افسردگی کودکان

افسردگی کودکان – افسردگی دوران کودکی با “غم” های عادی و احساسات روزمره ای که کودکان هنگام رشد از آنها رنج می برند، متفاوت است. صرف اینکه کودک غمگین به نظر می رسد لزوماً به معنای افسردگی او نیست. اما اگر غم و اندوه مداوم شود و یا در فعالیت های عادی اجتماعی، علایق، فعالیت در مدرسه یا زندگی خانوادگی تداخل ایجاد کند، ممکن است به این معنی باشد که آنها بیماری افسردگی دارند. بخاطر داشته باشید که اگرچه افسردگی یک بیماری جدی است، اما یک بیماری قابل درمان است. کودکان نیز ممکن است مانند بزرگسالان به انواع افسردگی مزمن، اساسی، فصلی، افسردگی پس از اتفاقات ناگوار و اختلالات خلقی و دوقطبی مبتلا شوند.

چگونه می توانم تشخیص دهم که کودک من افسرده است؟

علائم افسردگی در کودکان متفاوت است. این بیماری غالباً تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شود؛ زیرا علائم با تغییرات عاطفی و روانی طبیعی از بین می روند. مطالعات اولیه پزشکی بر افسردگی “پنهان” متمرکز بود، جایی که خلق افسرده کودک با رفتارهای خشن یا عصبانیت اثبات می شود. اگرچه این اتفاق می افتد، به ویژه در کودکان کوچکتر، بسیاری از کودکان ناراحتی یا خلق و خوی مشابه با بزرگسالان افسرده، از خود نشان می دهند. علائم اولیه افسردگی حول غم و اندوه، احساس ناامیدی و تغییرات خلقی است.

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان عبارتند از :

 • کج خلقی یا عصبانیت
 • احساس مستمر غم و ناامیدی
 • کناره گیری اجتماعی
 • حساسیت بیشتری نسبت به طرد شدن دارند
 • تغییرات در اشتها (افزایش یا کاهش )
 • تغییرات در خواب (بی خوابی یا خواب بیش از حد)
 • بلند کردن صدا یا گریه
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی و انرژی کم
 • مشکلات جسمی (مانند معده درد و سردرد) که به درمان پاسخ نمی دهند
 • مشکل در حین وقایع و فعالیت ها در خانه یا با دوستان، در مدرسه، در هنگام فعالیت های فوق برنامه و سایر سرگرمی ها یا علایق
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • اختلال در تفکر یا تمرکز
 • افکار مرگ یا خودکشی

همه کودکان همه این علائم را ندارند. در حقیقت، بیشتر آنها در زمان های مختلف و در شرایط مختلف علائم متفاوتی را نشان می دهند. اگرچه برخی از کودکان ممکن است در محیط های ساختار یافته به خوبی عمل کنند، اما اکثر کودکان مبتلا به افسردگی، تغییرات قابل توجهی در فعالیت های اجتماعی، از بین رفتن علاقه به مدرسه، عملکرد تحصیلی ضعیف یا تغییر شکل ظاهری بروز می دهند. کودکان همچنین ممکن است مصرف مواد مخدر یا الکل را شروع کنند، به خصوص اگر سن آنها بالای 12 سال باشد.

افسردگی کودکان

اگرچه در جوانان زیر 12 سال نسبتاً نادر است، کودکان خردسال اقدام به خودکشی می کنند – و ممکن است هنگام ناراحتی یا عصبانیت این کار را به صورت ناخودآگاه انجام دهند. دختران بیشتر اقدام به خودکشی می کنند، اما پسران در صورت اقدام به خودکشی، واقعاً خود را می کشند. کودکانی که سابقه خشونت خانوادگی، سوء مصرف الکل یا سوء استفاده جسمی یا جنسی دارند، بیشتر از کودکانی که علائم افسردگی دارند، در معرض خطر  برای خودکشی هستند.

کدام کودکان افسرده می شوند؟

تا 3٪ کودکان و 8٪ نوجوانان در ایالات متحده افسردگی دارند. این وضعیت به طور قابل توجهی در پسران زیر 10 سال شایع تر است. اما در 16 سالگی، دختران شیوع افسردگی بیشتری دارند.

اختلال دو قطبی در نوجوانان بیشتر از کودکان خردسال، شایع است. اما اختلال دو قطبی در کودکان می تواند شدیدتر از بزرگسالان باشد. همچنین ممکن است با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)، وسواس اجباری (OCD) یا اختلال رفتاری (CD) اتفاق بیفتد یا توسط آن پنهان شود. میزان شیوع افسردگی در سنین پایین متفاوت است و بستگی به سن آن‌ها دارد. به طوری که در کودکان کوچک‌تر 2 تا 5 درصد و با افزایش سن میزان شیوع به 4 تا 8 درصد می‌رسد. علاوه بر سن، تفاوت جنسیتی در بروز این اختلال اثر دارد. در دختران افسردگی به همراه مشکلات بی اشتهایی، احساس بی ارزشی و گناهکاری بیشتر می‌باشد. همچنین افسردگی در سنین پایین با سایر اختلالات روانی، ارتباط زیادی دارد.

چه عواملی باعث افسردگی کودکان می شود؟

همانند بزرگسالان، افسردگی در کودکان می تواند ناشی از هر اتفاقی از موارد مربوط به سلامت جسمی، وقایع زندگی، سابقه خانوادگی، محیط، آسیب پذیری ژنتیکی و اختلالات بیوشیمیایی باشد. افسردگی نه خلق و خوی گذرا است و نه شرایطی است که بدون درمان مناسب از بین برود. این عوامل خطر شانس ابتلا به افسردگی کودک را افزایش می دهد : 

سلامت جسمی- کودکان مبتلا به بیماری های مزمن یا شدید بیشتر دچار افسردگی می شوند. این شامل چاقی نیز هست. 

وقایع استرس زا- تغییراتی در خانه، مدرسه یا دوستان می تواند خطر ابتلای کودک به افسردگی را افزایش دهد. 

محیط زیست- یک زندگی آشفته یا استرس زا در خانه می تواند کودک را در معرض خطر بیشتری برای اختلالات خلقی مانند افسردگی قرار دهد. سابقه خانوادگی- کودکانی که اعضای خانواده آنها اختلالات خلقی یا افسردگی دارند، احتمال دارد در سنین جوانی افسردگی داشته باشند 

عدم تعادل بیوشیمیایی- سطح نامتعادل از هورمون ها و مواد شیمیایی خاص ممکن است بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. این می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

آیا می توان از افسردگی کودکان جلوگیری کرد؟

کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به افسردگی دارند، بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. کودکانی که والدین مبتلا به افسردگی دارند، اولین دوره افسردگی آنها زودتر از کودکانی است که والدین آنها به این بیماری مبتلا نیستند. كودكان از خانواده های آشفته یا درگیر یا كودكان و نوجوانانی كه از موادی مانند الكل و مواد مخدر استفاده می كنند نیز، بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.

افسردگی کودکان

چگونه افسردگی کودکان تشخیص داده می شود؟

افسردگی در سنین زیر 7 سال بسیار کم اتفاق می‌افتد و علائم آن شامل مواردی همچون چسبیدن به مادر و وابستگی به او، پرخاشگری ناگهانی، خشم از روی خستگی، تنبلی، انزوا، بی‌تفاوتی و… می‌شود.

اگر علائم افسردگی در کودک شما حداقل به مدت 2 هفته طول کشیده است، برای اطمینان از عدم وجود دلایل جسمی برای علائم و اطمینان از اینکه کودک شما به درستی درمان می شود، با پزشک وی ملاقات کنید. مشاوره با یک متخصص بهداشت روان که در زمینه کودکان تخصص دارد نیز، توصیه می شود. به خاطر داشته باشید که ممکن است پزشک متخصص اطفال بخواهد به تنهایی با کودک شما صحبت کند.

ارزیابی سلامت روان باید شامل مصاحبه با شما (والدین یا مراقب اصلی) و فرزندتان و هر آزمایش روانشناختی دیگری باشد که لازم است. اطلاعات کسب شده از معلمان، دوستان و همکلاسی ها می تواند برای نشان دادن این که این علائم در طی فعالیت های مختلف فرزند شما سازگار است و تغییر قابل توجهی نسبت به رفتار قبلی دارد، مفید باشد.

هیچ آزمایش پزشکی یا روانی خاصی وجود ندارد که بتواند افسردگی را به وضوح نشان دهد، اما ابزارهایی مانند پرسشنامه (هم برای کودک و هم برای والدین)، همراه با اطلاعات شخصی، می توانند در کمک به تشخیص افسردگی در کودکان بسیار مفید باشند. گاهی اوقات آن جلسات درمانی و پرسشنامه ها می توانند نگرانی های دیگری را که منجر به افسردگی می شوند مانند ADHD، اختلال CD و OCD را کشف کنند.

برخی از متخصصان اطفال از ویزیت های بهداشت روان کودک در یازدهمین بازدید کودک و هر سال پس از آن استفاده می کنند.

درمان افسردگی کودکان

گزینه های درمانی برای کودکان مبتلا به افسردگی مانند بزرگسالان از جمله روان درمانی (مشاوره) و دارو است. پزشک کودک شما ممکن است ابتدا روان درمانی را پیشنهاد کند و در صورت عدم پیشرفت چشمگیر، داروی ضد افسردگی را به عنوان گزینه مناسب در نظر بگیرد. بهترین مطالعات تاکنون نشان داده است که ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی، در درمان افسردگی بیشترین تأثیر را دارد.

مطالعات نشان می دهد که فلوکستین ضد افسردگی (Prozac) در درمان افسردگی کودکان و نوجوانان موثر است. این دارو به طور رسمی توسط FDA برای درمان کودکان 8 تا 18 سال مبتلا به افسردگی تایید شده است.

در بیشتر داروهایی که برای درمان افسردگی در کودکان استفاده می شود، بروشور در مورد احتمال افزایش افکار خودکشی هشدار داده شده است. مهم است که این داروها را تحت مراقبت یک متخصص آموزش دیده شروع و کنترل شود و با آنها در مورد خطرات و مزایای احتمالی برای کودک خود صحبت کنید.

اگر کودک مبتلا به افسردگی تشخیص داده شود، اولین روش درمان اغلب روان درمانی است. این نوع درمان می تواند به عوامل عاطفی و زندگی منجر شود که خطر ابتلا به افسردگی کودک را افزایش می دهد، مانند محیط و حوادث استرس زا. رفتار درمانی شناختی (CBT) معمولاً برای درمان افسردگی کودکان استفاده می شود. این نوع درمان شامل گفتگو از طریق احساسات و تجربیات، تجزیه و تحلیل زمینه ها برای تغییر و یافتن راه های فعال برای ایجاد این تغییرات است. برای کودکان خردسال، گفتگوی درمانی سنتی ممکن است به دلیل محدودیت واژگان آنها چندان موثر نباشد.

روشی درمانی، که از اسباب بازی و سرگرمی استفاده می کند، می تواند به کودکان کمک کند تا احساسات و تجربیات خود را تقویت کنند. هنر درمانی، که از نقاشی، رنگ آمیزی و سایر فنون هنری استفاده می کند، نوعی درمان بیان است که ممکن است به کودکان نیز کمک کند تا با علائم افسردگی کنار بیایند. دارو درمانی نیز یکی دیگر از روش ها است که پیش تر به آن اشاره شد. از سال 2015، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پنج داروی ضد افسردگی برای درمان MDD در کودکان تایید کرد. این دارو ها از نظر سن مصرف متفاوت هستند، بنابراین پزشک هنگام انتخاب بهترین درمان دارویی، سن کودک شما را در نظر می گیرد. با توجه به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS)، داروهای زیر ممکن است در درمان کودکان مبتلا به MDD استفاده شود :

 • سرترالین  (مثل Zoloft )
 • اسکیتالوپرام (مثل Lexapro )
 • فلووکسامین (مثل Luvox )
 • کلومیپرامین (مثل Anafranil )
 • فلوکستین (مثل Prozac )

یک اثر جانبی نادر این داروها در کودکان ممکن است افزایش خطر خودکشی باشد. کودکانی که از این داروها استفاده می کنند نباید بدون اجازه از پزشک مصرف آنها را متوقف کنند. استفاده از دارو می تواند عوارض جانبی قابل توجهی در پی داشته باشد.

درمان کودکانی که دارای اختلال دو قطبی هستند

کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی معمولاً با روان درمانی و ترکیبی از داروها، معمولاً ضد افسردگی و تثبیت کننده خلق و خو، تحت درمان قرار می گیرند.

از داروهای ضدافسردگی باید با احتیاط استفاده شود، زیرا می تواند باعث بروز رفتارهای شیدایی یا بیش فعالی در کودکان مبتلا به اختلال دو قطبی شود. مدیریت داروهای کودک باید بخشی از یک برنامه مراقبت کلی باشد که شامل درمان و ملاقات های معمول با مراقب های اولیه باشد.

افسردگی کودکان

 FDA هشدار می دهد که داروهای ضد افسردگی ممکن است خطر تفکر و رفتار خودکشی در کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی را افزایش دهد. اگر سوال یا نگرانی دارید، آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین، اگر کودک شما در حال مصرف این دارو ها است، همچنان بسیار مهم است که از نزدیک با پزشک و درمانگر روند درمان را پیگیری کنید.

مطالعات نشان داده است که افسردگی برای اولین بار در کودکان در سنین پایین تر، در مقایسه با گذشته اتفاق می افتد. مانند بزرگسالان، افسردگی نیز ممکن است در اواخر زندگی برگردد. افسردگی اغلب همزمان با سایر بیماری های جسمی ظاهر می شود. و از آنجا که مطالعات نشان داده است که افسردگی ممکن است بعد ها در زندگی منجر به بیماری جدی روانی باشد، تشخیص، درمان زودرس و نظارت دقیق، بسیار مهم است.

به عنوان یک والد، ​​انکار اینکه فرزند شما افسردگی دارد، گاهی آسان تر است. شما ممکن است به دلیل ننگ های اجتماعی مرتبط با بیماری روانی، درخواست کمک را به تعویق بیندازید. برای شما – به عنوان والدین – درک افسردگی و درک اهمیت درمان بسیار مهم است تا کودک شما از نظر جسمی و روحی به روشی سالم به زندگی ادامه دهد. همچنین مهم است که به دنبال مطالعه در مورد تأثیرات افسردگی در آینده در تمام دوران بلوغ و بزرگسالی بر روی کودک خود باشید.

افسردگی کودکان : علائم هشدار دهنده

والدین باید نسبت به علائمی که نشان می دهد فرزندشان در معرض خطر خودکشی است هوشیار باشند.

علائم هشدار دهنده رفتار خودکشی در کودکان عبارتند از :

 • بسیاری از علائم افسردگی (تغییر در غذا خوردن، خوابیدن، فعالیت ها)
 • انزوای اجتماعی، از جمله انزوا از خانواده
 • صحبت از خودکشی، ناامیدی یا درماندگی
 • افزایش رفتارهای نامطلوب (جنسی یا رفتاری)
 • افزایش رفتارهای مخاطره آمیز
 • تصادفات و حوادث مکرر
 • سوء مصرف مواد
 • روی مضامین بیمارگونه و منفی تمرکز کردن
 • صحبت از مرگ و مردن 
 • افزایش گریه کودک یا کاهش بیان احساسات عاطفی
 • بخشش اموال

اگر شک دارید کودک یا نوجوان شما افسرده است، وقت بگذارید و به نگرانی های او گوش دهید. حتی اگر فکر نمی کنید مشکل واقعاً نگران کننده است، به یاد داشته باشید که ممکن است برای آنها بسیار واقعی باشد. مهم است که خطوط ارتباطی را باز نگه دارید، حتی اگر به نظر می رسد فرزند شما می خواهد عقب نشینی کند. سعی کنید از دستور دادن به کودک خود جلوگیری کنید. در عوض، از نزدیک گوش دهید و تا جایی که ممکن است، در مورد مسائل ایجاد کننده مشکلات اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر احساس می کنید بیش از حد احساس ناراحتی می کنید و نمی توانید به فرزند خود برسید، یا اگر همچنان نگران هستید، از متخصص کمک بگیرید.

افسردگی یک بیماری مخصوص بزرگسالان نیست. کودکان و نوجوانان می توانند دچار افسردگی شوند. افسردگی در کودکان ممکن است تشخیص داده نشود و تحت درمان قرار نگیرند؛ زیرا والدین و مراقبان ممکن است برای تشخیص علائم، دچار مشکل شوند. آموزش دادن به کودک در مورد افسردگی و ماهیت، نشانه ها و عواقب آن، اولین و اساسی ترین قدم، در درمان افسردگی کودک است.

این موضوع به کودک کمک می کند تا به جای خود سرزنشی، با عوامل محیطی و ژنتیکی که باعث به وجود آمدن این اختلال شده اند، آشنا شده و در روند درمان مشارکت فعال داشته باشد. همچنین باعث می شود تا گذر از این مرحله درمانی برای کودک راحت تر شود.       در برنامه ی روزانه ی کودک خود انجام ورزش هایی مانند شنا، پیاده روی و یا انجام بازی های پر شور و نشاط را به صورت منظم بگنجانید.

از مصرف الکل، مواد مخدر غیر قانونی، دارو های بدون نسخه، دارو های گیاهی و داروهایی که توسط پزشک او تجویز نشده اند، اجتناب کنید. (زیرا ممکن است این موارد با داروهای تجویز شده برای درمان افسردگی تداخل داشته باشند). مطمئن شوید که کودک خواب کافی دارد. اگر کودکتان با مشکلات خواب مواجه است، ممکن است موارد زیر برای بهبود این وضعیت مفید باشد :هر شب راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید. اتاق خواب را تاریک و ساکت نگه دارید. تمرینات ورزشی را بعد از ساعت 17 انجام ندهید. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. اگر کودک شما برای خودن غذا اشتها ندارد، سعی کنید به جای وعده های غذایی سنگین، به او میان وعده های سبک و مقوی بدهید. سعی کنید در رژیم غذایی کودک خود از میوه ها و سیزیجات تازه استفاده کنید. مصرف زعفران، هل، گلبرگ گل رز، مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب، می تواند نشاط کودک را افزایش داده و خلق و خوی او را هر چند موقت، بهبود بخشد.

در مورد داشتن احساس بهتر، امیدوار باشید. داشتن تفکر مثبت برای بهبود افسردگی بسیار مهم است. امیدوار بودن در حالی که افسرده هستید مشکل خواهد بود اما به کودک خود یادآوری کنید، که بهبود به صورت تدریجی و به مرور زمان اتفاق می افتد. 

منابع: webmd و healthline

‫5/5 (7 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *