نحوه برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

ارتباط و برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

آیا نحوه برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس را یاد دارید؟ زوال عقل هر فردی را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین مهم است که به گونه ای ارتباط برقرار کنید که برای فرد مناسب باشد. با دقت گوش کنید و در مورد آنچه که قرار است بگویید و چگونه آن را بگویید فکر کنید. شما همچنین می توانید بدون استفاده از کلمات گفتاری با معنی ارتباط برقرار کنید.

این نکات در مورد هر چیزی که فرد معمولاً با آن ارتباط برقرار می کند اعمال می شود، برای مثال صحبت کردن به زبان محاوره یا زبان اشاره. تجربه هر فرد از زوال عقل منحصر به فرد است، بنابراین هر نکته ممکن است برای فردی که از او مراقبت می کنید مفید نباشد. از نکاتی استفاده کنید که احساس می کنید ارتباط بین شما را بهبود می بخشد.

 قبل از ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

 • اطمینان از راحتی فرد

مطمئن شوید که در مکان مناسبی برای برقراری ارتباط هستید. در حالت ایده آل ساکت و آرام و با نور خوب خواهد بود. محیط‌های شلوغ می‌تواند تمرکز روی مکالمه را برای فرد مبتلا به زوال عقل دشوار کند، بنابراین عواملی مانند رادیو یا تلویزیون را خاموش کنید.

اگر زمانی از روز وجود دارد که فرد قادر به برقراری ارتباط واضح‌تر است، سعی کنید از این زمان برای پرسیدن هرگونه سوال یا صحبت در مورد هر چیزی که نیاز دارید استفاده کنید.

از روزهای «خوب» نهایت استفاده را ببرید و راه‌هایی برای سازگاری با روزهای سخت‌تر پیدا کنید.

قبل از شروع، مطمئن شوید که هر یک از نیازهای دیگر فرد برآورده شده است – به عنوان مثال، مطمئن شوید که او درد ندارد یا گرسنه نیست.

 • آماده شدن برای برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

به این فکر کنید که اگر برای برقراری ارتباط مشکل دارید چه احساسی خواهید داشت و چه چیزی به شما کمک می کند.

زمان کافی برای گذراندن با آن شخص برنامه ریزی کنید. اگر احساس عجله یا استرس می کنید، قبل از آن کمی زمان بگذارید تا آرام تر شوید.

در مورد مکالمات قبلی که با آن شخص داشته اید و چه چیزی به شما در برقراری ارتباط خوب در آن زمان کمک کرده فکر کنید.

اگر فرد شروع به برقراری ارتباط با اولین زبانی که یاد گرفته است، کرده است، و شما با آن صحبت نمی کنید، ترتیبی دهید که اعضای خانواده یا دوستانی که به آن زبان صحبت می کنند نیز در کنار شما باشند. اگر فرد مطالعه را ترجیح می دهد، سعی کنید از مطالب نوشتاری ترجمه شده استفاده کنید. اگر به یک زبان صحبت نمی کنید، یک برنامه ترجمه یا تفسیر در تلفن هوشمند یا رایانه لوحی می تواند بین شما ترجمه کند. اگر به مترجم نیاز دارید، با مقامات محلی خود، خانه مراقبت فرد یا سازمانی مانند موسسه ترجمه و ترجمه صحبت کنید.

 • قبل از شروع، توجه کامل فرد را جلب کنید

مواردی وجود دارد که باید در مورد موضوعات گفتگو در نظر بگیرید.

به این فکر کنید که قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنید. ممکن است برای یک موضوع خاص ایده ای آماده داشته باشید.

اگر مطمئن نیستید در مورد چه چیزی صحبت کنید، می توانید از محیط اطراف فرد برای کمک استفاده کنید – هر چیزی که او بتواند ببیند، بشنود یا لمس کند ممکن است مورد علاقه باشد.

ارتباط و برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

نکاتی برای گوش دادن به یک فرد مبتلا به زوال عقل

با دقت به آنچه شخص می گوید گوش دهید. تشویق را هم به صورت کلامی و هم غیرکلامی ارائه دهید، برای مثال با برقراری تماس چشمی و تکان دادن سر. این “گوش دادن فعال” می تواند به بهبود ارتباطات کمک کند.

زبان بدن فرد می تواند چیزهای زیادی در مورد احساسات او نشان دهد. حالت چهره آنها و نحوه نگه داشتن خود می تواند علائم واضحی در مورد احساس آنها هنگام برقراری ارتباط به شما بدهد.

اگر به طور کامل متوجه نشده اید که شخص چه گفته است، از او بخواهید آن را تکرار کند. اگر هنوز واضح نیستید، پاسخ آنها را دوباره بیان کنید تا درک خود را از معنای آنها بررسی کنید.

اگر فرد مبتلا به زوال عقل در یافتن کلمه مناسب یا تکمیل یک جمله مشکل دارد، از او بخواهید آن را به روش دیگری توضیح دهد. گوش دهید و به دنبال سرنخ ها باشید. اگر نتوانستند کلمه ای را برای یک شی خاص پیدا کنند، به جای آن از آنها بخواهید آن را توصیف کنند.

حمایت از شخص برای بیان خود

به فرد زمان زیادی برای پاسخ دادن بدهید – ممکن است پردازش اطلاعات و پاسخگویی به آنها بیشتر طول بکشد.

سعی کنید حرف شخص را قطع نکنید – حتی برای کمک به یافتن کلمه – زیرا می تواند الگوی ارتباط را از بین ببرد.

اگر فرد ناراحت است، اجازه دهید احساسات خود را بیان کند. به آنها زمان لازم را بدهید و سعی کنید نگرانی های آنها را نادیده نگیرید – گاهی اوقات بهترین کار این است که فقط گوش دهید و نشان دهید که آنجا هستید.

راه های برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

 • واضح و آرام ارتباط برقرار کنید.
 • از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید.
 • با شخص همانطور که با یک کودک صحبت می کنید صحبت نکنید – صبور باشید و به او احترام بگذارید.
 • سعی کنید به جای پرسیدن سوال پشت سوال که ممکن است کاملا خسته کننده یا ترسناک باشد، با فرد به صورت مکالمه ارتباط برقرار کنید.
 • فرد را در مکالمه با دیگران قرار دهید. مهم این است که طوری صحبت نکنید که انگار آنجا نیستند. مشمول بودن می تواند به آنها کمک کند تا احساس هویت خود را حفظ کنند و بدانند که برایشان ارزش قائل هستند. همچنین می تواند به آنها کمک کند که کمتر احساس طرد شدن یا انزوا کنند.
 • اگر فرد به راحتی خسته می شود، صحبت های کوتاه و منظم ممکن است بهتر باشد.
 • از صحبت شدید یا بلند کردن صدای خود خودداری کنید.

ارتباط و برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانسچگونه می توان مکالمات را دنبال کنید

 • اگر فرد در تلاش است که صحبت های شما را دنبال کند، با سرعت کمی کمتر از حد معمول حرکت کنید.
 • بین جملات زمان بگذارید تا فرد بتواند اطلاعات را پردازش کند و پاسخ دهد. اگر این مکث ها طولانی شوند ممکن است احساس ناراحتی کنند، اما مهم است که به فرد زمان پاسخ دهید.
 • سعی کنید به شخص اجازه دهید جملات خود را کامل کند
 • سعی کنید خیلی سریع تصور نکنید که می دانید چه چیزی می خواهد بگوید.
 • چیزهایی که باید در مورد زبان بدن در نظر بگیرید.
 • در جایی بایستید یا بنشینید که فرد بتواند شما را تا حد امکان واضح ببیند و بشنود – معمولاً در مقابل او قرار می گیرد و صورت شما به خوبی روشن می شود. سعی کنید به جای اینکه بالای سرشان بایستید با آنها هم سطح باشید.
 • تا جایی که برای هر دوی شما راحت است به آن شخص نزدیک باشید تا بتوانید به وضوح صدای یکدیگر را بشنوید و همانطور که با هرکسی تماس چشمی برقرار می کنید.
 • اعلان‌ها می‌توانند به شما کمک کنند، به عنوان مثال اشاره کردن به عکس شخصی یا تشویق شخص به نگه داشتن و تعامل با شیئی که در مورد آن صحبت می‌کنید.
 • سعی کنید مطمئن شوید که زبان بدن شما باز و آرام است.

نکاتی برای پرسیدن سوال

 • سعی کنید از پرسیدن سوالات زیاد یا سوال های پیچیده خودداری کنید. اگر فرد نتواند پاسخ را بیابد ممکن است ناامید یا گوشه گیر شود.
 • سعی کنید همزمان به یک ایده بچسبید. دادن حق انتخاب به کسی مهم است، اما گزینه های زیاد می تواند گیج کننده و خسته کننده باشد.
 • سوالات را به گونه ای بیان کنید که امکان پاسخ ساده را فراهم کند. برای مثال، به جای اینکه از کسی بپرسید که دوست دارد چه بنوشد، بپرسید که آیا چای یا قهوه میل دارد. پاسخ به سؤالاتی با پاسخ «بله» یا «خیر» آسان‌تر است.

اگر فرد در درک مشکل دارد چه باید کرد

 • اگر فرد حتی پس از تکرار حرف شما را متوجه نشد، سعی کنید آن را به روشی متفاوت بیان کنید.
 • اگر درک آن برای شخص سخت است، آنچه را که می گویید به قطعات کوچکتر تقسیم کنید تا قابل کنترل تر باشد.
 • سعی کنید با هم درباره سوء تفاهم ها و اشتباهات بخندید. شوخ طبعی می تواند به کاهش تنش کمک کند و شما را به هم نزدیک تر کند. مطمئن شوید که فرد احساس نمی کند که به او می خندید.

5 نکته ارتباطی برای گفتگو با افراد مبتلا به زوال عقل

 • از آنچه در مورد شخص می دانید استفاده کنید

فرد چه چیزی را دوست دارد؟ از این دانش برای پیشنهاد موضوعات گفتگو یا فعالیت هایی که ممکن است از آنها لذت ببرند استفاده کنید.

مهارت ها و توانایی های فرد را پرورش دهید. به جای کارهایی که نمی توانند انجام دهند، روی کارهایی که می توانند انجام دهند تمرکز کنید.

هنگامی که فرد در حال انتخاب است، چند گزینه را به او پیشنهاد دهید که می دانید آنها را دوست دارند.

 • عوامل حواس پرتی را کاهش دهید

به حواس‌پرتی‌های بینایی یا شنوایی احتمالی در محیط اطراف فرد توجه داشته باشید و آنها را به حداقل برسانید.

هر گونه چالش شنوایی یا بینایی که ممکن است فرد داشته باشد را در نظر بگیرید.

برای کمک به تمرکز توجه فرد، تماس چشمی برقرار کنید.

ارتباط و برقراری ارتباط مؤثر با سالمندان دمانس

 • صحبت رو در رو

اگر پشت سر او هستید یا جایی که او نمی تواند شما را ببیند، از صحبت کردن با او خودداری کنید.

با استفاده از جملات کوتاه و ساده، واضح صحبت کنید.

نمایش و همچنین صحبت کردن. استفاده از اعمال می تواند به معنی دادن کلمات شما کمک کند.

 • انعطاف پذیر باشید

توانایی‌های یک فرد می‌تواند روز به روز تغییر کند، بنابراین چند لحظه در ابتدای مکالمه وقت بگذارید تا عملکرد او را ارزیابی کنید.

به دنبال تغییراتی در رفتار و زبان بدن باشید که ممکن است احساس فرد را نشان دهد، به خصوص اگر ممکن است نشان دهنده ناراحتی باشد. برای جا دادن تنظیم کنید.

هنگامی که فرد قادر به برقراری ارتباط کلامی نیست، از طریق حواس، مانند لمس، ارتباط برقرار کنید.

 • مثبت بمانید

از لحن و زبان بدن خود آگاه باشید. حال و هوا را مدل کنید.

به جای صحیح وصل شوید. اشتباهات را نادیده بگیرید و تشویق کنید.

هنگامی که احساس می کنید خسته شدید، یک قدم به عقب بردارید و نفس خود را بیرون دهید.

در روزهایی که به نظر می رسد این نکات کمکی نمی کند، به یاد داشته باشید که حضور شما هنوز توسط فردی که مبتلا به زوال عقل است احساس می شود. بودن در کنار شخص و در عین حال مراقبت از خود آسان نیست. مهم است که تعادل سالمی پیدا کنید و زمانی که به آن نیاز داشتید از او درخواست کنید.

پرستاری از سالمند آلزایمری

اگر سالمند مبتلا به دمانس، زوال عقل یا آلزایمر دارید می توانید برای مراقبت از وی برای استخدام پرستار سالمند از موسسه شکوفایی اقدام کنید. سالمندان آموزش دیده ما به خوبی مراقبت های لازم را انجام خواهند داد. حتی می توانید خریدهای بیرون، کارهای اداری، نظافت خانه، راه پله و پارکینگ و غیره را به ما بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *