16 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل

10 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت از سالمندان در منزل به طور معمول اولین قدم در برنامه مراقبت طولانی مدت یک سالمند است. مراقبت از سالمندان در منزل نه تنها یک روش مقرون به صرفه نسبت به سرای سالمندان است؛ بلکه اعضای خانواده هم در مورد مراقبت از سالمندان در منزل هم نقش دارند. فرد سالمند دیگر با دلتنگی های ندیدن اعضای خانواده اش مواجه نیست و خود را در کنار خانواده اش می بیند. 

مراقبت از سالمندان یعنی چه؟

مراقبت از سالمندان که به عنوان پرستاری از سالمندان هم شناخته می شود، خدماتی است که نیازها و خواسته های سالمندان را برآورده می کند. گرچه کهولت سن عاملی در مراقبت از سالمندان نیست، بسیاری از افراد نگران بیماری و محدودیت های متعددی هستند که افزایش سن به همراه دارد. برخی از سالمندان می توانند روی پای خود بایستند در حالی که برخی دیگر نیاز به کمک دارند. وظیفه ما این است که از بزرگترهایمان مراقبت کنیم و نحوه انجام این کار کاملا به ما بستگی دارد.

چرا مراقبت از سالمند مهم است؟

نمی توان از پیری جلوگیری کرد، اما می توانیم یاد بگیریم که چگونه با بیماری های عزیزانمان مقابله کنیم. مشکلات حافظه، زوال عقل و بیماری آلزایمر از شایع ترین مشکلات سلامتی در سالمندان است.

برخی از سالمندان در زمان پیری نیاز به مراقبت ندارند زیرا می توانند به راحتی زندگی مستقل خود را داشته باشند. با این حال، مراقبت از سالمند اغلب زمانی نگران کننده می شود که سالمند شروع به مشکلاتی در فعالیت های روزمره زندگی می کند. این مشکلات فعالیت هایی مانند آشپزی، لباس پوشیدن، حمام کردن و مصرف دارو و غیره را شامل می شود.

اغلب این اعضای خانواده هستند که برای اولین بار نیاز به مراقبت از سالمند را می بینند. از سوی دیگر، نوع مراقبت از بزرگسالان که برای عزیزانمان مناسب است تا حد زیادی با توجه به نوع مشکلات سلامتی آنها و مشکلات بعدی تعیین می شود. این کمک می کند که مراقب افراد مسن باشید در حالی که با آنها وقت می گذرانید و در فعالیت ها یا بازی های ساده شرکت می کنید. مراقبت از سالمندان مهم است زیرا با بالا رفتن سن، آنها نمی توانند به درستی از خود مراقبت کنند.

 16 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل

قبل از اینکه بتوانید به یک سالمند کمک کنید، ابتدا باید تعیین کنید که کدام نوع مراقبت برای آنها مفیدتر است. دانستن شرایط آنها به شناسایی نیازهای آنها کمک می کند. بسته به سلامت کلی و ظرفیت آنها برای انجام وظایف روزانه، ممکن است به هر چیزی از حداقل ورودی گرفته تا مراقبت مداوم نیاز داشته باشند.

آگاهی از وضعیت سلامت سالمندان و داروهای آنها بر عهده ماست. وقتی صحبت از مراقبت از سالمندان می شود، حتما با احترام، محبت و صبر با آنها رفتار کنید.

نکاتی در مورد مراقبت از سالمندان در زندگی ضروری است. اکثر افراد مسن قادر به مراقبت از خود نیستند و اتکا به دیگران ممکن است باعث ناراحتی آنها شود. ایجاد رابطه دوستانه با بزرگترها برای سلامتی آنها مهم است.

در ادامه ما قصد داریم 16 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل را بیان کنیم تا شما به شیوه ای صحیح بتوانید به این امر مهم بپردازید.

از نزدیک مراقب سلامت والدین خود باشید

در ابتدا، مراقبت از والدین مسن در خانه می تواند به سایدگی برقراری یک تماس تلفنی هفتگی یا روزانه باشد. با این روش شما در جریان کار قرار می گیرید اما در بسیاری از موارد؛ این کار به تنهایی کافی نیست. افراد سالمند اغلب مواردی را از طریق تلفن پنهان می کنند. برای ارزیابی میزان عملکرد افراد سالخورده ای که به طور مستقل زندگی می کنند؛ نیاز به نظارت فیزیکی است.

استخدام کارگر نظافت منزل

مراقبت از سالمندان در خانه مسئولیت بزرگی است و هر چه والدین شما سنشان افزایش پیدا می کند نیازهای آنها به تدریج افزایش پیدا می کند. شما باید دقیقا نیازمندی های آنها را درک کنید. ممکن است کل خانواده درگیر برآورده کردن نیاز افراد سالخورده شوند. اگر شما همه این کارها را به تنهایی انجام دهید خیلی زود فرسوده خواهید شد. برای حمایت از خود می توانید کارگر نظافت خانه یکی از موسسات خدماتی را استخدام کنید تا در این امر به شما کمک کند.

از موسسه مراقبت از سالمندان در منزل استفاده کنید

مواقعی پیش می آید که شما قادر نیستید در کنار پدر و مادر خود قرار بگیرید. شما باید برای تهیه غذا برنامه ریزی کنید، لباس های را بشویید برای ویزیت فرد سالخورده توسط پزشک وقت بگذارید و الی آخر. این در حالی است که باید به مسافرت کاری بروید و یا دوست دارید به مسابقات ورزشی یا تعطیلات آخر هفته بروید. موسسه های مراقبت از سالمندان در منزل به شما این امکان را می دهند تا با خیال راحت به کارهای کاری و شخصی خود بپردازید.

10 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل

روشی ساده برای تهیه وعده های غذایی پیدا کنید

سالمندان در معرض سوء تغذیه قرار دارند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد؛ اما یکی از این موارد این است که آنها به راحتی توانایی خرید یا درست کردن غذا را ندارند. این باعث می شود که افراد مسن و سالخورده از وعده های غذایی خود صرف نظر کنند یا غذاهای فراوری شده ای که فاقد ارزش غذایی هستند را بخورند. شما می توانید با استخدام کارگر از موسسه خدمات شکوفایی؛ غذاهای خانگی را برای فرد سالخورده خود تهیه کنید. با استفاده از غذاهایی که مناسب وضعیت و سن سالمند شما است هر گونه محدودیت غذایی را به راحتی حل خواهید کرد.

مراقب خودتان باشید

این اصل به بستن ماسک اکسیژن خود قبل از توصیه دیگران از ماسک مرتبط است. اگر شما خودتان توانایی سر پا ماندن را نداشته باشید؛ به راحتی نمی توانید از کس دیگری مراقبت کنید. شما باید از تغذیه ای مناسب برخوردار باشید؛ روحیه خود را حفظ کنید تا از انرژی، قدرت و منابع لازم برای مراقبت از سالمندان در خانه برخوردار باشید. مطمئنا استفاده از ماساژ یا رفتن به باشگاه برای یک الی دو ساعت برایتان بسیار خوب است. اگر نگران هستید که در عرض این یک یا دو ساعت فرد سالخورده خود را چکار کنید؛ می توانید با موسسه خدمات شکوفایی تماس حاصل فرمایید.

افراد سالمند را فعال نگه دارید

زندگی مستقل عالی است؛ اما اگر به معنای عقب نشینی از برنامه روزمره فعالانه باشد نه. اگر نمی توانید به والدین خود کمک کنید تا به فعالیت ها، رویدادهای اجتماعی؛ مذهبی؛ تفریحی و غیره بپردازند؛ یک پرستار سالمند استخدام کنید. 10 نکته برای مراقبت از سالمندان در منزل

خانه را امن و قابل دسترس کنید

ترکیبی از لیز خوردن / افتادن یا آسیب دیدگی به ضرر سالمندانی است که در خانه زندگی می کنند. گرچه برخی از اصلاحات ساختاری ممکن است لازم باشد؛ اما اگر مراحل لازم برای ایمن نگه داشتن خانه ای که افراد سالمند نگه داری می شوند نیاز به مهارت هایی دارد.

  • شما می توانید رمپ مخصوص صندلی های چرخ دار یا واکر را نصب کنید.
  • دستگیره هایی را در توالت و حمام نصب کنید.
  • توالت فرنگی نصب کنید.
  • روشنایی خانه را چک کنید.
  • وسایل خطرناک را از سر راه سالمند بردارید.
  • فرش ها و موکت ها را بررسی کنید.
  • سیم ها و طناب های دست و پا گیر را بردارید.

دسترسی به حمل و نقل ایمن را در نظر داشته باشید

فرد سالمند ممکن است دیگر قادر به رانندگی کردن نباشد. شما می توانید با استخدام راننده یک برنامه ایمن رانندگی را در دست اجرا داشته باشید. شما حتی می توانید با آژانس محله خود قرارداد ببندید.

تعهدات مالی را درک کنید

در ابتدا ممکن است که مراقبت از سالمندان در منزل از نظر مالی غیر ممکن به نظر برسد. با این وجود منابع متعددی در دسترس است که مراقبت از سالمندان در منزل را امکان پذیر می کند.

مصرف ویتامین D مورد نیاز سالمندان را در نظر داشته باشید

با بیرون بردن سالمندان و قرارگیری آنها در معرض نور آفتاب؛ آنها می توانند ویتامین D مورد نیاز خود را کسب کنند. نور آفتاب به کاهش افسردگی سالمندان نیز کمک می کند. شما می توانید با مشورت با پزشک سالمند خود از مکمل ها هم استفاده کنید.

هنگام مراقبت از سالمندان در منزل نیازهای آنها را درک کنید

در نظر بگیرید که آیا سالمندان شما در انجام وظایف اساسی مانند غذا خوردن، جابجایی یا انجام فعالیت های روزانه خود مشکل دارند یا خیر، ممکن است نیاز به مراقبت در منزل از سوی خانواده یا یک پرستار سالمند حرفه ای داشته باشند. ارتباط لازم است، مراقب آنها باشید، نیازهای آنها را شناسایی کنید و بر این اساس نیاز های آنها را برآورده کنید.

سالمندان را در تصمیم گیری ها شرکت دهید

اگر فرد سالمند معتقد باشد که دیگران به جای او تصمیم می گیرند، ممکن است تمایلی به پذیرش کمک و درمان نداشته باشند. آنها را در تمام وظایف و تصمیم گیری ها شرکت دهید تا به آنها احساس کنترل و استقلال را بدهید. آزادانه و صادقانه با آنها ارتباط برقرار کنید و در مورد هر تصمیمی که می گیرید نظر آنها را بخواهید. به آنچه می گویند توجه کنید و به نظرات آنها احترام بگذارید.

در فرایند درمان سالمند خود به طور فعالانه شرکت کنید

اکثر سالمندان از بیماری های مرتبط با سن و مشکلات سلامتی رنج می برند. مشکلات سالمند خود را با پزشک در میان بگذارید و به دنبال اقداماتی برای حل این مشکلات باشید.

به طور مداوم از سالمند خود دیدار کنید

سالمندان امنیت عاطفی و همچنین اطمینان از اینکه کسی به آنها اهمیت می دهد را می خواهند. با دانستن اینکه آنها چگونه کار می کنند و به چه چیزی نیاز دارند، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. در طول این دیدار، نسخه ها، مواد غذایی، برنامه غذایی روزانه و سایر موارد مهم را بررسی کنید. به دنبال تغییراتی باشید که با ایجاد آنها سالمند شما راحتی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

سلامت پرستار سالمند را در نظر بگیرید

کار عاقلانه این است که به سلامتی پرستار سالمند خود توجه داشته باشید. اگر پرستار از سلامت جسمی و روانی مناسبی برخوردار نباشد ممکن است به سالمندان حتی آسیب برسانند. الگوهای غذا خوردن، خواب، سابقه کاری و موارد دیگر را به خوبی بررسی کنید.

ورزش برای افراد مسن 

ورزش بخش مهمی از وجود ماست. هر چه بیشتر ورزش کنیم، سالم تر هستیم. همین امر برای مراقبت از یک فرد مسن نیز صادق است. برای سالم ماندن به ورزش کافی نیاز است. فعالیت های متعددی برای سالمندان وجود دارد که می تواند به آنها کمک کند تا در دوران پیری خود را فعال نگه دارند.

دوچرخه سواری یک ورزش مناسب برای سالمندانی است که از درد مفاصل یا عضلانی کم تری رنج می برند. دوچرخه سواری منظم قلب، ریه ها و سیستم گردش خون سالمندان را تقویت و تحریک می کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. دوچرخه سواری باعث بهبود قدرت ماهیچه قلب سالمندان، کاهش چربی بدن و کاهش ضربان قلب آنها می شود.

اگر سالمند شما به رقص علاقه دارد می توانید وی را تشویق به رقصیدن کنید. حرکات رقص یک راه عالی برای بهبود ضربان قلب و تعادل است. گروه های عضلانی بیشتری را توسعه می دهد و خلق و خود را بهبود می دهد. بررسی کنید که سالمند شما تمایل دارد فعالیت های خود را به تنهایی انجام دهد یا گروهی و مطابق با آن اقدام کنید.

پیاده روی در طبیعت، چه در کنار رودخانه، چه در ساحل و یا حتی در کوه، می تواند روی روحیه و سلامت جسمی سالمند تاثیر خوبی داشته باشد. پیاده روی در مناطق مختلف می تواند به افراد مسن کمک کند تا قدرت، سرعت و تعادل را کسب کنند. گذراندن وقت در خارج از منزل همچنین می تواند مزایای روانی مانند کاهش اضطراب و بهبود خلق و خو داشته باشد. اگر سالمند شما قادر به راه رفتن نیست می توانید از ویلچر کمک بگیرید.

یوگا یکی دیگر از فعالیت های بدنی است که افزایش انعطاف پذیری، کاهش استرس، درمان افسردگی و اضطراب  و بهبود تعادل را به همراه دارد.

پیلاتس نوعی ورزش است که بر قدرت و تعادل تاکید دارد. این به افزایش قدرت و رفاه کمک می کند. پیلاتس، مانند یوگا، نوعی ورزش است که بر وضعیت بدنی خوب، تعادل و انعطاف پذیری تاکید دارد. پیلاتس این فرصت را برای افراد مسن فراهم می کند تا استراحت کنند و از یک فضای آرام لذت ببرند. پیلاتس انعطاف پذیری را افزایش می دهد، بدن را تقویت می کند و وضعیت بدن را بهبود می بخشد.

جمع بندی

مراقبت از افراد سالمند مانند پدر و مادر پیر و سالخورده اغلب اوقات به عنوان یک کار عاشقانه تلقی می شود. خواه یک سبک زندگی شلوغ و خانواده فعال داشته باشید و یا وقت بیشتری برای مراقبت از والدین خود داشته باشید؛ احتمال اینکه در این را به کمک و منابعی نیاز داشته باشید وجود دارد. شرکت خدمات شکوفایی با به کارگیری پرستاران سالمند مجرب و حاذق درصدد آن است تا آرامش خاطر شما عزیزان را فراهم آورد. پرستاران سالمند این موسسه خدماتی با تجربه و آموزش دیده هستند و به خوبی با نیازهای هر سالمندی آشنایی دارند. در صورت نیاز به پرستار سالمند در شیراز کافیست که با ما در تماس باشید.

منبع: georgetownhomecare و arogincarehome

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *