سوال های بیشتری درباره بیماری های مرسوم در کودکی دارید ؟

اگر سوال هایی ذهن شما را درگیر کرده است ویا نگرانی هایی درباره سلامتی فرزند خود دارید و نیاز به مشاوره برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در رابطه با راه های مراقبتی متناسب با بدن فرزندتان می توانید با پزشک مربوط به امراض کودکان صحبت کنید. اگر کودکتان مریض است و فکر می کنید که کمی خطرناک است که به کلینیک دکتر بروید و بهترین راه رفتن و سر زدن به کلینیک اوست. از او درخواست کنید که چگونه می توانید با او در تماس باشید زمانی که مطب او تعطیل است.

منبع: healthychildren

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.