راهنمای خرید عینک برای سالمندان

Things to Consider When Buying Glasses 2

 اگر به تازگی متوجه شده اید که به عینک نیاز دارید، ممکن است برای خرید عینک مناسب به کمک نیاز داشته باشید. فاکتورهایی را که باید هنگام خرید عینک برای سالمندان در نظر گرفت، می توان به چهار بخش کلی تقسیم کرد:

به خدمات مراقبت از سالمند حرفه ای نیاز دارید تماس فوری با شکوفایی     درخواست خدمات اآنلاین

  • سلامت فعلی چشم
  • سبک زندگی
  • شکل صورت
  • بودجه

توجه به هر یک از این فاکتورها به شما کمک می کند عینک مناسبی را پیدا کنید که نیازهای بینایی شما را برطرف کند، با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد و در عین حال متناسب با شکل صورت شما باشد. پیشرفت های مدرن در بینایی سنجی و چشم پزشکی دست افراد را در انتخاب عینک مناسب باز گذاشته اند. در ادامه این مقاله، به بررسی نکاتی می پردازیم که به کمک آن ها می توانید عینک مناسبی پیدا کنید.

  • دید نزدیک: 30 سانتی متری (خواندن و نوشتن)
  • دید متوسط: طول بازو (کار کردن با کامپیوتر)
  • دید دور: فراتر از طول بازو (رانندگی یا تماشای تلویزیون)

هنگام خرید عینک برای سالمندان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، برای انتخاب یک عینک جدید، باید سلامت چشم، سبک زندگی، شکل صورت خود (تناژ رنگ پوست) را در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن سلامت فعلی چشم سالمند

بدون شک، قبل از انتخاب عینک جدید، باید از یک چشم پزشک (بینایی سنج) کمک بگیرید، به خصوص اگر به تازگی در حال عینکی شدن هستید. اکثر عینک فروشی ها به نسخه چشم پزشک نیاز دارند.

همچنین، بینایی سنج شما را از هر گونه بیماری چشمی مطلع می کند؛ بنابراین، شما می توانید با توجه به آن بهترین عینک را خریداری کنید.

برخی از بیماری های چشمی برای اصلاح به عدسی های متفاوتی نیاز دارند. این عدسی ها بسته به شرایط ممکن است از نظر اندازه، عرض یا ضخامت متفاوت باشند. به همین ترتیب، محدوده فریم های موجود برای انتخاب نیز متفاوت خواهد بود.

برای مثال، معمولاً عینک های بدون فریم برای عدسی های ضخیم تر مناسب هستند، زیرا نیازی نیست عدسی ها در یک شکل خاص یا فریم نازک قرار بگیرند. فریم های ضخیم نیز برای عدسی های نازک تر به کار می روند.

راهنمای خرید عینک برای سالمندانانواع عدسی

با توجه به نسخه بینایی سنج، ممکن است عدسی های مورد نیاز شما متفاوت باشند. اساساً سه نوع عدسی وجود دارد:

عدسی تک دید

عدسی های تک دید رایج ترین نوع عدسی عینک هستند که یک اصلاح بینایی انجام می دهند و به گونه ای ساخته شده اند که دید افراد را در یک حالت دور یا نزدیک بهتر کنند؛ بنابراین، برای افرادی که هم در نزدیک بینی و هم در دوربینی مشکل دارند، انتخاب مناسبی نیست.

اگر دوربین هستید، عینک مطالعه به شما کمک می کند تا چیزهای نزدیک را واضح تر ببینید.

اگر نزدیک بین هستید، عینک های دوربین به شما کمک می کنند تا چیزهای دور را (فراتر از طول بازو) به خوبی ببینید.

عینک های مطالعه و عینک های دوربین هر دو نمونه هایی از عدسی تک دید هستند، زیرا ناحیه دید خاصی را تصحیح می کنند.

عدسی دو دید (عدسی دو کانونی)

این عدسی از یک عدسی بزرگ تک دید به همراه یک عدسی هلالی کوچک تر ساخته شده است. عدسی های دو کانونی، عدسی عینک هایی با دو قدرت نوری مجزا هستند. عدسی های دو کانونی معمولاً برای افراد مبتلا به پیرچشمی که به اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم نیاز دارند، تجویز می شود.

عدسی تدریجی (عدسی چند کانونی)

عدسی های تدریجی که به آن ها عدسی های چند کانونی یا به طور دقیق تر عدسی های بدون خط سه کانونی می گویند، به شما این امکان را می دهند تا بدون نیاز به تعویض عینک خود، کارهایی را که به دید نزدیک (مانند کتاب خواندن)، دید متوسط (مانند کار کردن با کامپیوتر) یا دید دور (مانند رانندگی) نیاز دارند، انجام دهید.

تقریباً هر کسی که بینایی ضعیفی دارد، می تواند از این عدسی ها استفاده کند. اما معمولاً افراد بالای 40 سال که به پیرچشمی (دوربینی) مبتلا هستند و دید آن ها هنگام انجام کارهایی مانند مطالعه و خیاطی تار می شود، به این عدسی ها نیاز دارند.

قسمت بالای عدسی برای دیدن فاصله دور مناسب است.

قسمت میانی عدسی (مرکز عدسی) برای دیدن اجسام در فاصله متوسط مناسب می باشد.

قسمت پایین عدسی دید بهتری را در فواصل نزدیک ایجاد می کند.

سبک زندگی سالمند

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، سبک زندگی و تاثیر آن بر بینایی شما است. بدیهی است که از عینک برای اصلاح بینایی و به دنبال آن دید بهتر استفاده می شود، اما بسیاری از افراد از انواع مختلف عینک برای کارهای مختلفی استفاده می کنند. به عنوان مثال، از عینک مطالعه معمولاً فقط برای خواندن یا دیدن اجسام از نزدیک استفاده می شود، این در حالی است که بسیاری از عینک های طبی برای رانندگی یا دیدن فاصله دور مورد استفاده قرار می گیرند.

به کارهایی که در طول روز انجام می دهید فکر کنید تا بتوانید انتخاب های خود برای خرید عینک را محدود کنید. آیا فعالیت بدنی دارید؟ آیا فقط برای کارهای خاصی مانند مطالعه یا رانندگی به عینک نیاز دارید؟ آیا از عینک به عنوان یک وسیله محافظتی استفاده می کنید؟

بسته به میزان فعالیتی که می خواهید با عینک انجام دهید، ممکن است به دنبال عینک هایی باشید که دوام بیشتر و قابلیت استفاده مجدد را داشته باشند.

راهنمای خرید عینک برای سالمندان : نکته ای پیرامون عدسی های شیشه ای و دوام آن ها

هنگامی که اسم عینک به گوش شما می خورد، تصویر شیشه عینک در ذهن شما پدیدار می شود. اما امروزه، شیشه به دلیل سنگینی و شکننده بودن به ندرت در ساخت عینک به کار می رود. عدسی هایی که دوام بالایی دارند، عبارت اند از:

راهنمای خرید عینک برای سالمندانعدسی های پلی کربنات

عدسی های پلی کربنات از نوعی پلاستیک ساخته شده اند که نسبت به عدسی های پلاستیکی استاندارد مقاوم تر هستند. عدسی پلی کربنات سبک تر و بادوام تر از شیشه است. این عدسی ها در برابر ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. آن ها همچنین محافظت خوبی در برابر اشعه ماوراءبنفش دارند.

عدسی های پلاستیکی با ایندکس بالا (فشردگی لبه های عدسی)

عدسی های پلاستیکی با ایندکس بالا بسیار شبیه به عدسی های پلی کربنات هستند، با این تفاوت که بسیار نازک تر هستند. هر چه فشردگی لبه های عدسی بیشتر باشد، برای افرادی که نمره چشم بالاتری دارند، مناسب تر است. این عدسی ها نازک تر و سبک تر هستند؛ بنابراین، برای استفاده در تمام روز راحت تر هستند.

عدسی های پلاستیکی با ایندکس بالا بادوام هستند و از بسیاری از ویژگی های لازم برای به کارگیری در ساخت یک عینک مناسب، برخوردار هستند.

عدسی های درمانی

بیشتر عدسی ها به منظور درمان اختلالات چشمی خاصی طراحی شده اند و به این ترتیب می توانند دید کلی شما را بهتر کنند یا از چشم های شما محافظت کنند.

عدسی های درمانی مزیت
عدسی های پلاریزه وضوح دید را بهبود می بخشند و تابش خیره کننده را کاهش می دهند
ضد اشعه ماوراءبنفش از چشمان شما در برابر اشعه ماوراءبنفش محافظت می کنند
عدسی های فتوکرومیک در داخل خانه شفاف به نظر می رسند، اما در مواجهه با اشعه ماوراءبنفش تیره می شوند
عدسی های آنتی رفلکس تابش خیره کننده را کاهش می دهند و تا حدودی از چشمان شما در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کنند
عدسی های ضد خش از خراشیدگی جلوگیری می کنند
عدسی های پلاستیکی با ایندکس بالا نسبت به عدسی های پلی کربنات نازک تر هستند
فریم های پلی کربنات مقاوم در برابر ضربه
عدسی های فیلترکننده و محافظ نور آبی نسبت به عدسی های ضد اشعه فرابنفش، نور آبی بیشتری را فیلتر می کنند
عدسی های آینه ای کاهش تابش خیره کننده

شکل صورت سالمند

توجه به شکل صورت می تواند به شما کمک کند که عینک با فریم مناسبی را انتخاب کنید تا ظاهر زیباتری داشته باشید.

شکل صورت شکل فریم یا عینک
صورت بیضی همه مدل فریم ها
صورت مربعی یک فریم منحنی زوایای فک و صورت شما را کمتر نشان می دهد
صورت مستطیلی فریم های مربعی با زوایای تیز
صورت گرد فریم های مربعی می توانند چهره شما را زاویه سازی کنند

هزینه خرید عینک برای سالمندان

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید عینک باید به آن توجه داشته باشید بودجه است. قیمت یک عینک به عوامل متعددی بستگی دارد. نوع مواد به کاررفته در عدسی، تک دید یا چند کانونی بودن عدسی، برند فریم ها همگی نقش مهمی در تعیین هزینه دارند.

بدون شک، فریم هایی که توسط یک برند معروف ساخته می شوند، نسبت به فریم های غیر برند گران تر هستند. با این که فریم های یک برند معروف شناخته شده تر هستند و بهتر از فریم های معمولی به نظر می رسند؛ با این حال، به این معنی نیست که لزوماً از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. می توانید با در نظر نگرفتن برند فریم و انتخاب گزینه ای مقرون به صرفه تر، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

خرید عینک بعد از 50 سالگی: 4 نکته ای که باید  هنگام خرید عینک برای سالمندان در نظر داشته باشید

زمانی که به 50 سالگی می رسید (و مطمئناً در 60 سالگی)، به احتمال زیاد به عینک نیاز پیدا خواهید کرد. 91 درصد از آمریکایی های بالای 55 سال (از جمله خوانندگان) برای اصلاح بینایی خود از عینک استفاده می کنند.

از آنجایی که عینک از اهمیت بسیاری برخوردار است، منطقی است که کمی وقت بگذاریم تا مناسب ترین عینک را انتخاب کنیم.

در این بخش از مقاله، به نکاتی می پردازیم که به کمک آن ها می توانید عینک مناسبی را برای خود پیدا کنید؛ عینکی زیبا که نیازهای بینایی شما را رفع کند.

اندازه بسیار مهم است

این احتمال وجود دارد که پزشک شما عدسی های تدریجی دو کانونی، چند کانونی یا عدسی تدریجی چند کانونی بدون خط را برای این که هم دور و هم نزدیک را به خوبی ببینید، تجویز کند.

از خرید فریم های کوچکی که برای همه چشم را پوشش نمی دهند، خودداری کنید و فریم های متوسط تا بزرگ را انتخاب کنید. عدسی های بزرگ به شما این امکان را می دهند تا راحت تر به مطالعه بپردازید.

واقع بین باشید

واقعیت این است که با بالا رفتن سن، دیدن در محیط کم نور و تاریک سخت تر می شود. همچنین، تابش خیره کننده چراغ ماشین ها، نور صحنه های تئاتر، کتابخوان الکترونیکی شما و غیره چشم ها را بسیار اذیت می کنند.

بسیاری از افراد مسن با بیماری های چشمی درگیر هستند که می توانند تابش خیره کننده را مشکل تر نیز بکنند. پیرچشمی و آب مروارید اختلالاتی هستند که در نور خیره کننده بینایی شما را ضعیف و تشخیص اشیاء را سخت می کنند.

بنابراین، توجه داشته باشید که عینک های آنتی رفلکس (ضد تابش خیره کننده) می توانند تا حدود زیادی به کاهش تابش خیره کننده به خصوص در شب کمک کنند.

عینک با عدسی های فتوکرومیک (ضد نور) نیز می توانند انتخاب خوبی باشند. این عدسی ها بسته به نور فرابنفش موجود، به طور خودکار تیره و روشن می شوند.

اگر نمره چشمان شما زیاد است، علاوه بر عدسی های ضد تابش، استفاده از عدسی پلاستیکی با ایندکس بالا نیز توصیه می شود.

راهنمای خرید عینک برای سالمندانسن خود را پایین آورید

انتخاب برخی از فریم ها بعد از 50 سالگی، به شما کمک می کند تا خود را جوان تر نشان دهید؛ به عنوان مثال، فریم های گربه ای برای خانم ها بسیار مناسب هستند و صورت آن ها را بانشاط نشان می دهند.

آقایان نیز برای این که سن خود را پایین تر نشان دهند، می توانند فریم های مستطیلی با گوشه های گرد را امتحان کنند. اشکالی ندارد اگر بخواهید فریم های متفاوت دیگری را انتخاب کنید، ولی حتماً گوشه های گرد و لبه های صاف را در نظر داشته باشید.

رنگ عینک نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. رنگ های گرم خنثی (سایه های قهوه ای، خاکستری، سبز و آبی) چهره افراد مسن را صاف و یکدست نشان می دهند. رنگ های شرابی و بنفش تیره نیز انتخاب های خوبی هستند.

لذت ببرید

شما این حق را دارید هر چه را که به شما حس خوبی می دهد، بپوشید. بنابراین، از انتخاب فریم های دلخواه خود نترسید، خواه مد روز باشند یا نه.

اصلی ترین نقش عینک این است که به شما کمک کند تا بینایی خود را اصلاح کنید و دید بهتری پیدا کنید، به همین دلیل، مجبور نیستید از هیچ قانون مدی پیروی کنید. عینک دلخواه خود را انتخاب کنید و با لذت آن را بر روی چشمان خود بگذارید. می توانید بیشتر از یک جفت عینک داشته باشید تا هر زمان که خواستید، برای تنوع تغییری در ظاهر خود ایجاد کنید.

سخن پایانی

در حالی که اصول اولیه خرید عینک برای سالمندان ثابت هستند، این امکان وجود دارد که با افزایش سن، قسمت هایی از بدن ما همانند گذشته کار نکنند. چشم ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بیماری های چشمی همانند سخت شدن عدسی چشم، آب مروارید، گلوکوم (آب سیاه) و غیره که با بالا رفتن سن همراه هستند، در انتخاب عینک مناسب تاثیر می گذارند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارند که بینایی سنج می تواند با این بیماری های چشمی مقابله کند و انواع مناسب عدسی و عینک ها را تجویز کند.

منابع: suddenlysenior و americasbest

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.