نگهداری از سالمندان و اهمیت حفظ عزت آنها

نگهداری از سالمندان و اهمیت حفظ عزت آنها

نگهداری از سالمندان: افراد سالمند پدر بزرگها و مادر بزرگ های ما با قد خمیده و موهای سپید و دستهای پر چین و چروک هر کدام مظهر یک عمر تجربه و تلاش برای زندگی اند و برای اطرافیان منبع الهام و تجارب مفید برای مسیر زندگی .وجود این گلهای یاس سپید در هر خانواده می تواند منبع گرمی و نشاط برای خانواده باشد. شناختن جایگاه آنها و استقلال و حفظ عزت نفس آنها می تواند باعث برقرار ماندن این ستون های استوار در بنیان خانواده شود .

آگاهی از وضعیت جسمی و روحی در دوران سالمندی می تواند کمک به سزایی برای ما باشد برای رسیدگی و برخورد با این افراد که در این جا توصیه هایی درباره نحوه برخورد با سالمند و بررسی بعضی مشکلات جسمی و روحی آنان شاید کلید راهگشایی باشد برای کمک به شناخت دوره سالمندی و مشکلات ناشی از ان

استفاده از تجربه سالمندان

فراموش نکنید سالمندان گنجینه با ارزشی از تجربیات هستند با مشورت کردن و استفاده از نظرات آنها و کسب اجازه از آنها در امور مهم خانواده حس ارزشمندی را به آنان باز گردانید و امید به زندگی و حس اعتماد بنفس را در انها تقویت کنید

ایجاد فضای خصوصی جهت سالمندان

با کوچکتر شدن فضای زندگی و از بین رفتن ان خانه های بزرگ و دلباز گذشته افراد فضای کمی در اختیار دارند اگر فرد سالخوررده ای در منزل دارید حتما یک فضای خصوصی برای او در نظر بگیرید اگر فضا دارید یک اتاق و اگر امکانش نیست یک کمد یا کشو که دارای قفل باشد  برای وسایل شخصی او در اختیارش قرار دهید تا احساس امنیت و آرامش کند .

نگهداری از سالمندان و اهمیت حفظ عزت انها

نگهداری از سالمندان

نحوه صحبت با فرد سالمند

در صحبت با فرد سالمند به ضعف های آنان اشاره نکنید و سعی کنید نقاط قوت آنان را پر رنگ جلوه دهید .هنگام صحبت با آنان رعایت احترام را کنید .به جای جملات امرانه از جملات درخواستی استفاده کنید .

بیشتر بخوانید: ارتباط موثر پرستار و سالمند و 10 نکته اساسی

اگر پیشنهاد شرکت در فعالیت یا کاری را برای آنان دارید طوری درخواست دهید که کلامتان رنگ و بوی پیری برای انان نداشته باشد و باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در آنان شود و آنها ترغیب شوند در فعالیتها در کنار خانواده باشند و به اندازه توان جسمی خود کمک کنند تا حس بهتری از بودن در کنار خانواده پیدا کنند

توجه به مشکلات جسمی در زمان مراقبت و نگهداری از سالمندان

کم خواب شدن افراد مسن

بیشتر افراد در سنین بالا با مشکل کم خوابی روبه رو هستند.خواب راحت یکی از پایه های سلامتی است و باعث بازیابی قوای جسمی بعد از خستگی می شود دلایل محیطی و جسمی مختلفی در نداشتن خواب کافی سالمندان تاثیر گذار است مثل حساس شدن به نور یا صدا یا ترشح کمتر هورمون ملاتونین که با بررسی و رفع این مشکلات و خواب به موقع و به اندازه کمک شایانی به بهبود سلامت جسمی و روحی این افراد می کنیم.

نگهداری از سالمندان | آلزایمر در سالمندان

نگهداری از سالمندان

کاهش قدرت شنوایی در سالمندان

کاهش قدرت شنوایی یکی از مشکلاتی است که روی کیفیت زندگی سالمند تاثیر می گذارد که ناشی از تخریب سلولهای عصبی شنیداری است که باعث می شود فرد صداهای زیر را نشنود که این مشکل را می توان با استفاده از انواع سمعک های آنالوگ و دیجیتال بر طرف کرد که سمعک های دیجیتال قابل برنامه ریزی است و کیفیت بهتری نسبت به آنالوگ دارد

آلزایمر در سالمندان

الزایمر که به بیماری پیری معروف است یکی از بیماری های شایع سالمندان است و ناشی از آسیب در هیپو کامپ مغز است و از فراموش کردن اسامی و شماره ها شروع می شود و تا فراموش کردن آدرس خانه ادامه پیدا می کند.عوامل ارثی .سن بالا .زن بودن .سندروم داون از عوامل خطر ساز ابتلا به آلزایمر است و داشتن خویشاوند درجه یک که مبتلا به آلزایمر باشد.

بیشتر بخوانید: مراقبت از سالمندان و 10 دلیل اهمیت مراقبت از سالمندان

خطر نسبی ابتلا را سه تا شش برابر بیشتر می کند داشتن زندگی های فعال شرکت در برنامه های جمعی گوش کردن به اخبار حل جدول و یاد گرفتن یک فعالیت جدید مثل یک زبان جدید مغز را فعال نگه می دارد و تا اندازه زیادی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند

پوکی استخوان در نگهداری از سالمندان

بیماری خاموش پوکی استخوان فقط با شکستگی استخوان نمایان می شود و انجام ورزش های استقامتی مثل پیاده روی .شنا .دویدن .و تغذیه مناسب و دریافت ویتامینهای دی.سی .و بی 12.اهمیت بسیار زیادی در کند کردن روند تحلیل استخوان در سنین بالا دارد .

زمین خوردن و افتادن در زمان مراقبت از سالمندان

سر گیجه . درد مفاصل و عدم تعادل باعث افتادن و زمین خوردن سالمندان می شود استفاده از داروها و تداخل داروهای مختلف باعث سرگیجه  می شود.

و همچنین عوامل محیطی مثل نامناسب بودن صندلیها و توالت ها و همچنین نرده ها و استاندارد نبودن پله ها باعث زمین خوردن سالمندان می شود که متاسفانه آسیب ها و شکستگی های بعد از ان هیچ گاه جبران نخواهد شد با اندیشیدن تدابیری در محل زندگی و مراقبت از سالمندان از آسیبهای احتمالی باید پیشگیری شود.

اختلالات پوستی در پیری

خشکی پوست و چین و چروک به دلیل تحلیل بافت چربی و گسسته شدن کلاژن پوست  از شایعترین مشکلات پوستی در پیری است

نگهداری از سالمندان

نگهداری از سالمندان

مشکلات روحی و روانی در افراد سالمند

از مشکلات شایع روحی در سالمندی می توان به اضطراب و بیقراری و افسردگی و اختلالات خواب اشاره کرد که ممکن است فرد را به سوی مصرف الکل یا مواد  مخدر سوق دهد. حمایت خانواده و جامعه از افراد کهنسال و ایجاد یک پوشش بیمه ای مناسب و مسکن و رسیدگی به وضعیت آسایشگاهها و همچنین توجه اعضای خانواده و حمایت از آنان کمک بسزایی در سلامت روانی آنان دارد اگاهی افراد خانواده از وضعیت روحی سالمند و ایجاد یک ارتباط خوب و موثر با انان کمک شایانی به بهبود روحیه  و تقویت اعتماد بنفس در انان دارد.

سخن اخر در زمینه نگهداری از سالمندان

سالمندی یکی از سختترین مراحل زندگیست که فرد از یک سو توانایی های گذشته خود را بیاد می آورد و از سوی دیگر تحلیل رفتن هر روز قوای جسمی آنان را مظطرب و پریشان می کند فرزندان و اطرافیان و پرستاران برای کاهش این احساس می توانند به انها کمک کنند .و فراموش نکنیم که انها منبع غنی تجربه اند با مشورت کردن و کسب اجازه از انان در در امور مهم حس ارزشمندی را به انان باز گردانید و امید به زندگی را در انان تقویت کنید .

‫5/5 (2 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *