مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت از سالمندان در منزل – تحقیقات متعدد ثابت کرده است که بیشتر سالمندان ترجیح می دهند تا در خانه های خود و به صورت مستقل زندگی کنند. این شکل از زندگی علاوه بر افزایش میزان رضایت سالمندان، باعث می شود وضعیت سلامتی آن ها بهبود یافته و کمتر با مشکلات ناتوان کننده رو به رو شوند. برای نمونه در سالمندانی که نیازمند مراقبت های ویژه برای بیماری دمانس (dementia) هستند، زندگی در یک محیط آشنا از بسیاری جهات مفید است و اگر به خانه سالمندان  منتقل شوند نیاز به یادگیری و انطباق با فضای جدید، روند درمان ایشان را با مشکل مواجه می کند؛ اما متاسفانه گاهی اطرافیان افرادی که برای زندگی روزمره خود نیاز به حمایت و کمک دیگران دارند، از گزینه هایی غیر از خانه سالمندان، اطلاعات کافی در دست ندارند.

مراقبت در منزل برای سالمندان

مراقبت در منزل می تواند طیف گسترده ای از خدمات را پوشش دهد. کمک به نظافت شخصی، انجام کارهای روزانه، تنظیم وقت داروها و مانند اینها، همه و همه از جمله خدماتی هستند که امکان ارائه آن ها در منزل وجود دارد. مراقبت از سالمندان در منزل ، باعث می شود که فرد مورد علاقه شما در خانه خود باقی بماند، روند عادی زندگی خود را از دست ندهد و البته تمام نگرانی ها را دور بریزد. از سوی دیگر، یاد آوری این نکته که مراقبت های مورد نیاز سالمند، تمام و کمال انجام می شود، خاطر شما را هم آسوده می کند.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

مراقبت از سالمندان در منزل | نگهداری از سالمند

مزایای مراقبت از سالمندان در منزل

شاید مهمترین مزیت مراقبت از سالمندان در منزل توسط یک مراقب حرفه ای و آموزش دیده، اطمینان از برآورده شدن تمام نیازهای فرد سالمند در زمان مناسب است. موردی که معمولا به علت پیچیدگی این نوع مراقبت ها مورد غفلت واقع می شود. از سوی دیگر باقی ماندن در فضای آشنای منزل، سطح سلامت روان شخص سالمند را افزایش می دهد. در چنین شرایطی فرد سالمند می تواند ارتباط خود با دوستان و آشنایان را حفظ کرده و علاوه بر بهره مند شدن از حمایت های عاطفی، امکان ادامه فعالیت هایی که از ان ها لذت می برد را داشته باشد. امکان نظارت مستقیم افراد خانواده بر کیفیت ارایه خدمات پرستاری در منزل و پیگیری مستمر روند درمانی  از دیگر مزایای استفاده از خدمات مراقبت در منزل است. گاهی اوقات یک زوج سالمند به علت تفاوت سطح مراقبت های مورد نیاز، ناگزیر می شوند تا جدای از یکدیگر زندگی کنند. یکی دیگر از نکات مثبت استفاده از مراقب در منزل، امکان ارائه خدمات مراقبتی در سطوح مختلف برای این دست از زوج ها است.

مراقبت از سالمندان در بیمارستان

زمان هایی که سالمندان عزیز ما ، نیاز به مراقبت های تخصصی بیمارستانی دارند، استفاده از یک مراقب خصوصی که به طور ویژه جهت اراه خدمات به سالمندان آموزش دیده است، زمان بستری را به شکل معنا داری کاهش می دهد . علاوه بر این بیمار از افتادن در سیکل معیوب افسردگی ناشی از فضای بیمارستان که گاهی همراه با افزایش شدت بیماری است نجات یافته و در مدت زمان کمتر، با شرایط خاص بستری تطابق می یابد. اگرچه پیری به خودی خود دلیلی برای در نظر گرفتن مراقبت از سالمندان نیست، اما معمولاً بیماری های مختلف و محدودیت های جسمی همراه با پیری است که بحث در مورد مراقبت از سالمندان را به دنبال دارد.

چه زمانی مراقبت از سالمندان در منزل ضروری است؟

مراقبت از سالمندان همیشه و برای همه گروه از سالمندان نمی باشد. در حقیقت، برخی از افراد مسن برای زندگی مستقل در سالهای آخر عمر خود هرگز به هیچ نوع مراقبت نیاز ندارند. اما ، مراقبت از سالمندان معمولاً وقتی مسئله ای می شود که فرد عزیزی با فعالیتهای روزمره زندگی، هم به صورت ایمن و هم به طور مستقل، دچار مشکل شود.مراقبت از سالمندان  ممکن است شامل پخت و پز، تمیز کردن، خرید، لباس پوشیدن، استحمام، رانندگی، مصرف دارو و غیره باشد.

پرستاری و مراقبت در منزل | مراقبت از بیمار آلزایمری

مراقبت از سالمندان در منزل

دلیل اصلی استفاده از مراقبت از سالمندان در منزل این است که سالمند نیاز به کمک در بعضی موارد را دارد تا زندگی راحتتری را داشته باشد، زیرا ممکن است نشان دهنده توانایی رو به کاهش در مدیریت مستقل فعالیتهای زندگی روزمره باشد. به عنوان مثال، پیری که معمولاً با سرعت تدریجی بروز می کند، ممکن است به این معنی باشد که فردی که زمانی یادش می آمد به موقع دارو مصرف کند اکنون در انجام این کار مشکل دارد. کمبود بینایی ممکن است به این معنی باشد که عزیزان شما به تدریج توانایی حرکت ایمن در خانه را از دست می دهد، یا آرتروز پیشرفته ممکن است به این معنی باشد که او بدون کمک در وان رفت و آمد دارد.

نیاز به مراقبت از بزرگسالان نیز ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد

نیاز به مراقبت از سالمندان در منزل نیز ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد، همانطور که اگر عزیز شما در حال بهبودی از شکستگی مفصل ران یا به تازگی سکته مغزی است و هنوز هم از لحاظ شناختی و / یا اثرات جسمی رنج می برد. آنچه ثابت است، این است که ممکن است در مواردی که یک وضعیت سلامتی – اعم از جسمی، شناختی یا حتی عاطفی – از توانایی در انجام ایمن فعالیت های روزمره جلوگیری می کند ، به مراقبت از سالمندان نیاز باشد. اعضای خانواده یا یک پزشک معمولاً اولین کسانی هستند که نیاز به مراقبت از سالمندان را تشخیص می دهند. نوع مراقبت از سالمندان که برای عزیزان شما مناسب است ، با این حال ، عمدتا به نوع شرایط سلامتی وی ، شدت شرایط و کمبودهای ناشی از آن بستگی دارد. تعدادی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که ممکن است عزیز شما نمایش داده یا نمایش دهد که ممکن است شما را وادار به کمک خارجی کند:

علائم هشدار دهنده برای مراقبت از سالمندان در منزل

 • مشکلات جسمی
  • راه رفتن، ثبات (مشکلات راه رفتن)
  • مسائل حسی (کاهش یا کاهش شنوایی، بینایی، بویایی)
  • شرایط سلامتی مزمن (دیابت، بیماری قلبی، آرتروز)
  • محدودیت های موقت یا دائمی جسمی که ممکن است توانایی سالمند در انجام مراقبت ها را مهار کند
 • مشکلات شناختی
  • گیجی
  • از دست دادن حافظه
  • مشکلات توجه
  • فراموش کردن مصرف به موقع دارو ، در زمان مناسب یا اصلاً
  • مشکلات زبان
  • زوال عقل
 • مشکلات عاطفی
  • افسردگی
  • کناره گیری اجتماعی
  • تنهایی
  • تغییر در شخصیت (تحریک پذیر ، عصبانی ، بدخلق و غیره)
  • از دست دادن علاقه به فعالیت ها

مشکلات جسمی – مشکلات مزمن سلامتی و مراقبت از سالمندان در منزل

مشکلات جسمی – مشکلات مزمن سلامتی غالباً با افزایش سن بروز می کند و قادر به انجام بسیاری از فعالیت های قبلی نیستند. بدن آنها ممکن است شکننده تر، سفت و سخت و مقاومت کمتری داشته باشد. بیماری های مزمن ممکن است باعث اختلالات ثانویه یا ایجاد بیماری های جدید شوند. نقایص جسمی مربوط به بیماری ممکن است به راحتی قابل تشخیص باشد یا ظریف تر باشد. به عنوان مثال، ممکن است افراد مسن مبتلا به گلوکوم از نظر جسمی نقصان نداشته باشند، اما از دست دادن بینایی آنها ممکن است منجر به تصادفات و زمین خوردن شود که ممکن است سلامتی یا سلامتی آنها را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. فقط به این دلیل که عزیزان شما از نظر جسمی گزارش نکرده است، به این معنی نیست که او به مراقبت احتیاج ندارد. بنابراین ، معاینه کامل بدنی (از جمله بینایی و شنوایی) به طور منظم بخش مهمی از یک برنامه کلی سلامت است.

آلزایمر در سالمندان | نگهداری از سالمندان در منزل

پرستاری از سالمدان

مشکلات شناختی اگرچه مشکلات شناختی، حداقل در خفیف ترین شکل ، با افزایش سن عزیز شما انتظار می رود ، اما برخی از مشکلات شناختی ممکن است توانایی او را در زندگی ایمن و مستقل مختل کند. مشکلات شناختی فقط به ذکر چند مورد، ممکن است باعث مشکلات حافظه، مشکل در زبان، مشکل در قضاوت و مشکل در تنظیم احساسات شود. زوال عقل خفیف ممکن است نیاز به مراقبت از سالمندان نداشته باشد، اما هر نوع زوال عقل پیشرونده و ایجاد نگرانی های جدی در زمینه ایمنی باید رفع شود. مشکلات عاطفی کاهش سلامتی ، از دست دادن همسر، ناتوانی در انجام کارهایی که قبلاً لذت برده اید یا احساس عدم اهمیت، همه مواردی است که ممکن است باعث شود عزیز شما مشکلات عاطفی را تجربه کند. مشکلات عاطفی ممکن است به طرق مختلفی خود را نشان دهد. به عنوان مثال ، عزیز شما ممکن است از نظر اجتماعی گوشه گیر، بدخلق یا تحریک پذیر شود ، یا حتی ممکن است فکر خودکشی داشته باشد. بسیاری از سالمندان وجود یا شدت مشکلات عاطفی را انکار می کنند، و همین امر مشاهدات متفکرانه پزشکان و اعضای خانواده را از اهمیت بیشتری برخوردار می کند.

چه موقع بحث در مورد مراقبت از سالمندان در منزل را آغاز کنیم؟

مراقبت از سالمندان باید به محض مشاهده تغییرات، به بحث تبدیل شود، زیرا به تعویق انداختن یا تأخیر کمک می تواند سلامتی و امنیت عزیز شما را به خطر بیندازد.

اعضای خانواده به همراه عزیز پیر شما باید برای شروع سوالات زیر را بپرسند:

 • برای اطمینان از ایمنی فوری / طولانی مدت چه نوع مراقبت لازم است؟
 • چه نوع مراقبت نیاز دارد ؟
 • از چه نوع خدماتی می توان برای مراقبت استفاده کرد؟
 • آیا می توان برای اصلاح اوضاع یا تغییراتی در خانه یا کارهای روزمره اعمال کرد ، یا اینکه به کمک حرفه ای نیاز است؟
 • آیا می توان در خانه مراقبت ارائه داد یا اینکه انتقال به یک مرکز گزینه بهتری است؟
 • محدودیت های مالی ارائه خدمات مراقبت از سالمندان چیست؟

مراقبت از سالمندان در منزل در شیراز

شرکت خدماتی شکوفایی از سال 1385 شروع به فعالیت در زمینه های نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل  نموده و سالها تجربه و استفاده از کادری مجرب و آموزش دیده، کلیه خدمات پرستاری و مراقبت از سالمندان را در تمامی مناطق شهر شیراز   با بهترین کیفیت ارایه می دهد. رضایت مشتریان این مجموعه و اعتماد روز افزون ایشان بهترین نشانه از کیفیت ارایه خدمات مراقبتی توسط مجموعه ما است .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *