علائم کمبود ویتامین در کودکان

علائم کمبود ویتامین در کودکان

آیا با علائم کمبود ویتامین در کودکان آشنایی دارید؟ یکی از دلایلی که پزشکان بیماران را به خوردن وعده های غذایی متعادل ترغیب می کنند، اطمینان از دریافت ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز آنها برای بهبود سلامتی در بیماران است. وقتی کودک شما رژیم متنوعی ندارد، ممکن است کمبود ویتامین را تجربه کند. متأسفانه ، این نوع کمبود ها با گذشت زمان می توانند عواقب جدی و طولانی مدت داشته باشند.

کمبود ویتامین در کودکان

آیا شما اعتقاد دارید فرزند شما ممکن است از کمبود ویتامین رنج ببرد؟ این مقاله به شما کمک می کند برای رفع نگرانی های سلامتی کودک خود، بدانید چه غذا هایی را باید به رژیم غذایی کودک اضافه کنید. یک رژیم غذایی متعادل و مغذی فواید زیادی دارد.

از طرف دیگر، رژیم غذایی کمبود مواد مغذی ممکن است باعث ایجاد علائم مختلف ناخوشایند شود. این علائم راهی برای ارتباط بدن شما با ویتامین ها و مواد معدنی است. شناختن آنها می تواند به شما کمک کند رژیم خود را متناسب با نیاز ها و کمبود بدن خود، تنظیم کنید.

علائم کمبود ویتامین در کودکان

کمبود ویتامین B

انواع مختلفی از ویتامین های گروه B وجود دارد و هر نوع ویتامین B ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشد.

هر نوع کمبود ویتامین B ممکن است همراه با ضایعات و زخم هایی باشد که، به زخم های شانکر معروف است، در داخل دهان وجود دارد.

کودکی با مو های شکننده و ناخن های شکننده ممکن است فاقد ویتامین B7 یا بیوتین باشد. داشتن مو های شکننده اغلب همراه با درد، خستگی و گرفتگی عضلات هستند. برای رفع کمبود ویتامین B7، کودک شما نیاز به خوردن غذا هایی مانند ماهی، گوشت، لبنیات، آجیل، زرده تخم مرغ، اسفناج، کلم بروکلی و موز دارد. غلات کامل نیز این ماده مغذی را تأمین می کنند.

کودک دارای کمبود ویتامین B3 و B7 نیز ممکن است ریزش مو را نشان دهد. شما می توانید با افزایش گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات برگ دار، آجیل و غلات در رژیم غذایی کودک خود، این مشکل را برطرف کنید. گاهی اوقات، کمبود B7 همراه با بثورات پوستی نیز هست.

کمبود ویتامین C

اگر کودک شما ویتامین C کافی در بدن خود نداشته باشد، ممکن است خونریزی لثه داشته باشد. توجه داشته باشید در حالی که معمولاً اگر کودک شما هنگام مسواک زدن دچار التهاب لثه می شود، لثه او خونریزی می کند، این نوع خونریزی ممکن است به طور تصادفی اتفاق بیفتد.

اسکوربوت یکی دیگر از عوارض جانبی کمبود ویتامین C است، اما به طور معمول فقط در موارد شدید مشاهده می شود. در نتیجه اسکوربوت، ممکن است کودک شما دچار ضعف عضلات، کبودی مکرر و سیستم ایمنی ضعیف شود.

میوه ها و سبزیجات ویتامین C را تأمین می کنند. کودکان هر روز باید چندین بخش میوه و سبزیجات تازه بخورند. غذا های سرشار از ویتامین C شامل کلم بروکلی، کیوی، فلفل دلمه ای و سایر موارد تازه است.

کمبود ویتامین A

کمبود ویتامین A با عارضه جانبی شایع مشکل در بینایی همراه است. کودک شما ممکن است بگوید که دیدن در نور کم برای او دشوار است. علاوه بر این، کودک شما ممکن است از خشکی چشم، خشکی پوست و بیماری مکرر شکایت کند. ویتامین A می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

با داشتن رژیم غذایی غنی از محصولات لبنی، تخم مرغ، سبزیجات برگ دار و سبزیجات نارنجی رنگ مانند فلفل دلمه ای و هویج، می توانید ویتامین A را در رژیم غذایی کودک خود، بگنجانید.

کمبود ویتامین D

اگر کودک شما فاقد ویتامین D است، ممکن است علائمی مانند بیماری استخوان، بیماری کبدی یا بیماری های التهابی روده را تجربه کند. برای ساختن استخوان های سالم و قوی، کودک شما به ویتامین D نیاز دارد، در غیر این صورت، کودک شما ممکن است به طور مکرر دچار شکستگی استخوان شده و یا گرفتگی عضلات را تجربه کند.

ویتامین D را در بسیاری از غذا ها از جمله شیر غنی شده، جگر، زرده تخم مرغ و ماهی پیدا خواهید کرد. کودک شما همچنین می تواند برای بهبود سطح ویتامین D خود، در فضای باز و در معرض آفتاب باشد.

کمبود ویتامین E

در حالی که اکثر کودکان نیازی به نگرانی در مورد کمبود ویتامین E ندارند، اما اگر کودک به طور کلی دچار سوء تغذیه شود، این اتفاق می افتد. کمبود ویتامین E ممکن است منجر به ضعف عضلات، مشکلات بینایی و لرزش شود. کودکان حتی ممکن است به دلیل این علائم در پیاده روی مشکل داشته باشند.

برای جلوگیری از کمبود ویتامین E می توانید غذا هایی مانند بادام، اسفناج و آووکادو را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

دیگر نشانه های کمبود ویتامین در کودکان

افسردگی و اضطراب همه از مغز شروع می شود و می تواند با کمبود های تغذیه ای ایجاد شود. به عنوان مثال پروتئین حاوی اسید های آمینه است. بیشتر پروتئین های موجود در گیاهان حاوی تعداد ناقصی از اسید های آمینه هستند. پروتئین موجود در غذا های حیوانی به احتمال زیاد حاوی کلیه اسیدهای آمینه است و به راحتی جذب بدن می شود. 

مغز از اسید های آمینه برای ایجاد انتقال دهنده های عصبی استفاده می کند. تا به حال درباره سروتونین، اندورفین، کاتکولمین ها و GABA شنیده اید؟ 

تعادل مناسب این انتقال دهنده های عصبی کمک می کند تا به جای افسردگی و اضطراب، احساس خوشبختی و آرامش داشته باشیم. یک رژیم غذایی با مقدار کافی پروتئین کامل پاسخ به اصلاح این عدم تعادل غذایی است.

بیش فعالی به توانایی مغز در پردازش اطلاعات و در عین حال آرام ماندن ارتباط دارد. کودکان مبتلا به بیش فعالی فلور باکتریایی و هضم ضعیفی دارند. این می تواند جذب بسیاری از مواد مغذی مختلف را برای بدن سخت کند. برخی از پزشکان توصیه می کنند که برای کمک به مبارزه با بیش فعالی، غذای فراوری شده را به همراه رنگ های خوراکی از رژیم کوکان، حذف کنید.

علائم کمبود ویتامین در کودکان

تأخیر در گفتار می تواند به کمبود B12 مربوط باشد. کودکان نباید مکمل B12 را دریافت کنند، مگر اینکه ابتدا کمبود آنها آزمایش شود، اما افزایش غذا های طبیعی حاوی B12 جایگزین مناسبی برای مکمل است. غذا های سرشار از B12 شامل گوشت گاو، مرغ، ماهی، صدف، گوشت خوک، لبنیات و تخم مرغ است. هیچ منبع گیاهی / دانه ای برای B12 وجود ندارد.

خشکی پوست و مو می تواند به کمبود ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A ، D ، E و K2 مرتبط باشد.

کودکانی که غذا های مدرن و فرآوری شده می خورند و یا مادرانشان در دوران بارداری غذای ضعیفی می خوردند، دارای فرزندانی هستند که از نظر ساختار و فاصله دندان ضعیف می باشند. کسانی که یک رژیم غذایی سنتی پر از چربی های غنی، پروتئین های حیوانی کامل و کربوهیدرات های مناسب تهیه کرده اند، فاصله کافی دندان ها را ایجاد کرده و حتی فضای کافی برای دندان عقل دارند.

معمولاً تصور می شود که حفره ها و پوسیدگی های دندانی،. در نتیجه مصرف مقدار زیادی قند یا آب نبات در رژیم غذایی است. اگر چه این مطمئناً تاثیر دارد، اما اینقدر به قندی که فرد می خورد و بیشتر به آنچه فرد نمی خورد، مربوط نمی شود. پزشکان دریافتند که مبتلایان به پوسیدگی دندان، غالباً دارای کمبود مواد معدنی مناسب و همچنین کمبود ویتامین های محلول در چربی برای جذب مواد معدنی هستند.

اگر کودکان شما به طور مکرر بیمار می شوند، دوباره به جای اینکه روی یک کمبود تغذیه ای خاص تمرکز کنید، سعی کنید برخی از اقدامات دیگر را انجام دهید. یک رژیم غذایی مناسب همیشه بهترین پیشگیری از بیماری است.

چربی ها (به ویژه امگا 3 موجود در ماهی قزل آلا وحشی، ساردین، ​​شاه ماهی، آنچوی و ماهی خال خالی) برای ایجاد ثبات در خلق و خو بسیار حیاتی هستند. چربی های اشباع خوب کره و روغن نارگیل به حفظ و محافظت از امگا 3 در مغز ما کمک می کند. همچنین هورمون ها نیز باید متعادل باشند. آیا می دانید هویج به جذب هر نوع استروژن اضافی در بدن کمک می کند؟ مقدار زیاد استروژن در بدن می تواند احساس تحریک پذیری و بدخلقی در ما ایجاد کند. از بچه های خود بخواهید که روزانه هویج بخورند تا به تعادل طبیعی هورمون هایشان کمک کند.

علائم کمبود ویتامین در کودکان

وقتی مادر از رژیم غذایی حاوی چربی های خوب (از جمله چربی های اشباع غنی از محصولات حیوانی)، پروتئین های کامل از غذاهای دریایی / حیوانات استفاده می کند، رشد کام (شلوغی دندان) و همچنین رشد استخوان های جمجمه بسیار بهبود می یابد. گوشت، و دانه های درست تهیه شده سبزیجات و میوه ها نیز بسته به آنچه در طول فصل در دسترس بود در این رژیم ها گنجانده شدند، اما چربی ها و غذاهای حیوانی به ویژه مهم تر بودند و به مادران باردار و شیرده داده می شدند. کسانی که از غذای فرآوری شده (از جمله روغن دانه و روغن نباتی، کنسرو و غذای بسته بندی شده) پرهیز می کردند در برابر این مشکل مصون بودند.

تصور نمی کنید که چاقی مربوط به سوء تغذیه باشد! اما دقیقاً به همین دلیل است که افراد چاق هستند. وقتی غذا هایی را می خوریم که غنی از مواد مغذی نیستند، بدن ما گرسنه است. آنها به دلیل تغذیه بد گرسنه می مانند و به همین دلیل است که شما هنگام خوردن غذا های کاملاً فرآوری شده و یا غذا های فاقد مواد مغذی احساس رضایت نمی کنید. بدن ما قرار است از تعادل همه غذا ها، از جمله غذا های دریایی، فرآورده های حیوانی، شیر خام، پنیر، کره، روغن نارگیل، میوه ها، سبزیجات و دانه های تهیه شده به اندازه کافی، مصرف کند. پس چاقی کودکان، می تواند از علائم کمبود ویتامین در بدن آنها باشد.

منابع: drparikhga، healthline، weedemandreap

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *