آیا ریزش مو در نوزادان طبیعی است؟

Bald spot at baby head

موهای نوزاد من در حال ریزش هستند، آیا این طبیعی است؟ ریزش مو در نوزادان نوزادان کاملاً طبیعی است و جای نگرانی ندارد. نوزادان اغلب در شش ماه اول موهای خود را از دست می دهند. این نوع ریزش مو تلوژن افلوویم نامیده می شود. مو یک مرحله رشد و یک مرحله استراحت دارد. مرحله رشد حدود سه سال و مرحله استراحت حدود سه ماه طول می کشد (البته یک تا شش ماه طبیعی است). در مرحله استراحت، مو در فولیکول باقی می ماند تا زمانی که رویش موهای جدید شروع شود.

علت ریزش مو در نوزادان

حدود 5 تا 15 درصد موهای سر معمولاً در هر مقطعی از زمان در مرحله استراحت هستند؛ اما عواملی نظیر استرس، تب یا تغییرات هورمونی می‌توانند رشد تعداد زیادی از موها را به یکباره متوقف کنند. ریزش زمانی رخ می دهد که مرحله رشد بعدی حدود سه ماه دیرتر شروع شود. سطح هورمون نوزاد بلافاصله پس از تولد کاهش پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود موهایی که نوزاد با آن ها متولد شده از بین بروند. (خانم هایی که به تازگی مادر شده اند اغلب به همین دلیل تعداد زیادی از موهای خود را از دست می دهند.)

علت ریزش مو در نوزادانگاهی اوقات والدین متوجه می‌شوند که رنگ و بافت موهای جدید با موهایی که نوزاد با آن ها متولد شده است، کاملاً تفاوت دارند. اگر متوجه شدید که کودک شما دارای نقاط طاسی است، نحوه نشستن و خواب او را مورد بررسی قرار دهید. اگر نوزاد همیشه در یک حالت بخوابد یا تمایل داشته باشد که پشت سرش را روی صندلی کودک قرار دهد، ممکن است موهای آن ناحیه ریزش پیدا کند. همچنین اگر سر خود را به بالش بمالد، ممکن است دچار نقاط طاسی شود.

مشکلات دیگری نیز وجود دارند که باعث ریزش مو می شوند، اما در کودکان زیر 12 ماه بسیار نادر است:

نواحی طاس همراه با پوسته های قرمز و پوسته ریزی (گاهی اوقات نقاط سیاه روی پوست سر) ممکن است به این معنی باشد که کودک شما به بک عفونت قارچی مسری به نام Tinea capitis (قارچ کچلی سر) یا درماتوفیتوز (کچلی یا قارچ پوستی) مبتلا شده است.

آسیب فیزیکی – به عنوان مثال بستن محکم مو به شکل دم اسبی– می تواند منجر به ریزش مو تحت عنوان آلوپسی کششی شود.

اگر کودک شما موهای خود را بی اختیار بچرخاند یا بکند، تریکوتیلومانیا (اختلال موکنی) دارد. در این وضعیت نواحی مختلف مو به طور نامنظم ریزش پیدا می کنند.

اگر نوزاد شما دارای نواحی صاف، گرد و کاملاً طاس است، ممکن است به آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه ای، کچلی سکه ای) مبتلا باشد، وضعیتی که در آن سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و رشد مو را به شدت کاهش می دهد. این نوع ریزش مو در نوزادان معمولاً نواحی خاصی را درگیر می کند؛ با این حال، می‌تواند تمام موهای بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

برخی از مشکلات پزشکی – مانند کم کاری تیروئید (یک اختلال تیروئید) یا کم کاری هیپوفیز (یک غده هیپوفیز کم کار) – می توانند باعث ریزش مو سراسری در کودک شما شوند.

آیا ریزش مو در نوزادان طبیعی است؟برای رفع ریزش موی کودک چه می توان کرد؟

در مورد ریزش مو در نوزادان مرتبط با سطح هورمون جز منتظر ماندن هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

اگر نقطه طاس به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت ایجاد شده باشد، سعی کنید نحوه خوابیدن کودکتان را در هنگام چرت زدن و خواب شبانه تغییر دهید. اگر معمولاً نوزاد را در حالی که سرش در یک طرف گهواره است می خوابانید، سعی کنید یک شب در میان او را جابه‌جا کنید. کودک شما به طور طبیعی سر خود را به طرفین می چرخاند تا از گهواره بیرون را نگاه کند، بنابراین موهای سمت دیگر او می توانند استراحت کنند.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز مدتی روی شکم خود بگیرد. این کار علاوه بر این که به پشت سر او استراحت می دهد، به رشد فیزیکی او نیز کمک می کند.

ریزش موی کودک خود را به خصوص بعد از تولد 6 ماهگی کودک با پزشک خود در میان بگذارید. به احتمال زیاد ریزش مو در نوزادان طبیعی است، اما پزشک می تواند مطمئن شود که بیماری زمینه ای وجود ندارد و در صورت بروز هر گونه مشکل، اقدامات درمانی رو انجام بدهد. به عنوان مثال، اگر کودک شما به درماتوفیتوز مبتلا باشد، یک داروی ضد قارچ تجویز می شود.

اگر پزشک مشکوک به آلوپسی آره‌آتا باشد، ممکن است برای ارزیابی بیشتر کودک شما را به متخصص پوست ارجاع دهد. (آلوپسی آراه‌آتا در بعضی از کودکان به مرور زمان و بدون درمان برطرف می شود؛ اما در برخی دیگر – معمولاً کودکان بزرگتر – برای تحریک رشد مو به دارو نیاز است.)

اگر شکستگی باعث ریزش موی کودک شما شده است، فقط باید برای مدتی موها و پوست سر او را با ملایمت درمان کنید تا دوباره رشد کنند. (به خاطر داشته باشید که موهای کودک کرکی تر و ظریف تر از بزرگسالان هستند. مدل های طبیعی را انتخاب کنید و به آرامی برس بزنید.)

هیچ تضمینی وجود ندارد، اما در بیشتر موارد ریزش مو در نوزادان موقتی است. این احتمال وجود دارد که فرزند شما در عرض یک سال موهای پرپشتی داشته باشد.

اگر کودک من کاملاً کچل باشد چه؟

بسیاری از نوزادان تازه متولدشده طاس هستند، اگرچه با بررسی دقیق پوست سر نوزاد، احتمالاً موهای رنگ پریده، پرزدار، کرکی و بسیار ظریفی را خواهید دید. این نوع طاسی گاهی ممکن است تا تولد یک سالگی نوزاد ادامه داشته باشد.

منبع: babycenter

‫5/5 (2 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.