با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ شاید شما با یک همسایه مسن تنها و بد اخلاق سر و کار دارید. یا شاید به نظر می رسد یکی از اعضای مسن خانواده رفتاری خارج از کنترل دارد. وضعیت فردی شما هر چه باشد، برخورد با یک فرد مسن بد اخلاق، بسیار دشوار است. خوشبختانه مراحل مختلفی وجود دارد که می توانید برای بهبود اوضاع و سهولت زندگی و روابط خود با فرد، انجام دهید. به یاد داشته باشید، ممکن است فقط شما به طرز متفاوتی ارتباط برقرار نکنید، فرد سالخورده نیز احساساتی دارد.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ کشف موضوع

شرایط را ارزیابی کنید – هنگام برخورد با یک فرد مسن بد اخلاق، اولین قدم شما این است که بفهمید مشکل چیست. آیا مشخص است که چه چیزی آنها را آزار می دهد؟ به عنوان مثال، آیا به نظر می رسد که آنها در تلاشند مواد غذایی و خرید ها را در هوای بد به داخل خانه ببرند ؟ اگر چنین است، احتمالاً دلیل بد اخلاقی و رفتار آنها را کشف کردید.

اگر با یک نگاه نمی توانید بفهمید مشکل چیست، سعی کنید کمی عمیق تر بررسی کنید. اگر همسایه یا بستگان شما بدون هیچ دلیل مشخصی بدقلق به نظر می رسد، سعی کنید با استفاده از برقرای ارتباط، متوجه شوید مشکل ممکن است چه چیزی باشد.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

عوامل بیرونی را در نظر بگیرید – به خاطر داشته باشید که افراد مسن اغلب با مجموعه تغییرات اضافی جدیدی رو به رو هستند که می تواند بر روحیه و رفتار آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، با افزایش سن، بدن آنها تغییر می کند. کاملاً ممکن است فرد مسن مورد نظر شما، با درد جسمی روبرو شده باشد که شما از آن اطلاع ندارید. این قطعاً می تواند بر روحیه و رفتار آنها تأثیر بگذارد.

بسیاری از افراد مسن چندین نوع مختلف دارو مصرف می کنند. اغلب، نسخه های مختلف می توانند بر روحیه فرد تأثیر منفی بگذارند. توجه داشته باشید که دوست مسن شما ممکن است به دلیل استفاده از دارو، نه به دلیل مسئله ای دیگر، بد اخلاقی کند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

سوال بپرسید – هنگام تلاش برای فهمیدن دلیل تحریک پذیری و عصبانیت فرد، ساده ترین و موثرترین راه، پرسیدن سوال است. نیازی نیست که فضولی کنید، اما می توانید یک سری سوالات معمولی بپرسید. با باز کردن مکالمه، ممکن است بتوانید علت بد اخلاقی را تشخیص دهید.

به عنوان مثال، به جای اینکه فقط بگویید “حالت چطور است؟”، از یک سوال بهتر مانند “روز شما چگونه می گذرد؟ برنامه روز شما چیست؟” استفاده کنید. استفاده از سوالات باز نه تنها اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهد، بلکه به سالمندان شما این امکان را می دهد تا برخی از ناامیدی ها و مسائل را بازگو کنند.

اطمینان حاصل کنید که واضح صحبت کنید. برخی از افراد مسن از کم شنوایی رنج می برند. ممکن است لزوماً بد اخلاق نباشند – شاید هنگام سلام و احوال پرسی فقط صدای شما را نشنیده باشند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

از سالندان تنها و بد اخلاق سوال کنید

 با دقت گوش کنید – هنگام شروع مکالمه با یک فرد مسن، مطمئن شوید که یک شنونده تمام و کمال هستید. تمام توجه خود را به مکالمه متمرکز کنید. به فرد مسن این احساس را منتقل کنید که واقعاً برای گفته های او ارزش قائل هستید.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید ثابت کنید درگیر مکالمه هستید. حتماً تماس چشمی برقرار کنید. همچنین گفته های فرد مسن را به صورت دیگری درآورید و در طول مکالمه سوال کنید.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

آن را خصومت شخصی، در نظر نگیرید – به یاد داشته باشید که وقتی فرد مسن بد خلق است، تقصیر شما نیست. بعضی اوقات ممکن است شما تنها کسی باشید که آن روز با او ارتباط برقرار می کند، بنابراین آنها ناعادلانه خشم خود را بر روی شما تخلیه می کنند. سعی کنید رفتار آنها را به دل نگیرید.

وقتی به یاد داشته باشید که این رفتار را شخصی برداشت نکنید، بی طرف می شوید. به شما این امکان را می دهد که از شرایط عقب نشینی کرده و به روشنی مشکل را ارزیابی کنید.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

بیشتر بخوانید: 10 روش جلوگیری از انزوای سالمندان

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ با صبور بودن

 دیدگاه خود را تغییر دهید – به یاد داشته باشید که شکاف بین نسل ها می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ارتباطات شود. وقتی اختلاف سنی زیاد باشد، اختلاف نظرها و دیدگاه ها نیز می تواند تفاوت چشمگیری داشته باشد. سعی کنید به دیدگاه و نظر  سالمند احترام بگذارید. دیدگاه خود را تغییر دهید تا سعی کنید بفهمید افکار آنها از کجا سرچشمه گرفته است.

پرسیدن سوال می تواند راهی عالی برای کمک به شما در تغییر دیدگاه شما باشد. کسب اطلاعات بیشتر می تواند به شما کمک کند تا دیدگاه فرد مسن را، بهتر درک کنید.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟ با تغییر دیدگاه

یک نفس عمیق بکشید – گاهی اوقات ممکن است هر نوع ارتباط با یک سالمند بد اخلاق، بسیار ناامیدکننده باشد. حتی شاید احساس کنید هیچ کاری را درست انجام نداده اید و اوضاع به هم ریخته است. معمولاً بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فقط خود را آرام کنید و از نظر ذهنی آرام شوید.

تنفس عمیق را تمرین کنید. چندین دم طولانی انجام دهید و بازدم های شمرده انجام دهید. این کار، باعث کاهش ضربان قلب و میزان استرس می شود.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

هنگام رفتار با سالمندان تنها و بد اخلاق نفس عمیق بکشید

استراحت کنید – گاهی اوقات بسیار مفید است که از یک موقعیت ناامیدکننده و خسته کننده، فاصله گرفت. اگر احساس می کنید رفتار ناموزون و بد اخلاقی طرف مقابل بر شما تأثیر منفی می گذارد، طبیعی است که احساس کنید به یک وقفه ذهنی نیاز دارید. یک قدم عقب رفتن می تواند به شما این آرامش را بدهد و وقتی  از نظر ذهنی آماده شدید، به مکالمه ادامه دهید.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

روی نکات مثبت تمرکز کنید – به یاد داشته باشید که شما به یک دلیل با این شخص تعامل دارید. این احتمال وجود دارد که چیزی در مورد آنها را دوست داشته باشید. به عنوان مثال، شاید این فرد، عمه پیر شما باشد که بد اخلاق است. سعی کنید بر روی نکات مثبت و خاطرات خوب تمرکز کنید.

اگر فرد مسن بد اخلاق مورد نظر، فرد نسبتاً جدیدی باشد، فکر کردن در مورد خاطرات و نکات مثبت، ممکن است کمی سخت تر باشد. سعی کنید جزئیاتی را پیدا کنید که مثبت باشد. به عنوان مثال، اگر فردی دمدمی مزاج و بد اخلاق همسایه شما باشد، شاید بهتر است بر روی این واقعیت تمرکز کنید که هرگز مهمانی های پر سر و صدایی برگزار نمی کند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

هنگام رفتار با سالمندان تنها و بد اخلاق رو نقاط قوت تمرکز کنید

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟  با پیدا کردن راه حل

 پیشنهاد کمک کنید – پس از مشخص شدن مشکل، می توانید پیشنهادی برای کمک ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که پیشنهاد شما واقعی است – اگر قادر به انجام آن نیستید یا صمیمانه و از ته دل نمی خواهید، به آنها کمک نکنید. در عوض، یک پیشنهاد صمیمانه و مشخص را برای کمک ارائه دهید.

به عنوان مثال، مادر پیر شما ممکن است در مراقبت از خانه خود مشکل داشته باشد. از او بپرسید آیا دوست دارد شما یک سرویس نظافت استخدام کنید یا به او کمک کنید تا شرایط زندگی با مراقبت های کمکی را پیدا کند یا نه.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

همدل باشید – هم دردی کردن به این معنی است که سعی می کنید خود را جای شخص مقابل بگذارید. پس از دانستن دلیل بد اخلاق بودن این فرد، سعی کنید در مورد احساس خود در وضعیت مشابه او فکر کنید. سپس سعی کنید مشخص کنید چه چیزی باعث می شود احساس بهتری در آن وضعیت، داشته باشید.

افراد مسن غالباً تنها هستند و این می تواند دلیل بد اخلاقی آنها باشد. به آنها پیشنهاد همراهی دهید و فعالیتی را پیشنهاد دهید که هر دوی شما می توانید با هم انجام دهید، مانند انجام یک بازی با ورق ها.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

کمک بخواهید – ممکن است نتوانید مشکل شخص مقابل را حل کنید. به خصوص اگر فرد مسن را به خوبی نمی شناسید، ممکن است کنترل و حل شرایط از دست شما خارج شود. در عوض کاری که می توانید انجام دهید درخواست کمک است. سعی کنید با دوستان نزدیک یا بستگان فرد مسن تماس بگیرید تا ببینید آنها چه پیشنهادی دارند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

منابع را فراهم کنید – در بیشتر شهرها مراکز سالمندان وجود دارد که افراد مسن می توانند برای کارهای تفریحی به آنجا بروند. سازمان های دیگری مانند انجمن ها و کتابخانه ها نیز برنامه هایی مرتبط با سالمندان ارائه می دهند. می توانید برخی منابع محلی را جستجو کرده و این اطلاعات را در اختیار همسایه یا بستگان خود قرار دهید. این می تواند به طور بالقوه بسیار مفید باشد و کمک زیادی به بالا بردن روحیه آنها می کند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

مثبت فکر کنید – برخورد با یک فرد مسن بد اخلاق بسیار خسته کننده است. مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید مثبت ماندن است. به یاد داشته باشید که با مهربانی و کمک به دیگران کار خوبی انجام می دهید. حتی اگر به وضوح از کمک شما قدردانی نشود، احتمالاً تأثیر خود را می گذارید.

وقتی مثبت ماندن دشوار است، سعی کنید لبخند را بر روی لب خود بنشانید. حتی اگر در ابتدا احساس نادرستی داشته باشد، عمل ساده لبخند زدن باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و به شما در حفظ نگرش کمک می کند.

با سالمندان تنها و بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

 

منبع: wikihow

‫5/5 (14 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *