نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله ها

نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله ها

در مطلب امروز موسسه شکوفایی قصد داریم در مورد نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله ها صحبت کنیم. پله ها می توانند مکان خطرناکی برای افراد مسن باشند. به عنوان یک مراقب، این مسئولیت شماست که در هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها مطمئن شوید که سالمندتان در امان است. اگرچه این ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اقدامات ایمنی پیشگیرانه و برنامه ریزی دقیق می تواند به جلوگیری از تصادفات یا صدمات کمک کند. اجرای اقدامات ایمنی پیشگیرانه می تواند به فرد مورد علاقه شما کمک کند تا استقلال خود را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

ایمن تر کردن پله ها برای بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله ها

اگر سالمندی دارید که در خانه ای با پله زندگی می کند، مهم است که اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از حوادثی مانند سقوط و افتادن سالمندان انجام دهید. در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توانید برای ایمن تر کردن پله ها برای سالمندان انجام دهید.

  • از بین بردن بهم ریختگی ها و موانع روی راه پله ها برای جلوگیری و سقوط سالمندان. لباس ها، کفش ها، جعبه ها و کابل ها همگی باید دور از پله ها قرار داده شوند. فرش شل نیز باید محکم شود یا به طور کامل برداشته شود.
  • اضافه کردن مواد ضد لغزش به پله ها می تواند کمک کننده باشد. می توانید به راحتی پله هایی را که از نوار، لاستیک یا فرش استفاده شده اند را اضافه کنید. برای انتخاب رنگارنگ تر، رنگ ضد لغزش را امتحان کنید. همچنین ممکن است بخواهید نوارهای فلورسنت را در اولین و آخرین مراحل در نظر بگیرید، به خصوص اگر عزیزان مسن شما با بینایی مشکل دارند.
  • اضافه کردن نرده ها. اکثر راه پله ها دارای یک نرده در یک طرف هستند و اضافه کردن یک نرده در طرف دیگر نیز می تواند تفاوت بزرگی در ارائه ثبات و امنیت به سالمند شما ایجاد کند.

استفاده از تجهیزات تطبیقی ممکن است لازم باشد نیم پله یا بلوک بین پله ها اضافه کنید تا به عزیزتان کمک کنید راحت تر بالا بروند. همچنین می‌توانید از یک رمپ استفاده کنید یا حتی یک بالابر صندلی نصب کنید تا به‌کلی نیاز به بالا رفتن از پله‌ها نباشد.

بردن یک فرد سالمند به طبقه بالا یا کمک به یک سالمند در طبقه پایین، وظایف چالش برانگیزی است، اما با تمرین و ابزار مناسب قابل کنترل است. در صورت نیاز همیشه کمک بیشتری بخواهید و اگر هر دو احساس امنیت و آرامش نمی کنید سعی نکنید با سالمندتان از پله ها بالا یا پایین بروید.

نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله هااطمینان از ایمنی پله ها و نحوه بالا بردن سالمندان از پله ها

اگر فرد سالمندی دارید، می‌دانید که تماشای رشد ناپایدار او روی پله‌ها چقدر نگران‌کننده است (حتی اگر معلول باشند). 51 درصد از تمام آسیب های مغزی ناشی از سقوط (TBIs) در راه پله ها برای افراد مسن رخ می دهد. اما راه‌های مطمئن‌تری وجود دارد که به عزیزتان کمک می‌کند تا از پله‌ها بالا و پایین برود، حتی اگر از عصا، واکر یا ویلچر استفاده کند.

برای کمک به یک سالمند در بالا و پایین رفتن از پله ها، چه از عصا، چه واکر یا ویلچر استفاده کند، تکنیک های مناسبی وجود دارد.

استفاده از عصا ایمن ترین و ساده ترین گزینه است اگر عزیز شما بتواند با آن بایستد و راه برود.

ابزارهای ایمنی مانند کمربند راه رفتن ایمنی، آج پله های غیر لغزنده، نرده ها، یا بالابر پله ممکن است آرامش بیشتری را به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از خانه سالمندتان به شما می دهد.

خواه وسیله اصلی راه رفتن عزیزانتان عصا، واکر یا ویلچر باشد، تکنیک‌های خاصی وجود دارد که باید از آنها برای حمایت بیشتر برای کمک به بالا رفتن ایمن از پله‌ها استفاده کنید. در زیر بهترین روش ها برای مراقبان و عزیزان در هر موقعیتی آمده است.

نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله هابا عصا

اگر سالمند شما یا والدین سالخورده شما می توانند بایستند و راه بروند و از عصااستفاده کنند، کمک به آنها برای بلند شدن از پله ها با استفاده از عصای ذکر شده احتمالاً ایمن ترین و ساده ترین گزینه شما است، زیرا عصا کمترین دست و پا گیر هستند و می توانند به عزیزان شما کمک کنند.

با واکر

اگر فرد سالمند شما می تواند بایستد و با عصا راه برود، احتمالاً گزینه ایمن تر و آسان تر برای بالا رفتن از پله ها است. با این حال، اگر آنها فقط می توانند از واکر استفاده کنند (یا این تنها چیزی است که شما در دست دارید)، یک تکنیک بی خطر وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

با چنگ زدن به شلوار یا کمربند (یا کمربند ایمنی) سالمندتان را از پشت حمایت کنید.

از آنها بخواهید که نرده را با یک دست بگیرند و واکر را از طرف دیگر به طرفین بچرخانند و به یاد داشته باشند که در صورت لزوم، ترمزها را قفل کنند.

از آنجا، فرد مورد علاقه شما می تواند از دو پای جلویی واکر برای حمایت از خود استفاده کند، در حالی که دو پای عقب را روی پله زیر خود نگه می دارد تا زمانی که صعود کند.

آنها با کمک شما می توانند واکر را بلند کنند و با آن پله ها را طی کنند. در فرودها یا فضاهای بین پله ها، واکر را می توان به عقب برگرداند و به طور معمول از آن استفاده کرد.

بالا آوردن سالمندان از پله ها با ویلچر

در صورت امکان، توصیه می شود یک شریک برای کمک به بالا بردن فردی که از ویلچر استفاده می کند از پله ها استفاده کنید. با این حال، بالا بردن سالمندی که از ویلچر استفاده می کند از پله ها به تنهایی امکان پذیر است.

با آوردن وسایل اضافی (مانند کوله پشتی یا پتو) از پله ها شروع کنید تا وزن و موانع را از بین ببرید. شما حتی می توانید تخلیه کننده های اضافی یا قسمت های غیر ضروری ویلچر را بردارید.

ترمزهای ویلچر را قفل کنید و کمربند ایمنی فرد سالمند خود را ببندید.

ویلچر را به عقب بچرخانید (به طوری که پشت به سمت پله ها باشد). یک نفر را در جلوی ویلچر و یک نفر را پشت سر قرار دهید و مطمئن شوید که صندلی را به درستی بلند کنید (ایستادن پهن، کمی چمباتمه زدن یا زانو زدن برای جلوگیری از آسیب به کمر).

در حالی که صندلی را از هر پله بالا می برید با سالمند خود ارتباط برقرار کنید و با فشار دادن دستگیره ها، صندلی را با هر پله به سمت عقب کج کنید.

اگر فرد سالمند شما قادر به درک آنچه در حال رخ دادن نیست، یکی از شما یا هر دوی شما ممکن است نیاز داشته باشد که او را آرام یا مهار کنید.

اگر تنها هستید و می توانید ویلچر را خودتان بلند کنید، این کار را به عقب و از پشت، به آرامی و با احتیاط انجام دهید. همچنین می‌توانید قفل ترمزها را باز کنید و با استفاده از چرخ‌ها، شخص سالمند را در هر مرحله به سمت بالا بکشید.

نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله هانحوه پایین آوردن سالمندان از پله ها

کمک به فرد مورد علاقه خود برای پایین آمدن از پله ها می تواند به همان اندازه (اگر نه بیشتر) دلهره آور باشد. در زیر ایمن‌ترین روش‌ها برای کمک به دوستان یا اعضای خانواده خود برای پایین آمدن از پله‌ها با عصا، واکر یا ویلچر آورده شده است.

با عصا

استفاده از عصا برای کمک به افراد سالخورده خود در پایین آمدن از پله ها ایمن ترین و ساده ترین گزینه است، بنابراین باید به سالمندتان پیشنهاد دهید تا جایی که ممکن است از عصا استفاده کند. روند پایین آمدن از پله ها با عصا تقریباً مشابه روند صعود است (اما به صورت معکوس).

از سالمندتان بخواهید نرده را بگیرد و عصایش را محکم روی اولین پله پایین قرار دهد. در مقابل آنها بایستید، به سمت طرفی که عصا روی آن قرار دارد.

از آنها بخواهید ابتدا با پای ضعیف‌ترشان (آنی که در کنار عصا قرار دارد) پایین بیایند، سپس با پای قوی‌ترشان پایین بیایند و در حین حرکت آنها را ببینند.

این روند را به آرامی و با احتیاط ادامه دهید و برای هر مرحله ابتدا  فرد سالمندتان را با عصا کنار بگذارید تا به پایین پله ها برسید.

با واکر

روند پایین آمدن از پله ها با واکر نیز تقریباً مشابه روند صعود است (اما به صورت معکوس).

روی پله ها روبروی سالمندتان بایستید و کمربند یا کمربند او (یا کمربند ایمنی راه رفتن) را بگیرید.

از آنها بخواهید واکر خود را به طرفین بچرخانند و دو پای جلو را روی پله جلوی خود قرار دهند (به یاد داشته باشید که در صورت نیاز ترمزها را قفل کنید).

از آنجا می توانید جلوی واکر را با دست دیگر خود محکم کنید در حالی که سالمندتان از پشت مانند عصا استفاده می کند.

از سالمندتان بخواهید از پله ها پایین بیاید تا با جلوی واکر ملاقات کند، سپس پشت واکر را بیاورد تا با آنها ملاقات کند و غیره.

با ویلچر

کمک به پایین آمدن از پله ها با ویلچر نیز فرآیندی مشابه، اما معکوس برای کمک به او برای بالا رفتن است.  شخص کمک کننده ای را استخدام کنید تا در صورت امکان به شما کمک کند.

اقلام اضافی (مانند کوله پشتی، پتو، ویلچر اضافی) را ابتدا پایین بیاورید، ترمزهای ویلچر را قفل کنید و سالمندتان را داخل آن ببندید.

ویلچر را با فرد کمک کننده خود بلند کنید (یکی از شما در جلو و یکی از شما در پشت)، مطمئن شوید که وضعیت مناسبی را در نظر بگیرید (پاها را پهن کنید، کمی چمباتمه بزنید یا زانو بزنید).

نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله هادر حین پایین آمدن از هر پله با فرد کمک کننده خود ارتباط برقرار کنید، ویلچر را هر بار به عقب برگردانید، و در صورت لزوم برای حفظ ایمنی، فرد سالمند خود را آرام یا مهار کنید.

اگر تنها هستید و نمی‌توانید ویلچر را خودتان بلند کنید، از کسی که دوستش دارید بخواهید قفل ترمز را باز کند و در حالی که او را از پشت نگه می‌دارید و دستگیره‌ها را نگه می‌دارید، هر پله را با دقت پایین بیاورد. اگر فرد سالمند شما به دلیل افزایش سن از محدودیت حرکتی رنج می برد، احتمالاً نام پله نوردی برقی برای خانه را شنیده اید.

این ساده‌ترین راه‌حل بالا رفتن از پله است که می‌توانید برای سالمندان با تحرک محدود پیدا کنید. معمولاً شامل یک بالابر دیواری و برقی با یک صندلی است. به آن بالابر پله نیز می گویند.

آسانسور روی ریل های ثابت متصل به دیوار پله کار می کند و با روشن شدن سوئیچ بالا و پایین می رود. با این حال، نقطه ضعف اصلی بالابر پله، هزینه آن است. بالابر پله ای گران ترین گزینه است. آنها همچنین نیاز به انتقال سالمند شما از ویلچر به صندلی دارند.

همچنین، تا زمانی که یک راه پله بسیار بزرگ نداشته باشید، امکان نصب آن وجود ندارد. این عارضه اضافه وجود دارد که وقتی آسانسور در حال حرکت است، مراقب نمی تواند به سالمندان کمک کند.

تجهیزات قابل حمل ویلچر بالا رفتن از پله دستگاهی درخشان با باتری است که می تواند به افزایش تحرک فرد سالمند شما کمک کند. برخی از این راه حل های حرکتی با صندلی مخصوص به خود ارائه می شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند مستقیماً به ویلچر متصل شوند.

دومی به شما این امکان را می دهد که به بستگان یا بیمار مسن خود در بالا رفتن از پله ها بدون نیاز به جابجایی آنها از روی صندلی چرخدار کمک کنید. برای اطمینان از استفاده طولانی مدت، می توانید آن را به سرعت شارژ کنید. یکی از بزرگترین مزیت های بالابر پله ای این است که از آنجایی که قابل حمل است، می توانید آن را بسته بندی کرده و هر کجا که می روید حمل کنید.

به عبارت دیگر، فرد سالمند شما نه تنها می تواند از پله های خانه خود، بلکه در ساختمان های عمومی، مراکز خرید و هتل ها نیز بالا برود. به دلیل دسترسی بیشتر، آنها می توانند یک زندگی اجتماعی رضایت بخش تر و مرتبط تر داشته باشند.

یکی از مهمترین مزایای پله نوردی این است که به عنوان یک مراقب، می توانید به راحتی کار با تجهیزات را یاد بگیرید.

کمربند راه رفتن ایمنی

کمربند ایمنی ابزاری مفید برای جلوگیری از افتادن و حفظ امنیت عزیزتان در حالی که به او کمک می‌کنید تا از پله‌ها بالا یا پایین برود. این بند نخی بلند و ضخیم دارای سگکی ضد لغزش با “دندان های تمساح” است و به گونه ای است که به خوبی دور کمر فرد سالمند شما قرار می گیرد. این برای شما در نظر گرفته شده است که در حین کمک به یکی از سالمندانتان از پله‌ها بالا یا پایین (خواه از عصا یا واکر استفاده می‌کنند یا به سادگی نرده دستی را می‌گیرند) کمربند را بگیرید.

با انگشتان رو به بالا، کمربند را از پشت بگیرید و روی سمت ضعیف‌تر سالمندتان (یا دورترین طرف از نرده) بایستید.

پله ها

پله های ایمنی نوعی فرش ضد لغزش هستند که می توانید روی هر پله قرار دهید (یا روی کل پله خانه عزیزتان نصب کنید). این آج‌ها از سقوط جلوگیری می‌کنند و می‌توانند به ثابت نگه داشتن سالمند شما در هر پله کمک کنند.

آج پله های لاستیکی اغلب به منظور ایجاد بیشترین چسبندگی انتخاب می شوند، اما گزینه های مد روز مختلفی در مورد بالشتک های غیر لغزنده وجود دارد.

نرده ها

نرده ها مهمترین ویژگی ایمنی برای نصب در خانه سالمند شما هستند. اگر پله‌های خانه سالمندتان از قبل یک نرده در دو طرف پله‌ها وجود ندارد، نصب یک میله نگهدارنده می‌تواند به ایمن کردن آن‌ها در هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از پله‌ها، با یا بدون کمک کمک کند. این همچنین تضمین می‌کند که آنها می‌توانند موقعیت راه رفتن بهینه را بدون توجه به اینکه کدام سمت ضعیف‌ترشان است، در اختیار بگیرند.

بالابر پله

بالابر خودکار پله یکی از ایمن ترین راه ها برای بالا یا پایین بردن سالمندتان از پله ها است، به خصوص اگر از واکر یا ویلچر استفاده می کند. این دستگاه های برقی یا باتری دار دارای یک صندلی هستند که فرد سالمند شما را می توان به آن متصل کرد که به آنها اجازه می دهد تا به طور خودکار به بالای پله ها بروند.

بالابرهای صندلی در سبک‌ها و محدوده‌های قیمتی مختلفی عرضه می‌شوند (و حتی ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرند)، بنابراین مطمئناً می‌توانید مدلی را پیدا کنید که باعث خرابی و طراحی داخلی خانه سالمندتان نشود.

مراقبت از یک فرد مسن از نظر احساسی و جسمی یک مسئولیت سخت است. غلبه بر محدودیت تحرک و اطمینان از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب به ویژه چالش برانگیز است. به همین دلیل است که داشتن تجهیزات ویلچر بالا رفتن از پله با باتری، بسیار متنوع و با استفاده آسان، کاملا ضروری است.

استخدام پرستار سالمند از موسسه شکوفایی

اگر در مورد نحوه بالا بردن و پایین آوردن سالمندان از پله ها مشکل دارید یا که مهارت یا وقت کافی برای نگهداری از فرد سالخورده خود را ندارید می توانید برای استخدام پرستار سالمند از موسسه شکوفایی اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *