بارداری سالمندان 

بارداری سالمندان 

آیا بارداری سالمندان  اتفاق می افتد؟ به نظر می رسد این روز ها رسانه ها مملو از داستان های زنانی است که در سنین بالاتر باردار شده اند، با افراد مشهوری مانند بریژیت نیلسن و جانت جکسون پس از تولد 50 سالگی نوزادان سالمی به دنیا می آورند، بارداری سالمندان (پرستار زن باردار) بیشتر مطرح می شود.

اما آیا واقعا امکان باردار شدن در 50 سالگی برای اکثر افراد وجود دارد؟ و خطرات و مزایای بچه دار شدن در مراحل بعدی زندگی چیست؟ ما به طور کامل پرداخته‌ایم تا هر آنچه را که باید بدانید را به شما ارائه دهیم.

شانس زنان برای باردار شدن در 50 سالگی چقدر است؟

برای زنان، متاسفانه شانس باردار شدن در سن 50 سالگی بسیار کم است. یافتن آمار مشخصی برای زنان 50 ساله دشوار است، اما بسیاری از کارشناسان تخمین می زنند که شانس بارداری طبیعی در 50 سالگی حدود 1٪ است.

به گفته موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE)، زنان 45 ساله و بالاتر کمتر از 5 درصد شانس بارداری طبیعی را در طی یک سال از تلاش دارند.

با استفاده از روش‌ های پیشگیری از بارداری کمکی مانند IVF، شانس کمی بهتر است، زیرا فقط بیش از 5 درصد از انتقال جنین منجر به تولد زنده در میان زنان 45 ساله می‌شود.

از آنجایی که باروری با افزایش سن همچنان کاهش می‌ یابد، منطقی است که زنان 50 ساله، متأسفانه، شانس کمتری برای باردار شدن نسبت به زنان 45 ساله داشته باشند.

با این حال، یک شانس کم به معنای غیرممکن بودن آن نیست. اگر هنوز یائسگی را طی نکرده اید، ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که هنوز بارور باشید. و حتی اگر دیگر تخمک گذاری نمی کنید، ممکن است بتوانید با استفاده از تخمک اهدایی باردار شوید.

چرا زنان با افزایش سن، باروری کمتری دارند؟

نوزادان دختر با تمام تخمک هایی که تا به آخر عمر تولید می کنند در تخمدان هایشان به دنیا می آیند. در هر سیکل قاعدگی، یک یا چند عدد از این تخمک ها بالغ می شوند و می رسند. سپس یا بارور می شود، یا در طول قاعدگی از بدن خارج می شود. بنابراین تعداد تخمک ها در بدن شما با گذشت زمان کاهش می یابد.

هرچند این تنها دلیل نیست. همچنین در طول زمان کیفیت تخمک ها به تدریج کاهش می یابد، بنابراین حتی اگر تعدادی تخمک در 50 سالگی باقی مانده باشد، ممکن است به اندازه کافی سالم نباشند تا به بارداری موفقی منجر شوند.

در نهایت، زنان مسن‌تر ممکن است بیشتر به شرایط سلامت خاصی مبتلا شوند که می‌ تواند بر باروری تأثیر بگذارد، مانند فیبروم.

آیا سن مرد مهم است؟

کمی، اما نه به اندازه زن. کیفیت اسپرم مردان با افزایش سن کاهش می یابد – مردان بالای 40 سال باروری کمتری نسبت به همتایان جوان خود دارند. با این حال، باروری مردان به سرعت زنان کاهش نمی‌ یابد و بسیاری از مردان هنوز می‌ توانند تا 50 سالگی و بعد از آن، صاحب فرزند شوند.

چگونه می توانم بفهمم که در 50 سالگی هنوز بارور هستم؟

به عنوان یک راهنمای بسیار تقریبی، اگر هنوز پریود های منظمی دارید، احتمالاً هنوز در حال تخمک گذاری هستید و ممکن است بتوانید باردار شوید.

اگر دیگر پریود نمی شوید، احتمال اینکه همچنان بارور باشید بسیار کمتر است.

آزمایش‌ های پزشکی وجود دارد که می‌ تواند به تخمین شانس باردار شدن شما کمک کند، که به عنوان تست ذخیره تخمدان شناخته می‌ شود. این می تواند یک آزمایش خون برای بررسی هورمون های خاص و/یا یک اسکن اولتراسوند برای شمارش تعداد تخمک های باقی مانده در تخمدان باشد. اینها نمی توانند به طور قطعی به شما بگویند که آیا هنوز هم می توانید باردار شوید، اما ممکن است ایده بهتری به شما بدهند.

در 50 سالگی، بعید است که آزمایش ذخیره تخمدان به شما پیشنهاد شود، بنابراین احتمالاً باید هزینه آن را به صورت خصوصی پرداخت کنید. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، مطمئن شوید که از یک کلینیک باروری معتبر و خوب استفاده کنید. تست هایی که می توانید برای آنلاین ارسال کنید ممکن است همیشه قابل اعتماد نباشند.

بسیاری از کلینیک‌ های خصوصی باروری نیز بررسی‌ های پیشرفته‌تری برای باروری ارائه می‌ دهند، از جمله اسکن رحم و بررسی سلامت عمومی برای ارائه تصویر وسیع‌تری از شانس شما. اگرچه اینها می توانند بسیار گران باشند.

از آنجایی که شانس باردار شدن در 50 سالگی بسیار کم است، انجام آزمایش یا عدم انجام آن یک تصمیم کاملا شخصی است. این آزمایش ممکن است گران باشد و ممکن است نتواند به طور قطعی به شما بگوید که آیا هنوز بارور هستید یا خیر. اگر 50 ساله هستید و می خواهید بچه دار شوید، احتمالاً بهترین قدم اول این است که با پزشک عمومی خود صحبت کنید و ببینید آنها چه توصیه هایی دارند.

علائم بارداری در سالمندان 50 سال به بالا چیست؟

تشخیص اینکه آیا در 50 سالگی باردار هستید یا نه، ممکن است دشوار باشد، زیرا بسیاری از شایع ترین علائم اولیه بارداری مشابه علائم یائسگی (زمانی در زندگی یک زن که تخمک گذاری متوقف می شود و دیگر نمی تواند باردار شود) است.

بر اساس تحقیقات، اکثر زنان بین 45 تا 55 سالگی یائسگی را پشت سر می گذارند که میانگین آن به طور مثال در جایی مثل بریتانیا، 51 سال است. حدود یک زن از هر 100 زن یائسگی را قبل از 40 سالگی تجربه می کند (یائسگی زودرس).

بنابراین اگر در سن 50 سالگی علائم غیرعادی را تجربه می کنید، چگونه می توانید تشخیص دهید که به دلیل بارداری یا یائسگی است؟

موارد زیر می توانند هم علائم بارداری و هم یائسگی باشند:

 • پریود کم و قطع شده (یا پریود سبکتر از حد معمول)
 • احساس خستگی بیشتر از حد معمول
 • نوسانات خلقی و تغییرات در میل جنسی شما
 • نفخ و گرفتگی
 • سردرد
 • افزایش وزن
 • گرگرفتگی یا تعریق شبانه (اگرچه این موارد در یائسگی شایع تر است)
 • موارد زیر به احتمال زیاد علائم بارداری هستند:
 • سینه های حساس یا متورم
 • حالت تهوع یا استفراغ (بیماری معروف صبحگاهی)
 • یبوست
 • میل به غذا، یا حساسیت به طعم یا بو های خاص

موارد زیر بیشتر احتمالاً نشانه یائسگی هستند:

خشکی واژن (که می تواند رابطه جنسی را دردناک تر کند یا باعث خونریزی بعد از رابطه جنسی شود)

اگر علائم غیر قابل توضیحی دارید و فکر می کنید ممکن است باردار باشید، تنها راه برای اطمینان از این موضوع انجام تست بارداری است.

خطرات بارداری در سالمندان چیست؟

متأسفانه، خطر انواع خاصی از عوارض بارداری با افزایش سن، به ویژه از حدود 35 سالگی به بعد، افزایش می یابد.

متأسفانه خطر سقط جنین و مرده زایی در زنان مسن بسیار بیشتر است.

به گفته محققان، خطر سقط جنین برای زنان زیر 30 سال 10 درصد و برای زنان بالای 45 سال به 50 درصد افزایش می یابد.

مطالعه‌ای در سال 2008 نشان داد که زنان مسن‌تر متاسفانه بیشتر در معرض مرده‌ زایی هستند. این امر به ویژه پس از هفته 40 بارداری صادق است، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که مادران مسن تر در این شرایط قرار گیرند. با این حال، مرده زایی، حتی در مادران آینده، هنوز نادر است.

خطرات دیگری که با افزایش سن افزایش می یابد عبارتند از:

دیابت بارداری – این بیماری در زنان بالای 40 سال در مقایسه با زنان 20 ساله و اوایل 30 سالگی چهار برابر بیشتر است.

نیاز به سزارین – در مادران مسن‌تر، به‌ویژه مادرانی که بار اول باردار می‌ شوند، تقریباً دو برابر بیشتر است

ماکروزومی (به دنیا آوردن بچه بزرگ)

سندرم داون و سایر مشکلات کروموزومی – تحقیقات نشان می دهد که خطر تولد نوزاد مبتلا به سندرم داون بعد از سن 45 سالگی حدود 3.5٪ است (در مقایسه با تخمینی 0.08٪ برای زنان 25 ساله).

نکاتی برای داشتن بارداری ایمن در سن بالا

این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما اگر در سن 50 سالگی و بالاتر باردار شوید، ماما و پزشک و پرستار زن باردار، بهترین مراقبت ممکن را به شما خواهند داد. به شما اسکن های اضافی برای بررسی وضعیت نوزادتان ارائه می شود و ماما به شما کمک و توصیه های زیادی می کند تا مطمئن شوید که سالم ترین بارداری ممکن را دارید.

اگر در 50 سالگی باردار می شوید، نکات زیر به شما کمک می کند تا سالم ترین بارداری ممکن را داشته باشید:

قبل از بارداری (یا به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید) به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. آنها مطمئن خواهند شد که شرایط سلامتی موجود شما به خوبی مدیریت می شود و به شروع خوبی برای بارداری شما کمک می کند. اگر دارویی مصرف می‌ کنید، ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد تا شما و کودکتان را ایمن نگه دارید.

در تمام جلسات ویزیت خود شرکت کنید. در 50 سالگی، به شما اسکن های اضافی برای بررسی وضعیت نوزادتان ارائه می شود و ممکن است فشار خون خود را بیشتر چک کنید. حتما به هر قرار ملاقاتی بروید، حتی اگر بارداری شما تا به حال سالم بوده باشد. اگر مشکلی وجود داشته باشد، هر چه زودتر شناسایی شود، زودتر می توانید درمان مناسب را دریافت کنید. اسید فولیک را روزانه، به طور ایده آل برای چند ماه قبل از بارداری، تا هفته 12 بارداری مصرف کنید. اگر نه، به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید، مصرف اسید فولیک را شروع کنید. همچنین باید مکمل ویتامین D را بین ماه ها مصرف کنید. بسیاری از مادران آینده مصرف مولتی ویتامین هایی را که مخصوص بارداری طراحی شده است راحت تر می دانند (مولتی ویتامین های معمولی مصرف نکنید، زیرا ویتامین A بیش از حد برای کودک شما بی خطر نیست. اگر شک دارید، با یک داروساز مشورت کنید).

نکات دیگر مراقبتی بارداری در سالمندان

سالم بخورید. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل به کودک شما سوخت مورد نیاز برای رشد سالم را می دهد. اگر حالت تهوع، خوب غذا خوردن را دشوار می کند، با ماما صحبت کنید.

فعال بمانید مگر اینکه پزشک عمومی شما توصیه دیگری کرده باشد. ورزش ملایم بارداری به شما کمک می کند بارداری سالم تر و شادتری داشته باشید و خطر عوارض بارداری مرتبط با وزن را کاهش دهید.

از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر غیرقانونی خودداری کنید. همه اینها برای کودک شما مضر است. اگر در تلاش برای ترک سیگار هستید، با پزشک عمومی یا مامای خود صحبت کنید. منابع زیادی برای کمک وجود دارد و هیچکس شما را قضاوت نخواهد کرد.

و به یاد داشته باشید: علیرغم افزایش خطرات مادری مسن، مزایای زیادی نیز به همراه دارد! احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید همزمان با رشد کودک خود ثبات مالی و عاطفی را برای او فراهم کنید، و بسیاری از مادران مسن تر نسبت به روزهای جوانی خود آمادگی بیشتری برای پدر و مادر شدن دارند.

منبع: netmums

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *