11 دلیل گریه نوزاد و چگونه آنها را آرام کنید؟

گریه کودک | چرا نوزادان گریه می کنند؟

چرا نوزادان گریه می کنند؟ اگر کودکی دارید که در حال گریه کردن است، احتمالا او سعی دارد به شما بگوید که به چیزی نیاز دارد. دار سیا ناروائز، استاد روانشناسی، در دانشگاه شهر ایندیانا می گوید، به طور تکاملی فرزندان پستانداران، زمانی که بخواهند توجه والدین خود را به نیازشان جلب کنند، گریه میکنند. در اینجا، ما 11 مورد از رایج ترین دلایلی که نوزادان گریه می کنند را، به همراه برخی از استراتژی ها و راه حل هایی برای آرام کردن نوزاد زمان گریه کردن، برای شما ذکر خواهیم کرد.


هنگامی که سخن از نوزادان به میان می آید، چند نکته غیر قابل انکار و مطلق وجود خواهد داشت. هیچ یک از دو نوزاد یکسان نیستند، و آنچه روی یک نوزاد اثر دارد، ممکن است روی نوزاد دیگر تاثیر نداشته باشد.

اما همه نوزادان یک وجه اشتراک دارند، آن هم این است که همه آنها تمایل به گریه کردن دارند. میزان گریه های آنان قطعا، از فرزندی به فرزند دیگر متفاوت خواهد بود، اما بیشتر والدین جدید می توانند انتظار داشته باشند تا روزی یک تا سه ساعت از پس گریه نوزاد برآیند. چرا؟ زیرا این تنها راه، برای برقراری ارتباط با نیازها و خواسته های اوست. ممکن است گوگل نتواند به شما در یافتن علت گریه کودک، کمک کند. اما، ما برخی از دلایل گریه نوزادان را برای شما ذکر خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا برخی علتهای گریه نوزاد و روشهای آرام کردن آنها را برای شما شرح دهیم.


چرا نوزادان گریه می کنند؟اگر کودکی دارید که در حال گریه کردن است، احتمالا او سعی دارد به شما بگوید که به چیزی نیاز دارد. دار سیا ناروائز، استاد روانشناسی، در دانشگاه شهر ایندیانا می گوید، به طور تکاملی فرزندان پستانداران، زمانی که بخواهند توجه والدین خود را به نیازشان جلب کنند، گریه می کنند. در اینجا، ما 11 مورد از رایج ترین دلایلی که نوزادان گریه می کنند را، به همراه برخی از استراتژی ها و راه حل هایی برای آرام کردن نوزاد زمان گریه کردن، برای شما ذکر خواهیم کرد.

گریه نوزاد | چرا نوزادان گریه می کنند؟

چرا نوزادان گریه می کنند؟


1. گریه کردن نوزاد در اثر گرسنگیآنها به دلایلی آن را “گرسنگی” می نامند. همه موجودات زمانی که گرسنه می شود، به ویژه نوزادان، کمی بدخلق و عصبی می شوند. اگر آنها برای مدتی غذا نخورند، می توانند به سرعت شروع به فریاد زدن و گریه کردن کنند. شما ممکن است فریاد “به من غذا بده” را به صورت ریتمیک و تکراری و (معمولا) کوتاه و کم نواخت بشنوید. جورج بتسی، یکی از موسسین زبان کودکستان دانتان( یک سازمان برای فهم انتقادات کودک)، می گوید: گریه کودک گرسنگی ممکن است شامل یک صدای “من گرسنه ام” نیز باشد. این ناشی از بازتاب زبان کودک است که با ضربه زدن به سقف دهان خود در جست و جوی شیر است.

 

روش تغذیه نوزاد


روش تغذیه نوزاد این نیست که به ساعت نگاه کنید، روش صحیح این است که به سراغ سرنخ هایی که کودک برای گرسنگی به شما می دهد باشید. پل هورویتز، متخصص اطفال در ایالت کالیفرنیا می گوید: “گریه نوزاد، آخرین نشانۀ گرسنگی اوست.” برای جلوگیری از گریه کودک از گرسنگی، به دنبال علاٸم اولیه ای که او برای خوردن یک غذای سبک، از خود نشان می دهد باشید مثل: نشان دادن میل به غذا با ایجاد صدای ملچ ملوچ، مکیدن دست و چرخاندن سر خود به طرفین، برای پیدا کردن پستان یا شیشه شیر.


2.گریه نوزاد در اثر خواب آلودگیبه عنوان یک پدر و مادر خسته، شما ممکن است به کمی استراحت و خواب آرام، نیاز داشته باشید. اما همین مقدار هم، ممکن است از نظر نوزاد شما، برای شما لازم نباشد. خوابیدن هم درست مثل چیزهای دیگر، یک مهارت آموختنی است. نوزادان تا چهار ماهگی ریتم شبانه روزی ثابتی ندارند. 

یک نوزادی که در حال گریه کردن است قادر به آرام کردن خود نیست، بنابراین والدین باید به کودک کمک کنند تا به آرامش برسد و گریه او متوقف شود. برای کمک به کاهش گریه نوزاد در شب و آرامش بخشیدن به او در هنگام خواب آلودگی، برای یافتن بهترین راه حل برای خواباندن کودک خسته خود، ممکن است به کمی آزمایش و خطا نیاز داشته باشید.

قنداق کردن تازه متولد شده: قنداق کردن، ممکن است به نوزاد دلبند شما احساس راحتی و آسودگی دهد. بعضی از نوزادان نیز به حرکات تکان دهنده، صدای لالایی و یا حتی صدای همهمۀ یکنواخت جاروبرقی به خوبی پاسخ می دهند.

اگر کودک در شب گریه می کند و بطور مکرر و زود به زود بیدار می شود


اگر کودک در شب گریه می کند و بطور مکرر و زود به زود بیدار می شود، می توانید خواب روزانه او را کمتر کنید، فکر کردن به اینکه کمتر کردن خواب نوزاد در بعدازظهر، باعث می شود که کودک در شب خواب بهتری داشته باشد، درست نیست و نتیجه خوبی نمی دهد. هنگامی که کودک بیش از حد خسته است،

بدن او هورمون هایی تولید می کند که باعث می شود او کمی انرژی دوباره بگیرد و خوابیدن او مشکل تر خواهد شد. حتی اگر آن زمان خواب نوزاد نباشد ولی خسته به نظر می رسد، این کار را شروع کنید و نوزاد را در رختخواب خود قرار دهید و امکانات خوابیدن او را فراهم کنید. هورویتز می گوید: باید به نوزادان خواب آلود اجازه دهید تا به خواب بروند.


3. پوشک کثیف میتواند دلیل گریه نوزاد باشدبعضی از نوزادان هستند که می توانند با پوشک مرطوب یا کثیف، ساعتها بدون نیاز به مراقبت، دوام بیاورند و گریه نکنند. نوزادان دیگر، اگر پوشک آنها کثیف یا خیس باشد، ممکن است یک ثانیه هم نتوانند تحمل کنند و عصبانی می شوند و شروع به گریه کردن کنند. آیا واقعا می توانید آنها را سرزنش کنید؟با باز کردن پوشک و یا بو کشیدن می توانید سریع این موضوع را متوجه شوید. شما همچنین می توانید از یک برند پوشک برای نوزاد خود استفاده کنید که شاخص رطوبت داشته باشد و به هنگام خیس کردن یا کثیف کردن پوشک تغییر رنگ دهد. به این ترتیب، مجبور نیستید هر بار که لازم شد، پوشک نوزاد را باز و بسته کنید که آیا گریه کودک به دلیل رطوبت پوشک است یا خیر.

گریه کودکان|گریه نوزاد

پوشک کثیف میتواند دلیل گریه نوزاد باشد4. نیاز به آروغ زدن می تواند دلیل گریه نوزاد باشداگر متوجه شوید کودک پس از تغذیه گریه می کند، این یک علامت معروف است که باید آروغ بزند کند. گاهی وقت ها هم، ممکن است آروغ زدن به نحوه صحیح، برای کودک مٶثر باشد. هورویتز می گوید: “همه می دانند که نوزاد پس از شیر خوردن نیاز به آروغ زدن دارد، اما بسیاری از نوزادان نیز ممکن است پس از مک زدن به پستانک، سکسکه کردن یا گریه، به آروغ زدن نیاز داشته باشند.” “تمام این فعالیت ها می تواند باعث بلعیدن هوا شود.” بنابراین، هنگامی که یک نوزاد به طور غیر قابل توصیفی شروع به گریه کردن می کند، ضربه زدن به پشت او، آسیبی به او وارد نخواهد کرد.

چندین تکنیک برای گرفتن آروغ کودک وجود دارد. بنابراین روشی را پیدا کنید که برای شما مفید واقع شود. بامپی کتی دالیا می گوید: “کودک را روی شانه چپ خود نگه دارید، با اطمینان از اینکه دست چپ او بر روی شانه شما آویزان است.” “سپس، سمت چپ و پشت او را مالش دهید، دست خود را از بالا به پایین تا لگن او و برعکس، از پایین به بالا، روی پشت او مالش دهید. معمولا پس از دو یا سه بار تلاش، یک آروغ بزرگ از سوی نوزاد خواهید شنید.5. دل درد نوزاد می تواند دلیل گریه و نا ارامی نوزاد باشدآیا نوزاد شما در حالی که گریه می کند به خود می پیچد، خم می شود و یا پاهای خود را تلمبه وار تکان می دهد؟ پریتی پری، متخصص اطفال در نیویورك می گوید: این ها نشانه های  بارز گوارشی از گاز معده در نوزاد است. خبر خوب این است که یک راه آسان برای کمک به او در خارج کردن گاز معده اش، وجود دارد. پاریک میگوید: “کودک را در سمت چپ یا روی شکم خود، برای کمک به هضم نگه دارید.” “اگر معده کودک گازدار است،  پاهای او را به قفسه سینه اش نزدیک کنید و به او در دفع گاز معده اش کمک کنید.”


6. دندان درآوردن یکی از دالایل گریه نوزاد استکودک می تواند از 4 ماهگی شروع به دندان درآوردن کند، و هنگامی که درد شروع می شود، زیاد شدن گریه نوزاد، تضمین شده است. نشانه های دیگر دندان درآوردن نوزاد، ترشح بیش از حد بزاق دهان و تمایل به گاز گرفتن همۀ چیزهایی که در دسترس او قرار دارند، است.

پاریک می گوید: “مکیدن پستانک، یا انگشت شما، می تواند به کودک آرامش دهد.” شما حتی ممکن است تمایل داشته باشید که لثۀ او را ماساژ دهید. هورویتز می گوید: فقط لثه ها را تا زمانی که انگشت تان صدای جیر جیر ایجاد کند ماساژ دهید. جویدن دندانی سرد، و یا دستمال یا پیش بند های نخی نیز می تواند باعث آرامش کودک شود.

از داروهای بدون نسخه مخصوص دندان درآوردن نوزاد مثل انبسول یا اوراژل اجتناب کنید.


اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد، اما از داروهای بدون نسخه مخصوص دندان درآوردن نوزاد مثل انبسول یا اوراژل اجتناب کنید. این محصولات حاوی بنزوکائین، دیگر توسط آکادمی کودکان آمریکایی مورد تایید نیستند، زیرا آنها می توانند قسمت پشتی گلو را بی حس کنند و باعث ایجاد اختلال در توانایی کودک در بلعیدن شوند. علاوه بر این، اداره غذا و داروی آمریکا به والدین هشدار می دهد در مورد خطرات داروهای پزشکی، مانند قرص های دندان درآوردن

هنگامی که سخن از  تسکین درد دندان درآوردن نوزاد، به میان می آید، مسکن های طبیعی بهتر هستند. مگر اینکه گریه کودک طوری باشد که واقعا مجبور شوید. در این حالت، یک متخصص اطفال در اتاق اورژانس کودکان در بیمارستان  ویرجینیا در شهر لندن می گوید، تیلنول و موترین، در دوزهای متناسب با وزن نوزاد، تنها داروهای توصیه شده برای تسکین درد دندان درآوردن در نوزادان در این روزها هستند.7. تحریک بیش از حد می تواند دلیل گریه نوزاد باشدهمه ما بارها و بارها، سر و صدای زیاد اطرافمان را تجربه کرده ایم. برای کودک، ممکن است بودن در مهمانی های خانوادگی و یا قرار گرفتن در کنار فروشگاه مواد غذایی، چنین تجربه ای محسوب شود.

به خاطر داشته باشید: فرزند کوچک شما هنوز هم به این همه سر و صدا و همهمه عادت دارد، بنابراین ممکن است، از شنیدن سر و صدای زیادی اطراف خود ناراحت نشود. ایده خوبی است که اگر کودکی گریه می کند و به نظر می رسد بیش از حد تحریک شده است،

او را به خانه ببرید و آرام کنید. پاریک میگوید رفتن به پیاده روی و دریافت هوای تازه در یک محیط آرام و آشنا نیز می تواند برای او مفید باشد. اما تلاش نکنید که او را از فعالیت های حسی دور کنید.


8. نیاز به توجه ممکن است دلیل گریه نوزاد باشدهمه ما می دانیم که بچه ها دقیقا با این ذهنیت “هماهنگی و فراموشی” عمل نمی کنند. شما می توانید (و باید!) زمانی را برای بازی با کودک اختصاص دهید یا اجازه دهید تا با یک همبازی در یک بازی ایمن بازی کند. اما فرزند شما شاد تر و آرام تر خواهد بود وقتی که او با شما است. “اغلب بچه ها از تنهایی گریه می کنند زیرا آنها به طور مداوم مورد توجه قرار نمی گیرند. نارواٸز می گوید، آنها به این چیزها نیاز دارند. “به بچه های کوچکتر باید توجه بیشتری نظان دهید تا سیستم های آنها به جای اضطراب و پریشانی، آرام شوند.”

 
9. بیماری می تواند از علت های گریه نوزاد باشدهیچ کسی دوست ندارد که بیمار و بدبخت باشد بخصوص بچه ها. اگر فرزند کوچک شما احساس بیماری کند، شما متوجه گریه های غیر عادی او خواهید شد. چارلز می گوید: “اکثر والدین می دانند که صدای گریه معمولی کودک چگونه است؟ و اگر کودک گریه کردن خود را متوقف نکند یا گریه اش شدیدتر و طولانی تر از معمول باشد، می تواند نشانه ای از بیماری باشد.” “همچنین به دنبال علائم دیگری مانند تب، استفراغ، کاهش وزن، باشید. اگر کودک هشیار نیست، یا اگر کودک آرام نمی شود”،  به پزشک اطفال مراجعه کنید.


10. ناراحتی عمومی می تواند دلیل گریه نوزاد باشدهنگامی که مژه ای در چشم ما گیر می کند، مو دور انگشتمان می پیچد، برچسب لباس پوست ما مالش می دهد، ما می توانیم آنها را به راحتی برطرف کنیم. اما کودکی که سخن گفتن را هنوز نیاموخته است، تنها یک راه دارد تا وضعیت بغرنج خود را به اطلاع شما برساند و این شما هستید که باید نیاز او را حدس بزنید. 

وست می گوید: اگر فرزند شما بعد از خوابیدن، و غذا خوردن، آروغ زدن و تعویض پوشک، هنوز هم احساس ناراحتی می کند، لباس کودک را از تنش درآورید و برچسب هایی که ممکن است باعث ایجاد خارش در بدن او شود یا چیزهای کوچک دیگری که ممکن است برای او مشکل ایجاد کرده باشد را بررسی کنید”. حتی یک کفش خیلی تنگ می تواند موجب معضل برای او شود، بنابراین از بهترین مهارتهای سرنخ یابی خود در اینجا استفاده کنید.


گریه نوزاد|گریه کودکان
11. کولیک


آخرین، اما مهمترین مورد که می توان به آن اشاره کرد کولیک در نوزادان است. که مهمترین دلیل گریه نوزاد همین مورد است.

کولیک، توسط آکادمی آمریکایی کودکان، به عنوان یک بیماری که در آن گریه یک کودک سالم بیش از سه ساعت در روز، بیش از سه روز در هفته و سه هفته در ماه گریه می کند، تعریف شده است. بچه هایی که کولیک دارند، بیش از حد گریه می کنند.

آرام کردن آنها کمی دشوار می شود و برای خوابیدن مشکل دارند، که منجر به استرس زیادی برای شما و شریک زندگی شما می شود. اما مهم این است که به یاد داشته باشید که کولیک معمولا کوتاه مدت است. چارلز می گوید، علاوه بر این، نوزادانی که کولیک دارند، لزوما دچار ناراحتی یا درد نیستند، و این بدان معنی نیست که شما کار اشتباهی را انجام می دهید. اغلب، این روش فقط، مقابله کودک با زندگی در ماههای اولیه پس از تولد است.


چگونه یک کودک گریان را آرام کنیم؟بهترین راه برای آرام کردن یک کودک در حال گریه، این است که اول دلیل گریه کردن او را بدانیم، بنابراین می توانید  سرعت نیازهای او را پاسخگو باشید. بتسی می گوید بدون اینکه علت آن اشک ها را بدانند، والدین اغلب از روش های مختلف برای آرام کردن نوزاد، استفاده می کنند، اما در انجام این کار اغلب فرصت استفاده از راه حل واقعی را از دست می دهند و باعث می شوند گریه نوزاد بیشتر شود.

اگر بعد از بررسی همه عوامل ذکر شده در بالا، هنوز هم کودک، گریه خود را متوقف نکرده است، روشهای معمول تسکین دهنده فایو اس را امتحان کنید. که هاروی کارپ در کتاب خود آنها را ذکر کرده است. در اینجا می خواهیم چگونگی استفاده از همین قانون را برای شما بیان کنیم تا بتوانید در چنین مواقعی، گریه کودک را متوقف کنید:

 

قنداق کردن


قنداق کردن: بچه ها دوست دارند قنداق شوند. این ویژگی، به آنها احساس امنیت می دهد و گذشته آنها در رحم مادر را برای آنها یادآوری میکند. گام اول برای آرام کردن گریه نوزاد شما این است که آنها را به آرامی در قنداق قرار دهید (اما نه خیلی تنگ!) به این صورت که بازوهای کودک، در دو طرف او قرار داشته باشد.

 موقعیت جانبی یا معده. کودک را روی دستتان بر روی شکم یا طرفین قرار دهید تا با این کار مشکلات مربوط به معده و گاز معده برطرف شود. و کودک آرامش خود را بازیابد.

 صدای فش فش. صدای فش فش ملایمی را به طور مستقیم در گوش کودک زمزمه کنید، که شبیه صداهای شنیده شده در رحم مادر است. نگران زیاد کردن میزان صدای خود برای کودکی که گریه می کند، نباشید

 تاب خوردن. سعی کنید کودک را با روش تاب دادن یا آهسته در آغوش خود تکان دادن آرام کنید.( مراقب سر و گردن کودک باشید). نوزادان به این نوع حرکات در زمانی که در رحم مادر بوده اند عادت دارند و می توان تا مدت کوتاهی پس از تولد، بوسیله سکوت این کار را انجام داد تا به آرامش کودک کمک کند.

مکیدن. با توجه به گفته های کارپ، بسیاری از نوزادان ایراد گیر و نق نقو، با مکیدن چیزی آرام می شوند. سعی کنید به او شیر بدهید یا با دادن یک پستانک، کم کم او را آرام کنید.


چه موقع به کودک اجازه دهیم گریه کند؟هیچ یک از والدین، طاقت ندارند صدای گریه کودک خود را بشنوند و به طور غریزی تمایل به پاک کردن اشک آنها دارند ولی آیا تا به حال به این مرحله رسیده اید که بهتر است اجازه دهید کودک گریه کند؟

در واقع، پاسخ سریع و قطعی وجود ندارد. بله، نوزادان می توانند زیاد گریه کنند، اما با توجه به این که این شکل اولیه ارتباطات آنها است، آنچنان تعجب آور نیست. نارواٸز می گوید: “آنها باید ریتم های زندگی خارج از رحم را بیاموزند و نیازمند کمک های زیادی هستند که از طریق آسایش دادن، تکان دادن و آرام کردن انجام می شوند.” “آنها در چند ماه اول نمی توانند این کارها را خودشان انجام دهند.”

هنگامی که سخن از آموزش خواب به میان می آید، آیا صحیح است اجازه دهید کودک بخاطر آن گریه کند؟ – به هر حال بر طبق روش فربر که معروف است، کمی بحث آفرین است.

 

اگر به کودک اجازه دهید گریه کند

 

بعضی از منتقدان می گویند که اگر به کودک اجازه دهید  گریه کند، از لحاظ عاطفی در او تاثیر بدی خواهد داشت. اما از لحاظ علمی این ادعا پذیرفته نیست. در واقع، یک مطالعه 2016 نشان داد که گریه نوزاد باعث ایجاد استرس یا تاثیرات بلند مدت بر حالت عاطفی کودک، رفتار بیرونی یا پیوند والدین و فرزندان نخواهد شد.

اگر کودک گریه خود را متوقف نخواهد کرد و شما دیگر تحمل ندارید، ایده خوبی خواهد بود که فرزندتان را در یک مکان امن قرار دهید، مانند تخت خواب یا حیاط بازی، و به آرامی از آنجا دور شوید و چند دقیقه ای به فکر و ذهنتان آرامش دهید. اگر احساس میکنید که با گریه کودک، ناراحت و عصبانی می شوید،

یک گام به عقب بردارید و کسی را پیدا کنید که به شما کمک کند، مثل شریک زندگی، یک عضو خانواده یا یک دوست. و به یاد داشته باشید، با همه این چیزها، این لحظات هم سپری خواهند شد.

خلاصه مطالب:

11 دلیل گریه کودکان و چگونه آنها را آرام کنید؟

چرا نوزادان گریه می کنند؟

1. گرسنگی

2. خواب آلودگی

3. پوشک کثیف

4. نیاز به آروغ زدن

5. مشکلات شکمی

6. دندان درآوردن

7. تحریک بیش از حد

8. نیاز به توجه

9. بیماری

10. ناراحتی عمومی

11. کولیک

چگونه یک کودک گریان را آرام کنیم؟

چه موقع به کودک اجازه دهیم گریه کند؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.