یائسگی در سالمندان

یائسگی در سالمندان

آیا یائسگی در سالمندان یک اختلال یا بیماری است؟ بسیاری از زنان بالای پنجاه سال در حال تجربه گذار یائسگی هستند، بخشی طبیعی از پیری برای زنان. یائسگی یک بیماری یا اختلال نیست. این دوران در زندگی یک زن اغلب مملو از انتقال های دیگر علاوه بر تغییرات فیزیکی است: زنان ممکن است از والدین یا خویشاوندان سالخورده مراقبت کنند، از فرزندان خود در دوران بزرگسالی حمایت کنند، یا مسئولیت های جدیدی را در محل کار بر عهده بگیرند.

برخی از زنان با علائم یائسگی مشکلی ندارند و حتی ممکن است زمانی که دیگر نیازی به نگرانی در مورد پریود های دردناک یا باردار شدن نداشته باشند، احساس آرامش کنند. برای زنان دیگر، دوره یائسگی می تواند گرگرفتگی، مشکل خواب، درد در حین رابطه جنسی، بدخلقی و تحریک پذیری، افسردگی یا ترکیبی از این علائم را به همراه داشته باشد. برخی ممکن است تصمیم بگیرند با پزشک خود در مورد تغییرات سبک زندگی یا دارو هایی برای درمان علائم خود صحبت کنند.

درک انتقال یائسگی

یائسگی یک نقطه زمانی 12 ماه پس از آخرین قاعدگی یک زن است. سال‌ های منتهی به آن نقطه، زمانی که زنان ممکن است تغییراتی در چرخه ‌های ماهانه، گرگرفتگی یا علائم دیگر داشته باشند، گذار یائسگی یا قبل از یائسگی نامیده می‌ شوند.

گذار یائسگی اغلب بین سنین 45 تا 55 سالگی شروع می شود. معمولاً حدود هفت سال طول می کشد اما می تواند تا 14 سال نیز طول بکشد. مدت زمان می تواند به عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، سن شروع آن و نژاد و قومیت بستگی داشته باشد. در دوران پیش از یائسگی، تولید استروژن و پروژسترون در بدن، دو هورمون ساخته شده توسط تخمدان ها، بسیار متفاوت است.

گذار یائسگی بر هر زن به طور منحصر به فرد و به طرق مختلف تأثیر می گذارد. بدن شروع به استفاده متفاوت از انرژی می کند، سلول های چربی تغییر می کنند و زنان ممکن است راحت تر وزن اضافه کنند. ممکن است تغییراتی را در سلامت استخوان یا قلب، شکل و ترکیب بدن یا عملکرد فیزیکی خود تجربه کنید.

آیا هر علامتی، یائسگی است؟

اگر علائمی دارید که در دوران یائسگی شایع هستند، پزشک ممکن است در مورد سن، علائم و سابقه خانوادگی شما سؤالاتی بپرسد تا مشخص کند که آیا واقعاً انتقال یائسگی باعث ایجاد مشکلات شما شده است یا خیر. در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطوح هورمون محرک فولیکول (FSH) و استرادیول (E2) برای رد هر گونه دلایل دیگری برای تغییراتی که تجربه می‌ کنید، پیشنهاد کند.

در حالی که انتقال یائسگی معمولاً به عنوان “یائسگی” خوانده می شود، یائسگی واقعی تا یک سال پس از آخرین دوره قاعدگی یک زن اتفاق نمی افتد. به همین دلیل، زنی که نمی‌ خواهد باردار شود، باید حداقل تا 12 ماه کامل پس از آخرین قاعدگی، از روش‌ های ضدبارداری استفاده کند.

یائسگی همچنین می تواند با هیسترکتومی یا برداشتن جراحی تخمدان ها که هورمون تولید می کنند، ایجاد شود. اگر برای برداشتن رحم یا تخمدان خود عمل جراحی انجام دهید و هورمون مصرف نکنید، بلافاصله علائم یائسگی را تجربه خواهید کرد.

پس از یائسگی، زنان وارد دوران یائسگی می شوند. زنان یائسه بیشتر در برابر بیماری های قلبی و پوکی استخوان آسیب پذیر هستند. در این مدت، مهم است که به رژیم غذایی سالم ادامه دهید، فعال باشید و مطمئن شوید که کلسیم کافی برای سلامت استخوان ها دریافت می کنید.

علائم و نشانه های یائسگی در سالمندان چیست؟

استروژن توسط بسیاری از قسمت های بدن زنان استفاده می شود. با کاهش سطح استروژن، ممکن است علائم مختلفی تجربه کنید. خیلی از زنان علائم خفیفی را تجربه می‌ کنند که می‌ذتوان آن را با تغییراتی در سبک زندگی درمان کرد، مانند اجتناب از کافئین یا داشتن پنکه یا بادبزن های دستی کوچک. برخی از زنان اصلاً به هیچ درمانی نیاز ندارند، اما برای برخی دیگر، علائم می تواند شدیدتر باشد. شدت علائم در سراسر جهان و بر اساس نژاد و قومیت بسیار متفاوت است.

در اینجا رایج ترین تغییراتی است که ممکن است در میانسالی متوجه شوید. برخی ممکن است بخشی از پیری باشند تا اینکه مستقیماً با یائسگی مرتبط باشند.

اگر در پریود خود تغییر داشته باشید. این ممکن است همان چیزی باشد که ابتدا متوجه آن می شوید. ممکن است دوره های شما دیگر منظم نباشد. آنها ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر باشند. ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول خونریزی داشته باشید. اینها همه تغییرات طبیعی هستند، اما برای اطمینان از اینکه مشکلی وجود ندارد، در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • دوره های شما خیلی نزدیک به هم اتفاق می افتد.
  • خونریزی شدید دارید
  • لکه بینی دارید
  • دوره های شما بیش از یک هفته طول می کشد.
  • قاعدگی شما پس از عدم خونریزی بیش از یک سال از سر گرفته می شود.

گرگرفتگی و یائسگی در سالمندان 

بسیاری از زنان گرگرفتگی دارند که می تواند سال ها پس از یائسگی ادامه داشته باشد. این ممکن است با تغییر سطح استروژن مرتبط باشند. گرگرفتگی احساس ناگهانی گرما در قسمت بالایی یا تمام بدن شما است. ممکن است صورت و گردن شما برافروخته شود. لکه های قرمز ممکن است روی سینه، پشت و بازو های شما ظاهر شود. تعریق شدید و لرز سرد می تواند بدنبال آن وجود داشته باشد. گرگرفتگی می تواند بسیار خفیف یا به اندازه کافی قوی باشد که شما را از خواب بیدار کند (به نام عرق شبانه). بیشتر گرگرفتگی ها بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه طول می کشد. آنها می توانند چندین بار در ساعت، چند بار در روز یا فقط یک یا دو بار در هفته رخ دهند.

کنترل مثانه را از دست دادن، بی اختیاری نامیده می شود. ممکن است در حین ورزش، عطسه یا خندیدن، میل ناگهانی به ادرار داشته باشید یا ادرار نشت کند. اولین قدم برای درمان بی اختیاری مراجعه به پزشک است. عفونت مثانه نیز ممکن است در میانسالی رخ دهد.

در حوالی میانسالی، برخی از زنان در خواب شبانه با مشکل مواجه می شوند. شاید نتوانید به راحتی بخوابید یا خیلی زود از خواب بیدار شوید. تعریق شبانه ممکن است شما را بیدار کند. و اگر در طول شب از خواب بیدار شوید، ممکن است در به خواب رفتن مجدد دچار مشکل شوید.

یائسگی و بهداشت جنسی در سالمندان

سلامت واژن و روابط جنسی بسیار مهم است؛  زیرا پس از یائسگی، واژن ممکن است خشک‌تر شود، که می‌ تواند رابطه جنسی را دردناک کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که احساسات شما در مورد رابطه جنسی در حال تغییر است. ممکن است علاقه کمتری داشته باشید، یا می توانید احساس آزادی و جذابیت بیشتری داشته باشید زیرا پس از یک سال کامل بدون پریود، دیگر نمی توانید باردار شوید. با این حال، همچنان ممکن است در معرض خطر بیماری های مقاربتی (STDs) مانند سوزاک یا HIV/AIDS باشید. اگر با بیش از یک نفر یا با فردی که با دیگران رابطه جنسی دارد، در ارتباط هستید، خطر ابتلا به STD افزایش می یابد. اگر چنین است، مطمئن شوید که همسرتان در هر بار رابطه جنسی از کاندوم استفاده می کند.

ممکن است در حوالی زمان یائسگی احساس بدخلقی یا تحریک پذیری بیشتری داشته باشید. دانشمندان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد. این امکان وجود دارد که استرس، تغییرات خانوادگی مانند رشد کودکان یا والدین پیر، سابقه افسردگی یا احساس خستگی باعث این تغییرات خلقی شود. با ارائه دهنده مراقبت های اولیه یا یک متخصص سلامت روان در مورد آنچه که تجربه می کنید صحبت کنید. درمان هایی برای کمک وجود دارد.

درمان علائم یائسگی: چه چیزی برای من مناسب است؟

بدن شما در یائسگی، متفاوت به نظر می رسد. کمر شما می تواند بزرگتر شود. می توانید عضله را از دست بدهید و چربی اضافه کنید. ممکن است پوست شما نازک تر شود. ممکن است مشکلات حافظه داشته باشید و مفاصل و عضلات شما سفت و دردناک شوند. محققان در حال بررسی چنین تغییراتی و چگونگی ارتباط آنها با هورمون ها و افزایش سن هستند.

علاوه بر این، برای برخی از زنان، علائم ممکن است شامل درد ها، سردرد و تپش قلب باشد. با پزشک مشورت کنید. از آنجایی که علائم یائسگی ممکن است ناشی از تغییر سطح هورمون باشد، نمی توان پیش بینی کرد که زنان چند بار علائم را تجربه می کنند و چقدر شدید خواهند بود.

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا و چگونه علائم انتقال یائسگی را درمان کنیم می تواند پیچیده و شخصی باشد. علائم، سابقه خانوادگی و پزشکی و ترجیحات خود را با پزشک خود در میان بگذارید. مهم نیست که چه تصمیمی می گیرید، هر سال به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد برنامه درمانی خود صحبت کنید و در مورد تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید صحبت کنید.

درباره گزینه هایی که به شما در مدیریت گرگرفتگی، مشکلات خواب و مشکلات جنسی در دوران گذار یائسگی کمک می کند، بیاموزید.‌

منبع: nia

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *