تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان

چرا به تجهیزات پزشکی برای سالمندان (وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان) نیاز داریم؟ تحرک و ایمنی دو نگرانی اصلی برای خانواده هایی است که سالمندان آن ها به طور مستقل زندگی می کنند. کاهش چابکی و عکس العمل های کند خطر سقوط و آسیب های دیگر را در سالمندان افزایش می دهند. استفاده از تجهیزات پزشکی که برای تسهیل زندگی روزمره آن ها طراحی شده اند، می توانند آرامش خاطر را برای شما و سالمندان به ارمغان آورند. در صورت استفاده صحیح، این تجهیزات می توانند به سالمندان کمک کنند تا زندگی مستقل بی خطری را داشته باشند.

لیست تجهیزات پزشکی برای سالمندان

در این مقاله، فهرستی از لوازم، ابزار و تجهیزات پزشکی جمع آوری شده اند.

ویلچر برقی

ویلچرهای برقی به گونه ای جمع و جور طراحی شده اند و کار با آن ها آسان است. سالمندان می توانند بدون نیاز به کمک از این ویلچرهای برقی استفاده کنند. برقی بودن ویلچرها این امکان را برای سالمندان فراهم می کند که به زندگی مستقلی خود ادامه دهند. به غیر از ویلچرهای برقی، اسکوترهای برقی سالمندان نیز جایگزینی عالی هستند.

اسکوتر برقی

اسکوترهای برقی گوناگونی وجود دارند که اکثر افراد برای رفع نیازهای خود از آن ها استفاده می کنند. آگاهی از انواع مختلف این اسکوترها، مزایا و معایب هر کدام از آن ها می تواند به شما کمک کند تا اسکوتر مناسبی را برای سالمند خود تهیه کنید.

عصا یا واکر

عصاها و واکرها به سالمندان کمک می کنند تا راحت تر حرکت کنند. در حقیقت، اکثر سالمندان از این لوازم کمکی استفاده می کنند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان

بالابر هویر (Hoyer)

سالمندانی که قادر نیستند از تخت، صندلی یا ویلچر بلند شوند و یا روی آن ها بنشینند، می توانند از بالابرهای هویر کمک بگیرند. از این بالابرها می توان برای انتقال و حمل ایمن افراد استفاده کرد. این بالابرها در دو نوع نشسته – ایستاده یا جلیقه ای موجود هستند. این وسیله کمکی اغلب در بیمارستان ها و خانه های سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد، اما می توان از آن برای مراقبت های خانگی نیز استفاده کرد.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانابزارهای نظارت بر سلامت

ابزارهای نظارت بر سلامت از مهم ترین لوازم پزشکی هستند که حتماً باید به آن ها توجه داشت. همان طور که از نام آن ها پیداست، این ابزارها به منظور کنترل سلامت سالمندان ساخته شده اند. انواع مختلفی از این ابزارها وجود دارند که هر کدام برای مشکلات سلامتی یا بیماری های خاصی طراحی شده اند.

گلوکومتر یکی از تجهیزات پزشکی برای سالمندان

گلوکومتر سطح گلوکز خون را بررسی می کند. این دستگاه برای سالمندانی که دیابت دارند یا در معرض خطر هیپوگلیسمی (افت قند خون) هستند، توصیه می شود.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانفشارسنج یکی از تجهیزات پزشکی برای سالمندان

این دستگاه برای اندازه گیری سطح فشار خون سالمندان در خانه استفاده می شود.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمنداننبولایزر (ریزپاش)

این دستگاه برای سالمندان یا افراد مبتلا به آسم تجویز می شود. نبولایزر یک دستگاه قابل حمل است، به گونه ای که سالمندان می توانند حتی بیرون از خانه از آن استفاده کنند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانپدهای سرد و گرم یکی از تجهیزات پزشکی برای سالمندان

این پدها برای تسکین درد ضروری هستند. استفاده از آن ها آسان است و برای تسکین مناطق خاصی از بدن که آسیب می بینند، مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانلوازم کمکی آرتریت

درد آرتریت (التهاب مفاصل) مفاصل قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. انواع مختلفی از این لوازم کمکی سالمندان وجود دارند که به طور خاص برای مدیریت درد طراحی شده اند؛ به عنوان مثال پدهای گرمایش مرطوب و دستکش های آرتریت.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان

تجهیزات پزشکی برای سالمندان

لباس فشرده سازی

لباس های فشرده سازی برای سالمندان ضروری هستند، زیرا به بهبود جریان و گردش خون کمک می کنند. همچنین پزشکان این لباس ها را برای فشار خون بالا و سایر اختلالات وریدی توصیه می کنند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانمخزن اکسیژن قابل حمل

ممکن است افراد مسن دچار مشکلات تنفسی شوند. مخزن های اکسیژن قابل حمل را که معمولاً در بیمارستان ها می بینید، این امکان را فراهم می کنند تا سالمندان بتوانند هر کجا که هستند اکسیژن درمانی کنند. با به همراه داشتن یک مخزن اکسیژن قابل حمل، جریان ثابتی از اکسین در دسترس است که می توان در صورت بروز اختلالات تنفسی به راحتی از آن استفاده کرد.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانوسایل کمکی فعالیت های روزمره

ممکن است انجام فعالیت های روزانه برای سالمندان دشوار باشد. استفاده از وسایل کمکی می تواند انجام این فعالیت ها را آسان تر کند و کیفیت زندگی را بالاتر  ببرد. برخی از این وسایل کمکی مخصوص فعالیت های روزمره عبارت اند از:

لباس هایی که به جای زیپ و دکمه دارای کمرهای کشی یا زیپ چسب هستند. پوشیدن این لباس ها برای سالمندان آسان تر است.

کفش های بدون بند که به راحتی پوشیده می شوند.

قاشق، چنگال، چاقو و ظروف نوشیدنی مانند لیوان، ماگ و گلس که به راحتی بتوان آن ها را در دست گرفت.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانایمنی حمام و توالت

حمام و توالت یکی از خطرناک ترین قسمت های خانه برای سالمندان هستند؛ بنابراین، تجهیز آن ها با وسایل بی خطر برای افزایش ایمنی سالمندان ضروری است:

پادری حمام ضد لغزش

استفاده از پادری حمام ضد لغزش از سر خوردن هنگام ورود و خروج از حمام جلوگیری می کند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمنداندستگیره های کمکی حمام

این دستگیره ها برای حفظ تعادل سالمندان حین حرکت در حمام طراحی شده اند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمنداننیمکت های حمام

نیمکت حمام این امکان را فراهم می کند که سالمندان هنگام دوش گرفتن با خیال راحت بنشینند. خیس بودن کف حمام می تواند باعث زمین خوردن سالمندان شود که بسیار خطرناک است.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانصندلی توالت برجسته

صندلی توالت برجسته برای افرادی است که به دلیل آرتروز یا پس از عمل جراحی تعویض مفصل ران، محدودیت حرکتی دارند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانتجهیزات ورزشی

ورزش برای تندرستی سالمندان حیاتی است. نیازی به انجام فعالیت های سنگین نیست. هر فعالیتی می تواند به تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری بدن کمک کند. سالمندانی که چندین بار در طول هفته ورزش می کنند، از فواید جسمی و روحی فراوانی بهره مند می شوند. علاوه براین، برخی از مشکلات مرتبط با افزایش سن را می توان با حفظ قدرت بدنی و تناسب اندام کنترل کرد.

ورزش در خانه امن و راحت است.  وسایل کمکی ورزشی بسیاری هستند که به بهبود یا حفظ آمادگی جسمانی افراد مسن کمک می کنند:

توپ های دست درمانی یکی از تجهیزات پزشکی برای سالمندان

نرمش دادن دست و انگشتان با استفاده از توپ های دست درمانی فواید بسیاری دارد. این کار می تواند عضلات ناحیه مرکزی بدن، بازوها، شانه ها و سایر گروه های عضلانی بزرگ را تقویت کند. گرفتن توپ، عضلات خم کننده را هدف قرار می دهد و به دنبال آن قدرت برداشتن اشیا را افزایش می دهد. همچنین تمرین رها کردن توپ که عضلات بازکننده را هدف قرار می دهد، به شما کمک می کند تا اشیا را راحت تر رها کنید. همچنین این تمرین به تسکین درد مفاصل و کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانوزنه های آزاد سبک (تمرینات بازو و پا)

تمرین با دمبل و دیگر وزنه های آزاد به تقویت طیف وسیعی از عضلات و بهبود قدرت و تحرک کمک می کند، استحکام بالاتنه را بهبود می بخشد، گردش خون را افزایش می دهد و فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. خم کردن بازو، کشش عضلات سه سر و تمرینات بالای سر همگی باعث افزایش قدرت و استقامت می شوند. وزنه های آزاد سبکی که برای سالمندان طراحی شده اند، دسته های ضخیم تر و ارگونومیک دارند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانپدال مکانیکی فیزیوتراپی پا یکی از تجهیزات پزشکی برای سالمندان

کار با پدال های مکانیکی فیزیوتراپی پا به فشار زیادی نیاز ندارد. این پدال ها برای تقویت پایین تنه عالی هستند و به دنبال آن به جلوگیری از بی ثباتی و عدم تعادل کمک می کنند. رکاب زدن فواید سلامتی بسیاری دارد، از جمله پیشگیری از چاقی، دیابت و بیماری قلبی.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندانکش های مقاومتی (با قابلیت تنظیم میزان مقاومت)

از کش های مقاومتی اغلب در یوگا، پیلاتس و سایر تمرینات بدنی استفاده می شود. کش های مقاومتی لوازم ورزشی ساده و در عین حال موثری هستند که فواید بسیاری برای سلامتی دارند. از آنجایی که این کش ها سبک هستند و کنترل آن ها آسان است، برای سالمندانی که می خواهند سالم بمانند مناسب هستند. استفاده از کش های مقاومتی قدرت و انعطاف پذیری را افزایش می دهد، دامنه حرکت، تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد و ثبات و وضعیت بدنی را تقویت می کند.

تجهیزات پزشکی برای سالمندان : وسایل حمایتی و کمکی خانگی برای سالمندان

تجهیزات پزشکی برای سالمندان

تردمیل برای پیاده روی

نرده های اطراف تردمیل خطر افتادن را کاهش می دهند؛ بنابراین، استفاده از تردمیل برای سالمندانی که مشکلات حرکتی یا تعادلی دارند، ایمن است. همچنین می توان شیب و مقاومت تردمیل را در صورت نیاز تغییر داد تا مشکلات حرکتی و درد مفاصل را برطرف کرد. مانیتور الکترونیکی که جلوی تردمیل قرار گرفته است، ضربان قلب را نشان می دهد. تردمیل سلامت قلب و عروق و استقامت را بهبود می بخشد و تعادل و ثبات را افزایش می دهد.

دمبل های فومی استخری

دمبل های فومی استخری برای استفاده در آب طراحی شده اند. استفاده از این دمبل ها به شما این امکان را می دهد که بدون وارد کردن فشار زیاد بر روی مفاصل، مچ دست و بازوها به تمرینات مقاومتی بپردازید. از دیگر مزایای این دمبل ها می توان به افزایش سلامت قلب و عروق، گردش خون و استقامت، بهبود قدرت و انعطاف پذیری بالاتنه و افزایش سرعت بهبودی هنگام بازتوانی عضلات ضعیف یا آسیب دیده اشاره کرد.

فنر تقویت مچ

فنر تقویت مچ می تواند کل دست، مچ دست و ساعد شما را تقویت کند، استقامت دست و انگشتان را افزایش دهد و به بازیابی انعطاف پذیری کمک کند. از آنجایی که این وسیله کوچک و قابل حمل است، می توان از آن در هر مکانی استفاده کرد.

دوچرخه ثابت

با توجه به دانشکده پزشکی هاروارد، دوچرخه های ثابت به فشار زیادی نیاز ندارند؛ بنابراین، برای کسانی که درد مفاصل یا ضعف دارند ایده آل هستند. همچنین شما می توانید سرعت، ارتفاع صندلی، مقاومت و شدت را تنظیم کنید. استفاده از این دوچرخه ها سلامت قلب را بهبود می بخشد و خطر سکته مغزی یا بیماری قلبی را کاهش می دهد. از دیگر مزایای استفاده از دوچرخه های ثابت می توان به تقویت ران، پاها، عضلات شکم و کمر، کاهش فشار خون و کاهش سطح استرس اشاره کرد.

توپ ورزشی (یوگا و پیلاتس)

از توپ های ورزشی در یوگا و پیلاتس استفاده می شود. آن ها اغلب از پلاستیک ضخیم ساخته شده و با هوا باد می شوند. می توانید این توپ ها را در اندازه و وزن های مختلف تهیه کنید. توپ های ورزشی به سالمندان کمک می کنند تا ثبات و تعادل خود را حفظ کنند. همچنین افزایش قدرت عضلانی، کاهش استرس و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی از دیگر فواید استفاده از این توپ های ورزشی است.

زیرانداز یوگا

شما می توانید از زیرانداز قابل حمل یوگا برای بسیاری از فعالیت های بدنی از جمله پیلاتس، حرکات کششی و تمرینات شکمی یا گروه های عضلانی استفاده کنید. زیرانداز یوگا از شما در برابر سطوح سرد، سخت و لغزنده محافظت می کند. بیشتر تمریناتی که بر روی زیرانداز یوگا انجام می شوند، تعادل و ثبات را بهبود می بخشند.

جمع بندی

علاوه بر تجهیزات پزشکی برای سالمندان و لوازم جانبی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، وسایل ضروری دیگری نیز هستند. لوازم ارتوپدی (مانند بریس های دست و پا برای افزایش تحرک)، تجهیزات پزشکی پوشیدنی و دستگاه های کمکی برای نشستن از جمله این وسایل هستند.

نیازی نیست که همه تجهیزات گفته شده را برای سالمندان تهیه کنید. شما می توانید با توجه به نیازهای روزانه و پزشکی هر فرد وسایل کمکی مخصوص به او را خریداری کنید. استفاده از تجهیزات و لوازم مناسب دغدغه های فکری شما و سالمندان را کاهش می دهد.

منابع: harmonyhomemedical و harmonyhomemedical.com

‫5/5 (2 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.