نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوان

نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوان

در این مطلب قصد داریم به نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوان بپردازیم. روزی روزگاری ما در دنیایی زندگی می کردیم که نوشیدن یک لیوان بلند شیر در روز برای قوی نگه داشتن استخوان ها کافی بود. از آن زمان، تحقیقات خلاف این را نشان داده است. شکستگی استخوان، پدیده ای رایج است که سالانه میلیون ها فرد سالم را تحت تاثیر قرار می دهد. برای سالمندان، خطر شکستگی بیشتر از بقیه است که اغلب به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند پوکی استخوان یا سن است. اگر مراقب یا پرستار سالمندی هستید که اخیراً با شکستگی استخوان مواجه است، درک علل، علائم و درمان‌های مناسب برای اطمینان از راحتی و بهبودی سریع آن‌ها ضروری است. در ادامه به علل شکستگی سالمندان، انواع شکستگی های سالمندان و نحوه پرستاری از سالمندان با شکستگی استخوان آورده شده است.

علل شکستگی در سالمندان

به گفته متخصصان پزشکی، مهمترین عواملی که سالمندان را در معرض خطر بالای شکستگی قرار می دهد عبارتند از:

شکنندگی استخوان

پوکی استخوان یا استخوان متخلخل، علت اصلی شکستگی های سالمندان است. این بیماری به مرور زمان بر تراکم و کیفیت استخوان تأثیر می گذارد و سیستم اسکلتی را ضعیف می کند و خطر شکستگی را افزایش می دهد. این می تواند شکستگی های ناشی از پوکی استخوان را به ویژه برای سالمندان بالای 50 سال خطرناک کند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید اقدامات پیشگیرانه ای را در برابر این بیماری خاموش انجام دهید که از این بین می توان به ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم و مصرف ویتامین ها برای سلامت استخوان اشاره کرد.

افتادن سالمند

به گفته متخصصان پزشکی، افتادن سالمندان بیشتر مراجعات اورژانس مربوط به آسیب (ER) برای سالمندان را تشکیل می دهد. سالمندان به خاطر افزایش سن، بینایی ضعیف و عدم توانایی در حفظ تعادل با سقوط و افتادن مواجه می شوند. وقتی این افتادن ها و زمین خوردن ها با کاهش تراکم استخوان همراه می شود، افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای شکستگی قرار می گیرند.

ویتامین ها و داروها

ویتامین ها و داروها، اگر طبق تجویز مصرف نشوند، می توانند بدن را از نظر فیزیکی ضعیف کنند. سالمندانی که انواع داروها را مصرف می کنند ممکن است علائم منفی مانند سرگیجه، از دست دادن اشتها و کاهش تراکم استخوان را تجربه کنند. در حالی که بسیاری از این موارد را می توان به راحتی تشخیص داد و به آنها پرداخت، ضعیف شدن تدریجی استخوان ها می تواند برای سال ها مورد توجه قرار نگیرد و خطر شکستگی های تصادفی را افزایش دهد.

نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوانشکستگی های رایج در سالمندان

انواع مختلفی از شکستگی ها وجود دارد، اما مواردی که بیشتر سالمندان دچار آن می شوند عبارتند از:

شکستگی لگن: این شکستگی جدی می تواند به طور قابل توجهی فرد را ناتوان کند و تقریباً همیشه نیاز به جراحی و تعویض لگن دارد. برای سرعت بخشیدن به این روند طولانی بهبودی، فیزیوتراپی و کمک مراقب یا پرستار سالمند مهم هستند.

شکستگی استخوان ران: استخوان ران (استخوان بلند در ران) یکی از طولانی ترین و قوی ترین استخوان ها است که به سختی شکسته می شود. با این حال، برای سالمندان، افتادن از پله ها، تصادف و سقوط از ارتفاع کافی است تا با استخوان ران شکسته مواجه شوند. درمان اغلب با جراحی، گچ گرفتن کامل و مراقبت های 24 ساعته همراه است.

 شکستگی ساعد سالمندان: معمولاً در نتیجه افتادن روی بازو، شکستگی‌های ساعد می‌تواند انگشتان یا مچ دست را ضعیف یا بی‌حس کند و بازو را تا زمان بهبودی نیمه‌کاربردی کند.

شکستگی مچ دست سالمندان: در افراد مسن، این شکستگی ها اغلب در نتیجه افتادن روی دست دراز شده یا آسیب پیچ خوردگی است.

پرستاری از سالمندان با استخوان شکسته

شکستن استخوان برای کسی جالب نیست، زیرا آسیب دردناکی است و بهبودی کندی دارد. اگر مراقب سالمندی هستید که اخیراً یکی از استخوان هایش شکسته است، روند بهبودی می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد – به‌ویژه اگر فرد قبلاً از ناتوانی جسمی ، بیماری آلزایمر یا شرایط پزشکی پیچیده‌ مشابه رنج می‌برد. در مراقبت از استخوان شکسته افراد مسن، مطمئن شوید که با یک متخصص در ارتباط هستید، زیرا شکستگی می تواند با یک مشکل اسکلتی بزرگتر مانند پوکی استخوان مرتبط باشد – وضعیتی که نیاز به درمان پزشکی بیشتری دارد. برخی از پیشنهادات کلی که ممکن است پزشک برای بهبودی سالمند تجویز کند عبارت است از:

 • خانه را عاری از به هم ریختگی نگه دارید تا از مشکلات آینده جلوگیری کنید.
 • کمک به مدیریت فعالیت های روزانه برای اطمینان از استراحت اندام آسیب دیده
 • اجرای تمرینات ساده و مانند راه رفتن در اطراف خانه
 • کمک به حمام کردن سالمندان با استخوان شکسته
 • نگهداری و جمع آوری اقلام ضروری روی میز کناری یا نزدیک تخت برای به حداقل رساندن حرکت
 • تهیه غذاهای سرشار از ویتامین D و کلسیم برای حمایت از سلامت استخوان

نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخواننحوه حمام کردن سالمندان با استخوان شکسته

حمام کردن سالمندان با استخوان شکسته یک راه مهم برای کمک به حفظ سلامت پوست آنها است. این کار می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند و زمان خوبی برای بررسی زخم یا بثورات است. حمام کردن سالمندان همچنین به افراد مسن کمک می کند تا احساس شادابی کنند.

میزان کمکی که فرد سالمند هنگام حمام کردن نیاز دارد بستگی به این دارد که او چقدر می تواند حرکت کند. شما ممکن است از کسی مراقبت کنید که با خودمراقبتی مشکل دارد زیرا در حال بهبودی پس از یک بیماری یا یک جراحی است. یا ممکن است از یک فرد مسن مراقبت کنید که مشکلات حافظه دارد و نمی تواند نحوه حمام کردن را به خاطر بیاورد. یا ممکن است از فردی مراقبت کنید که ناتوانی در حرکت دارد، مانند فردی که فلج است. این فرد ممکن است هنگام حمام کردن به کمک بسیار بیشتری نیاز داشته باشد.

فردی که مجبور است برای مدت کوتاهی در رختخواب بماند و می تواند کمی حرکت کند، ممکن است بتواند با کمک یک یا دو بار در هفته دوش بگیرد. یا ممکن است فرد هر روز حمام جزئی را ترجیح دهد. فردی که نمی تواند خوب حرکت کند یا اصلا نمی تواند حرکت کند نیاز به حمام اسفنجی دارد،، اما اغلب از پارچه های شستشو نیز استفاده می شود. می توانید بدون خیس شدن ملحفه ها در رختخواب سالمند را حمام کامل کنید.

افراد جوان تری که مشکلی در جریان خون ندارند، در صورت تمایل می توانند بیشتر حمام کنند. برای افراد مسن تر، می توانید 2 یا 3 بار در هفته حمام کردن را در نظر داشته باشید. حمام کردن بیشتر ممکن است فرد را در معرض خطر مشکلات پوستی مانند زخم قرار دهد.

بگذارید سالمندتان تا حد امکان خودش را تمیز کند. همانطور که به درآوردن لباس ها و حمام کردن آنها کمک می کنید، سعی کنید تا حد امکان آرام باشید. در زمان حمام کردن فرد سالمند ممکن است احساس خجالت کند. این موضوع ممکن است به خصوص در هنگامی صادق است که فرد داز جنس مخالف باشد. اگر آرام باشید و به نظر خجالت نکشید، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

آماده شدن برای حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوان

برای اینکه آماده شوید به کسی حمام کنید، با جمع آوری مواد شروع کنید. شما نیاز خواهید داشت:

 • چهار یا چند دستمال یا اسفنج حمام.
 • سه یا چند حوله.
 • دو لگن شستشو (یکی برای آب صابون، یکی برای شستشو).
 • صابون (یک تکه صابون، صابون مایع یا دستمال مرطوب).
 • شامپو “بدون سوزش” یا بدون شستشو.
 • لوسیون بدن
 • یک تشک یا ملحفه ضد آب برای خشک نگه داشتن تخت.
 • میز یا پایه برای نگهداری مواد.

از فرد بپرسید که آیا اتاق خیلی گرم است یا خیلی سرد، و در صورت نیاز دما را تغییر دهید. دقت کنید که تخت به اندازه کافی بلند باشد تا کمرتان آسیب نبیند. اگر پایین است، اشکالی ندارد که زانوی خود را روی تخت بگذارید تا فرد را بلند کنید و یک تشک یا ملحفه ضد آب زیر او قرار دهید تا تخت خشک بماند. و برای حفظ حریم خصوصی، مطمئن شوید که در بسته است و پرده ها کشیده شده است.

وقتی به کسی کمک می‌کنید حمام کند، ممکن است این فرصت را داشته باشید که پوست را از نظر قرمزی یا زخم بررسی کنید. به نواحی دارای چین، مانند زیر سینه ها یا چین های روی شکم توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین به ناحیه کشاله ران و نواحی استخوانی مانند آرنج و شانه ها نگاه کنید.

با پر کردن دو لگن با آب گرم شروع کنید. از اولین لگن برای صابون زدن یک دستمال و فشار دادن آن استفاده کنید. از دومی برای نگه داشتن آب تمیز برای شستشوی صابون استفاده کنید. از پشت دست خود برای تست آب استفاده کنید تا مطمئن شوید که خیلی داغ نیست. لازم نیست دستکش بپوشید، اما اگر فرد استفراغ کرده باشد یا اسهال شده باشد، ممکن است ایده خوبی باشد. و اگر شما یا فرد مبتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید که انتقال داده می شود، بهتر است از ماسک استفاده کنید.

دستان خود را بشویید و خشک کنید و در صورت تمایل دستکش بپوشید.

اجازه دهید فرد لباس خود را در بیاورد یا به او کمک کنید تا این کار را انجام دهد. فقط لباس های قسمتی که می خواهید بشویید را در آورید. به عنوان مثال، یک بازو را باز کنید، آن را بشویید و خشک کنید و سپس آن را در یک پیراهن یا لباس مجلسی قرار دهید.

با حوله و آب صابون یا دستمال مرطوب شستشو را انجام دهید و سپس با یک دستمال شستشوی دیگر و آب تمیز این قسمت را بشویید.

از تمیزترین نواحی بدن شروع کنید و با نواحی که کمتر تمیز هستند پایان دهید. پس از شستن یک ناحیه، دستمال را تمیز کنید تا بتوانید برای بخش های دیگر بدن از آن استفاده کنید. در صورت نیاز از یک دستمال شستشوی جدید استفاده کنید.

پلک ها را بشویید، از داخل شروع کنید و به بیرون بروید.

صورت، گوش ها و گردن را بشویید.

دست ها را یکی یکی بشویید.

سینه و شکم از جمله ناف را بشویید.

یک پا و سپس پای دیگر را بشویید.

پاها و بین انگشتان پا را بشویید.

به فرد کمک کنید تا به پهلو بغلتد تا بتوانید پشتش را بشویید. (اگر نمی توانید فردی را به تنهایی بغلتانید، از یک نفر کمک بگیرید تا به کمر شما آسیب نرسد.) سپس به آن شخص کمک کنید تا روی پشت خود بغلتد.

آب را بیرون بریزید (که تا به حال ممکن است سرد شده باشد) و آن را با آب گرم تازه جایگزین کنید.

با استفاده از یک دستمال شستشوی جدید ابتدا ناحیه تناسلی و سپس ناحیه مقعد را تمیز کنید.

اگر دستکش می پوشید آن را بردارید. آب را عوض کنید و موها را بشویید. می توانید از آب و شامپوی بدون سوزش چشم یا بدون شستشو استفاده کنید. برای هر گونه قرمزی یا زخم به دقت به پوست سر نگاه کنید.

موها را با آب تمیز و گرم بشویید.

پس از پایان حمام، از یک لوسیون بدن بدون عطر برای محافظت از پوست و جلوگیری از خشک شدن آن استفاده کنید. لوسیون را روی مناطقی که ممکن است مرطوب شوند، مانند زیر سینه ها یا در چین های کشاله ران، استفاده نکنید. در صورت نیاز به فرد کمک کنید تا اگر پانسمانی وجود دارد آن را عوض کند.

توجه داشته باشید که در صورت گچ گرفتن قسمتی از بدن فرد سالمند دقت کنید گچ خیس نشود.

جلوگیری از خیس شدن گچ دست و پای شکسته و ورود آب به داخل پانسمان

شکستن دست و پا دردناک است اما در طول زمان و با استراحت بهبود پیدا می کند. بزرگترین مشکلی که وجود دارد این است که گیچ یا پانسمان بسیاری از فعالیت های روزانه فرد سالمند را محدود می کند. درست کردن وعده های غذایی و حتی حمام کردن سالمند می تواند مشکل ساز باشد. شما می توانید از برخی از تجهیزات برای جلوگیری از خیس شدن گچ دست و پای شکسته و ورود آب به داخل پانسمان سالمندان استفاده کنید.

کاور محافظ گچ

انواع مختلفی از کاور محافظ گچ وجود دارد که قسمت های مختلف بدن از بازو تا ساق پا، ران و غیره را پوشش می دهد. این محافظ های ساده روی ناحیه آسیب دیده قرار می گیرند و از ورود آب هنگام حمام کردن سالمندان جلوگیری می کند. آنها در قسمت بالا بسته می شوند اما برای شنا و یا زخم های باز مناسب نیستند. با استفاده از این کاورها می توانید از خیس شدن گچ و ایجاد عفونت جلوگیری کنید. علاوه بر این می توانید آیتم های زیر را هنگام حمام کردن سالمندان با استخوان شکسته در نظر داشته باشید:

نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخواندستمال مرطوب

وقتی فرد سالمند واقعا نمی تواند حمام یا دوش بگیرد و دست، پا، بازوی شکسته دارد تمیز کردن بدن با استفاده از دستمال مرطوب راحت تر است.

 برس های حمام

در حالی که می توانید با یه بازوی یا دست شکسته حمام کنید می توانید با دست سالم خود از برس های حمام استفاده کنید. این برس ها دارای طراحی ارگونومیک عالی و موهای نرم هستند و پوست را تحریک نمی کنند.

تشک ضد آب

هنگامی که فرد سالمند روی تخت است و نمی تواند حرکت کند می توانید وی را در تخت حمام کنید که نحوه انجام این کار را در بالا توضیح دادیم. تشک های ضد آب از خیس شدن زیر سالمندان جلوگیری می کنند.

بردهای وان حمام

اگر وان دارید و نمی خواهید تمام بدن سالمند را در وان قرار دهید می توانید برد یا تخته های مخصوص را روی وان قرار دهید و اجازه دهید تا پاهای سالمند از آن آویزان باشد. سپس از آب برای تمیز کردن وی استفاده کنید.

نحوه حمام کردن سالمندان با شکستگی استخوان

 

منابع: dispatchhealth، peacehealth و careco

blogآموزشپرستاری از سالمندان

استخدام پرستار حرفه اییاستخدام پرستار خانم در شیرازاستخدام پرستار سالمند بیمارپرستار بیمارپرستار خانم جهت سالمندپرستار خانم جهت سالمند شیرازپرستار سالمندپرستار سالمند بیمارپرستار سالمند بیمار در منزلپرستار سالمند جوانپرستار سالمند حرفه ایپرستار سالمند در شیرازپرستار سالمند در منزل شیرازپرستاری 24 ساعته از سالمندپرستاری از بیمارپرستاری از بیمار در منزلپرستاری از سالمندپرستاری از سالمند بیمارپرستاری از سالمند بیمار در منزلپرستاری از سالمندانپرستاری از سالمندان در منزلپرستاری شبانه روزی از سالمندخانم پرستار سالمندقیمت پرستارقیمت پرستار سالمندمراقبت از بیمارمراقبت از بیمار بستریمراقبت از بیمار در منزلمراقبت از بیمار سالمندمراقبت از سالمندمراقبت از سالمند در منزلمراقبت از سالمندانمراقبت از سالمندان در منزلنگهداری از سالمند بیمارنگهداری از سالمند بیمار در منزلنگهداری از سالمند در منزل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *