نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند: در همه تعاریف، کلمه بیمار به شخصی اطلاق می شود که به دلیل ناراحتی جسمی و روحی، در رنج و درد باشد و از این رو، به دنبال مرهم و دارویی است که درد خود را التیام داده و روند سلامتی خود را تسریع و بهبود بخشد.

فرد بیمار در کنار درد جسمی و مراقبت های جسمانی، نیازمند محبت و توجه عاطفی و روانی نیز می باشد؛ بنابراین فرد بیمار در مراقبت روانی، احتیاج به آرامش، روحیه و امیدواری برای تسریع و بهبود هر چه سریعتر روند درمانی خود دارد.

در برخی از خانواده هایی که بیمار دارند، با توجه به نوع بیماری، نیازهای بیمار و سن بیمار، نیازمند فراهم نمودن شرایط و مراقبت های خاص و ویژه ای می باشند، که باید آنها را مد نظر قرار داد.

از یک سو، شرایط زندگی امروزی که خانواده ها درگیر مسائل و مشکلات عدیده  ای هستند؛ و از سوی دیگر، ناتوانی و عدم آگاهی برخی از خانواده ها از مراقبت های اولیه و استاندارد از بیمار، سبب شده است که آنها برای تسریع در درمان فرد بیمارشان، نیازمند کمک و راهنمایی فرد یا افراد دیگری تحت عنوان پرستار بیمار باشند.

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

پرستار بیمار در منزل

داشتن مراقب بیمار در منزل، دارای مزایای متعددی می باشد؛ شاید اصلی ترین مزیت آن،  همراهی و همدلی اعضای خانواده با فرد بیمار می باشد؛ که قطعاً روند درمان و بهبودی وی را تسریع می نماید و خانواده نیز از استرس و دلهره های خاصی که در رابطه با بیمارشان دارند، رهایی می یابند.

از دیگر مزیت های نگهداری از بیمار در منزل می توان به: کاهش هزینه  های درمان و نگهداری برای خانواده، برقراری آرامش و راحتی بیشتر برای بیمار در طول درمان، توجه و مراقبت های ویژه و مطمئن تر، همیشه در دسترس بودن پرستار بخصوص در مواقعی که خطری بیمار را تهدید کند.

فراهم سازی امکانات و تجهیزاتی که همواره در اختیار بیمار بوده و از نظر بهداشتی تأیید شده است، آگاهی بیشتر و بهتر خانواده از شرایط جسمی و روحی بیمار و روند درمانی او، امنیت بیشتر برای خانواده و خود بیمار، کیفیت درمانی و مراقبتی بالا اعم از مراقبت های جسمی، روحی، تغذیه ای و دارویی برای بیمار در طول درمان، اشاره نمود.

در این مطلب تلاش شده است تا مقدمه ای بر ارتباط درست بین بیمار و پرستار وی بیان شده، و سپس نکات مهمی که مراقب بیمار باید بداند تشریح گردد؛ در ادامه نیز اقدامات و برنامه های خاص شرکت خدماتی مراقبتی پرستاری شکوفایی، در ارتباط با مراقبت و نگهداری از بیماران در منازل بیان می گردد.

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

منظور از ارتباط بیمار و پرستار بیماردر منزل چیست؟

درباره ارتباط بین بیمار و پرستار وی در منزل باید به این نکته توجه داشت که فرد بیمار با پرستار خود چگونه ارتباطی خواهد داشت؟

و قبل از هر چیز باید از برقراری ارتباط درست و مناسب بین بیمار و پرستار وی اطمینان حاصل نمود؛ زیرا اگر ارتباط بین بیمار و پرستار به صورت اصولی برقرار نگردد، در روند درمانی و مراقبتی بیمار اختلال ایجاد شده و در صورت ادامه یافتن، موجب بروز و شکل گیری مشکلات جدی تری می گردد.

قبل از استخدام پرستار بیمار در منزل

بنابراین قبل از استخدام مراقب بیمار در منزل، با بیمار خود صحبت کرده و دلایل خود را برای گرفتن و استخدام پرستار در منزل، روشن نمایید و با موافقت و پذیرش خود بیمار، تصمیم خود را برای استخدام پرستار عملی سازید.

چند جلسه اول کاری مراقب بیمار در منزل باید به شکل آزمایشی باشد تا به این نتیجه برسید که آیا بیمار احساس امنیت، آرامش و راحتی در کنار پرستار دارد یا نه؟ سپس، اقدام به عقد قرار داد نمایید.

در هنگام انعقاد قرارداد، می بایست از قبل شرحی از مشکلات و نیاز های بیمار به پرستار داده شود و مسائلی از قبیل: شرایط روحی، عادات غذایی، نحوه مصرف دارو و دیگر جزئیات برای پرستار بیمار تشریح گردد.

اگر بیمار دارای شرایطی خاص یا بیماری خاصی می باشد، از قبل به پرستار گوشزد گردد. برنامه غذایی و بهداشتی اگر در شرح وظایف پرستار قرار دارد، از قبل مشخص گردد. آشنایی مختصر با فضای منزل و افراد نزدیک بیمار، و همچنین داشتن شماره های تماس و ارتباط با اعضای خانواده بیمار، از دیگر ضروریات می باشد.

هرچه آشنایی پرستار از اوضاع و شرایط بیمار خود بیشتر باشد، آگاهانه تر، سریع تر و مطلوبتر قادر به تصمیم گیری خواهد بود؛ و در این صورت روند درمانی و مراقبت از بیمار نیز مناسب تر و بهتر پیش خواهد رفت.   

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

نکات مهمی که پرستار بیمار باید بداند

 نکات مهمی که مراقب بیمار باید بداند:

‫5/5 (1 امتیاز )

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.